Salianji mërzitet me popullin e Lezhës! – CNA
Connect with us

Satire Politike

Salianji mërzitet me popullin e Lezhës!

Publikuar

-

Pas triumfit dhe të jetuarit si hero, aso ditësh kur “Babalja” venerohej si Krishti, Salianji ka ca qejfmbetje e mërzitira!

E para fakti se prokuroria mund ta nxjerre te stisur aktin e “Babales” sikur e ka zhytur në të thella. Jo se ai zakonisht nuk bie kur të gjithë e dinë që të menduarit dhe Salianji janë e njëjta gjë, por kësaj here alegria dhe buzëqeshja sikur janë të kripura me pak limonti.

Ai druhet se atje në prokurori do i vënë ndonjë grua për ta shantazhuar e kërcënuar, kur në fakt ai do të duronte me stoicizëm hurin e ndonjë prokurori dorërëndë e tahmaqar në kërkim të vërtetash.

Po nejse ai e di që G.D. me lotët e saj do ja djegë mikrobet dhe ku të jenë barërat më të mira do ja ngjeshë për shpinë. Gjithsesi mes pezmit dhe sakrificës zhytet në mendime.

Sikur te mos mjaftonte as ky trazim, nga Lezha ja behu lajmi se Aldo Bumçit do ti bëhej një monument dhe për këtë ishte caktuar si kryetar i komitetit qytetar për të mbledhur ofertat dhe studiuar me hollësi projekt-propozimet vetë Salvador Kacaj, sportist i njohur nga ajo zonë, i cili ka admirim të thellë për verbin dhe mendimin intelektual e politik të Aldos.

Gjunjtë e lëshuan, mornica si korrent i preken kurmin, shikimi ju err, frymëmarrja ju rëndua, por si gjithmonë në këso rastesh, thirri në ndihmë racionalizmin, ashtu si e ka këshilluar themeluesi i Universitetit të Labinotit, kur ky menaxhonte mejhanen e tij të madhe.

Arsyetoi! Aldo vërtetë është figurë e shquar, tre herë ministër, katër herë deputet, e po kaq herë mund të bëhet prapë se Lezha si ai nuk gjen kurrë, por prapë heroizmin dhe ngjarjet e mëdha në skenën e PD-së i solla unë.Ndaj demokratët e Korçës dhe të gjithë Shqipërisë, përfshirë dhe lezhjanet këtë devocion duhet të kenë ndaj meje.

Kasten, Edi Rama vu në qafë të thanës statujen si sfinks te Nene Terezes, psheretiu. “Ai e paskesh parashikur rritjen dhe investimin tim në histori.”

Xheloz e smirzi siç është, zuri atë vend në bash të vendit në mënyrë që të bllokonte perspektiven time monumentale. Raftë mbi te tha gjithë zemërimi i G.D. Por , nuk u dekurajua.

Së shpejti do shkojë në Korçë dhe fshatrat përreth për të testuar në ka gadishmë dhe ndjeshmëri për nji hap të tillë. Korça e ka tradite monumentalizmin. Ajo, bijtë e saj më të mirë i derdh në bronx dhe i vendos në zemër të qytetit në mënyrë që femijët të rriten me shembuj idealizmi e patriotizmi.

Sikur të le mustaqet, tha si Themistokli Germenji dhe shtegu i ballit i ndriti sepse në atë lulishte mund të rrinë dy.

Por, gëzimi zgjati pak…një si re e zezë ju shfaq në fytyrën e tij plot shiaharete e ashikllëk!

Po sikur në perballjet me Ennon ai të më thotë “të dh… mustaqet” ç’të bëj!? Një të tillë zezone e lanë veç dueli bash aty në oborr të Selisë.

Imagjinata se la rehat. Po a mund të luftojë mendoi nëse G.D. nën presionin e dhimbjes shfaqet në dritare lotonjëse?

A mos më priten krahët dhe Enno më vë shqelmat mbi kokë? Desh u zalis. E braktisi idenë e mustaqeve për gjithmonë. Por ideja që tani e tutje do kemi dy Aldo, një të vërtetë, e një në Bronx, i kalli zjarrmi të madhe.

Monumenti im do të ngrihet tha. “Më e veshtirë ishte që ai të skalitej në zemrën e G.D.-së, sesa në një palo qytet provincial. Do të skalitet siç është fytyra ime në imazhet e G.D.-së”, mendoi dhe u përhumb duke gjerbur sherbet dhe ëndrra heronjsh./ Satire politike-CNA.al

Aktualitet

Video-Korçari më i famshëm “surprizon” Ramën

Publikuar

-

By

Korçari më i famshëm në Shqipëri, Ilir Vrenozi, ka “surprizuar”, kryeministrin Rama, nëpërmjet një këngë të publikuar në rrjetet sociale.

Ilir Vrenozi, ndërsa ironizon klasën politike në vend, ndërsa të tjera i drejtohet kryeministrit Rama me vargjet

“Ndaj unë do thërras ta them pa frikë
RAMA IK , IK O RAMA IK
Ndaj une do therras ta them pa frikē
RAMA IK,, IK O RAMA IK

Ju se meritoni besimin tonë
Dëgjoje kètè popull po lëngon
Se po vdes për ditè , për ditê nga pak
Mallkimin e tij, e kini hak “/ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Shpërthen festa në PD/ Çili u rikthye tek Luli

Publikuar

-

By

Shishet e shampanjës janë derdhur lumë. Fishekzjarre në këto ditë të vështira për Lulzim Bashën dhe opozitën, i mërzitur në një cep qëndron Edi Rama.

Arsyeja është vetëm ai Henri Çili, çuni nga Labinoti me emër të ndryshuar që shitet si liberal.

Ishte zhdukur ca kohë, as Arjan Çani që e ka mik të vjetër nuk e ka pasur në studion e tij.

Por ai u shfaq mbrëmë më konservator se kurrë, megjithëse mbante petkun e liberalit.

Henri i Labinotit me daljen e tij në emisionin Hapur në Top Channel, bëri që Lulit ti qeshte buza, në korridore të shpërthente festa. Salianji, Duma, Duka, Gurakuqi, etj ishin më të lumtur se kurrë. Njeriu që i mbështeti dhe i bëri deputetë me Lulin e kishte “dredhur” prapë, ai ishte kthyer me ata.

Nuk kishte gëzim më të mash për Elonën, fakti që Çili, megjithëse me miliona borxhe kredi në banka, sërish kishte dalë në media dhe mbështeste Lulin dhe opozitën.

Ishte i njëjti Çili që kërkoi mandatin e tretë për Berishën, ishte i njëjti Çili që shpalli Edi Ramën njeriun e vitit, ishte i njëjti Çili që mbështeti hapur së bashku me një tufë qerosësh pas Lulit, Ligjin e Arsimit të lartë që stutentët e kontestuan ashpër në dhjetor të vitit të shkuar. Ishte i njëjti Çili që mbështeste Edi Ramën publikisht dhe e quante njeriun e reformave të vërteta.

Po po Çili i Edi Ramës dje e drodhi, doli pro Lulit. Thonë që kur I mban era m.. (lexo pushtet), ai e dredh menjëherë. Pushtet prej vërteti, kunati diku, Luli diku, ca lekë për të mbyllur hallet diku tjetër, apo nuhatja i ka dalë nga funksioni?

Rëndësi ka festa në zyrën e Lulit dhe sektit të Çilit në PD, të tjerat venë e vijnë. Çfarë rëndësie ka fundja se mbronte Ramën e shante Lulin dje, rëndësi ka që e do Lulin, familjen dhe kunatin sot.

Fitoren e ke më afër se kurrë Luli. Me Çilin tënd dhe këshilltarët mizerabël nga pas, do korrësh fitore të reja./CNA.al

Neimi i Labinotit e dredh sërish/ Fillon sulmet dhe akuzat ndaj Ramës

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Foto-“O Evdin droga, po vjen cumani”/ Plas humori në rrjet

Publikuar

-

By

Në orën 11:00, opozita e bashkuar dop të mblidhet në protestë para Kryeministrisë, sikurse kanë paralajëmruar për rrëzimin e kryeministrit Rama.

Ndërkohë, kjo nuk iu ka shpëtuar faqeve të humorit në rrjetet sociale, të cilat kanë ironizuar liderët politikë dhe vendimet e tyre.

Më poshtë po përcjellim disa prej memeve më pikante që qarkullojnë në rrjet:

LEXO TE PLOTE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

LAJMET E FUNDIT

Aktualitet19:32 - 24 Mars, 2019

Integrimi i Shqipërisë në BE/ Presidenti grek kujton kushtet

Ditën e sotme shteti grek ka festuar pavarsinë e tij. Gjatë fjalës në ceremoninë e zhvilluar presidenti i Greqisë Prokopis...

Aktualitet09:03 - 24 Mars, 2019

Pas 20 vitesh/ Zyrtari i NATO-s:Bombardimi, ndjenjë dëshpërimi dhe lehtësimi

Sa herë që kujtohet fushata e sulmeve ajrore të NATO-s, e nisur më 24 mars të vitit 1999, personi i...

Aktualitet17:05 - 22 Mars, 2019

Kosova, si Shqipëria/ Miraton rezolutën që ndalon lojrat e fatit

Me 74 vota në favor Parlamenti i Kosovës ka miratuar ditën e sotme një rezolutë, që pezullohen lojërat e fatit...

Aktualitet16:56 - 22 Mars, 2019

Ceremoni varrimi për 26 viktima të sulmit në Zelandën e Re

Mijëra njerëz u mblodhën të premten në Zelandën e Re, për të marrë pjesë në ceremoninë e varrimit të 26...

Aktualitet15:17 - 22 Mars, 2019

Brexit do t’i kushtonte shtrenjtë Gjermanisë

Brexit-i u shty! Dhe krerëve të BE-së të mbledhur në Bruksel sërish u ra një gur nga zemra. Sepse BE-ja...

Aktualitet15:12 - 22 Mars, 2019

Bashkëpunim me Rusinë?/ Trump: Raporti të bëhet publik

Presidenti Donald Trump tha të mërkurën se raporti përfundimtar i Prokurorit të Posaçëm Robert Mueller për bashkëpunimin e mundshëm të...

Aktualitet14:14 - 22 Mars, 2019

Erdogan dhe raketat ruse/ Një krizë e re SHBA-Turqi 

Nga Franco Venturini Më shumë se asnjëherë sulltan, tani që ka superpushtet të garantuar nga ndryshimet kushtetuese, e megjithatë, presidenti...

Aktualitet14:10 - 22 Mars, 2019

Opsionet e reja për Brexit-in

Britania e Madhe do të dilte pas një jave nga BE-ja. Por ky vendim u shty edhe ca. Cilat janë...

Aktualitet09:39 - 22 Mars, 2019

Gjermania miraton ligjin e ri/ 1,3 miliardë euro për fëmijët e varfër

Bundestagu gjerman miratoi një ligj të ri për familjen. Ai do të lehtësojë prindërit me të ardhura më të pakta....

Kultura15:31 - 21 Mars, 2019

Astrit Çerma rrëfen kujtimet me kompozitorin e njohur  

Më kujtohet si tani: Mbasi pamë tërë “matrialin” e xhiruar për filmin “Në fillim të verës” në një montim “bruto”,...

qerim mata qerim mata
Aktualitet13:22 - 21 Mars, 2019

Ndahet nga jeta regjizori i njohur/ Kush ishte  artisti që fshihej pas “Lefter Lefterit”

Qerim Mata, i njohur ndryshe edhe i Lefter Lefteri personazh i luajtur prej tij në filmin “ I teti në...

Aktualitet22:19 - 20 Mars, 2019

“Deti nuk ka portë”/ Poezia e Aleksandër Çipës prezantohet në Korçë

Mesditën e sotme, në sallen e Bibliotekes së Universitetit “Fan S. Noli” të qytetit të Korçës, është promovuar libri më...

Aktualitet20:21 - 20 Mars, 2019

Vendimi i Dhomës së Apelit/ Burgim i përjetshëm për Radovan Karaxhiçin

Ish udhëheqësi i serbëve të Bosnjës, Radovan Karaxhiç, u dënua më burgim të përjetshëm. Dhoma e Apelit e Mekanizmit që...

Aktualitet19:02 - 20 Mars, 2019

Rrëmben autobuzin me 51 nxënës/ Tentoi t’i digjte

Një autobuz me 51 nxënës është rrëmbyer ditën e sotme nga shoferi i saj. Ngjarja mësohet të ketë ndodhur në...

Aktualitet18:34 - 19 Mars, 2019

Nëna hedh vajzën nga kati i pestë/ Më pas hidhet edhe vetë

Qyteti i Athinës është tronditur ditën e sotme nga një ngjarje e rëndë, ku një nënë hodhi vajzën e mitur...

Aktualitet18:31 - 19 Mars, 2019

Qindra ushtarët amerikanë zbarkojnë në Gjermani

 Qindra ushtarë amerikanë kanë filluar të mbërrijnë në Gjermani. Prova e parë kjo e një strategjie të re të dislokimit...

Aktualitet18:26 - 19 Mars, 2019

Italia do t’i bashkohet nismës kineze të investimeve

Italia pritet t’i bashkohet nismës kineze “Një Brez, Një Rrugë” të enjten gjatë vizitës së Presidentit kinez Xi Jinping në...

Aktualitet15:25 - 19 Mars, 2019

Kur studentët detyrohen të lënë shkollën

Në pesë vitet e fundit mbi një milionë të rinj i kanë ndërprerë studimet në universitetet turke. Një shkak i...

Aktualitet15:22 - 19 Mars, 2019

Masakra në Zelandën e Re/ IS-i kërcënon me hakmarrje

Sulmi i përgjakshëm terrorist ndaj dy xhamive në Zelandën e Re mund të shkaktojë një spirale të re dhune. Milicët...

Aktualitet14:37 - 19 Mars, 2019

Kërcënon Erdogan/ Kush sulmon muslimanët do të kthehet me arkivol

Presidenti i Turqisë paralajmëron për një Gallipoli të ri në vazhdën e sulmit terrorist të Christchurch dhe thotë se kushdo...

Aktualitet19:30 - 18 Mars, 2019

Franca shpall ndalimin e protestave, pas trazirave

Kryeministri i Francës shpalli të hënën ndalimin e protestave të jelekëve të verdhë në bulevardin Champs-Elysees të Parisit dhe në...

Aktualitet19:12 - 18 Mars, 2019

Holandë/ Arrestohet i dyshuari për sulmin në tramvaj

Policia holandeze arrestoi një person me origjinë turke, i dyshuar për përfshirje në incidentin me armë në një tramvaj të...

Aktualitet18:23 - 18 Mars, 2019

Për të apasionuarit e teatrit/ Korçarët sjellin “Kopracin” në Tiranë

Komedia “Kopraci” e Molierit, një nga kryeveprat botërore ka mbërritur në Tiranë. Të gjithë të apasionuarit e teatrit do të...

Aktualitet21:12 - 17 Mars, 2019

Macron dënoi “apokalipsin“ e Parisit

Protestat e “jelekëve të verdhë“ u kthyen në trazira të shtunën dhe në përleshje nëpër rrugët e kryeqytetit francez. Presidenti...

Aktualitet19:13 - 17 Mars, 2019

Fillon kthimi i trupave të viktimave në Zelandën e Re

Policia tha se numri i të vdekurve në vrasjet masive në dy xhami të qytetit Christchurch, në Zelandën e Re...

Aktualitet19:07 - 17 Mars, 2019

Terroristi neozelandes njohës i mirë i Ballkanit

Brenton Harrison Tarrant, 28-vjeçari i akuzuar për vrasjen e 49 vetëve dhe plagosjen e shumë të tjerëve në dy xhami...

protesta ne serbi protesta ne serbi
Aktualitet11:01 - 17 Mars, 2019

Grusht shteti në Serbi/ Opozita merr mediat shtetërore

President i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, pritet që të flasin për serbët, një ditë pasi protestuesit u futën në ambjentet e...

Aktualitet09:01 - 16 Mars, 2019

Masakra në Zelandën e Re ka një hero/ Kush është i riu që u përball me autorin

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur një ditë më parë në Zelandën e Re, ku pas një sulmi me armë...

Trending

Read previous post:
Trump: Do ta çarmatosim Korenë e Veriut nga armët bërthamore

Në një marrëveshje të nënshkruar të martën në Singapor, lideri i Koresë së Veriut, Kim Jong Un, "ritheksoi angazhimin e...

Close