Connect with Us

Horoskopi javor, nga 11 qershor deri në 17 qershor 2018

Kryesore

Horoskopi javor, nga 11 qershor deri në 17 qershor 2018

Publikuar

-

DASHI 21. mars – 20. prill

Yjet nuk duken shume te favorshëm këtë jave për jetën tuaj ne çift. Debati apo kundërshtia me e vogël do ju beje agresive dhe mund te thoni gjera vërtet shume te gabuara. Beqaret nuk duhet te kërkojnë gjera te pamundura sepse asgjë nuk do ndodhe sa hap e mbyll sytë. Mire është qe ata t’i dëgjojnë këshillat e miqve apo familjareve. Gjendja e financave do jete goxha me e mire se me pare. Do i kuptoni gabimet e bëra dhe do merrni masa për ta mbajtur situatën sa me te mire. Shëndeti mund te ketë disa shqetësime te vogla, por asgjë për t’u alarmuar. Kujdes vetëm me higjienën. Ne pune do jeni energjike dhe luftarake prandaj do arrini çdo qellim. Me familjaret do kaloni me shume kohe.

DEMI 21. prill – 21. maj

Ambienti ne jetën tuaj ne çift nuk do jete shume i ngrohte këtë jave. Do keni ndryshime te shpeshta humori dhe mundet te kapeni edhe pas gjerave me elementare me atë qe keni ne krah. Vetëm ne fundjave mund te ndryshoje paksa situata. Beqaret mund te kenë vetëm dashuri platonike këtë periudhe dhe asgjë reale e te prekshme. Ne planin financiar fati do ju buzëqeshë gjate gjithë kohës kështu qe mund te përfitoni për te bere investime edhe për te ardhmen. Shëndeti do jete i shkëlqyer nëse ndiqni një disipline ushqimore dhe nëse merreni me aktivitet fizik. Ne pune do jeni me vigjilente, nuk do ndërmerrni rreziqe pa qene te sigurte për te ardhmen dhe çdo gjë do ju ece për mrekulli. Urani do ju ndihmoje te keni edhe një jete familjare te mire.

BINJAKET 22. maj – 21. qershor

Jeta juaj ne çift do jete me e qëndrueshme këtë jave. Do jeni me te qete te dyja palët dhe do bëni gjitha qe te ruani një marrëdhënie harmonike. Ju beqaret do jeni te mençur dhe do e dini ke te joshni dhe kur. Dita e mërkurë ose e enjte do jene shume te bukura. Mund t’iu behet edhe ndonjë propozim ne momentin me te papritur. Buxheti nuk do jete i keq, por duke shpenzuar pafundësisht dhe pa bere llogari situata mund te marre tatëpjetën shume shpejt. Për shëndet me te mire mos abuzoni me mishin e kuq, as me alkoolin e as me salcat pikante. Ne pune do keni performanca shume me te mira nga me pare dhe do ndiheni me mire. Jeta familjare ka për te qene rutine.

GAFORRJA 22. qershor – 22. korrik

Për te dashuruarit kjo jave do jete me emocionuese dhe me e bukur. Do gjeni paqen shpirtërore dhe do e keni me te lehte t’i shprehni ndjenjat. Beqaret mire është te mos hedhin hapa pa u bindur plotësisht nga personat qe do takojnë. Sot ato mund te duken gabime te vogla, por nesër do zmadhohen tej mase. Me financat duhet te tregoheni me te kujdesshëm. Mos vazhdoni me te merrni hua sepse situata do ju ndërlikohet akoma me shume. Shëndeti deri ne mes te jave mund te ketë probleme te vogla si pasoje e çrregullimeve me tretjen dhe zorrët, ne fundjave do jete me i qete. Ne pune do hezitoni shpesh, por ditën e enjte një mik do ju nxite te leni besim te plote tek vetja. Do e dëgjoni atë dhe do dilni te fituar. Familja pa asnjë problem.

LUANI 23. korrik – 22. gusht

Klima yjore nuk do jete shume e favorshme për te dashuruarit megjithatë edhe nëse do keni vështirësi mire është te mos e lëshoni veten asnjëherë. Me durim dhe këmbëngulje mund te kaloje gjithçka. Beqaret duhet te tregohen te matur dhe te mos fillojnë lidhje pa qene te bindur plotësisht. Me mire le te qëndrojnë edhe pak ne vetmi e te qete sesa te kenë probleme. Shpenzimet duhet t’i mbani gjithë kohës nen kujdes nëse nuk doni te mbeteni shpejt pa para neper xhepa. Gjendja shëndetësore nuk ka për te qene shume e mire. Do ndiheni pa fuqi here pas here dhe mund te vuani nga vapa. Ne pune do filloni nga mesi i javës një projekt sfidues e te vështirë, por qe do sjelle përfitime për te ardhmen. Me familjaret mund te keni edhe konflikte.

VIRGJERESHA 23. gusht – 23. shtator

Gjate kësaj jave, ju te dashuruarit, do keni me shume nevoje për qetësi. Largohuni nga te gjitha dhe shkoni diku pranë për te qëndruar vetëm për vetëm me atë qe keni ne zemër. Ju beqaret do keni pafundësisht dëshirë për te dale e për te realizuar njohje interesante. Beni vetëm pak kujdes nga ata qe do ju thonë fjale te mëdha menjëherë sepse nuk do jene shume te sinqerte. Shpenzimet kryejini pasi te keni bere njëherë një kontroll te të ardhurave qe keni sepse ashtu do shmangni problemet. Gjendja shëndetësore do ketë disa shqetësime te vogla, por asgjë alarmante. Ne pune bëjini gjerat dalëngadalë dhe keni për ta pare qe do arrini me lart. Familjen do e keni gjithë kohës mbështetje.

PESHORJA 24. shtator – 23. tetor

Këtë javë do ngrini shumë pikëpyetje për jetën tuaj në çift dhe marrëdhënia me partnerin nuk do ecë më së miri. As ju dhe as ai qe keni ne krah nuk do jeni shume te hapur dhe kjo mund te sjelle goxha trazira. Ndryshoni sa pa qene vone. Beqaret do jene aventuriere dhe të gatshëm për te provuar çdo lloj emocioni. Ata nuk do e kenë me shume qejf krijimin e një lidhjeje serioze, prandaj do preferojnë dashuriçkat afatshkurtra. Sektori financiar nuk do ketë aspak probleme nëse tregoheni te moderuar me shpenzimet. Në punë do jeni shumë në fortë dhe nuk do ndaleni derisa të arrini majën e gjithckaje. Askush nuk do ju konkurroje dot. Me familjaret mos u tregoni shume agresive.

AKREPI 24. tetor – 22. nëntor

Për pjesën me te madhe te çifteve kjo jave nuk do ketë aspak probleme. Partneri do i kuptoje prioritetet qe keni dhe do mundohet t’iu mbështesë përherë. Ne mes te jave mund t’iu bëhen edhe propozime interesante. Beqaret do realizojnë takimet me te bukura te jetës se tyre dhe fundjave mund t’i gjeje ne çift. Ne planin financiar keni për te pasur me shume fat. Peritoni nga rasti edhe për te hedhur para mënjanë për te ardhmen. Shëndeti nuk do jete perfekt, megjithatë mund te keni vetëm ndonjë shqetësim te vogël nga koka ose nga mesi. Ne pune do jeni pafundësisht luftarake, e madje për te arritur qëllimet mund te bëheni edhe agresive. Jeta familjare do jete harmonike.

SHIGJETARI 23. nëntor – 21. dhjetor

Gjate kësaj jave do merrni disa vendime te rëndësishme qe do ua ndryshojnë gjithë rrjedhën e gjerave. Do jeni me te gatshëm për bashkëpunim dhe do sqaroni përfundimisht edhe disa pengje te se shkuarës. Për beqaret do jete Neptuni ai qe do sjelle fat me shumice. Shume nga ëndrrat do fillojnë te konkretizohen. Shpenzime do kryeni vetëm për ushqimin dhe gjerat e rëndësishme te shtëpisë prandaj ky sektor do mbetet i kënaqshëm. Shëndeti nuk do ketë asnjë lloj problemi. Do ndiheni ne forme te shkëlqyer edhe fale ushqimit dhe aktivitetit fizik. Puna do ece shume mire fale mbështetjes qe do iu japë Plutoni. Do i kaloni me më shume lehtësi edhe problemet qe do iu dalin. Për familjet do jete jave pa vështirësi.

BRICJAPI 22. dhjetor – 20. janar

Për jetën ne çift nuk do keni perse te qaheni gjate kësaj jave. Do qëndroni me pranë partnerit, do dashuroheni pa dorashka dhe do ndiheni pafundësisht te lumtur. Ju beqaret mos paragjykoni asnjëherë dhe mos kërkoni gjera te pamundura nëse nuk doni te lëndoheni. Për financat do jete një dite me fat. Nëse i menaxhoni si duhet te ardhurat dhe nuk bëni çmenduri gjendja ka për te qene e shkëlqyer. Shëndeti do përmirësohet dite pas dite. Edhe ata qe kane pasur probleme me shpinën, stomakun apo me kockat do ndihen me te qete. Ne pune mos refuzoni propozimet qe do ju bëhen sepse ato mund t’iu ndryshojnë jetën. Edhe jeta familjare do jete pozitive.

UJORI 21. janar – 19. shkurt

Ne jetën tuaj ne çift ndikimet ujore do përkthehen me një ndërthurje momentesh te ngrohta dhe me pak tension. Nuk do ndiheni ne periudhën me te mire te mundshme megjithatë mire është te mos e lëshoni veten. Ju beqaret do dëgjoni lloj lloj historish te trishta dhe do keni me shume frike te guxoni e ta kërkoni dashurinë. Ne planin financiar mos luani shume me zjarrin sepse keni për t’u djegur keq. Çdo shpenzim kryejeni me laps e letër. Për shëndetin ka për te qene një dite pozitive. Do jeni me energjike dhe me shume gjallëri. Për pune do jete një jave ne lëvizje e sipër. Do iu jepen mundësi te shkëlqyera dhe duhet te përfitoni sa me shume. Edhe feja familjare do jete e ngrohte.

PESHQIT 20. shkurt – 20. mars

Kjo jave do jete e mbushur me optimizëm dhe me momente te ngrohta. Do ndiheni mire pranë te dashurit te zemrës tuaj dhe do kaloni momente shume te bukura me te. Edhe beqaret do kenë njohje interesante vetëm se do e kenë paksa te vështirë te vendosin e te hedhin hapa. Ne planin financiar mos u tregoni kapricoze, por merrni masa dhe riorganizojeni gjendjen. Hua mos jepni për çdo lloj arsyeje. Për shëndetin do jete periudha ideale për te filluar kura e për te marre masa strikte. Mos anashkaloni asnjë lloj shqetësimi. Ne pune tregohuni me te përqendruar dhe mos i keni besim askujt nëse nuk doni te pendoheni me pas. Familjen gjithashtu mos e lini pas dore.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kryesore

Drogë e fshehur në zarf/ Arrestohet i riu shqiptar në Itali

Publikuar

-

Nga

Policia italiane ka arrestuar nje shtetas shqiptar pasi iu gjet në kuzhinën e banesës së tij, në Romë një zarf me 26 gramë kokainë.

Në pranga u vu shtetasi N.J., 23 vjeç i cili  vëzhgohej prej një kohe të gjatë nga autoritetet italiane.  Droga dhe materialet e tjera paketuese iu gjetën pas një sërë kontrollesh në banesën dhe lokalet që frekuentonte shqiptari.

I riu ëshë dërguar në qendrën e vuajtjes së dënimit ‘’La Costarelle’’, ku do të përgatitet për të dalë në gjyq për akuzën e trafikut të drogës./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kryesore

Zëri Amerikës përplas aktorët, dalin detaje të reja/ Soros, Berisha, Rama, Basha dhe Veliaj

Publikuar

-

Nga

Xhorxh Soros, është një filantrop i cili ka zgjedhur të investojë për një shoqëri të hapur në Shtetet e Bashkuara dhe mjaft vende të botës dhe ta mbështesë karierën e tij rreth kësaj ideje. Ai krijoji në Amerikë në fund të viteve 60 Fondin Kuant, një prej fondeve më të sukseshme të investimeve më risk. Miliarderi, në fund të viteve 80 çeli zyra të fondacionit në disa vende të Europës lindore, dhe pas rënies së sistemit komunist edhe në Shqipëri.

Mirëpo edhe pse ai ka investuar qindra miliona dollarë në vendet ish-komuniste, në fusha si arsimi, shëndetësia, dhe në mjaft projekte me ndikim për shtresat në nevojë, sot debati është përqendruar në ndikimin e tij politik në këto vende. Në Shqipëri ky debat kulmoi gjatë hartimit dhe miratimit të Reformës në Drejtësi 3 vjet me parë.

“Lidhet drejpërdrejt dhe vetëm me rolin e reformës së drejtësisë dhe me faktin se kjo reformë ka filluar të japë rezultatet e para, sado pikëpyetje dhe problematika që ka patur në ecurinë e vet”- thotë Andi Dobrushi drejtor ekzekutiv i Fondacionit Soros.

“Le të marrim pak reformën në drejtësi. Le të më thotë mua çdo njeri, çfarë do Fondacioni Soros të hartojë strategjinë e reformës në drejtësi. Një qëllim të vetëm ka, për të shëndrruar drejtësinë shqiptare në degë të ekzekutivit të Edi Ramës”– shprehet Sali Berisha, ish Presdient i Shqipërisë.

“Ne nuk kemi ofruar asnjë paketë për Komisionin e Vencias apo për çdo institucion tjetër. Ne kemi asistuar financiarisht parlamentin e Shqipërisë në punën që kanë kryer 60 ekspertët e e emëruar prej tij. Ne kemi investuar 600 mijë dollarë për parlamentin shqiptar praktikisht. Këtu fillon dhe mbaron mbështetja e Fondacionit Soros për Reformën në Drejtësi”– sqaron Andi Dobrushi drejtor

Edi Rama, Alex Soros, George Soros

ekzekutiv i Fondacionit “Soros”.

Por debati mbi veprimtarinë e Fondacionit Soros në Shqipëri është më i hershëm se Reforma në Drejtësi. Ish-presidenti Berisha përkundrejt rezervave të forta dhe incidentit me dy punonjës të Fondacionit Soros që u shpallën non grada prej tij, me argumentin se ishin kapur nga shërbimet sekrete shqiptare duke iu dhënë informacione shërbimeve serbe, e vlerëson kontributin e Sorosit në fillim të viteve 90.

“Por kjo natyrisht nuk ndërpreu marrëdhëniet midis vendit tonë dhe Xhorxh Soros. Investimi i tij në Shqipëri për ngritjen dhe mbështetjen e shoqërisë civile, ishte shumë i mirpritur nga unë. Unë isha president i një vendi, në atë përiudhë i treti më i varfër në botë. Njerëzit nuk kishin asnjë mundësi të udhëtonin, nuk kishin mundësi të siguronin zyra, dhe e vërteta është së në këtë drejtim Fondacioni Soros, mendoj se ishte burimi kryesor i financimit dhe krijimit të këtyre organizatave”– pohon zoti Berisha.

Xhorxh Soros ndikoi në Shqipëri në fillim të viteve 90-të në mbështetjen dhe organizimin e shoqërisë civile. Por kjo veprimtari u shoqërua nga opinione dhe gjykime të ndryshme shpeshherë dhe të ashpra.

“Pas 4-5 vitesh konstatova se ky ishte një investim pothuajse tërësisht i njëanshëm dhe Xhorxh Soros ngriti një rrjet shoqatash të cilat në 80-90% të tyre ishin leva të ish-partisë komuniste, të partisë socialiste që ndërroi emrin. Ishte një dëmtim palcor i rolit dhe misionit të shoqërisë civile”– shprehet Sali Berisha, ish- Presdient i Shqipërisë.

“Në një kuadër më të gjerë Xhorxh Sorosi është njeri pas politikave progresiste dhe liberale dhe njëkohësisht dhe një nga kontribuesit në vendet postkomuniste. Kështu që dihet që është një antikomunist. Nuk mund të jetë një njeri që investon tek e majta”- shprehet Edlira Gjoni, Drejtuese e Qendrës për Ndikim Publik.

“Në një fondacion që punon për gratë e trafikuara, ti nuk i thua një gruaje a je e majtë apo e djathtë që unë të të shërbej dhe të jap shërbimin tim. Për këtë arsye them që paratë që janë derdhur për shoqërinë civile 80% e tyre kanë shkuar tek ata që kanë patur nevojë për t’i marrë këto shërbime”– thotë Iris Luarasi, aktiviste e të drejtave të grave.

Protagonistë të shoqërisë civile veçojnë meritën e Xhorxh Sorosit në lëvrimin e 130 milion dollarëve në arsim, mjekësi, në ndihmë të komunitetit rom dhe egjiptian, në ndihmë të familjarëve të viktimave të tragjedisë së Gërdecit, duke iu dhënë mbështetje ligjore si dhe mjaft projekte të tjera.

“Gjithashtu nuk duhet të harrojmë se në kohën kur Berisha ishte president, ky njeri financonte ndërtimin e mbi 200 shkollave. Kështu që nuk mund të mohohen investimet që Soros ka bërë, pavarësisht se cila parti ka qenë në pushtet”– thotë Edlira Gjoni, Drejtuese e Qendrës për Ndikim Publik.

“Asgjë si mohohet asgjë. Dhe unë kam bashkëpunuar me Xhorxh Sorosin në dekadën e romëve. Qeveria ime me Organizatën e Kombeve të Bashkuara është angazhuar me interes të veçantë në këtë drejtim”– shprehet Sali Berisha ish Kryeministër i Shqipërisë.

“Problemi që ka lindur në Shqipëri me problemin Soros lidhet kryesisht me programin politik, pra të trajnimit të lidershipit dhë të forcimit të kapaciteteve të partive politike”- shprehet Lavdrim Lita, bashkëthemelues i Qendrës Zëri i Integrimit.

Komponenti politik është dhe fusha gri e gjithë debatit ndaj figurës së Xhorxh Sorosit. Kundërshtarët e tij në Shqipëri shohin tek ai një mbështetës dhe financues të fuqishëm të së majtës dhe eksponentëve të saj.

LEXO EDHE:  Horoskopi javor, 11 shtator-17shtator 2017

LEXO EDHE:  Horoskopi javor, nga 22 janar deri 28 janar 2018

“Kemi një ç’ekuilibrim të balancës politike në raport me Fondacionin Soros. Kemi një raport 8-2, pra kemi një favorizim e partive politike më bindje të majta dhe lënie mënjanë e PD dhe partive të qendrës së djathtë” – argumenton Lavdrim Lita, bashkëthemelues i Qendrës Zëri i Integrimit.

“Në këtë mes është e vështirë të spekulosh se mbështetja ka qenë 80% për të majtët dhe 20 për të djathtët sepse unë nuk e di se kush është kjo shoqëri civile që është e majtë dhe kush është e djathtë” – sqaron Andi Dobrushi drejtor ekzekutiv i Fondacionit Soros.

“Ai mund të thotë se unë kam financuar edhe qendrën e djathtë, por ato kanë qenë stërpika krahasuar më milionat e milionat, që ai derdhi për financimin e ish pasardhësve të nomenklaturës”– shprehet Sali Berisha ish Kryeministër i Shqipërisë.

“Për rastin e zotit Basha, për çfarë informacioni kam unë, ka patur një marrëveshje mes Univeristetit të Uhtretit dhe Fondacionit Soros për bursa të përbashkëta për studentët shqiptarë. Dhe ka rastisur që dhe zoti Basha ka qenë student në atë kohë dhe ka përfituar prej tyre. Nuk besoj se ka patur një bursë specifike për zotin Basha”– sqaron Andi Dobrushi drejtor ekzekutiv i Fondacionit Soros.

“Unë nuk di të këtë marrë bursë, por edhe sikur të ketë marrë bursë, kjo nuk do të thotë që unë të mbetem skllav i një burse. Po të jetë ashtu dhe nësë do të isha në vendin e tij ja ktheja ato para”– pohon ish Kryeministri Sali Berisha.

Fondacioni Soros drejtohet nga një bord, në përbërje të të cilit vit pas viti kanë qenë mjaft përsonalitete të jetës shoqërore dhe politike në Shqipëri. Sot nën dritën e re të diskutimit dhe debatit mbi rolin dhe ndikimin e Xhorxh Soros për një shoqëri të hapur, mjaft emra shigjetohen si tregues, se filantropi ka mbështetur të majtën ekstreme duke sjellë pasoja për vendin.

“Edi Rama vetë ka qenë kryesor në Fondacionin Soros. Linda Rama vetë ka qenë drejtuese e Fondacionit Soros. Erjon Veliaj gjithashtu. Në një aspekt, me paratë e tij është mbjellë fara e korrupsionit e paimagjinueshme. Nuk është se nuk ka ekzistuar korrupsi

oni, por dhe ka ndikuar”– shprehet Sali Berisha ish Kryeministër i Shqipërisë.

“Në bordin e Fondacionit Soros njerëzit nuk vijnë të bëjnë karrierë dhe nuk e ndërtojnë karrierën e tyre nga bordi i fondacionit përkundrazi të mos harrojmë se në bordin e fondacionit kanë qenë njerëz si Ylli Popa, Ismail Kadareja. Ka patur gjithnjë një balancë në përbërjen e bordit sidomos përsa i përket si bindjeve po ashtu dhe prurjeve dhe ideve”– argumenton Andi Dobrushi drejtor ekzekutiv i Fondacionit Soros.

Ish Kryeministri Sali Berisha thotë për Zërin e Amerikës se takimi i tij i fundit me zotin Soros ishte pas fitores së zgjedhjeve të vitit 2005.

“Xhorxh Sorosin e kam pritur në 2005-ën. Fitova zgjedhjet dhe ai erdhi për Edi Ramën. E prita në një drekë, diskutova, i përcaktova qëndrimet e mija se unë kam ndërmend të bashkëpunoj më të gjithë pushtetin vendor, dhe natyrisht dhe me kryetarin e bashkisë së Tiranës, kam ndërmend të bashkëpunoj me opozitën. Interesi i tij në këtë takim ishte Edi Rama.”

“Ne kemi punuar dhe bashkëpunuar me të gjitha qeveritë si të majta ashtu dhe të djathta. Mund të jemi konfrontuar madje me to, siç ka qenë rasti i Gërdecit. Raste të tjera janë aktuale. Një çështje e pacientes hemofilike, që është fituar në gjykatë kundër Ministrisë së Drejtësisë. Çështje tjetër është një e sëmurë që vuante nga kanceri dhe që nuk i jepeshin medikamentet nga Ministria e Shëndetësisë. Në Tepelenë përshëmbull kundër ndërtimit të hidrocentraleve. Kemi raste të tjera të ndërtimit të hidrocentraleve në Valbonë. Janë çështje juridike që vazhdojnë”– argumenton Andi Dobrushi drejtor ekzekutiv i Fondacionit Soros.

Lidhur me pyetjen e Zërit të Amerikës se kritikët shprehen se Partia Demokratike po kërkon të gjejë një armik të jashtëm pasi nuk arrin të jetë frymëzuese për mbështetësit e saj, zoti Berisha shprehet se:

“Sot opozita është shumicë dhe do të ishte absurde të mendohej se PD do të preferonte për armik një superspekulant të planetit me një fuqi të jashtzakonshme, sepse përdor paratë për të blerë politikanët dhe politikë, si askush tjetër në botë. Por Partia Demokratike guxon dhe do të guxojë t’i thotë të vërtetat në sy.”

Debati mbi aktivitetin e miliarderit Xhorxh Soros dhe rolin e tij në mbështetje të shoqërisë civile nuk është një çështje thjesht dhe vetëm shqiptare. Filantropi është i atakuar edhe në Amerikë pasi ai mbështet demokratët dhe është kundërshtar i fortë i Presidentit Tramp. Kritika ndaj ideologjisë Soros për një shoqëri të hapur, pati vitet e fundit edhe në disa vende të Europës, veçanërisht në Hungari dhe Maqedoninë e Veriut. Vala e këtij diskutimi ngre pikpyetje mbi këtë figurë komplekse, që u bë i pasur duke investuar fonde më risk, dhe që një pjesë të parave të tij, në ndryshim nga mjaft miliarderë të tjerë, ka zgjedhur t’i shpenzojë për forcimin e atyre që ai e quan shoqëri të hapura./VOA

LEXO TE PLOTE

Kryesore

Hetimi i Ilir Metës/ Fatmir Mediu injoron deputetët

Publikuar

-

Nga

 Fatmir Mediu, kryetari i Partisë Republikane, ka qenë pjesë e të intervistuarit në “Ditarin” e televizionit “A2-CNN”, ku si temë diskutimi ishte dalja e presidentit Ilir Meta, paraditen e sotme, përpara trupës së Komisionit Hetimor parlamentar.

Ndërsa e ka vlerësuar qëndrimin e Presidentit, Mediu ka injoruar deputetët pjesëmarrës në aktin e marrjes në pyetje të Ilir Metës, duke i etiketuar si shërbetor të verbër të urdhërave politik etj.

“Sot ishte shfaqja më e turpshme e Kuvendit të Shqipërisë, deputetë që nuk njohin as Kushtetutën, por i shërbejnë verbërisht urdhrave politikë. Nga ana tjetër, Presidenti, me përgjegjësinë dhe me autoritetin që i jep Kushtetuta, shpjegoi vendimin e tij për shtyrjen e datës së zgjedhjeve, e cila nuk u respektua për shkak të urdhrit politik të Edi Ramës. Ku objekt hetimi ishte i ndërtuar qëllimisht nga ana e Partisë Socialiste, e cila pas raportit të OSBE/ODIHR duhet të kishte një reflektim. Interesi i tyre politik dominon mbi interesin kombëtar. Më bëri përshtypje analiza e Presidentit, më tërhoqi vëmendjen qëndrimi i tij kur tha se nuk donte të kishte një Rajshtag në Shqipëri. Ky komision është një zgjatim i pavlerë. Edi Rama ka shpërfytyruar shtetin dhe shtetarin. Sot shqiptarët mendojnë se shteti dhe shtetari janë një gjë e keqe. Rama e ka bërë këtë qëllimisht. Nuk ka parlament. Jemi në një vend ku nuk kemi as Gjykatë të Lartë e as Prokurori. Edhe Partia Socialiste është drejt degradimit”, , ka deklaruar Fatmir Mediu./CNA.al.

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: