Connect with Us

17 maj 2017-17 maj 2018/ Çfarë solli në një vit marrëveshja Rama-Basha

Aktualitet

17 maj 2017-17 maj 2018/ Çfarë solli në një vit marrëveshja Rama-Basha

Publikuar

-

Basha dhe Rama pas marreveshjes se 18 Majit

Ka kaluar një vit nga momenti kur Edi Rama dhe Lulzim Basha shtrënguan duart në shenjë konsensusi dhe arritën në një marrëveshje politike.

Me 17 maj 2017, pas një takimi kokë më kokë, Rama–Basha, zgjidhen ngërçin politik, opozita hyri në zgjedhje, ndërsa Rama liroi, përkohësisht, disa vende ministrash për opozitën, sa të zyrtarizonte mandatin e tij të ri si shumicë.

Në atë kohë, u fol për një marrëveshje të gjerë, ndonëse asnjëherë nuk u bënë të ditura, as teksti i saj, as detajet shoqëruese.

Por çfarë prodhoi në një vit marrëveshja Rama-Basha?

Së pari prodhoi një listë korruptive deputetësh, një shitje mandatesh dhe një katastrofë elektorale për Partinë Demokratike në zgjedhjet e 25 qershorit 2017.

Për herë të parë në historinë politike të Shqipërisë solli një kryetar të ngrirë që më pas vodhi votat e demokratëve, pra vodhi në shtëpinë e tij. Një ngjarje e padëgjuar më parë, ku i Zoti i shtëpisë, vjedh shtëpinë e tij.

Më pas me aksionin e tij politik, Basha bën sikur shfaqet por në fakt të gjitha janë lëvizje të dakordësuara me Ramën, ashtu sikundër është edhe akti më i fundit dhe sulmet ndaj ministrit Xhafaj, kjo e artikuluar dje zyrtarisht nga bashkëkryetarja e opozitës, Monika Kryemadhi.

Kryetarja e LSI, Monika Kryemadhi dje në një prononcim për mediat jashtë sallës së parlamentit është shprehur; “Mos harroni që frika e Ramës, mbrojtja që i bëri ministrit të Brendshëm nuk ka të bëjë me Ministrin e Brendshëm sepse ishte ai që ja nxori dhe e regjistroi Fatmir Xhafën. Ishte ai që i nguli thikën Fatmir Xhafës, dhe sot i thotë po të mbaj. Pse? Sepse do të instalojë që edhe unë do mbaj vëllain tim, prandaj nuk do të largohem, por dita që ai do iki, do iki.”

LEXO EDHE:  Berisha zbulon planet e Ramës për kapjen e universitetit

Një vit nga marrëveshja, me një PD më të dobët, me tradhëtinë e çadrës nga Lulzim Basha, me një forcë politike që vazhdon rënien e pandalshme. Kjo për faj të një lideri të dobët dhe të keqpërdorur nga interesa korruptive. Kjo jo si akuzë pa fakte, por tashmë e provuar edhe me 16 milion euro që Lulizm Basha fitoi nga shembja e pronave të vjehrrit të tij në Vlorë.

Ajo që është më e trishtë dhe më e dhimbshme është fakti se skandalet e kësaj qeverie vazhdojnë pa ndalim dhe në një vend normal kudo në Europë, një kryeministër si Edi Rama do ishte larguar, por në Shqipëri vazhdon të qeverisë dhe të forcohet sepse përballë tij qëndron Lulzim Basha, i cili është ortaku i së keqes së qeverisë./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Qeveria e re, një pellg në stanjacion”/ Islami tregon frikën e madhe, “shuplaka” për Ramën

Publikuar

-

Nga

Ish-ministri i Jashtëm, Kastriot Islami, nuk sheh ndonjë ndryshim në qeverinë e re, të mandatit të tretë socialist, të prezantuar nga Edi Rama disa ditë më parë.

“Unë e shikoj situatën si të një pellgu në stanjacion, të qelbur që ka prej vitit 2013 që është ndotur dhe vijon të ndotet me grabitje, korrupsion, PPP dhe grabitja e votave dhe kjo e ka bërë situatën të pakorrigjueshme”, tha Islami, i ftuar në Ditarin e A2 CNN.

Është një pellg që rrinë bashkë. Këtë radhë ka dhe 2-3 elemente që vijnë nga zhvillimet globale. Të gjithë bashkë kanë një të përbashkët, klientelizmin. Ka një mungesë të qartë të veprimit, janë mediokër”.

Islami i ka dhënë edhe një “shuplakë” të fortë kryeministrit Edi Rama, ndërsa heq një paralele mes qeverisjes shqiptare dhe asaj të Afganistanit.LEXO EDHE:  Kulluri nxjerr “zbuluar” Bashën dhe Ramën/ Bëjnë sikur zihen për Teatrin, që njeri e prishi e tjetri e tradhëtoi

LEXO EDHE:  Vlorë/ Lame dhe Rama shpërndajnë legalizimet

Sipas ish-ministrit të Jashtëm, pavarësisht se disa kanë ikur dhe disa janë spostuar, të gjithë i bashkon frika.

“Frika e asaj që ndodhi në Afganistan. Në Afganistan, një sistem i korruptuar dhe i kalbur, i mbështetur dhe nga jashtë, përfundoi me largimin e presidenti Ghani që kishte grumbulluar lekët dhe donte të largohej jashtë dhe me një ushtri që nuk rezistoi.

Dhe pikërisht këta kanë këtë frikë. Ata kanë frikë se ajo që ndodhi në Afganistan mund të ndodhë dhe në Shqipëri. Nëse në Afganistan u deshën disa ditë, regjimi këtu mund të bjerë për disa orë. Këta kanë kohë që kanë frikë, por nuk kishin një shembull dhe ajo që ndodhi në Afganistan bëri që të shtohet frika”.- tha Islami./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Zvicra ngre alarmin/ Në vendet e Ballkanit, falsifikohen testet e PCR

Publikuar

-

Nga

Mediat zvicerane kanë dhënë alarmin, në lidhje me testet PCR, në Ballkanin Perëndimor.

Mediat zvicerane shkruajnë se rritja e rasteve me Covid-19 ka ardhur edhe për shkak të falsifikimit të testeve PCR nga ana e shtetasve të ardhur nga Ballkani Perëndimor, përfshirë Kosovën dhe Shqipërinë.

Blick, shkruan se në Serbi, Kosovë, Shqipëri dhe Maqedoninë e Veriut janë arrestuar mbi 100 persona lidhur me falsifikimin e testeve e në një rast janë konfiskuar edhe kompjuterë.

LEXO EDHE:  Video-“Qërohu nga Shqipëria. Turp për ty”/ Demokratët “masakrojnë” Bashën

LEXO EDHE:  Skandal/ Rama miraton në fshehtësi ligjin që mbron pushtetarëtSipas gazetës zvicerane, në Kosovë janë identifikuar laboratorë që kryenin testet e rreme, çmimi i të cilave ka arritur deri në 700 euro.

Gazeta publikon edhe intervista, pa zbuluar identitetin e personave, të cilët thonë se në Kosovë janë lëshuar teste të falsifikuar dhe se kanë paguar para për të marrë testin negative.

LEXO TE PLOTE

Bota

“Rivaksinim çdo 5-6 muaj”/ Izraeli përgatit dozën e katërt anti-Covid

Publikuar

-

Nga

cna lajme bote

Pavarësisht se Izraeli është shteti me vaksinimet më të larta të popullsisë, rritja e shifrave të infektimeve i ka detyruar autoritetet të marrin një tjetër vendim.

Tashmë popullsia në Izrael po bëhet gati për vaksinimin e dozës së katër anti-Covid, me qëllim për të shmangur mutacionet e reja të këtij virusi që ka pushtuar gjithë globin.

Zyrtari izraelit i deleguar për t’u marrë me pandeminë, Selman Zarka, ka thënë se tani, qytetarët duhet të kuptojnë se ata do të vaksinohen më shpesh kundër virusit, “çdo 5 deri në 6 muaj”.“Izraeli pritet të sigurojë vaksina që janë zhvilluar posaçërisht për të trajtuar mutacione të ndryshme të koronavirusit deri në fund të vitit 2021 ose në fillim të vitit 2022,” tha ai për radion shtetërore Kan.

LEXO EDHE:  Video-“Qërohu nga Shqipëria. Turp për ty”/ Demokratët “masakrojnë” Bashën

LEXO EDHE:  "Kush vë gjoba do ikë nga puna" / Ish-drejtori i AKU-së kritikon Ramën

“Meqenëse virusi është këtu dhe do të vazhdojë të jetë këtu, ne do të duhet të përgatitemi për një dozë të katërt. Kjo do të jetë jeta jonë tani e tutje, ne do të përjetojmë valë të njëpasnjëshme të koronës. Duket se nëse mësojmë mësime nga vala e katërt, duhet të marrim parasysh shfaqjen e valëve të reja me mutacione të reja, siç është mutacioni i ri” Mu “nga Amerika e Jugut”, përfundoi ai.

Izraeli po vendos një rekord të ri për Covid-19, me një valë të katërt që po godet vendin. Të mërkurën e kaluar në Izrael u regjistruan 1,892 raste të reja të Covid./ CNA.al

LEXO TE PLOTE