Marrëveshja, “shans” historik për Athinën dhe Shkupin – CNA
Connect with us

Aktualitet

Marrëveshja, “shans” historik për Athinën dhe Shkupin

Publikuar

-

Nga  Janis PAPADIMITRIOU *

Kjo është “një fitore e madhe diplomatike, por edhe një shans i madh historik”, deklaron kryeministri grek Alexis Cipras në një fjalim të transmetuar në televizion të martën (12.06)në mbrëmje. Sido që të jetë “fqinjët e veriut” kanë rënë dakord ta quajnë vendin e tyre “Maqedonia e Veriut” (Severna Makedonija). Ky emër, shtoi Cipras, vlen  “erga omnes” (për të gjithë). Që do të thotë jo vetëm Greqia, por të gjitha vendet e botës duhet ta quajnë vendin fqinj me emërtimin “Maqedonia e Veriut”.

Nëse kjo do të ndodhë nuk dihet, sepse mbi 140 vende të botës e kanë njohur tashmë shtetin e ri me emrin e ankoruar në kushtetutë si “Republika e Maqedonisë”. “Nëse marrëveshja midis Athinës dhe Shkupit do të ketë jetë apo jo, varet në fakt nga erga-omnes- pra nga efekti i saj”, thotë Jorgos Tzogopoulos, profesor për marrëdhëniet ndërkombëtare në Universitetin e Trakës, në bisedë me DW.

I sigurt për këtë është Konstantinos Filis, drejtor i kërkimeve në Institutin e Athinës për marrëdhëniet ndërkombëtare. “Drejtimin themelor që ka marrë çështja unë e vlerësoj si pozitiv”, thotë ai. Disa pika kanë nevojë për shpjegime, si për shembull çështja nëse Greqia e njeh gjuhën maqedonase. Ose futjen e nënshtetësisë “maqedono-veriore”. Me saktësi për këto gjëra mund të flitet kur të publikohet teksti i marrëveshjes, shjegon Filis për DW.

Sipas mediave greke njoftimet që nuk janë konfirmuar ende thonë, se Alexis Cipras dhe kolegu i tij maqedonas Zoran Zaev do të takohen ditët e ardhshme në Liqenin e Prespës, në trekëndëshin midis Greqisë, Shqipërisë dhe Maqedonisë, për të nënshkruar marrëveshjen dhe për të filluar një epokë të re bashkëpunimi. Më parë ministri i Jashtëm maqedon Nikola Dimitrov bëri një vizitë të shkurtër në Berlin.

Ministri i Jashtëm Kotzias mbetet i sigurtë

Se si e përfytyron të gjithë këtë ministri i Jashtëm grek Nikos Kotzias, e shpjegon në emisionin televiziv “Kontra Channel” ditën e hënë (11.06). “Ne na duhet një marrëveshje, që mund t`i rezistojë kohës dhe që pranohet nga të dy popujt”, tha kryediplomati grek. “Ne nuk duam t`i bëjmë një vendi të vogël çfarë na kanë bërë të tjerët neve.” Por Kotzias nuk thotë për kë e ka fjalën.

Sidoqoftë ai u tregua i kënaqur nga rezultati i bisedimeve: Greqia fitoi në disa gjëra, që janë “pretendimet e saj për territore, njohjen e kufijve ekzistues, qëndrimet ndaj spekullimeve mbi një pakicë këtu në vend dhe efektin erga-omnes”. Kjo mbetet koseguente nëse edhe pala tjetër përfiton diçka, thotë Kotzias.

Grinjda për emrin ka 25 vjet që vazhdon. Mbas shpërbërjes së Jugosllavisë më 1991, shteti në veri të Greqisë ka shpallur pavarësinë me emrin “Republika e Maqedonisë”. Greqia e pretendon këtë emër për vete dhe ka frikë nga pretendimet territoriale të fqinjit sllav mbi provincën me të njëjtën emër. Prej kohësh qeveria greke ka refuzuar të gjitha llojet e kompromiseve që përmban mbiemrin “i, e, të, së Maqedonisë”. Sidoqoftë të dy vendet ranë më 1995 dakord për një marrëveshje të përkohshme, mbasi Athina e njohu vendin fqinjë me emrin provizor “Former Yugoslav Republic of Macedonia” (FYROM). Skeptikët në Hellas nuk duan ta përdorin vetë këtë emër dhe flasin për një “shtet shkupjan”.

Që prej marrjes së pushtetit prej të majtëve në Athinë, më 2015 dhe sidomos pas ndërrimit të qeverive në Shkup më 2017 të dy vendet janë përpjekur shumë për të zhvilluar një proces të ri për çështjen e emrit dhe me sa duket me sukses. Pas marrëveshjes midis Ciiprasit dhe Zaevit mund të fillojnë bisedimet për pranimin e vendit fqinj në NATO, thotë Nikos Filis.

 Kuriozitete të politikës së Athinës

Mes të tjerash është rritur pasiguria në politikën e brendshme në Athinë. Partia populiste e djathtë ANEL, partnere e re në qeverinë e koalicionit të kryesuar nga kryeministri i majtë Cipras, nuk pranon asnjë lloj kompromisi në grindjen për Maqedoninë. Tek kjo çështje nuk ka ndryshuar asgjë, paralajmeroi të martën (12.06) kryetari i ANEL-it dhe ministër i Mbrojtjes Panos Kammenos. Nëse një nga deputetët e tij voton në parlament për kompromisin, atëherë ai do të largohet nga partia, kërcënoi ai duke çuditur po ashtu me thënien se do të vazhdojë t`i mbetet besnik koalicionit, nëse Cipras e bën kompromisin.

Pa partinë ANEL kryeministri i majtë nuk ka shumicën e mjaftueshme për të aprovuar në parlament marrëveshjen për Maqedoninë, duke u bërë kështu i varur nga votat e partive opozitare, sidomos të socialistëve. Nëse ai arrin ta realizojë këtë vepër arti, atëherë politika e Athinës do të pasurohej me një fakt interesant, që pikërisht socialistët që bëjnë opozitë frontale dhe kërkojnë zgjedhje të reja, ia japin votën duke e siguruar mbijetesën e Ciprasit, ndërkohë që aleatët bëjnë opozitë duke mos u larguar nga qeverisja.

* Radio Dojçe Welle

Aktualitet

“Sulltanesha Kosem”/ Aishe kërkon të largohet nga jeta e sulltanit

Publikuar

-

Murati pagëzon trashëgimtarën e tij më të vogël.

Çfarë kërkon Atike nga Mustafai i shkatërruar që humbi atë që donte më shumë në këtë jetë?

Sinan pashai ka gjetur një tjetër bashkëpunëtore në harem.

Sulltaneshë Faria zbulon një letër të sulltanit.

Aishe kërkon të largohet një herë e përgjithmonë nga jeta e sulltan Muratit.

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Tronditet politika shqiptare/ 400 pushtetarë të dyshuar për pastrim parash

Publikuar

-

By

Ndërkohë që pak ditë më parë në media u raportua se ka nisur verifikimi për pastrim parash për 400 politikanë shqiptarë, kryesisht deputetë dhe familjarë të tyre, ndërkombëtarët kanë nisur të bëjnë gati dosjet për të korruptuarit.

Pak ditë më parë, kryetarja e LSI, Monika Kryemadhi deklaroi se ishte një vendim qeverie që detyronte bankat të verifikonin 400 emra, por gazeta Sot shkruan se bëhet fjalë për një proces bashkëpunimi mes Drejtorisë së Përgjithshme të Pastrimit të Parave dhe Bankës së Shqipërisë, për të kaluar në sitë 400 pushtetarë të lartë dhe familjarët e tyre.

Një burim nga DPPPP tha se ky projekt po realizohet dhe në bashkëpunim me ndërkombëtarët. Përfaqësues të BE, SHBA dhe Gjermanisë kanë kërkuar nga kjo drejtori të dhëna për pasuritë e politikanëve, gjyqtarëve, prokurorëve dhe krerëve të bandave. Vetë Drejtoria e Pastrimit të Parave ka vënë në dispozicion të tyre me dhjetra dosje, ndërkohë që tani çdo informacion i grumbulluar për 400 emrat në fjalë do jetë në dispozicion të tyre. Burime të gazetës thanë se verifikimi po bëhet për dy aspekte. Së pari po kontrollohen destinacionet se ku politikanët dhe të afërm të tyre dërgojnë paratë.

Dhe e dyta, ky proces po bëhet për të evidentuar nëse kanë apo jo lidhje me botën e krimit. DPPPP të gjithë të dhënat, në momentin që zbulon shkelje, ja dërgon njësisë “Forca e Ligjit”, por njëkohësisht informohen dhe vendet partnere. Gjatë kohës që ministri gjerman Maas ishte në Tiranë javën e shkuar, ai në takimin që pati me përfaqësues të komisioneve të vetingut, ja u bëri të ditur se Gjermania e ka listën e të korruptuarve dhe nëse amnistohet dikush që nuk e meriton, ata do ndërhyjnë përmes ONM. Kjo do të thotë se SHBA dhe Gjermania po bëjnë gati dosjet për të korruptuarit shqiptarë dhe në momentin që SPAK do ngrihet, atëherë të 400 këta emra do kalojnë në sitë nëse janë vërtet të përfshirë në pastrim parash.

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

“Dashuri Bardh e Zi”/ Zbulohet e vërteta e madhe, si do të reagojë Ferhati?

Publikuar

-

Ferhat mëson se Namëku është vrasësi i vërtetë i Nexhdetit. Namëk arratiset nga makina e policisë. Policia arreston Ferhatin, pasi mendon se ai ka ndihmuar Namëkun të arratiset.
Gylsym është e nxehur me Ferhatin dhe mendon se ai e ka ndihmuar vërtetë Namëkun. Jigit i kërkon Asllësë që të qetësojë inatin e Ferhatit dhe të mos e lejojë atë të vrasë Namëkun.
Prokurori i caktuar për çështjen e Namëkut nuk i ka marrëdhëniet e mira me Jigitin. Prokurori i ofron Asllësë të punojë si spiune e Ferhatit në krahë të policisë.
Ai akuzon Ferhatit se e ka detyruar Asllënë të martohet me të, por Asllë mban anën e Ferhatit dhe nuk bashkëpunon me policinë.
Prokurori vihet në kërkim të Idilit për t’a marrë në pyetje rreth Namëkut. Zhulide frikësohet se mos e vërteta e vrasjes së Idilit zbulohet
Ferhat mbledh bashkëpunëtorët më të afërt të Namëkut dhe u kërkon që të spiunojnë vendodhjen e Namëkut nëse ai u kërkon ndihmë. Gylsym nuk e mohon para prokurorit se Ferhat mund të ketë ndihmuar Namëkun.Gylsym kërkon që të largohet nga vila, por Jeter dhe Abidin nuk pranojnë që të shpërngulen. Gylsym paralajmëron Jeterin se nëse e ka ditur më parë të vërtetën nuk ka për t’a falur atë kurrë.Ferhat ka dyshime se Jeter e ka ditur më parë të vërtetën dhe vendos të marrë Jeterin në pyetje. Gylsym nxehet me Ferhatin dhe e fajëson atë që nuk e ka nxjerrë më parë fytyrën e vërtetë të Namëkut.
Ajo ngre lart figurën e Jigitit para Ferhatit. Ferhat mbetet i tronditur nga fjalët e Gylsymit dhe ndihet fajtor për atë që ka ndodhur.

Asllë e siguron Ferhatin se nuk e ka ditur që Namëk është vrasësi i Nexhdetit.Suna mëson se Jigit ka fshehur Serkanin në shtëpinë e tyre dhe nxehet. Abidin mbështet Gylsymin, teksa ajo kujton fëmijërinë.Ferhat qan fshehurazi në tualet. Jigit nuk tërhiqet nga çështja e Namëkut edhe pse vë në rrezik familjen e tij. Abidin mbron Ferhatin para Gylsymit.Një nga miqtë e Namëkut i rrëfen Ferhatit se Namëk ka kërkuar ndihmë prej tij. Ai i kërkon para dhe bashkëpunim të mëtejshëm Ferhatit në këmbim të vendodhjes së Namëkut.Asllë i kërkon Jeterit bashkëpunim për të mos e lejuar Ferhatin që të vrasë Namëkun. Jeter nuk pranon që të ndalojë Ferhatin nga marrja e hakut. Asllë e kupton se Jeter e ka ditur që më parë të vërtetën.

LEXO TE PLOTE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

LAJMET E FUNDIT

Aktualitet09:11 - 26 Shtator, 2018

“Sulltanesha Kosem”/ Aishe kërkon të largohet nga jeta e sulltanit

Murati pagëzon trashëgimtarën e tij më të vogël. Çfarë kërkon Atike nga Mustafai i shkatërruar që humbi atë që donte...

Aktualitet08:58 - 26 Shtator, 2018

Tronditet politika shqiptare/ 400 pushtetarë të dyshuar për pastrim parash

Ndërkohë që pak ditë më parë në media u raportua se ka nisur verifikimi për pastrim parash për 400 politikanë...

Aktualitet08:51 - 26 Shtator, 2018

Drejtonin mjetin pa leje/ Në pranga dy të rinj

Policia e Beratit ka bërë të mundur arrestimin në flagrancë të dy shtetasve të cilët drejtonin mjetin pa leje drejtimi....

Aktualitet08:38 - 26 Shtator, 2018

Shifrat e frikshme/ Shqipëria, me numrin më të lartë të kërkesave në botë për azil në BE

Edhe pse jetojnë në një vend që ka nisur rrugën e pakthyeshme drejt anëtarësimit në BE dhe nuk ka konflikte...

Aktualitet08:34 - 26 Shtator, 2018

Shtypi i ditës, 26 shtator 2018

Këto janë disa prej titujve kryesorë të shtypit të shkruar për ditën e sotme, datë 26 shtator 2018: “Gazeta Shqiptare”...

Aktualitet08:22 - 26 Shtator, 2018

Ndryshon moti/ Mësoni sa do jenë temperaturat për sot

Moti për ditën e sotme do të mbetet me  kthjellime e kalime  të pakta vranësirash në relievet malorë. Era do të jetë...

Aktualitet08:14 - 26 Shtator, 2018

Horoskopi i ditës, 26 shtator 2018 

DASHI 21. mars – 20. prill Kjo do të jetë një javë mjaft e ngjeshur e cila do ju lejojë që...

Aktualitet23:47 - 25 Shtator, 2018

Deklarata bombë e Hoxhës/ Deputetes së PS-së i është vënë pistoleta në kokë

Gazetari Artan Hoxha gjatë intervistës në emisionin “Top Show” në Top Channel, ka lëshuar një deklaratë bombë. Hoxha i është...

Aktualitet23:35 - 25 Shtator, 2018

MIma: Paratë e vjedhura me koncesione do i kthehen shtetit

Deputeti i Partisë Demokratike, Florion Mima gjatë një interviste në emisionin “Opinion” në Tv Klan është shprehur se paratë e...

Aktualitet23:20 - 25 Shtator, 2018

Arrestimi i Safet Bajrit/ Reagon Ministri belg i Drejtësisë

Operacioni “Oaz” i cili konkludoi me arrestimin e 11 personave, mes tyre edhe Safet Bajri është komentuar nga ministri i...

Aktualitet23:20 - 25 Shtator, 2018

Historia e rrallë e yllit anglez/ “Kam në kokë 14 pllaka metalike dhe 28 vida…”

Nuk është e lehtë të asistosh në tërheqjen e lamtumirën e futbollistëve rreth të 35-ave apo më shumë, nga sporti...

Aktualitet23:16 - 25 Shtator, 2018

Hoxha jep alarmin/ Tregon pse Xhafaj po luan me dy karta

Gazetari Artan Hoxha gjatë emisionit “Top Show” në Top Channel ka lëshuar akuza të forta nga policisë, e cila është...

Aktualitet23:02 - 25 Shtator, 2018

Interi duket në rrugë të mbarë/ Fiton ndaj një rivali të fortë

Inter ka fituar 2-1 ndaj Fiorentina në “San Siro” duke ndrequr fillimin e keq të kampionatit, Pasi mori vetëm katër...

Aktualitet22:54 - 25 Shtator, 2018

Referendumi në Maqedoni/ “Propaganda për bojkot, rrezik për vendin dhe rajonin”

Zv.Kryeministri i Maqedonisë Bujar Osmani tha në emisionin “Përballë” të gazetarit Lutfi Dervishi në RTSH, se në prag të referendumit...

Aktualitet22:40 - 25 Shtator, 2018

Ditë speciale te Skënderbeu/ Trajneri dhe ylli i ekipit festojnë ditëlindjen

Ditë e veçantë kjo e sotmja në klubin e Skënderbeut. Orges Shehi ka festuar 41 vjeorin e lindjes së tij,...

Aktualitet22:30 - 25 Shtator, 2018

“Mos më bëj lojëra mua këtu”/ Fevziu debaton ashpër me ish-ministrin

Ish-ministri i Drejtësisë Gazmend Bardhi ka debatuar ashpër me moderatorin e emisionit “Opinion”, Blendi Fevziun. Fevziu i është drejtuar Bardhit...

Aktualitet22:25 - 25 Shtator, 2018

Shokohet Bayern Munich/ Vëllai i Mario Gotzes u bën gjëmën

Bayern Munich ka barazuar 1-1 ndaj Augsburg, në derbin e Bavarisë, duke lënë pikë, për herë të parë në këtë...

Aktualitet22:24 - 25 Shtator, 2018

Akuzat për lidhje me bandat/ Balla i përgjigjet “flakë për flakë” Bashës

Kreu i grupit parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla i ftuar në emisionin”Top Show” ka folur për akuzat që kreydemokrati,...

Aktualitet22:20 - 25 Shtator, 2018

Thjesht e jashtëzakonshme/ Tifozët më të mirë në botë dhurojnë spektakël

Tifozeria është shpirti i një ekipi. Një pamje e pazakontë tifozerie futbolli vjen nga Maroku. Raja Casablanca arriti të sigurojë...

Aktualitet22:15 - 25 Shtator, 2018

“Shushunja politike”/ Deputeti demokrat i kundërpërgjigjet Bushkës

Ditën e sotme deputeti i Partisë Demokratike, Ervin Salianji është përplasur në distancë me deputeten e Partisë Socialisite, Klotilda Bushka,...

Aktualitet22:08 - 25 Shtator, 2018

“Shihemi në gjyq”/ Deputetja e PS-së sfidon opozitën pas akuzave për pasurinë

Pas deklaratës të deputetit të video-skandalit erotik, Ervin Salianji, në të cilën tha se bashkëshorti i deputetes së PS, Klotilda...

Aktualitet22:00 - 25 Shtator, 2018

Deklarata bombë e yllit të Milanit/ Atje luaja dy ndeshje në ditë

Frenk Kesie ka dhënë një intervistë ekskluzive për “Milan TV”. Afrikani ka folur për fillimet e karrierës, por edhe për...

Aktualitet21:51 - 25 Shtator, 2018

Dhoma Amerikane kundër Bashës/ Mos trembni investitorët

Kreu i Dhomës Amerikane të Tregtisë, Marc Crowford në një intervistë në televizionin “Ora News”, ka kërkuar që politika shqiptare,...

Aktualitet21:50 - 25 Shtator, 2018

Gjimanzet e Tiranës “pushtohen” nga lëndët narkotike

Emisioni investigativ “Stop” mbrëmjen e sotme ka sjellë në vëmendje  problemin e shitjes së drogëravce pranë gjimnazeve në Tiranë. Në...

Aktualitet21:40 - 25 Shtator, 2018

“Masakër” në Korçë/ Ja si arbitrat njollosën ndeshjen

Gjyqtarët e bëjnë “baltë” në javën e pestë. Skënderbeu-Tirana 1-1, edhe pse një ndeshje pa tifozë dhe jo me ndonjë...

Aktualitet21:32 - 25 Shtator, 2018

“Deri tani i kemi toleruar”/ Biletë urbani edhe për të miturit

Shoqata e Transportit Urban ka dhënë vendimin se edhe fëmijë do të paguajnë biletën e udhëtimit, në autobus, me të...

Aktualitet21:26 - 25 Shtator, 2018

CNA.al publikoi faktet/ “Stop” vë me shpatulla pas muri Bashën

Edhe mbrëmjen e sotme emisioni “Stop” referuar denoncimit të para disa ditëve të CNA.al ka prekur çështjen e kompanisë së...

Aktualitet21:20 - 25 Shtator, 2018

Garon për skuadrën e Shumakerit/ Piloti shqiptar rekord në Formula 4

Sezoni në Formula 4 përfundoi në mënyrën më të mirë për pilotin shqiptar nga Maqedonia, Lirim Zendeli. Djaloshi 18-vjeçar, edhe...

Trending

Read previous post:
Rusi 2018 / Zyrtarizohet trajneri i ri i Spanjës

Pas vendimit shokues të Federatë Spanjolle të Futbollit që të shkarkojë teknikun Lopetegui vetëm 1 ditë para startit të Botërorit,...

Close