Connect with Us

Pazari Rama-Basha/ Kryeministri shpërblen deputetët e PD-së

Aktualitet

Pazari Rama-Basha/ Kryeministri shpërblen deputetët e PD-së

Publikuar

-

Basha dhe Rama pas marreveshjes se 18 Majit

Edhe pse ka një ligj ku emërimet duhet të bëhen në bazë të meritës, në administratën shtetërore ligjin e bëjnë bashkëshortët, fëmijët dhe të afërmit e ministrave, deputetëve dhe të politikanëve.

Nga një kërkim i bërë nga gazeta “SOT” lidhur me punësimin e familjarëve të 140 deputetëve shqiptarë, ka rezultuar se 29 prej tyre, fëmijët, bashkëshortët, por dhe të afërm të tjerë i kanë punësuar në Ministri dhe drejtori të ndryshme rajonale apo qendrore.

Ky studim i “SOT” është bazuar mbi deklarimet e pasurisë nga deputetët pranë ILDKPI-së gjatë vitit 2017 dhe ajo që vihet re është se administrata sot dominohet nga 3 partitë kryesore politike, PD, PS dhe LSI.

Por ajo që bie në sy është se demokratët ndonëse kanë 5 vite që kanë ikur nga pushteti, 10 deputetë të PD familjarët e tyre i kanë me poste të ndryshme në institucione të njohura shtetërore.

CNA.al gjithmon ka denoncuar se marrëveshja e 18 majit vazhdon dhe Rama e Basha vijojnë pazaret mes tyre.

Kjo mund të jetë një ndër mënyrat që Rama ka zgjedhur të shpërblejë deputetët e Bashës.

Më poshtë mund të gjeni emërimet e familjarëve të deputetëve të PD, PS dhe LSI.

Emërimet në PD

Ish-ministri Bardh Spahia ka punësuar bashkëshorten në Arkivin Qendror të Shtetit.

Deputetja Dhurata Çupi ka punësuar bashkëshortin në Autoritetit Rrugor Shqiptar.

Deputeti Enkelejd Alibeaj ka deklaruar pranë ILDKP se bashkëshortja e tij ka qenë këshilltare e zv/kryeministres gjatë kohës së qeverisë teknike, pas paktit Rama-Basha.

Deputetja Grida Duma ka deklaruar se bashkëshorti i saj është këshilltar në Ministrinë e Jashtme.

Hekuran Haxholli është shprehur se bashkëshortja e tij ka qenë specialiste në Presidencë.

LEXO EDHE:  Luçiano Boçi thyen herësin në Elbasan

Deputeti Nard Ndoka ka deklaruar se gruaja e tij është këshilltare në Ministrinë e Bujqësisë.

Nuk mbetet jashtë as ish-shefi i Shtabit të Forcave të Armatosura, sot deputet i PD, Xhemal Gjunkshi, pasi bashkëshortja e tij është në Bashkinë e Tiranës.

Emërimet e PS

Bashkëshortja e ministrit të Jashtëm Ditmir Bushatit është te Shkolla e Administratës Publike.

Ismet Beqiraj ka deklaruar pranë ILDKP se bashkëshortja është punonjëse e Ujësjellës Kanalizimeve Tiranë, ndërsa vajza specialiste pranë Postës Shqiptare.

Luan Duzha e ka bashkëshorten punonjëse te dega e Doganës Elbasan, ndërsa bashkëshortja e Musa Ulqinit është pjesë e Bankës së Shqipërisë. Bashkëshortja e Nuri Belbës është punonjëse në Postën Shqiptare Librazhd, ndërsa Pjerin Ndreu e ka pasur këshilltare pranë Ministrisë së Integrimit.

Rakip Suli ka deklaruar po ashtu se djali është specialist në KESH, bashkëshortja e djalit specialiste te ALIUZNI dhe djali tjetër specialist në Drejtorinë e Pastrimit të Parave.

Ndërsa vajza e Sadri Abazit është punonjëse në Drejtorinë e Koordinimit të Investimeve të Huaja në Bashkinë e Tiranës.

Emërimet e LSI

Shezai Rrokaj ka deklaruar se bashkëshortja është shefe finance te Drejtoria e Markave dhe Patentave, djali anëtar i Këshillit Mbikëqyrës në UKT Tiranë dhe vajza punonjëse në AKEP.

Ndërsa Klajda Gjosha ka deklaruar se bashkëshorti i saj ka punuar si Këshilltar Ekzekutiv pranë Autoritetit Portual, por është larguar në shtator 2017.

Ajo që bie në sy është se emrat e politikanëve dominojnë administratën. Ndërkohë që elementi tjetër është se PD dhe LSI sulmojnë dhe shajnë socialistë, por të afërmit e tyre punojnë krah ministrave të Ramës.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Politikë

Gafa për Kosovën dhe Porti i Durrësit/ Ristani ‘i nxjerr bojën’ Grida Dumës: Si është katandisur PD!

Publikuar

-

Nga

‘Gara blic po i afrohet fundit”/ Ristani ‘shkund’ Bashën, i kujton statutin e partisë

Nënkryetarja e PD,  Grida Duma ka shokuar sot në një intervistë televizive ndërsa ka folur për Kosovën.

Duma u shpreh se Rama duhet të respektojë autonominë e Kosovës dhe se Kosova duhet të jetë shtet autonom, megjithëse Kosova ka shpallur pavarësinë që me 17 shkurt të vitit 2008.

Kjo gafë e nënkryetares së Bashës është komentuar nga ish-Sekretari i Përgjithshëm i PD, Arben Ristani.

I ftuar në Syri tv, ai tha se është e tmerrshme që t’i pret të vish në pushtet dhe s’di akoma që Kosova ka vite që është e pavarur.“Është shuar gara brenda PD. Dhe prandaj vjen momenti përballë këtyre gjërave. Grida Duma ka bërë edhe një gafë tjetër, përpara kësaj të Kosovës, me historinë e bashkëpunimit me Ramën, që kërkoi bashkëpunim përmes koncesionit në Portin e Durrësit. Del dhe thotë nënkryetarja e PD që Kosova është autonome, është e tmerrshme që t’i pret të vish në pushtet dhe s’di akoma që Kosova ka vite që është e pavarur.

E pyetur nga gazetarja se çfarë ke për të thënë për propozimin e Ramës për bashkëpunim dhe kjo iu përgjigj: Rama nuk është serioz në kërkesën për bashkëpunim, sepse po të ishte serioz projekte të tilla madhore siç është porti i Durrësit do t’i bënte me ne. Ja ku e ka katandisur PD-në lidershipi i Bashës”, u shpreh Ristani./CNA.al

LEXO EDHE:  Çfarë po ndodh në bastionin e së djathtës/ Topollaj jep lajmin fantastik

LEXO EDHE:  Caktimi i drejtuesve në qarqe/ Paloka: Çështje ditësh, do përcaktohen në bazë të interesave

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

Rama: Dialogu Kosovë-Serbi është shah, jo boks

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Kryeministri Edi Rama ka komentuar situatën e tensionuar mes Kosovës dhe Serbisë.

I ftuar në emisionin Open, me Eni Vasilin, Rama është shprehur se situata duhet të ç’tensionohet, duke tërhequr forcat speciale dhe barrikdat.Kryeministri u shpreh se dialogu mes Kosovës dhe Serbisë është shah, jo boks.

“Dialogu me Serbinë është shah jo boks, kjo është shah,  janë dy gjëra shumë të rëndësishme, e para Kosova e ka fituar luftën”, ka thënë Rama. / CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Bashës i ka mbetur vetëm vula e 4-5 veta”/ Gazetari: Berisha me program e vizion

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Gazetari Bledian Koka, duke komentuar zhvillimet brenda PD, u shpreh se Lulzim Bashës sot i ka mbetuar vetëm vula dhe 4-5 funksionarë të cilët besojnë te ai.

Sipas tij, programi dhe vizioni i liderit historik të PD, Sali Berisha është ajo që po gjen terren dhe po tërheq demokratët aktualisht.“Lulzim Basha e adresoi fushatën në mënyrë të gabuar, por të gjithë kishim bindjen se kundërshti edhe pse jo ende zyrtar, nuk ishte Basha, por Edi Rama. Dhe për të gjithë këtë, ne që besojmë te opozita dhe duam PD funksionale, u fokusuam te kjo. Pak a shumë ne biem të gjithë dakord për të pabërat e Bashës.

LEXO EDHE:  Çfarë po ndodh në bastionin e së djathtës/ Topollaj jep lajmin fantastik

LEXO EDHE:  Foto-Kush është "Lulzimsi" që dështoi me Rudinën

Por ajo që është rebusi i momentit, programi i z.Berisha, vizioni, programi dhe pikat e z.Basha, është që në fund fare sot ne kemi një kryetar i cili ka një vulë dhe te vula e tij besojnë 4-5 veta që në fund fare përbëjnë institucionin e PD. Dhe pyetja është, si do të zgjidhet ky ngërç? A është kaq i fortë z.Basha me vulë në xhep?”, tha Koka ne Syri tv.. /CNA.al

LEXO TE PLOTE