Connect with Us

Kryemadhi akuzon Bashën/ Dosjen “Xhafa” ta dha Edi Rama

Aktualitet

Kryemadhi akuzon Bashën/ Dosjen “Xhafa” ta dha Edi Rama

Publikuar

-

Kryetarja e LSI-së Monika Kryemadhi ka akuzuar kryeministrin Edi Rama për publikimin e fakteve ndaj vëllait të Fatmir Xhafajt.

Sipas Kryemadhit, ishte Rama që e nxori regjistrimin e  Agron Xhafës. “Ishte ai që i nguli thikën  Xhafës pas shpine”, ka thënë Kryemadhi.

Me këtë deklaratë Kryemadhi njëherësh ka akuzuar edhe Bashën.

Sipas  saj  e vërteta është që dosjen Xhafa, Bashës ia ka dhënë vetë Edi Rama./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Politikë

“Ato marrëveshje nuk i hyjnë në punë as dreqit”/ Deputeti nxjerr videon dhe i bën thirrjen urgjente Ramës

Publikuar

-

Nga

Deputeti i Partisë Demokratike, Bledjon Nallbati, ka publikuar një video në rrjetet sociale, ku shkruan se ka kërkuar nga kryeministri firmosjen e një memorandumi me vendet e Lindjes së Mesme, për eksportimin e prodhimeve tona bujqësore.

Ai thotë se kryeministri Edi Rama ndodhet në Egjipt, por deri më tani nuk ka firmosur asnjë memorandum të kësaj natyre, por sipas tij marrëveshje që janë dytësore për nga rëndësia.

Postimi i Bledjon Nallbatit:

Në seancën e fundit plenare i kërkova kryeministrit firmosjen e një memorandumi me vendet e Lindjes së Mesme, kryesisht Egjiptin si vende që kanë interes të lartë për produktet tona. Memorandumi ekziston dhe sorollatet prej kaq vitesh nëpër zyrat e qeverisë.
Kryeministri i këtij vendi ndodhet prej dy ditësh në Egjipt ku memorandumet që ka firmosur nuk kanë lidhje me interesat e fermerëve dhe bujqve, prodhimet e të cilëve kalben e hidhen kanaleve, siç mund ta shihni dhe në këto pamje të prodhimeve të këtij viti.LEXO EDHE:  Kaseta e masakrës së Krushës/ Frrok Çupi: Basha duhet të largohet nga politika urgjent

LEXO EDHE:  Basha takim me Sorecën/ “Nuk ka ndryshuar asgjë në qëndrimet e opozitës”

Kryeministri zgjodhi të firmosë tre memorandume që për nga rëndësia sigurisht që mund të presin, ndërsa prodhimet e shqiptarëve jo. Mos harroni z.kryeministër, rreth 50 milionë euro kap shifrën vetëm prodhimi i mollës në një sezon në qarkun e Korçës, nga të cilat as 50% e tyre nuk përkthehen në të ardhura në familjet e fermerëve shqiptarë.

Bëhuni seriozë dhe lëreni propagandën mënjanë. Ato marrëveshje me demek kulture që keni firmosur ju nuk i hyjnë në punë as dreqit!

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Krevati i gjakosur dhe kasaforta e hapur/ Fotot, brenda shtëpisë së grabitur të biznesmenit

Publikuar

-

Nga

Biznesmeni Nazmi Çangu ka rënë pre e grabitjes mëngjesin e sotëm, ku 10 persona të armatosur e dhunuan dhe i prenë gishtin në mënyrë makabre me gërshërë në banesën e tij në Nikël të Fushë-Krujës.

Mediat kanë publikuar dhe pamjet brenda banesës, ku grabiësit arritën ta marrin 100 mijë euro florinj dhe para kesh.

Grabitësit e maskuar pasi kanë mbyllur në një nga dhomat e banesës gruan dhe 4 fëmijët, kanë marrë biznesmenin Nazim Çangu, të cilin e kanë rrahur, dhunuar dhe gjuajtur me qytën e armë.

LEXO EDHE:  “Zgjohet” Lulzim Basha/Flet “i nxirë” për drogën pas heshtjes 3-mujore

LEXO EDHE:  Video qesharake e kreut të PD Librazhd/ Bujar Vreto i bën llogaritë si LuliShtëpia është shkatërruar, sendet dhe sirtarët janë hapur nga ana e grabitësve në mënyrë që të gjenin paratë e fshehura.

Biznesmeni mori ndihmën në spital, ndërsa tani ndodhet në shtëpi.

Policia thekson se po punohet për zbardhjen e ngjarjes, identifikimin dhe kapjen e autorëve, ndërsa deri tani nuk ka akoma të reja./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

2.6 MILIONË EURO GRABITJE/ Benet Beci në aferë me firmën serbe të energjisë

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Ish-drejtori i KESH Benet Beci dhe drejtoresha e besuar e tij Erideta Bashi janë protagonistë të një afere me kompaninë serbe N4T (NetworkForTrading), ku rezultojnë të grabitura 2.6 milionë euro që si rregull duhej të ishin arkëtuar menjëherë nga KESH-i.

Një dokument i siguruar nga Hashtag.al zbulon gjithë fabulën e grabitjes flagrante të 2.6 milionë eurove nga kompania serbe, grabitje që nuk do të kishte ndodhur dot nëse Beci dhe drejtoresha e tij do të kishin respektuar termat e kontratës për ndërprerjen e menjëhershme të shitjes në rast të mos pagesës së garancisë nga ana e kompanisë blerëse.

Benet Beci u tërhoq formalisht nga drejtimi i KESH-it pak javë para zgjedhjeve të 25 Prillit. Ai komandoi një tjetër drejtues në krye të KESH, por përgjatë fushatës elektorale e deri në korrik 2021, ishte Beci ai që kontrollonte sidomos aktivitetin tregtar të KESH-it.

Njeriu kyç i Benet Becit ishte drejtoresha e shitjeve në këtë periudhë, zonja Erideta Bashi. Në korrik ndryshon loja, në krye të KESH-it emërohet Ergys Verdho, ndërsa drejtori i ri i shitjeve, Vladimir Hodaj zbulon skandalin, shkresa konfidenciale e Hodajt është siguruar nga Hashtag.al.

Sipas përmbledhjes që bën Hodaj, në dy raste të përsëritura në periudhat kohore 29 Maj-6 Qershor 2021, si dhe 7-11 Qershor 2021, kompanisë serbe N4T i është shitur energji, pa mbajtur garancinë e pagesës në datën e caktuar nga kontrata, ndërsa historia është përsëritur pak ditë më vonë dhe KESH ka lidhur kontratën e dytë me kompaninë serbe, ndërsa këta të fundit nuk kishin shlyer ende kontratën e parë.Në vetëm 10 ditë, me dy kontrata kompania serbe ka shkaktuar një dëm prej afro 2.6 milionë euro duke paguar vetëm 150 mijë euro për energjinë e blerë. Shkresa e Hodajt sugjeron që kompania serbe ka nisur fatura fiktive pagese pasi i është kërkuar nga Erideta Bashi informacion, por kjo e fundit së bashku me dy bashkëpunëtorë të saj, sipas Hodajt janë përgjegjës për mos ndërprerjen e menjëhershme të shitjes dhe verifikim të vonuar të situatës.

LEXO EDHE:  Nga Astrit Patozi / NDJESA FALSE E LULZIM BASHËS

LEXO EDHE:  Kërcënimi i Bashës/Garda merr në mbrojtje kreun e PD

Një burim i mirëinformuar sqaroi Hashtag.al në detaje mbi blerësin. “Kompania N4T është filial i firmës mëmë në Serbi LeTrading. Kjo firmë është themeluar nga Svetislav Bulatovic. Ata që operojnë në sektorin e energjisë e dinë mirë çfarë do të thotë ky emër, ai është ndoshta njeriu më i rëndësishëm i çështjeve të energjisë në rajonin tonë. Për shumë kohë ai ka qenë truri operacional i koorporatës EFT, e cila është dhe kompania sunduese në tregun e energjisë në Evropën Juglindore.

Shpesh për forcën e EFT-së është përfolur pronari i saj Vuk Hamoviç, por në fakt njeriu pas kuintave dhe truri që ideonte të gjitha ujditë më fitimprurëse është Svetislav Bulatovic. Pas skandalit që ka shkaktuar në Tiranë duke grabitur 2.6 milionë euro, ka të dhëna se kompania N4T ka nisur procedurat e falimentit.” – tha burimi.

Nga ana tjetër mësohet se ish-drejtoresha Erideta Bashi, njeriu më i besuar i Benet Becit në KESH, është larguar menjëherë nga vendi pas shkarkimit të saj nga puna. Disa të dhëna sugjerojnë se zonja mund të jetë larguar në drejtim të Kanadasë. / Hashtag.al

LEXO TE PLOTE