Connect with Us

“Sulme ekstreme ndaj SHBA”/ Shehu akuza qeverisë

Aktualitet

“Sulme ekstreme ndaj SHBA”/ Shehu akuza qeverisë

Publikuar

-

Pas Konferencës Islamike, ku presidenti turk, Erdogan i kërkoi botës islame mbështetje të plotë për Palestinën, ka reaguar deputeti i Partisë Demokratike, Tritan Shehu.

Në një postim në rrjetet sociale, Shehu ndërsa ka hedhur akuza ndaj qeverisë dhe në veçanti ndaj Kryeministrit dhe Ministrit të Jashtëm, thekson se qeveria duhet të përgjigjet nëse e mbështet deklaratën e firmosur dje, që është plot sulme ekstreme ndaj aleatit strategjik, SHBA-se.

Postimi i plotë:

Zz. Kryeminister dhe Minister i Jashtem, keni shkelur ne “derrase te kalbur” dhe demtuar rende interesat e Kombit tone perseri:

Me poshte do te gjeni tekstin e plote te Deklarates se mbremeshme te Takimit te Organizates se Koperacionit Islamik (OIC), te miratuar dhe nga perfaqesuesi juaj aty.

LEXO EDHE:  “Shkodrës i kanë ikur 38 mijë qytetarë”/ Topalli: E pafalshme që askush nuk i del zot qytetit

Ajo deklarate eshte e mbushur me sulme ekstreme ndaj ShBA, administrates amerikane e Presidentit Trump (per te mos permendur dhe ato ndaj Izraelit).
Ne keto kushte te renda cenuese edhe te Sigurise sone Kombetare, ju duhet te shpreheni qartesisht nese e mbeshtesni ate deklarate, kete goditje te rende ndaj Partnerit tone kryesor Gjeostrategjik.

Ne fakt ajo e tille demton edhe vete procesin e paqes ne Lindjen e Mesme.
Heshtja juaj tashme nuk i sherben asgjeje, as loja e “mbretit lakuriq”…
Dicka ne fund, perfaqesuesi juaj ishte gjithashtu i pranishem edhe gjate inagurimit te Ambasades amerikane ne Jeruzalem, disa dite me pare.

A ja bete te ditur kete fakt dje organizatoreve, pjesemareseve te OIC-se, hartuesve te asaj deklarate??? /CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bota

Foto-“Nuk kemi burra”/ Ky shtet europian ofron shpërblime marramendëse nëse martoheni me vajzat e tyre

Publikuar

-

Nga

Për rritjen e popullsisë së saj, qeveria suedeze ka marrë nismën për të siguruar të ardhura mujore prej 1,800 dollarë për çdo të huaj që hyn në martesë të shenjtë me një shtetase suedeze.

Ndërsa ideja tingëllon pak e sforcuar, qëllimi i saj është për shkak se popullsia është ndalur në rritje, shkruan meganews.al.

Ndaj është edhe shqetësimi i qeverisë në përpjekjen për të kapërcyer “mungesën” e të rinjve në krijimin e një projekti për të rritur normën e lindjeve.

LEXO EDHE:  “Narcotica”/ Alibeaj: S’ka negociata. Shqipëria, lavatriçe e pastrimit të parave

LEXO EDHE:  Rama uron mirëmëngjes me kryeqytetin/ Qytetari: Tirana po merr më shumë fonde seç duhet

Masat e tilla nuk janë të reja, pasi qeveritë si Japonia dhe Kanadaja kanë zbatuar programe të ngjashme për shkak të plakjes së popullsisë.

Suedia ka një nga licencat më shumë “bujare” të atësisë botërore. Nëntë muaj me 80% të pagës (tre për babanë dhe nënën, si dhe tre të jetë e ndarë në mes të dyve).

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

“Qeveria në luftë me qytetarët”/ Sazan Guri numëron faktet që tregojnë pushtimin e Shqipërisë

Publikuar

-

Nga

Ambientalisti Sazan Guri, akuzon qeverinë shqiptare, se është në luftë të hapur me popullin e saj.

Në një postim në rrjetet sociale, Sazan Guri numëron 5 fakte, që sipas tij nuk tregojnë gjë tjetër, veçse një “pushtim” të vendit tonë.

Sazan Guri i referohet, edhe ngjarjes së fundit në Tepelenë, ku një ditë më parë u bë një përplasje e fortë, pasi banorët e Bënçës kanë kundërshtuar ndërtimin e një kantieri dhe një fabrike asfalti (bitumi) që do të shfrytëzohet për punimet e rrugës Tepelenë – Kurvelesh.

Protesta është shoqëruar me përplasje mes banorëve të Bënçës dhe punonjëseve të firmës dhe si pasojë u dhunua edhe aktivisti Auron Tare.

Plasi ne Kucove?!

1. Dje banoret e Bences (shyqyr qe nuk kishte te rinj) e pesuan nga e gjefshin mos e pandefshin! Pa filluar degjesa publike per nje gurore mbi kokat e tyre, kompania vuri dore ne vend te fjales mbi pleqte.

2. Pardje, ne Gllave te Beratit kerkohet te ndertojne nje hec, duke mbledhur edhe shurrat e kafsheve, pa le burimet ujore dhe i cojne per energji per Beogradin! ju flini!

3. Pardje, gjyq me banoret e Laknasit se nje kompani me letra fallco iu rremben pyllin e ruajtur nga banoret, me te cilin kane ngritur jeten e familjeve te tyre.

4. Nje jave me pare, policia me kompani e bashki prapa, terheq zvarre banoret, sepse mbrojne piken e fundit te ujit nga kucedra.

5. Nje muaj me pare, ne Permet, sondat e sizmikes hynin me plasje per kerkime nafte pa rene dakord me banoret, sher e lufte, e protesta.

Dy pyetje:

1. Nje Qeveri e tere ne lufte te hapur me popullin e vet. Pse?

2. Cili eshte ndryshimi midis nje pushtuesi vendas dhe nje te huaj?”-shkruan Sazan Guri.

“Na kanë kërcënuar me armë”/ Përplasje në Tepelenë, dhunohet aktivisti

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

“Nëna e Karolinës e shokuar”/ Situatë dramatike në të dy familjet, çfarë deklaruan të afërmit

Publikuar

-

Nga

Nëna e 20-vjeçares britanike që u vra nga bashkëshorti në Greqi po e përjeton tragjedinë nga e para tashmë që u zbulua e vërteta. Mediat në vend, duke cituar njerëz të njohur pranë gruas, thonë se si në familjen e vajzës ashtu edhe në atë të Babis Anagnostopulos situata është dramatike.

Nëna e Carolinë është në gjendje shoku pasi nuk kishte dyshuar për asnjë minute tek dhëndri.

“Susanna është shumë e revoltuar. Është e mbushur me mllef dhe ka shumë arsye të jetë kështu. I duket sikur po përjeton një makth. Ajo i kishte mbajtur të gjitha shpresat tek Babis, sepse e shihte si një vazhdim të vajzës. Nuk kishte dyshuar kurrë tek ai…”

Hariklia Theodorou tregoi për mediat se Susanna e kishte pikë të dobët të bijën dhe për këtë arsye e reja nuk donte që ta mërziste me realitetin që po përjetonte në martesën e saj.

LEXO EDHE:  Turqia zgjat kërkimet sizmike në Mesdheun lindor
LEXO EDHE:  Zgjedhjet presidencialet në SHBA/ Trump: Do kërkojmë rinumërim në Wisconsin

“Kjo është arsyeja se pse ajo nuk donte që ta mërziste të ëmën. Ajo ishte shumë krenare për martesën e tyre, për dhëndrin dhe për mbesën. Mendoj që Caroline nuk donte që t’ia prishte këtë imazh që ajo kishte krijuar.”

Ndërsa e pyetur për Babis, ajo tregon: “Ai ishte gjithnjë duke qeshur, nuk ishte nevrik. Nuk i tregonte emocionet e forta as gëzimin, as hidhërimin. Ishte shumë i dashuruar, vinte në ishull vetëm për t’i sjellë një buqetë me lule.”

Edhe familja e pilotit 32-vjeçar është në gjendje të rënduar.-shkruan abc news.

“Vëllai i tij është në shok, nuk mund ta besojë, ai është ende këtu në Alonissos. Nëse i njihni prindërit … Ata janë shenjtorë, të arsimuar, nuk e di se si do ta menaxhojnë atë.”

LEXO TE PLOTE