Connect with Us

Enno bie në dëshpërim të thellë

Aktualitet

Enno bie në dëshpërim të thellë

Publikuar

-

Një fjalë e urtë thotë që kur arrin famën, suksesin, madhështinë apo admirimin e popullit tënd, duhet të ruhesh nga disfatat. Enno e di këtë.

Natën nuk fjeti mirë, bëri një gjumë allasoj. Në ëndërr i shfaqeshin lugetër. Goja i shkrumbohej dhe sa me shumë etja i digjte qiellzat, i ngjante sikur dikush i hidhte kripë. Një parandjenjë e keqe i vërtitej si topuz mbi krye. Dy tre herë hapi dritaren por çuditërisht zjarrmia nuk i ulej. Ku je shpirt që nuk del derisa erdhi mëngjesi. Nuk foli asnjë fjalë.

Një shenjë bëri që nënkuptonte kafe turke të hidhur. E piu ashtu si në heshtje pa solemnitet por si i përzhitur nga një dhimbje fisnike, gjalpin e reçelin i pa me përbuzje as i preku me dorë. Nuk u rrua dhe ashtu me qime të kreshpëruara si kurriz peshku doli në rrugë. Nuk i flitej me askënd. Mori një taksi e drejt për në zyrë. Beni, dezhurni i selisë, i doli përpara, dridhej, dihatej, përpiqej të shpjegonte diçka por fjalët vrisnin veten një e nga një. Në shkallë Greta, shefja e kabinetit të Bashës, çirrte faqet e lotët i shkonin çurg. Strazo, si shkëmb ishte ulur këmbëkryq në korridor dhe dukej si Sef Kosharja pas betejës së Kaçanikut. Ta prisje në 100 vende si dilte një pikë gjak. As i nuk fliste. Kater rojet e armatosura që kishte vënë para zyrës së Ennos kishin rënë në gjumë të thellë… Asnjë shkundje nuk i zgjonte… Asnjë vikamë nuk jua çonte zërin në timpan. Enno pa derën e shqyer. Parandjenja nuk e kishte zhgënjyer. Syu i shkoi mbi kasafortë. Ajo ishte shpartalluar. Sirtari ishte bosh. Plani i shpëtimit kombëtar ishte zhdukur

-…O kob… o tmerr… o prapsi.. o dreq…. o shigjeta të helmatisura të fatit të tërbuar ç’keni bërë kështu! -vikati Enno dhe u trand, gjunjët e lëshuan, por Strazo gjeti forcë u ngrit për vete, e mbajti dhe e uli mbi kanape.

Donika pastruesja solli një kanë me ujë dhe ja hodhi mbi krye plot ankth. Enno kishte rënë në kllapi. Fliste përçart

-Shqipëria… unë… ata… atdheu… plani… Saliani… Edi Rama… Basha…ku rafsha mos u vrafsha… Shpëtimi, zgjimi, tërbimi…!

U mblodhën rreth tij si apostujt rreth krishtit në malin e shenjtë dhe hamendjet filluan.

Njëri tha që një grup rambosh nga lozhani fshati i Salianjit u pa natën të hynte në godinë dhe të vinte në gjumë Benin dhe rojet e armatosura të Strazos… pastaj shkallmuan derën dhe u bënë furi.
Të tjerë bënin be s’e kanë parë në aksham pa ja behur rojet bernard banushin me sharrë hekuri të priste bravën dhe të vjedhë planin, për t’ia dërguar Ed Lesit i përmbysur në krevat nga shiatiku.
Madje guxojnë të thonë se ky sa e ka parë i ka thënë po pse me këso gjepurash do merrem unë, me këtë hall që më ka zënë. Bernardi paskësh çapëluar sytë si dac nga habia, ndonëse kishte rrezikuar kokën në atë aksion gueril.

Hamendjet veçse shtonin dergjien. Si benzinë mbi zjarr binin ato. Enno nuk fliste po dhimbja e kishte shndërruar atë në monument të gjallë. Pas ca orësh tha një fjali të plotë: “Faik beu i Konicls i ngjashmi im në mendime e iluminizëm paskësh pasur të drejtë kur ka thënë: ‘Shqipëri të kam dh… nuk të mora vesh asnjëherë’. Unë i dhashë zgjidhjen, planin, shpresën, ringritjen dhe ja si ma shpërblyen nga smira”, dhe dy pika lot i rrëshqitën mollzave e ra në zali. /CNA.la

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Termet i frikshem ne Shqiperi

Publikuar

-

Nga

Nje termet 5.8 balle ka goditur Shqiperine 32 km larg Tiranes, ne detin Adriatik.

Njoftohen deme materiale dhe panik tek njerzit qe kane dale ne rruget e Tiranes.

Lekundjet jane ndjere te forta  ne Tirane, Elbasan, Durres. Korce, Fier etj…

Njoftohen deme materiale…vijon

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Provokimi i Mustafa Nanos: Duhet të jemi më racionalë me Enver Hoxhën

Publikuar

-

Nga

Këtë verë, libri i Isuf Kalos “Blloku” ka bërë jehonë të madhe. Libri është një dëshmi e njeriut, i cili ka qenë pranë ish-diktatorit Enver Hoxha për vite me radhë, duke qenë se ishte doktori i tij personal. Megjithatë, “Blloku” i Kalos ka marrë shumë kritika.

Në monologun e kësaj të premteje në emisionin “Provokacija”, gazetari Mustafa Nano ndalet pikërisht tek ky libër. Ai thotë se mënyra se si Isuf Kalo ka folur për Enver Hoxhën është e pakuptueshme dhe e pafalshme për shumë njerëz.

 

 

Sipas tij, Kalo e ka nxjerrë diktatorin si tepër human, baba të devotshëm, bashkëshort të mirë dhe si një politikan serioz. Edhe pse ka një mendim tjetër për Enver Hoxhën, Nano thotë se “Blloku” është një dokument historik i rëndësishëm, për të cilin në të ardhmen shumë njerëz do jenë të kënaqur që ekziston.

“Më duhet të them se as mua nuk më puqet Enver Hoxha i Kalos me Enver Hoxhën që unë njoh. E megjithatë nuk jam dakord me ata që sulmojnë Isuf Kalon. Blloku i tij mund të ketë provokuar shumë vetë, ndoshta ndokënd edhe mund ta ketë lënduar por, përtej të gjitha shijeve e ndjesive individuale, ky libër është një dëshmi interesante për kohët e komunizmit. Pas 50 vjetësh askush nuk do të kujtohet ta sulmojë Isufin për anëmbajtje apo empati për të ligun. Të gjithë do jenë të kënaqur që kjo dëshmi është dhënë. E që është dhënë në mënyrë të sinqertë. Blloku është një dokument historik i rëndësishëm”, thotë Nano.

Por moderatori i “Provokacijas” thotë se ka bërë edhe një vëzhgim të fundit. Sipas tij, tashmë që jemi 30 vite pas përmbysjes së komunizmit, duhet ta gjykojmë në mënyrë më racionale diktatorin Enxer Hoxha.

Sipas tij, nuk duhen thënë thënë deklarata të panevojshme që e shndërrojnë figurën e Hoxhës si bartës të të gjitha të këqijave dhe veseve të botës.

Nano merr shembull librin e Ylljet Aliçkës në librin e tij më të fundit, ku thuhet se një grua e dënuar me vdekje u fut e gjallë në dhé. Kur fshatarët i bënë gropën u lemerisën teksa dëgjonin rënkime të dala nga thellësia e tokës.

Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai, thotë Nano.

 “Kam vënë re që ca e ca vijojnë të flasin për Enver Hoxhën ashtu si kanë folur një ditë pas përmbysjes së regjimit të tij, domethënë duke shtënë në punë veç mllef, urrejtje, neveri, apo ku di unë. Kur bëhet ky diskutim, njerëz të tillë, që rëndom kanë edhe përvoja personale vuajtjesh e persekucioni, përpiqen ta likujdojnë Enver Hoxhën si personazh të historisë thjesht duke thënë se ai ishte një maskara, qen e bir qeni, një armik i popullit të vet, një tradhtar, etj, etj. Unë mendoj se 30 vjet pas rënies së komunizmit mund të jemi pak më racionalë. Dhe të jesh racional nuk do të thotë të mohosh që ai ka qenë një diktator. Jo, kjo gjë tanimë është e dokumentuar. Edhe komunisti më budalla, thellë-thellë, bie dakord se Enver Hoxha ishte një diktator.

Të jesh racional do të thotë të mos thuash mufka që synojnë panevojshmërisht ta shndërrojnë figurën e Hoxhës nga katran në katran me bojë, që e nxjerrin atë si bartës të gjithë të këqijave apo veseve të botës, që e nxjerrin atë edhe pervers, pedofil, manjak seksual, vrasës manjak. Ah, se harrova, edhe homoseksual. Sepse dihet se çfarë mendojnë shqiptarët për një homoseksual.

Të jesh racional është edhe të mos thuash, siç thotë Ylljet Aliçka në një libër që sapo e ka publikuar, që një grua u dënua me vdekje thjesht se Enver Hoxha donte ta kishte si të dashur dhe se ajo i tha “jo”. Për këtë “krim”, ajo u fut në dhé e gjallë. Madje, fshatarët e zonës, ku kësaj gruaje i bënë gropën, u lemerisën teksa dëgjonin ca rënkime të dala nga thellësia e tokës, që ishin rënkimet e kësaj gruaje duke dhënë shpirt. Tani, gjatë regjimit të Enver Hoxhës ka pasur pa fund drama e tragjedira humane. Kjo nuk diskutohet, siç nuk diskutohet që fajtori kryesor për ato ka qenë Enver Hoxha. Ne mund të stisim edhe tragjedira të tjera në një roman fiction. Por mund t’i vëmë pak fré fantazisë dreqi ta hajë! Një njeri që futet i gjallë nën dhé nuk ka se si të rënkojë. Aq më pak ka gjasa që rënkimet e saj të jenë dëgjuar nga fshatarët e lemerisur. Sepse do të ketë dhënë shpirt shumë kohë para se toga e varrmihësve apo xhelatëve të kenë mbledhur rraqet e të jenë larguar. Le ta themi copë: Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai”, u shpreh moderatori i “Provokacijas”./abcnews.al

 

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Ish-futbollisti austriak del bllof/ Zbulohet e vërteta e akuzave ndaj Takaj dhe Skënderbeut

Publikuar

-

Nga

Lajmi që u përhap me shpejtësi këtë javë nga të gjitha mediat ishin akuzat e Sanel Kuljiç, ish-futbollisti i kombëtares austriake, që pretendon se drejtuesit e Skënderbeut janë të përfshirë në trukime ndeshjesh në kampionatin austriak. Madje, ai shkon dhe më tutje ku thotë se i rrezikohet jeta.

Për këtë arsye, Gerhard Takaj, djali i presidentit Ardian Takaj, ka udhëtuar drejt Austrisë dhe ka dhënë për gazetën “Krone”, e cila publikoi intervistën e Kuljiç, provat se korçarët nuk kishin gisht në këtë mes.

Takaj, përmes ndërmjetësimi të Roland Luçit, ish-futbollist shqiptar që jeton në Austri prej 30 vitesh tregon se Kuljic e ka bërë gjithë këtë gjë për interesa dhe përftim personal.

“Babai im është i frikësuar dhe ndjehet i shqetësuar për sigurinë e tij. Mohoj të kemi ndonjë kontakt apo njohje me Kjuliç. Kush e di se çfarë gjëje tjetër janë në gjendje të bëjnë njerëz si Kuljiç, me aludime të tilla? Ai akuzohet për zhvatje dhe shpifje”.

Kuljic, në tetor të vitit 2014 u përfshi në skandalin më të madh të basteve në Austri. Ai akuzua për mashtrime, zhvatje dhe për kërcënime. Në fund te hetimeve dhe gjykimit u dënua me 5 vite burg.

“Ai e di se ne ende po luftojmë kundër vendimit të UEFA-s, e di se çdo gjë që ku përmendemi negativisht është e keqe për ne. Ai dhe personat që e mbështetin deshën të përdorin këtë metodë për të na zhvatur para. Ndaj ne po flasim me avokatë në Austri, duam ta padisim për zhvatje dhe shpifje dhe prishje imazhi”, vazhdon Takaj.

Gjithashtu ai foli edhe për videon ku dukej Kjuliç në “Tropikal Resort”.

“Si mund të jetë i frikësuar një person kur vjen në hotelin e Presidentit dhe stadiumin e tij? Kjo është apsolutisht qesharake”, shprehet Takaj.

CNA.al publikon ekskluzivisht dy videot në fjalë, ku duket qartë që askush nuk i ka bërë presion apo kërcënuar siç pretendon ai.

Kjo nuk është hera e parë që ekipin e Skënderbeut dhe drejtuesit e tij mundohen t’i përbaltin sa më shumë brenda dhe jashtë vendin, për suksesin që arritën në Kupat e Europës duke bërë krenar gjithë shqiptarët, por duke zemëruar edhe disa të të tjerë. Nuk duhet shumë për të kuptuar që qëllimi i këtyre gazetave, mediave dhe personazheve të tyrë komikë është të zhvatin ku dhe sa të mundin para, pa pyetur për dëmin moral, monetar dhe jo vetëm mbi palët e përmendura në to. /CNA.al

https://sport.cna.al/2019/09/12/akuzat-per-kercenim-nga-austria-reagon-ardjan-takaj/

https://sport.cna.al/2019/09/12/skandali-i-trukimeve-media-austriake-permend-presidentin-e-skenderbeut/

 

LEXO TE PLOTE