Connect with Us

Ju tregojmë se cili model këpucësh ndihmon në shëndetin tuaj dhe cili e rrezikon atë!

Fashion

Ju tregojmë se cili model këpucësh ndihmon në shëndetin tuaj dhe cili e rrezikon atë!

Publikuar

-

Këpucët janë të nevojshme për të kompletuar shumicën e veshjeve.

Ky është rezultati sipas Daniel Lieberman, kryetar i Departamentit të Biologjisë Humane Evolucionare në Universitetin e Harvardit dhe ekipi i tij i hulumtuesve, të cilët gjetën se amortizuesit dhe mbushjet, në mesin e karakteristikave të tjera të këpucëve, po i bëjnë këmbët tona më të dobëta dhe më të prirura për lëndime.

Ky zbulim, i cili studioi efektet e vrapimit në atlete kundrejt momenteve kur jemi zbathur, arriti në përfundimin se “mbrojtja” e këmbëve me këpucë mund të jetë e dëmshme në afat të gjatë.

Arsyeja është e thjeshtë. Lieberman i tha revistës “The Times”: “Kur ecni me këpucë, këmbët tuaja po shtypin një zëvendësues të fortë për terrenin që i bën muskujt në këmbë të punojnë më pak se sa kur jeni zbathur”.

Me muskujt e këmbëve të cilat nuk ushtrohen siç duhet në sajë të shputës së ashpër, rreziku i lëndimeve rritet.

Megjithatë, atletet janë ende një opsion më i mirë sesa takat e larta – të cilat janë të lidhura me një mori problemesh shëndetësore.

Përveç kësaj, veshja me takë të lartë mund të ndryshojë plotësisht strukturën e muskujve në këmbët tuaja, si dhe të çojë në probleme e dhimbje të muskujve.

LEXO EDHE:  E thotë studimi: Numri i këpucëve tregon jetëgjatësinë

Këpucët që janë shumë të ngushta mund të jenë gjithashtu të dëmshme për shëndetin tuaj të këmbëve, potencialisht të çojnë në deformime këmbë, sipas hulumtimit të kryer nga Hylton Mez.

Pra, çfarë duhet të vishni në këmbët tuaja? Hulumtuesit nuk i kanë ndarë  këpucët “më të shëndetshme” pasi përgjigja mund të ndryshojë nga personi bazuar në faktorë të tillë si mosha, shëndeti, pesha.

Për Lieberman, një opsion pothuajse i përsosur është një këpucë “minimale” – ose ato që imitojnë nga afër këmbët e zhveshura.

Pra këpucët më të mira? Pa këpucë fare, ose shumë, por shumë të sheshta!

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Fashion

Trendi i “rrezikshëm” i bikinive/ Njihuni me modelet më të veçanta për këtë sezon

Publikuar

-

Së fundmi  në rrjetet sociale kanë dalë disa modele tepër të veçanta rrobash banje, të cilat me të vërtetë që duhet të kesh guxim për t’i mbajtur në trup.

Ato janë tepër të veçanta dhe kanë nevojë për kujdes të tepërt nëse jeni në plazh apo në pishinë, pasi pjesët intime mund t’ju dalin në shesh nga momenti në moment.

Ngjyrat janë të të gjitha llojeve, por bie në sy kryesisht e bardha.Disa prej këtyre rrobave të banjos po jua prezantojmë më poshtë.

LEXO TE PLOTE

Fashion

Nga “Yves Saint Laurent” tek “Versace”/ Syzet e mëdha që po “çmendin” fashionistat shqiptare këtë verë

Publikuar

-

Mesa duket trendi i syzeve të mëdha dhe me ngjyra është rikthyer sërish.

Modelet e reja dhe të preferuarat e fashionistave shqiptare e të huaja e mbulojnë komplet pjesën e syve dhe vijnë në forma katrore ose rrethore.

Nga “Saint Laurent” te “Versace”, këto modele janë përqafuar nga markat më të njohura të modës, ndaj na besoni kur ju themi se janë trendi i sezonit.

Ja modelet e preferuara nga të famshmet shqiptare të cilat e duan dhe e ndjekin modën:

LEXO EDHE:  Këpucët- këmbë njeriu janë çmenduria e radhës: Në rrugë me një palë të tilla?

LEXO EDHE:  Shëndeti, pastaj moda! Arsyeja pse nuk duhet t’i vishni kurrë këpucët pa çorape

 

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Foto- Rrobe banjet më “in” këtë sezon/ Ja detaji që po “çmend” fashionistat shqiptare

Publikuar

-

Në verë detaji tek i cili të shkojnë menjëherë sytë janë rrobat e banjos që kanë veshur VIP-at dhe ne kemi vënë re se të famshmet shqiptare kanë një dobësi për bikinit me një krah.

Nga fotot që kanë publikuar në rrjetet sociale duket se ato janë shumë të përshtatshme dhe të tregojnë shumë ‘in’ dhe të famshmet shqiptare nga Lori Hoxha, Armina Mevlani e Arilena Ara nuk kanë ngelur pas për t’i treguar ato në rrjetet sociale.

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: