Connect with Us

“Babai” i Lulzim Bashës, në pazar me ministrat e Edi Ramës/ Zbulohet i radhës

Aktualitet

“Babai” i Lulzim Bashës, në pazar me ministrat e Edi Ramës/ Zbulohet i radhës

Publikuar

-

Babai shpirtëror i Lulzim Bashës është Fahri Balliu. Këtë tashmë e di e gjithë Shqipëria, të gjithë e shohim, e ndjekim dhe e dëgjojmë dhe nga dashuria e madhe për “babën” e tij shpirtëror, Lulzim Basha e shpërbleu duke i vendosur djalin natyral, deputet.

Fahri Balliu është nga ata “dumBashistët”, që me flamur të madh në media, flet për mbrojtjen e PD-së dhe Lulzim Bashës e sulmon qeverinë, por nga ana tjetër një ditë e shikon në pazar me Vangjush Dakon, duke shitur Bashkinë e Durrësit, të nesërmen e kap me Niko Peleshin në Korçë, të cilin e falënderon që i bëri djalin deputet dhe i krijoi mundësinë për këtë gjë, por edhe e dëgjon duke sharë dhe sulmuar 8 vite qeverisjen e PD-së duke thënë, se s’kishte bërë asgjë për Korçën.

Më tej e shikon me Ilir Metën, duke u zhgërryer dhe u zgërdhirë. Më pas e shikon dhe me Damian Gjiknurin, ministrin e oligarkëve të Lulzim Bashës. Pra gjithçka shohim dhe dëgjojmë çdo ditë, janë aktet e babait shpirtëror të Lulzim Bashës, janë aktet e Lulzim Bashës që tregojnë pazarin e ri, atë të bashkëqeverisjes së Partisë Demokratike me Partinë Socialsite. Pra ëndrrën e filluar majin e vitit të kaluar me marrëveshjen Rama-Basha, ku u fol se në shtator do të kishte një bashkëqeverisje. Fitorja e thellë e socialistëve e la Lulzim Bashën jashtë qeverisjes. Po ashtu, në këtë takim flitet edhe për favore që Fahriu i kërkon ministrit të Ramës, si tendera etj..

Sot PD është më afër se kurrë bashkëqeverisjes me Edi Ramën dhe për këtë po përdor jo pa qëllim, luftën ndaj ministrit të Brendshëm, Fatmir Xhafaj, për të cilin vërtet ka mjaft akuza dhe është ministri që ka vëllain trafikant droge, por qëllimi në vetvete i Lulzim Bashës nuk është që të heqë Fatmir Xhafajn, por që ai të hyjë në qeveri me Edi Ramën. Këtë e tregojnë takimet e shumta që Fahri Balliu po bën me eksponentë, ministra dhe personazhe politikë të rëndësishëm të Partisë Socialiste, të cilët po luftojnë për të gjetur mundësinë që të gjendet rruga e një bashkëqeverisje të mundshme sa më të afërt të Partisë Demokratike me PS-në. Pra Socialistët dhe Edi Rama, duhet të pranojnë ofertën që Fahri Balliu u jep ministrave të qeverisë socialiste për t’ia çuar Edi Ramës, si një zgjidhje e mundshme në kohë krize.

LEXO EDHE:  Rudina Hajdari takon Jonathan Moore/ Basha ngelet me “gisht në gojë”

Pra protesta e ditës së shtunë që pritet të ndodhë në Tiranë, më shumë duket një maskë e Lulzim Bashës për të shkuar në qeveri me Edi Ramën, sesa një protestë e vërtetë opozitare. Këtë e tregojnë aktet dhe veprimet e babait të tij shpirtëror Fahri Balliu, por edhe të deputetëve të tjerë demokratë, të cilët zhgërryhen dhe zgërdhihen çdo ditë në sqetullat e ministrave të korruptuar të Edi Ramës. /CNA.al

Foto-Video ekskluzive/ Fahri Balliu kapet në pazar me ministrin e Ramës

Ekskluzive/ Zbardhen detajet e bisedës së Fahri Balliut me ministrin e Edi Ramës

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Këshilla-Si të mbroni veten dhe familjen tuaj nga tërmetet

Publikuar

-

Për dallim nga llojet e tjera të fatkeqësive natyrore, tërmetet mund të ndodhin në çdo kohë, pa ndonjë njoftim. Të jesh i përgatitur për një tërmet do të bëjë ndryshimin në aftësinë për të mbrojtur veten, familjen ose shtëpinë tënde në rast të tërmetit. Vazhdoni të lexoni për të mësuar se si të përgatisni shtëpinë dhe familjen tuaj për një tërmet, si dhe çfarë të bëni gjatë dhe pas tërmetit për të qëndruar të sigurt.

Çfarë të bëni gjatë një tërmeti

Tërmetet mund të godasin krejt papritur dhe pa paralajmërim. E rëndësishme është që që në dridhjen e parë të merrni masa mbrojtëse.

Gjeni strehë në vendin më të afërt

Nëse ndodheni jashtë, gjeni strehë ku të mundeni por mos u fusni brenda.

Nëse jeni në zyrë a shtëpi, gjeni strehë në një vend të sigurt ku të jeni të mbrojtur nga gjërat që bien.

Mos lëvizni prej andej deri sa tërmeti të ketë ndalur.

Strehohu, mbulohu dhe mbahu fort

Që në goditjen e parë futuni nën një mobilje siç mund të jetë tavolina dhe qëndroni aty.

LEXO EDHE:  Grida Duma vendos në “skaner” fitoret e PD/ “Nuk mund të krahasohet Edi Rama me ne”

LEXO EDHE:  Thellohet “lufta” në koalicion/Gratë e PS-së kundër LSI-së, ja përplasjet

Mos u fusni poshtë krevatëve apo dollapëve të lartë që mund të shemben.

Mbuloni kokën dhe sytë mbajini mbuluar për t’u mbrojtur nga objektet fluturuese ose ato që bien.

Me njërën dorë mbuloni kokën dhe me tjetrën mund të mbaheni në një cep të mobiljes nën të cilën jeni strehuar.

Nëse mobilja lëviz, lëvizni bashkë me të.

Qëndroni nën të deri sa të jeni të sigurtë që goditjet kanë mbaruar.

Nëse nuk qëndroni dot nën pragun e derës apo nën një mobile, qëndroni pranë një shtylle të brendshme të shtëpisë dhe mbroni kokën dhe qafën.

Pragu i Derës

Pragu i derës është një nga më të fortat e të gjithë pallatit apo godinës.

Në prag duhet të përpiqeni të mbani këmbët hapur për të ruajtur ekuilibrin, të mbështeteni në njërën anë dhe me krahë të mbani fort derën./

CNA.al

SHPERNDAJE KETE MATERIAL INFORMUES

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Termet i frikshem ne Shqiperi

Publikuar

-

Nga

Nje termet 5.8 balle ka goditur Shqiperine 32 km larg Tiranes, ne detin Adriatik.

Njoftohen deme materiale dhe panik tek njerzit qe kane dale ne rruget e Tiranes.

Lekundjet jane ndjere te forta  ne Tirane, Elbasan, Durres. Korce, Fier etj…

Njoftohen deme materiale…vijon

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Provokimi i Mustafa Nanos: Duhet të jemi më racionalë me Enver Hoxhën

Publikuar

-

Nga

Këtë verë, libri i Isuf Kalos “Blloku” ka bërë jehonë të madhe. Libri është një dëshmi e njeriut, i cili ka qenë pranë ish-diktatorit Enver Hoxha për vite me radhë, duke qenë se ishte doktori i tij personal. Megjithatë, “Blloku” i Kalos ka marrë shumë kritika.

Në monologun e kësaj të premteje në emisionin “Provokacija”, gazetari Mustafa Nano ndalet pikërisht tek ky libër. Ai thotë se mënyra se si Isuf Kalo ka folur për Enver Hoxhën është e pakuptueshme dhe e pafalshme për shumë njerëz.

 

 

Sipas tij, Kalo e ka nxjerrë diktatorin si tepër human, baba të devotshëm, bashkëshort të mirë dhe si një politikan serioz. Edhe pse ka një mendim tjetër për Enver Hoxhën, Nano thotë se “Blloku” është një dokument historik i rëndësishëm, për të cilin në të ardhmen shumë njerëz do jenë të kënaqur që ekziston.

“Më duhet të them se as mua nuk më puqet Enver Hoxha i Kalos me Enver Hoxhën që unë njoh. E megjithatë nuk jam dakord me ata që sulmojnë Isuf Kalon. Blloku i tij mund të ketë provokuar shumë vetë, ndoshta ndokënd edhe mund ta ketë lënduar por, përtej të gjitha shijeve e ndjesive individuale, ky libër është një dëshmi interesante për kohët e komunizmit. Pas 50 vjetësh askush nuk do të kujtohet ta sulmojë Isufin për anëmbajtje apo empati për të ligun. Të gjithë do jenë të kënaqur që kjo dëshmi është dhënë. E që është dhënë në mënyrë të sinqertë. Blloku është një dokument historik i rëndësishëm”, thotë Nano.

Por moderatori i “Provokacijas” thotë se ka bërë edhe një vëzhgim të fundit. Sipas tij, tashmë që jemi 30 vite pas përmbysjes së komunizmit, duhet ta gjykojmë në mënyrë më racionale diktatorin Enxer Hoxha.

Sipas tij, nuk duhen thënë thënë deklarata të panevojshme që e shndërrojnë figurën e Hoxhës si bartës të të gjitha të këqijave dhe veseve të botës.

Nano merr shembull librin e Ylljet Aliçkës në librin e tij më të fundit, ku thuhet se një grua e dënuar me vdekje u fut e gjallë në dhé. Kur fshatarët i bënë gropën u lemerisën teksa dëgjonin rënkime të dala nga thellësia e tokës.

Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai, thotë Nano.

 “Kam vënë re që ca e ca vijojnë të flasin për Enver Hoxhën ashtu si kanë folur një ditë pas përmbysjes së regjimit të tij, domethënë duke shtënë në punë veç mllef, urrejtje, neveri, apo ku di unë. Kur bëhet ky diskutim, njerëz të tillë, që rëndom kanë edhe përvoja personale vuajtjesh e persekucioni, përpiqen ta likujdojnë Enver Hoxhën si personazh të historisë thjesht duke thënë se ai ishte një maskara, qen e bir qeni, një armik i popullit të vet, një tradhtar, etj, etj. Unë mendoj se 30 vjet pas rënies së komunizmit mund të jemi pak më racionalë. Dhe të jesh racional nuk do të thotë të mohosh që ai ka qenë një diktator. Jo, kjo gjë tanimë është e dokumentuar. Edhe komunisti më budalla, thellë-thellë, bie dakord se Enver Hoxha ishte një diktator.

Të jesh racional do të thotë të mos thuash mufka që synojnë panevojshmërisht ta shndërrojnë figurën e Hoxhës nga katran në katran me bojë, që e nxjerrin atë si bartës të gjithë të këqijave apo veseve të botës, që e nxjerrin atë edhe pervers, pedofil, manjak seksual, vrasës manjak. Ah, se harrova, edhe homoseksual. Sepse dihet se çfarë mendojnë shqiptarët për një homoseksual.

Të jesh racional është edhe të mos thuash, siç thotë Ylljet Aliçka në një libër që sapo e ka publikuar, që një grua u dënua me vdekje thjesht se Enver Hoxha donte ta kishte si të dashur dhe se ajo i tha “jo”. Për këtë “krim”, ajo u fut në dhé e gjallë. Madje, fshatarët e zonës, ku kësaj gruaje i bënë gropën, u lemerisën teksa dëgjonin ca rënkime të dala nga thellësia e tokës, që ishin rënkimet e kësaj gruaje duke dhënë shpirt. Tani, gjatë regjimit të Enver Hoxhës ka pasur pa fund drama e tragjedira humane. Kjo nuk diskutohet, siç nuk diskutohet që fajtori kryesor për ato ka qenë Enver Hoxha. Ne mund të stisim edhe tragjedira të tjera në një roman fiction. Por mund t’i vëmë pak fré fantazisë dreqi ta hajë! Një njeri që futet i gjallë nën dhé nuk ka se si të rënkojë. Aq më pak ka gjasa që rënkimet e saj të jenë dëgjuar nga fshatarët e lemerisur. Sepse do të ketë dhënë shpirt shumë kohë para se toga e varrmihësve apo xhelatëve të kenë mbledhur rraqet e të jenë larguar. Le ta themi copë: Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai”, u shpreh moderatori i “Provokacijas”./abcnews.al

LEXO EDHE:  Basha bën paralajmërimin e frikshëm/ Vendi rrezikon destabilizmin

LEXO EDHE:  Kulluri “masakron” Bashën/ Nuk të falet armiqësia me SHBA dhe partnerët perëndimor

 

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: