Connect with Us

Dëshironi një lëkurë të bronztë?/ Këto janë ushqimet që jua bëjnë të tillë

Life Style

Dëshironi një lëkurë të bronztë?/ Këto janë ushqimet që jua bëjnë të tillë

Publikuar

-

Dëshirë e të gjithave që pas muajve të dimrit, më në fund me verën të lirohemi nga veshjet e rënda. I ftohti kërkon një ushqyerje me të pasur me yndyrna, që duhen hequr.

Por jo vetëm një fizik të mirë, por dhe një ngjyrë të shendetshme të lëkurës, që krahas plazhit ju ndihmojnë dhe ushqimet e duhura për tu ndjerë mirë.

Sallatat janë protagonist të stinës. E lehtë për tu përgatitur dhe për tu konsumuar kudo, përfshi dhe plazhin. Për një nxirje perfekte dhe uniforme mos harroni karrotat, selinonë, radhiqet dhe për të shtuar proteina një vezë, fruta të thata apo karkalecë deti. Vaj ulliri dhe lëng limoni dhe voila.

Edhe sallata e frutave është e mrekullueshme plot me ngjyra dhe shije. Për një nxirje pefekte të lëkurës mjafton ta përdorni si një zëvendësues vakti. Zgjedhja më e mirë është ajo me fruta të pasura me vitamin dhe betakaroten që stimulojnë melaninën. Pra kajsi, pjeshkë, pjepër, me banana që është e pasur me kalium.E vetmja këshillë është të mos shtojmë as sheqer dhe as lëng portokalli pasi rrisin numrin e kalorive.

LEXO EDHE:  Kujdes, këto janë shenjat e kancerit të lëkurës

Dhe e fundit, por jo më pak e rëndësishme, shalqiri. Fruti symbol i verës, dhe një nga aleatët më të mirë për nxirjen e lëkurës. Një mrekullibërës për të luftuar të nxehtin dhe lodhjen.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Life Style

Trendi i pazakontë në Tik Tok që po shqetëson stomatologët/ Çfarë po bëhet virale në rrjetet sociale

Publikuar

-

Nga

Trendi i pazakontë në Tik Tok që po shqetëson stomatologët/ Çfarë po bëhet virale në rrjetet sociale

Aplikacioni Tik Tok është kthyer në një nga më të përdorurit nga të rinjtë. Të rinjtë kalojnë pjesën më të madhe të kohës duke realizuar video të shkurtra të cilat më pas i ndajnë në Tik Tok, ku disa prej tyre kthehen edhe në virale. I tillë është edhe trendi që po qarkullon së fundi në rrjet.

Disa vajza kanë prezantuar një mënyrë se si mund të bëni dhëmbët të duken të barabartë dhe të mprehtë. Vajza shfaqet me një limë në dorë dhe në moment nis ta përdorë atë në dhëmbët e saj.

Por kjo gjë ka shqetësuar shumë stomatologët të cilët paralajmërojnë se kjo është shumë e rrezikshme për shëndetin dhe rrezikojnë sëmundje apo prishje të smaltit të dhëmbëve.

LEXO EDHE:  Qendrojini larg/ Këto ushqime ju shkaktojnë  varësiStomatologët tregojnë se kjo është tepër e dëmshme dhe mund të shkaktojë dëmtime të përhershme të strukturës së dhëmbëve, si dhe smaltit rreth skajit të dhëmbi Ju nuk mund të rigjeni smaltin e dhëmbëve, kështu që dëmtimi është i pakthyeshëm.

LEXO EDHE:  Përdorimi i vazelinës

Rrezikojnë të dëmtojnë indet e dhëmbëve ose smaltin e shëndetshëm, duke shkaktuar potencialisht çështje të tilla si ndjeshmëria ose dhimbja./ CNA.al

@millennial_rdhIs filing your teeth safe? @acerendulicc ##dentist ##teeth ##filingdown ##duet ♬ original sound – Iman

LEXO TE PLOTE

Showbizz

“Je shumë seksi”/ Jennifer Aniston dhe Brad Pitt çmendin rrjetin

Publikuar

-

Nga

Jennifer Aniston dhe Brad Pitt kanë realizuar një interpretim të filmit “Fast Times At Ridgemont High”. Brad shfaqej duke luajtur rolin e Brad Hamilton, i luajtur fillimisht nga Gjykatësi Reinhold, ndërsa ish-gruaja e tij Jennifer, luajti mbretëreshën seksi të shkollës së mesme Linda Barrett.

Duke lexuar skenarin Jennifer iu drejtua Pitt, i cili si për ironi edhe në rol quhej Brad. “Çkemi Brad, gjithmonë kam menduar që je shumë i lezetshëm.

LEXO EDHE:  Trajtimet më të mira të lëkurës për secilën moshë

LEXO EDHE:  Qendrojini larg/ Këto ushqime ju shkaktojnë  varësi

Je shumë seksi. Do të vish tek unë”, thotë Jennifer dhe rrjeti po zien, edhe pse gjithçka është pjesë e skenarit, pasi kujtojmë se Brad është në një lidhje dashurie me modelen 27 vjeçare Nicole Poturalski./ CNA.al

  

View this post on Instagram

 

A post shared by Entertainment Tonight (@entertainmenttonight) on

LEXO TE PLOTE

Showbizz

“Më bënin pyetjet më idiote”/ Florjan Binaj tregon çfarë e ka acaruar më shumë gjatë periudhës që u infektua me Covid-19

Publikuar

-

Nga

“Më bënin pyetjet më idiote”/ Florjan Binaj tregon çfarë e ka acaruar më shumë gjatë periudhës që u infektua me Covid-19

Pak muaj më parë aktori i njohur i humorit , Florjan Binaj, rezuloti pozitiv me COVID-19, por nuk kishte asnjë simptomë. Sipas rregullave Binaj u vetëizolua për 14 ditë për të shmangur përhapjen e virusit.

Por pavarësisht se nuk kishte simptoma të rënda, ajo periudhë nuk ka qenë aspak e lehtë për aktorin, të cilit i është dashur të përballet me pyetjet e shumta të njerëzve.Për “Top Story”, ai ka rrëfyer skena jo dhe aq të këndshme me persona që e pyesnin vazhdimisht për virusin dhe i bënin pyetjet më “idjote”.

LEXO EDHE:  Qendrojini larg/ Këto ushqime ju shkaktojnë  varësi

LEXO EDHE:  Kujdes, këto janë shenjat e kancerit të lëkurës

“Gjëja që më ka acaruar më shumë kanë qenë pyetjet e njerëzve. Pyetja më idjote ka qenë “ku e more?”. Pyetja tjetër ishte “a na e ke ngjit ti neve?”. Më pyesnin në Instagram sidomos: “Përshëndetje Flori, kam 37 e dy vija, a jam me korona?”. I thoja unë nuk jam tampon, unë jam njeri si gjithë të tjerët.”- ka rrëfyer Flori./ CNA.al

LEXO TE PLOTE