Ekskluzive/ Tentohet vrasja e “Babales” në Kosovë – CNA
Connect with us

Kronika

Ekskluzive/ Tentohet vrasja e “Babales” në Kosovë

Publikuar

-

Albert Veliu, ose i quajturi ndryshe personazhi “Babale”, i cili u bë emër i njohur për publikun pas një audio-përgjimi, të publikuar nga Partia Demokratike, prej disa ditësh ndodhet në Kosovë.

Ai u ndalua nga policia kosovare, pasi po tentonte të largohej drejt vendeve të Europës, duke pretenduar për një strehim të mundshëm politik, pas nxjerrjes së videos, ku pretendohet se Agron Xhafaj, vëllai i ministrit të Brendshëm, Fatmir Xhafaj, shfaqet duke bërë pazare droge.

Burime ekskluzive i thanë CNA.al se “Babalja” është dërguar te qendra e azilkërkuesve në Kosovë, por autoritetet e vendit fqinj janë vënë në alarm, pasi disa informacioneve se ka pasur tentativë për vrasjen e tij.

Persona të paidentifikuar dhe të dyshimtë i janë afruar qendrës së azilantëve, dhe afrimi i tyre dyshohet se ka pasur për qëllim një vrasje të mundshme të “Dëshmitarit X” të Lulzim Bashës.

Ngjarja po mbahet tepër e fshehtë nga autoritetet kosovare.

Nga ana tjetër, Albert Veliu në komunikimet me autoritetet e Kosovës ka kërkuar që të mos ekstradohet në Shqipëri, pasi ai pretendon se jeta e tij është në rrezik dhe ai mund të vritej, pasi ngjarja ka marrë përmasa shumë të mëdha, më shumë sesa vetë ai e priste dhe kjo mund të sjellë pasoja për jetën.

LEXO EDHE:  Arrihet marrëveshja/ Një tjetër trajner shqiptar përfundon në Kosovë

Pra, jo vetëm nga fakti i audio-përgjimit, por edhe për shkak të situatës politike dhe mungesës së sigurisë në Shqipëri, sidomos në burgjet shqiptare.

CNA.al ka mësuar gjithashtu se autoritetet kosovare gjithashtu po shqyrtojnë të gjitha kërkesat dhe dosjen e Albert Veliut, por dhe kanë ngritur sirenat e alarmit për ngjarjen e ndodhur ditët e fundit, ku dyshohet se disa persona të paidentifikuar kanë tentuar të bëjnë një atentat ndaj Albert Veliut në ambientet ku ai ndodhet.

Por gjithçka është kuptuar në kohë dhe autoritetet kanë mundur ta shmangin këtë ngjarje kriminale.

Por, kjo në fakt ka forcuar pozitat e Albert Veliut dhe ka bërë më të besueshme pretendimet se atij i rrezikohet jeta dhe kthimi në Shqipëri do të ishte mjaft i rrezikshëm jo vetëm për të, por edhe për familjarët e tij./ CNA.al

Aktualitet

Indianët mashtrues në Tiranë/ Në kërkim për zhdukjen e 725 milionë dollarëve

Publikuar

-

By

Urdhri i një gjykate në New Delhi për ekstradimin e dy shtetasve indianë, Nitin Sandesara dhe Chetankumar Sandesara është maja e ajsbergut të një skandali gjigant financiar, i cili përfshin edhe Shqipërinë.

Dy vëllezërit Sandesara, të cilët akuzohen për ngritjen e një skeme pastrimi parash prej 725 milionë dollarësh amerikanë, aktualisht janë duke ndërtuar pallate në Shqipëri.

Por çfarë qëndron pas skandalit?

Dy vëllezërit Sandesara kanë qenë pronarët e kompanisë farmaceutike “Sterling Biotech”. Përgjatë viteve 2008-2011 ata kanë marrë mbi 725 milionë dollarë kredi nga disa banka shtetërore të Indisë, para të cilat nuk kanë shkuar në llogarinë e “Sterling…”, por janë zhdukur përmes një rrjeti prej 300 kompanish offshore të ngritura nga vetë ata, raporton TV “Top Channel”.

Skandali shpërtheu në muajin Janar të vitit të kaluar kur agjencia e krimit ekonomik në Indi arrestoi drejtorin e “Andra bank”, bankës më të madhe,që kishte lëvruar kreditë për vëllezërit Sandesara. Në po të njëjtën kohe autoritetet indiane bllokuan pronat e kompanisë “Sterling Biotech”, që u fut në proces falimentimi. Por dy vëllezërit Sandesara u arratisën nga India.

Deri vonë autoritetet indiane besonin se Nitin Sandesara dhe Chetankumar Sandesara ishin arratisur në Nigeri. Por e vërteta ishte krejt ndryshe.

Gjatë kohës që ishin në kërkim, nga autoritetet indiane dhe skandali ishte bërë publik edhe në mediat ndërkombëtare, dy vëllezerit Sandesara kanë mbërritur në Shqipëri.

Madje në 6 Shkurt të vitit të kaluar, kur kërkoheshin në të gjithë planetin, ata kanë arritur të marrin nënshtetësinë shqiptare, një proces gjatë së cilit cdo individ i huaj kalohet në sitë nga Shërbimi Informativ Shtetëror (SHISH) dhe autoritetet e tjera të rendit. Ky është dyshimi i parë i fortë se si  SHISH ka lejuar dhënien e nënshtetësisë për dy persona, të cilët jo vetëm ishin në kërkim ndërkombëtar, por i kishin emrat të botuar në mediat ndërkombëtare për pastrim parash.

LEXO EDHE:  Mbi 20 plumba drejt makinës së biznesmenit/ Zbardhen detajet e vrasjes mafioze

Madje, vetëm një muaj më parë, Nitin Sandesara është pritur zyrtarisht edhe nga kryeministri i Kosovës, Rramush Haradinaj, takim të cilin shefi i qeverisë kosovare e ka bërë publikë në profilin e tij në facebook.

Por skandali i dështimit të autoriteteve shqiptare është edhe më i madh se kaq. Me ardhjen në Shqipëri në fund të vitit 2017, Nitin dhe Chetankumar Sandesara kanë ngritur dy kompani në sektorin e ndërtimit, “Tulja Real Estate” dhe “Laxmi Real Estate”, siç tregojnë dokumentet e regjistrimit në Qendrën Kombëtare të Biznesit.

Të dy kompanitë janë të regjistruara me adresë në zonën e Liqenit të Thatë të Tiranës. Pikërisht në buzë të Liqenit të Thatë, “Laxmi Real Estate” është duke ndërtuar pallat bashkë me një kompani shqiptare, sic tregon leja e ndërtimit e dhënë nga Bashkia e Tiranës në Nëntor të vitit të kaluar.

Ndërtimi është cilësuar nga Departamenti amerikan i Shtetit dhe Zyra europiane për Parandalimin e Pastrimit të Parave si sektori më me risk për pastrimin e parave në Shqipëri. Madje kjo ka qenë edhe objekt i debatit politik, i ushqyer nga bumi i ndërtimeve në një kohë që kredia është në stanjacion.

Debati politik për pastrim parash në ndërtim vazhdon. Ndërkohë dy personat më të kërkuar në Indi për vjedhje dhe pastrimin e 725 milionë dollarëve amerikanë janë duke ndërtuar pallate në Shqipëri, madje tashmë si shtetas shqiptarë.

Një skandal, i cili ngre pikëpyetje të forta, jo vetëm për origjinën e parave që po financojnë bumin e ndërtimit, por edhe për një çështje tjetër: A po shndërrohet Shqipëria, parajsa e evazorëve dhe pastruesve ndërkombëtar të parave?

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Rihapja e dosjes/ Artan Hoxha: Agjentura greke rol në masakrën e Peshkëpisë 

Publikuar

-

By

Në emisionin “Repolitix”, ku po diskutohet lidhur me rihapjen e dosjes së të njohurës si “Masakra e Peshkëpisë”, që është ngjarja më e madhe kriminale e ndodhur në Shqipëri gjatë tre dekadave të fundit, i ftuar është dhe gazetari Artan Hoxha.

Duke diskutuar lidhur me mos-hetimin deri në fund të kësaj ngjarjeje, ku mbeti i vrarë komandanti i nënrepartit kufitare të Peshkëpisë, Fatmir Shehu dhe ushtari Arsen Gjini, që të dy “Dëshmorët e Atdheut”, Hoxha  përmendi si një nga arsyet faktin që  nga pala greke ka qenë e vështirë për të gjetur bashkëpunim. Kjo pasi në masakër ka pasur rol edhe agjentura greke.

“Aty kanë luajtur rol edhe agjentura greke, ky ka qenë edhe fati që ka qenë vështirë për të gjetur bashkëpunim nga pala tjetër. Reparti ndodhet në vijë ajrore jo më shumë se 3 km nga kufiri grek. Ata erdhën një ditë para, kanë pasur informacion që ushtarët shqiptarë nuk kishin armë me fishekë.

LEXO EDHE:  Vrasja e tij tronditi Shqipërinë/E pabesueshme çfarë ka ndodhur me rrjetet e tij sociale

Pritën mesnatën dhe duke ditur që gjatë natës kishte rekrutë të rinj. Ushtari Arsen Gjini ka pasur një armë pa fishekë në dorë, e vranë dhe brenda dy minutash u futën brenda repartit. Armët ishin në kasafortë të kyçura”,- ka artikuluar gazetari investigativ, Artan Hoxha. /CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Priten zhvillime të reja/ Rihapet dosja e masakrës së Peshkëpisë

Publikuar

-

By

Pas kalimit të gati dy dekadave e gjysëm është rihapur sërish dosja për masakrën e Peshkëpisë, ngjarjes më të rendë kriminale të ndodhur në 10 Prill 1994 në pikën kufitare të Peshkëpisë, Gjirokastër. Ku një komandë terroriste greke sulmoi kapanonin ku strehoheshin ushtarakët shqiptarë të ruajtjes së kufirit duke lenë të vrarë, komandantin e nënrepartit, Fatmir Shehu dhe ushtarin Arsen Gjini, që të dy “Dëshmorët e Atdheut”.

Përveç bujës që bëri në shtypin e kohës dhe zërit të mekur, me të cilin e përcollën indinjatën institucionet shtetërore, masakra nuk u hetua asnjëherë nga autoritetet,duke u varrosur për gati çerek shekulli.
Për tu rihapur tashmë, duke pritur të sjellë zhvillime të reja. Por pse u rihap pikërisht tani kjo dosje?

Nga tryeza e emisionit “Repolitix” gazetari i “GSH”, Elton Qyno, shpjegon se kanë qenë disa informacione të Drejtorisë së Antiterrorit që kanë sjellë rikthimin në hetim të dosjes.

LEXO EDHE:  Mbi 20 plumba drejt makinës së biznesmenit/ Zbardhen detajet e vrasjes mafioze

“Ka qenë një informacion i drejtorisë së Antiterrorit që solli hapjen e kësaj dosje. Këta oficerë kanë referuar materialet në prokurori dhe kanë kërkuar rihapjen e çështjes, pasi konstatuan se dosja kishte mangësi. Momentalisht nuk ka asnjë fajtor, asnjë i arrestuar. Ushtarët që kanë qenë janë pyetur dhe nuk u është dërguar asnjë letër porosi grekëve. Nuk ka pasur asnjë bashkëpunim mes dy shteteve për informacion për zbardhjen e kësaj çështje. Organizata “MAVI” që morri përsipër sulmin ndaj pikës së kufirit shqiptar njihet si terroriste edhe në Greqi, por dëmin e ka bërë në Shqipëri,”- tha Qyno/CNA.AL.

LEXO TE PLOTE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

LAJMET E FUNDIT

Aktualitet22:19 - 20 Mars, 2019

“Deti nuk ka portë”/ Poezia e Aleksandër Çipës prezantohet në Korçë

Mesditën e sotme, në sallen e Bibliotekes së Universitetit “Fan S. Noli” të qytetit të Korçës, është promovuar libri më...

Aktualitet20:21 - 20 Mars, 2019

Vendimi i Dhomës së Apelit/ Burgim i përjetshëm për Radovan Karaxhiçin

Ish udhëheqësi i serbëve të Bosnjës, Radovan Karaxhiç, u dënua më burgim të përjetshëm. Dhoma e Apelit e Mekanizmit që...

Aktualitet19:02 - 20 Mars, 2019

Rrëmben autobuzin me 51 nxënës/ Tentoi t’i digjte

Një autobuz me 51 nxënës është rrëmbyer ditën e sotme nga shoferi i saj. Ngjarja mësohet të ketë ndodhur në...

Aktualitet18:34 - 19 Mars, 2019

Nëna hedh vajzën nga kati i pestë/ Më pas hidhet edhe vetë

Qyteti i Athinës është tronditur ditën e sotme nga një ngjarje e rëndë, ku një nënë hodhi vajzën e mitur...

Aktualitet18:31 - 19 Mars, 2019

Qindra ushtarët amerikanë zbarkojnë në Gjermani

 Qindra ushtarë amerikanë kanë filluar të mbërrijnë në Gjermani. Prova e parë kjo e një strategjie të re të dislokimit...

Aktualitet18:26 - 19 Mars, 2019

Italia do t’i bashkohet nismës kineze të investimeve

Italia pritet t’i bashkohet nismës kineze “Një Brez, Një Rrugë” të enjten gjatë vizitës së Presidentit kinez Xi Jinping në...

Aktualitet15:25 - 19 Mars, 2019

Kur studentët detyrohen të lënë shkollën

Në pesë vitet e fundit mbi një milionë të rinj i kanë ndërprerë studimet në universitetet turke. Një shkak i...

Aktualitet15:22 - 19 Mars, 2019

Masakra në Zelandën e Re/ IS-i kërcënon me hakmarrje

Sulmi i përgjakshëm terrorist ndaj dy xhamive në Zelandën e Re mund të shkaktojë një spirale të re dhune. Milicët...

Aktualitet14:37 - 19 Mars, 2019

Kërcënon Erdogan/ Kush sulmon muslimanët do të kthehet me arkivol

Presidenti i Turqisë paralajmëron për një Gallipoli të ri në vazhdën e sulmit terrorist të Christchurch dhe thotë se kushdo...

Aktualitet19:30 - 18 Mars, 2019

Franca shpall ndalimin e protestave, pas trazirave

Kryeministri i Francës shpalli të hënën ndalimin e protestave të jelekëve të verdhë në bulevardin Champs-Elysees të Parisit dhe në...

Aktualitet19:12 - 18 Mars, 2019

Holandë/ Arrestohet i dyshuari për sulmin në tramvaj

Policia holandeze arrestoi një person me origjinë turke, i dyshuar për përfshirje në incidentin me armë në një tramvaj të...

Aktualitet18:23 - 18 Mars, 2019

Për të apasionuarit e teatrit/ Korçarët sjellin “Kopracin” në Tiranë

Komedia “Kopraci” e Molierit, një nga kryeveprat botërore ka mbërritur në Tiranë. Të gjithë të apasionuarit e teatrit do të...

Aktualitet21:12 - 17 Mars, 2019

Macron dënoi “apokalipsin“ e Parisit

Protestat e “jelekëve të verdhë“ u kthyen në trazira të shtunën dhe në përleshje nëpër rrugët e kryeqytetit francez. Presidenti...

Aktualitet19:13 - 17 Mars, 2019

Fillon kthimi i trupave të viktimave në Zelandën e Re

Policia tha se numri i të vdekurve në vrasjet masive në dy xhami të qytetit Christchurch, në Zelandën e Re...

Aktualitet19:07 - 17 Mars, 2019

Terroristi neozelandes njohës i mirë i Ballkanit

Brenton Harrison Tarrant, 28-vjeçari i akuzuar për vrasjen e 49 vetëve dhe plagosjen e shumë të tjerëve në dy xhami...

protesta ne serbi protesta ne serbi
Aktualitet11:01 - 17 Mars, 2019

Grusht shteti në Serbi/ Opozita merr mediat shtetërore

President i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, pritet që të flasin për serbët, një ditë pasi protestuesit u futën në ambjentet e...

Aktualitet09:01 - 16 Mars, 2019

Masakra në Zelandën e Re ka një hero/ Kush është i riu që u përball me autorin

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur një ditë më parë në Zelandën e Re, ku pas një sulmi me armë...

Aktualitet19:30 - 15 Mars, 2019

Masakra në Zelandën e Re/ Merkel: Racizmi mori jetën e njerëzve që faleshin paqësisht në xhami

Ngjarja e masakrës në Zelandën e Re, ku rreth 49 vetë u qëlluan për vdekje nga një person gjatë kohës...

Aktualitet16:56 - 15 Mars, 2019

Maqedoni/ Dënohen të akuzuarit për ngjarjet e dhunshme në Parlament

Në Shkup, 16 nga 17 të akuzuarit për ngjarjet e dhunshme të 27 prillit 2017 në Parlamentin e Maqedonisë së...

Aktualitet15:39 - 15 Mars, 2019

Tragjedia në Zelandën e Re/ Rritet bilanci i viktimave

Ka shkuar në 49 numri i perosnave që kanë humbur jetën pas sulmit me armë zjarri në dy xhami në...

Aktualitet08:44 - 14 Mars, 2019

Marrëveshja e Ohrit përçan partinë shqiptare në Maqedoninë e Veriut

Shpërbërja e Sekretariatit për Zbatimin e Marrëveshjes së Ohrit, përçan partinë shqiptare Bashkimi Demokratik për Integrim në Maqedoni. Përmes një...

Bota19:07 - 13 Mars, 2019

Një tjetër dënim me burg për menaxherin e fushatës Trump

Një gjykatë federale në Uashington dha të mërkurën një tjetër masë dënimi për ish-menaxherin e fushatës së presidentit Donald Trump,...

presidenti serb aleksander vucic presidenti serb aleksander vucic
Aktualitet15:55 - 13 Mars, 2019

Miratimi i platformës/ Vuçiç: Dialogu mbaroi

Aleksandër Vuçiç, President i Serbisë , ka deklaruar  ditën e sotme se  Prishtina zyrtare me miratimine e  platformës për dialogun...

Ministrja e Shendetesise, Manastirliu gjate nje deklarate per mediat Ministrja e Shendetesise, Manastirliu gjate nje deklarate per mediat
Aktualitet12:10 - 13 Mars, 2019

Manastirliu në OKB/ Zgjerojmë financimin e programeve të mbrojtjes sociale

 “Qeveria shqiptare po zgjeron financimin publik për programet e mbrojtes sociale, për herë të parë në 15% të shpenzimeve publike,...

Aktualitet11:04 - 13 Mars, 2019

“Jam shumë sëmurë, nuk eci dot”/Aktorja e njohur shqiptare në gjëndje të rëndë shëndetësore

Aktorja e njohur e skenës shqiptare, Margarita Xhepa është në gjendje të rëndë shëndetësore dhe kësisoj do t’i nënshtrohet ditën...

Aktualitet09:16 - 12 Mars, 2019

Ivanov refuzon ligjet me emrin Maqedonia e Veriut

Presidenti i Maqedonisë së Veriut, Gjorge Ivanov, refuzoi të dekretojë 11 ligje që janë miratuar me emrin Republika e Maqedonisë...

haradinaj kushte serbise haradinaj kushte serbise
Aktualitet17:06 - 11 Mars, 2019

Haradinaj takim me dy këshilltarët e Merkel

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj zhvilloi një takim ditën e sotme me dy këshilltarët e kancelares gjermane Angela Merkel, Jan...

Aktualitet09:53 - 10 Mars, 2019

Pacolli thirrje Vuçiç për tu kthyer në tavolinën e dialogut

Behxhet Pacolli, zv-kryeministri i Kosovës ka ftuar presidentitne Serbisë, që të mos luaj lojra, por të ktheht na tavolinën e...

Trending

Read previous post:
Trump: Do ta çarmatosim Korenë e Veriut nga armët bërthamore

Në një marrëveshje të nënshkruar të martën në Singapor, lideri i Koresë së Veriut, Kim Jong Un, "ritheksoi angazhimin e...

Close