Connect with Us

Meta çel sezonin turistik në Bashkinë e Pustecit/ Ja çfarë thotë për negociatat

Aktualitet

Meta çel sezonin turistik në Bashkinë e Pustecit/ Ja çfarë thotë për negociatat

Publikuar

-

Presidenti Ilir Meta vizitoi sot Bashkinë e Pustecit ku u prit nga nënkryetari i Bashkisë së Pustecit, Andon Jani, përfaqësues të tjerë të pushtetit vendor si dhe nga dhjetëra banorë të minoritetit maqedonas.

Së bashku me nënkryetarin e Bashkisë së Pustecit, Andon Jani dhe anëtarë të Këshillit Bashkiak, Presidenti Meta përuroi sezonin e ri turistik.

Presidenti i Republikës vuri në dukje se duke ruajtur identitetin, traditat dhe vlerat e shkëlqyera të minoritetit maqedonas, Bashkia e Pustecit nëpërmjet bashkëpunimit maksimal dhe mikpritjes tradicionale të zonës, mund të shndërrohet në njërën nga bashkitë më të begata të vendit, me përparësi zhvillimin dhe promovimin e turizmit.

Presidenti Meta theksoi gjithashtu se: “Dua të shpreh kënaqësinë që jam rikthyer në Pustec për të marrë pjesë në çeljen e sezonit turistik së bashku edhe me drejtuesit e kësaj bashkie. Gëzohem që shikoj ndryshime dhe përmirësime të infrastrukturës dhe të mundësive. Shpresoj që këto t’i prekin edhe turistët që do të vizitojnë Pustecin. Unë jam i bindur që zona e Pustecit është një margaritar për zhvillimin e turizmit në të ardhmen. Është një oaz i jashtëzakonshëm i qetësisë i relaksit, i mundësisë për të medituar dhe për t’u ripërtërirë. Padyshim, besoj se numri i turistëve këtë vit do të jetë edhe më i lartë, e jam i bindur që do të vij edhe unë për disa ditë këtu në Prespë për të shijuar këtë bukuri përrallore. Jo vetëm kaq, por edhe mikpritjen e jashtëzakonshme të komunitetit këtu dhe padyshim edhe gatimet karakteristike të kësaj zone e në mënyrë të veçantë tavën e krapit të Pustecit ose Prespës, që është vështirë ta gjesh dikur tjetër”, – tha Presidenti Meta.

I pyetur nga gazetarët për të komentuar vendimin që pritet të marrin vendet e Bashkimin Evropian pas disa ditësh në lidhje me çeljen ose jo të negociatave për anëtarësimin e Shqipërisë dhe lajmet se disa vende mund ta lidhin votën e tyre me çështjet e ish-ministrit Tahiri dhe ministrit Xhafaj, Presidenti Meta u shpreh:

“Unë besoj se janë të gjitha mundësitë që vendi ynë të marrë një mesazh pozitiv nga Këshilli i Vendeve Anëtare të Bashkimit Evropian në mbështetje të rekomandimit pozitiv të Komisionit Evropian më parë dhe për këtë duhet që të gjithë të punojmë, të angazhohemi për të adresuar më mirë të gjitha pritshmëritë, jo vetëm të partnerëve tanë, por edhe të qytetarëve tanë në mënyrën më të përgjegjshme dhe më bashkëpunuese, jashtë çdo frymë konfliktuale dhe përjashtimi artificial”, – u shpreh Kreu i Shtetit.

LEXO EDHE:  Meta, vizitë të papritur në SHBA/ Edhe Basha drejt Amerikës

Më tej, Presidenti Meta theksoi se: “Të gjithë jemi të interesuar për të forcuar sigurinë kombëtare, aq më tepër tani në prag të sezonit turistik ku presim të rriten turistët, jo vetëm për momentin, por edhe për të ardhmen afatgjatë. Jam i bindur që për këto veçori që Prespa dhe Pusteci kanë, janë të pakonkurrueshme”, – deklaroi Presidenti Meta.

Më pas, Presidenti i Republikës dhe autoritetet vendore bënë një shëtitje me varkë në liqenin e Prespës dhe vizituan Kishën e Shën Marisë që ndodhet në ishullin e Maligradit. Duke qenë se kisha është edhe një nga monumentet më me vlerë të trashëgimisë kulturore kombëtare, Presidenti Meta shfrytëzoi rastin për të ftuar të gjithë turistët që të mos e humbasin mundësinë për ta vizituar këtë thesar që rrit vlerat turistike të zonës së Pustecit.

“Bashkia e Pustecit dhe e gjithë zona e Prespës ka një pasuri të jashtëzakonshme kulturore, historike dhe religjoze sikurse është edhe Kisha e Shën Marisë këtu në ishullin e Maligradit, e cila duhet të vizitohet patjetër nga të gjitha ata të cilët dëshirojnë të kalojnë disa pushime tepër çlodhëse dhe ripërtëritëse, pikërisht këtu në Pustec, buzë liqenit të jashtëzakonshëm të Prespës. Përveç gjithë bukurive të tjera, përveç pelikanëve që ju shoqërojnë dhe ju rrethojnë kudo, besoj se ky monument kulture është një thesar, i cili padyshim i rrit të gjitha vlerat dhe potencialet edhe turistike të kësaj zone”, – tha Presidenti Meta.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Këshilla-Si të mbroni veten dhe familjen tuaj nga tërmetet

Publikuar

-

Për dallim nga llojet e tjera të fatkeqësive natyrore, tërmetet mund të ndodhin në çdo kohë, pa ndonjë njoftim. Të jesh i përgatitur për një tërmet do të bëjë ndryshimin në aftësinë për të mbrojtur veten, familjen ose shtëpinë tënde në rast të tërmetit. Vazhdoni të lexoni për të mësuar se si të përgatisni shtëpinë dhe familjen tuaj për një tërmet, si dhe çfarë të bëni gjatë dhe pas tërmetit për të qëndruar të sigurt.

Çfarë të bëni gjatë një tërmeti

Tërmetet mund të godasin krejt papritur dhe pa paralajmërim. E rëndësishme është që që në dridhjen e parë të merrni masa mbrojtëse.

Gjeni strehë në vendin më të afërt

Nëse ndodheni jashtë, gjeni strehë ku të mundeni por mos u fusni brenda.

Nëse jeni në zyrë a shtëpi, gjeni strehë në një vend të sigurt ku të jeni të mbrojtur nga gjërat që bien.

Mos lëvizni prej andej deri sa tërmeti të ketë ndalur.

Strehohu, mbulohu dhe mbahu fort

Që në goditjen e parë futuni nën një mobilje siç mund të jetë tavolina dhe qëndroni aty.

LEXO EDHE:  Meta, vizitë të papritur në SHBA/ Edhe Basha drejt Amerikës

LEXO EDHE:  Meta, vizitë të papritur në SHBA/ Edhe Basha drejt Amerikës

Mos u fusni poshtë krevatëve apo dollapëve të lartë që mund të shemben.

Mbuloni kokën dhe sytë mbajini mbuluar për t’u mbrojtur nga objektet fluturuese ose ato që bien.

Me njërën dorë mbuloni kokën dhe me tjetrën mund të mbaheni në një cep të mobiljes nën të cilën jeni strehuar.

Nëse mobilja lëviz, lëvizni bashkë me të.

Qëndroni nën të deri sa të jeni të sigurtë që goditjet kanë mbaruar.

Nëse nuk qëndroni dot nën pragun e derës apo nën një mobile, qëndroni pranë një shtylle të brendshme të shtëpisë dhe mbroni kokën dhe qafën.

Pragu i Derës

Pragu i derës është një nga më të fortat e të gjithë pallatit apo godinës.

Në prag duhet të përpiqeni të mbani këmbët hapur për të ruajtur ekuilibrin, të mbështeteni në njërën anë dhe me krahë të mbani fort derën./

CNA.al

SHPERNDAJE KETE MATERIAL INFORMUES

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Termet i frikshem ne Shqiperi

Publikuar

-

Nga

Nje termet 5.8 balle ka goditur Shqiperine 32 km larg Tiranes, ne detin Adriatik.

Njoftohen deme materiale dhe panik tek njerzit qe kane dale ne rruget e Tiranes.

Lekundjet jane ndjere te forta  ne Tirane, Elbasan, Durres. Korce, Fier etj…

Njoftohen deme materiale…vijon

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Provokimi i Mustafa Nanos: Duhet të jemi më racionalë me Enver Hoxhën

Publikuar

-

Nga

Këtë verë, libri i Isuf Kalos “Blloku” ka bërë jehonë të madhe. Libri është një dëshmi e njeriut, i cili ka qenë pranë ish-diktatorit Enver Hoxha për vite me radhë, duke qenë se ishte doktori i tij personal. Megjithatë, “Blloku” i Kalos ka marrë shumë kritika.

Në monologun e kësaj të premteje në emisionin “Provokacija”, gazetari Mustafa Nano ndalet pikërisht tek ky libër. Ai thotë se mënyra se si Isuf Kalo ka folur për Enver Hoxhën është e pakuptueshme dhe e pafalshme për shumë njerëz.

 

 

Sipas tij, Kalo e ka nxjerrë diktatorin si tepër human, baba të devotshëm, bashkëshort të mirë dhe si një politikan serioz. Edhe pse ka një mendim tjetër për Enver Hoxhën, Nano thotë se “Blloku” është një dokument historik i rëndësishëm, për të cilin në të ardhmen shumë njerëz do jenë të kënaqur që ekziston.

“Më duhet të them se as mua nuk më puqet Enver Hoxha i Kalos me Enver Hoxhën që unë njoh. E megjithatë nuk jam dakord me ata që sulmojnë Isuf Kalon. Blloku i tij mund të ketë provokuar shumë vetë, ndoshta ndokënd edhe mund ta ketë lënduar por, përtej të gjitha shijeve e ndjesive individuale, ky libër është një dëshmi interesante për kohët e komunizmit. Pas 50 vjetësh askush nuk do të kujtohet ta sulmojë Isufin për anëmbajtje apo empati për të ligun. Të gjithë do jenë të kënaqur që kjo dëshmi është dhënë. E që është dhënë në mënyrë të sinqertë. Blloku është një dokument historik i rëndësishëm”, thotë Nano.

Por moderatori i “Provokacijas” thotë se ka bërë edhe një vëzhgim të fundit. Sipas tij, tashmë që jemi 30 vite pas përmbysjes së komunizmit, duhet ta gjykojmë në mënyrë më racionale diktatorin Enxer Hoxha.

Sipas tij, nuk duhen thënë thënë deklarata të panevojshme që e shndërrojnë figurën e Hoxhës si bartës të të gjitha të këqijave dhe veseve të botës.

Nano merr shembull librin e Ylljet Aliçkës në librin e tij më të fundit, ku thuhet se një grua e dënuar me vdekje u fut e gjallë në dhé. Kur fshatarët i bënë gropën u lemerisën teksa dëgjonin rënkime të dala nga thellësia e tokës.

Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai, thotë Nano.

 “Kam vënë re që ca e ca vijojnë të flasin për Enver Hoxhën ashtu si kanë folur një ditë pas përmbysjes së regjimit të tij, domethënë duke shtënë në punë veç mllef, urrejtje, neveri, apo ku di unë. Kur bëhet ky diskutim, njerëz të tillë, që rëndom kanë edhe përvoja personale vuajtjesh e persekucioni, përpiqen ta likujdojnë Enver Hoxhën si personazh të historisë thjesht duke thënë se ai ishte një maskara, qen e bir qeni, një armik i popullit të vet, një tradhtar, etj, etj. Unë mendoj se 30 vjet pas rënies së komunizmit mund të jemi pak më racionalë. Dhe të jesh racional nuk do të thotë të mohosh që ai ka qenë një diktator. Jo, kjo gjë tanimë është e dokumentuar. Edhe komunisti më budalla, thellë-thellë, bie dakord se Enver Hoxha ishte një diktator.

Të jesh racional do të thotë të mos thuash mufka që synojnë panevojshmërisht ta shndërrojnë figurën e Hoxhës nga katran në katran me bojë, që e nxjerrin atë si bartës të gjithë të këqijave apo veseve të botës, që e nxjerrin atë edhe pervers, pedofil, manjak seksual, vrasës manjak. Ah, se harrova, edhe homoseksual. Sepse dihet se çfarë mendojnë shqiptarët për një homoseksual.

Të jesh racional është edhe të mos thuash, siç thotë Ylljet Aliçka në një libër që sapo e ka publikuar, që një grua u dënua me vdekje thjesht se Enver Hoxha donte ta kishte si të dashur dhe se ajo i tha “jo”. Për këtë “krim”, ajo u fut në dhé e gjallë. Madje, fshatarët e zonës, ku kësaj gruaje i bënë gropën, u lemerisën teksa dëgjonin ca rënkime të dala nga thellësia e tokës, që ishin rënkimet e kësaj gruaje duke dhënë shpirt. Tani, gjatë regjimit të Enver Hoxhës ka pasur pa fund drama e tragjedira humane. Kjo nuk diskutohet, siç nuk diskutohet që fajtori kryesor për ato ka qenë Enver Hoxha. Ne mund të stisim edhe tragjedira të tjera në një roman fiction. Por mund t’i vëmë pak fré fantazisë dreqi ta hajë! Një njeri që futet i gjallë nën dhé nuk ka se si të rënkojë. Aq më pak ka gjasa që rënkimet e saj të jenë dëgjuar nga fshatarët e lemerisur. Sepse do të ketë dhënë shpirt shumë kohë para se toga e varrmihësve apo xhelatëve të kenë mbledhur rraqet e të jenë larguar. Le ta themi copë: Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai”, u shpreh moderatori i “Provokacijas”./abcnews.al

LEXO EDHE:  Ja flirtet e Edi Ramës me Lulzim Bashën dhe perplasja me LSI

LEXO EDHE:  Perfundon takimi Rama-Meta: kryeministri uron fundjave te qete

 

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: