Connect with Us

EFJ, rezolutë për hetimin e vrasjes dhe zhdukjes së gazetarëve në Kosovë

Aktualitet

EFJ, rezolutë për hetimin e vrasjes dhe zhdukjes së gazetarëve në Kosovë

Publikuar

-

Federata Evropiane e Gazetarëve miratoi të enjten në takimin vjetor në Lisbonë, një rezolutë me të cilën bën thirrje për hetimin e vrasjes dhe zhdukjes së gazetarëve në Kosovë dhe që çështja e tyre të trajtohet edhe nga Gjykata e Posaçme për krime lufte.

Rezoluta që është përkrahur nga të gjitha asociacionet, përfshirë edhe të Kosovës e Serbisë, synon ngritjen e vetëdijesimit tek organet përgjegjëse në Kosovë që zbardhja e fatit të gazetarëve të jetë përparësi e punës.

Në një bisedë për “Zërin e Amerikës”, drejtori ekzekutiv i Asociacionit të Gazetarëve të Kosovës, Petrit Çollaku, tha se me këtë rezolutë kërkohet që të fillohen hetime të vazhdueshme dhe që të ketë një përfundim në mënyrë që autorët e krimeve të dalin para drejtësisë dhe familjarët e gazetarëve të gjejnë një qetësi shpirtërore dhe të ndjehen që është vendosur drejtësia në vend.

“Janë disa pika aty që bashkërisht me disa asociacione tjera kemi kërkuar që këto raste të mos mbesin në harresë dhe Prokuroria në Prishtinë të jetë më efikase dhe shpresojmë që do të vihen para drejtësisë autorët e këtyre krimeve”, tha ai.

Në rezolutë kërkohet që edhe Gjykata e Posaçme për krime lufte në Kosovë të shqyrtojë rastet e gazetarëve të vrarë e të zhdukur.

LEXO EDHE:  Nuk do ta besoni/ Njihuni me dy restorantet shqiptare që renditen në top 10-shen e restoranteve më të mirë në Europë

Çollaku thotë se bashkëpunimi me kolegët serbë është duke shkuar mirë ndërsa vë në pah edhe bashkëpunimin e dy prokurorive të Kosovës dhe Serbisë për zgjidhjen e këtyre rasteve.

“Fokusi më i madh duhet të jetë tek Prokuroria e Kosovës por nuk ka asgjë të keqe nëse edhe Prokuroria e Serbisë bashkëpunon me atë të Kosovës për të ndriçuar këto raste. Të shohim sa janë të gatshëm, se çfarë informatash kanë dhe a kanë diçka që mund të kontribuojë në zbardhjen e këtyre rasteve”, tha zoti Çollaku.

Organizatat e gazetarëve thonë se janë 14 gazetarë të vrarë e të zhdukur që nga viti 1998 kur ka filluar lufta në Kosovë e deri në vitin 2005. Në mesin e këtyre gazetarëve të vrarë janë shtatë gazetarë shqiptarë dhe shtatë gazetarë serb.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Qytetari ‘ia plas’ në fytyrë Bashës/ Je me shumë vonesë, duhet të jesh më afër me popullin!

Publikuar

-

Nga

Kryetari i PD, Lulzim Basha, ka zhvilluar gjatë ditës së sotme takime me familjet e prekura nga tërmeti ne Manëz.

Gjatë takimeve me këto familje, Basha është kritikuar “live” nga një banor i zoëns. Ai i thotë Bashës se ka dalë me shumë vonesë afër popullit dhe se qëndon larg me ta.Mirëpo, as kreu demokrat nuk e ka kundërshtuar, por e ka pohuar këtë fakt, duke i dhënë të drejtë qytetarit ndërsa shton se do të jetë me to për çdo problem. Basha ndodhej në familjen Parruku, në fshatin Kameras, e cila prej 10 muajsh jeton në çadër pasi banesa është dëmtuar plotësisht nga tërmeti.

LEXO EDHE:  Ja ku pastrohen milionat e korrupsionit në Kosovë

LEXO EDHE:  Debate në Kuvend për ligjin e luftërave në dhe të huaj

Biseda:
Qytetari: Të kërkoj falje, por më lejo të të bëj një kritikë, për shkak të moshës se je më i vogël se unë…
Basha: Të lutem…
Qytetari: Je me shumë vonesë. Duhet të kishe dalë më parë në popull…
Basha: Kam qenë…
Qytetari: Duhet të jesh më afër me popullin dhe ato që të rrethojnë ty….
Basha: E pranoj…

LEXO TE PLOTE

Politikë

Kolona të gjata në kufi/ Pushuesit nga Kosova mësyjnë drejt bregdetit shqiptar

Publikuar

-

Nga

Në pikën Kufitare me Shqipërinë në Vermicë, mëngjesin e së hënës janë krijuar kolona të gjata të automjeteve. Qytetarët e Kosovës edhe në këtë fillim javë kanë mërsyrë drejt bregdetit shqiptar. Shtimi i rasteve me koronavirus në të dy vendet nuk ka zbehur aspak dëshirën e qytetarëve për të udhëtuar dhe pushuar në Shqipëri.

Qytetarët nga Kosova edhe në këtë fillim javë janë nisur drejt bregdetit shqiptar. Kolona janë krijuar në pikën kufitare me Shqipërinë në Vermicë.

Fluksi i automjeteve dhe qytetarëve të Kosovës për pushime në bregdetin shqiptar është më i madh krahasuar me fundjavën që lamë pas, por edhe me faktin e fillimit të javës ku fluksi është më i vogël.

Përmirësimi i kushteve atmosferike dhe marrja e pushimeve vjetore ka shtuar fluksin e lëvizjes së qytetarëve kosovarë drejt bregdetit shqiptar.

Në fotografitë që po qarkullojnë në rrejte sociale gjatë ditës së sotme, shihet se kolona janë krijuar në të gjitha korsit e hyrje-daljeve.

Qendra Kombëtare për Menaxhim Kufitar e Kosovës ka bërë të ditur se pritja në pikën kufitare Morinë për të hyrë në Shqipëri është 10 minuta.

LEXO EDHE:  Zvendëskryeministrit serb tregon kush e ka në dorë suksesin e dialogut me KosovënPolicia Kufitare shqiptare punoi me gjashtë sportele e me procedurë të përshpejtuar të kalimit.

LEXO EDHE:  Zvendëskryeministrit serb tregon kush e ka në dorë suksesin e dialogut me Kosovën

Rreth 80 mijë persona me 19 mijë automjete kanë hyrë nga Kosova në Shqipëri, javën e parë të gushtit vetëm përmes pikës kufitare të Morinit në Kukës, ndërkohë që në korrik mesatarja ditore e kalimeve në kufi drejt Shqipërisë dhe anasjelltas i kaloi mbi 10 mijë.

Kujtojmë faktin se fundjava e parë e muajit gusht shënoi një fluks të jashtëzakonshëm të hyrjeve në Shqipëri të qytetarëve kosovarë me destinacion bregdetin shqiptar me rreth 50 mijë pushues.

Por, fundjava e dytë e muajit gusht ka shënuar një rënie të lehtë të fluksit të hyrjeve në Shqipëri e pazakonte për gushtin ku fluksi është më i madh.

Kjo për shkak të rrebesheve të shiut të dy ditëve të fundit dhe uljes së temperaturave.

Shtimi i rasteve me koronavirus në të dy vendet nuk e ka zbehur aspak dëshirën e qytetarëve nga Kosova për të udhëtuar dhe pushuar në Shqipëri./Monitor

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

KED verifikon Regelta Panajotin, kandidate për anëtare në Gjykatën Kushtetuese

Publikuar

-

Nga

KED verifikon Regelta Panajotin, kandidate për anëtare në Gjykatën Kushtetuese

Këshilli i Emërimeve në Drejtësi, ka bërë të ditur datën e mbajtjes së mbledhjes së ardhshme si dhe objektin e shqyrtimit të mbledhjes që pritet të mbahet.

Në njoftim thuhet se mbledhja e caktuar në datën 17.08.2020 do të ketë si rend verifikimin e kandidatit për vendin vakant në Gjykatën Kushtetuese. KED do të vendosi përgjatë mbledhjes në qoftë se kandidatja Regleta Panajoti do të lejohet ose jo të kandidojë.

AxhendaKëshilli i Emërimeve në Drejtësi (KED) njofton se ditën e hënë, datë 17.08.2020, ora 11.00, thërret mbledhjen e tij të radhës, me këtë rend dite: Miratimi i procesverbaleve të përmbledhur të mbledhjeve të KED-së, të datave 10.07.2020 dhe 17.07.2020.

LEXO EDHE:  Kosova në prag kolapsi/ Vetëm 130 shtretër të lirë për pacientët me Covid-19

LEXO EDHE:  Video-E armatosur gjer në dhëmbë/ Xhandarmëria serbe hyn në territorin e Kosovës

Shqyrtimi i gjetjeve në procedurën e verifikimit për kandidatinpër vendin vakant, vakancë e parakohshme në Gjykatën Kushtetuese, e rishpallur nga Kuvendi i Shqipërisë në datën 21.08.2019 dhe Presidenti i Republikës në datën 27.09.2019: Regleta Panajoti. Vendimmarrja lidhur me lejimin/ndalimin e kandidimit të kandidatit të mësipërm. /CNA.al

LEXO TE PLOTE