Kripa apo sheqeri, cili është më i dëmshëm për organizmin, ekspertët japin përgjigjien - CNA
Connect with us

Kuriozitete

Kripa apo sheqeri, cili është më i dëmshëm për organizmin, ekspertët japin përgjigjien

Publikuar

-

Konsumi i tepruar i sheqerit dhe i kripës shoqërohet me jo pak probleme shëndetësore, por duhet të dini se ndryshe nga se mendohet SHEQERI është më i dëmshëm sesa kripa !
Gjithmonë na thuhet të kemi kujdes me sasinë e kripës, por shija e ëmbël e sheqerit na mashtron dhe ne thjesht nuk mundemi ta kufizojmë veten. Kripa mund të lidhet me sëmundjet kardiovaskulare dhe tensionin e gjakut, por sheqeri veç efekteve të padëshirueshme në organizëm mund të rrisë efektet e dëmshme të kripës (sodiumit).Sa më shumë sheqer të konsumojmë, aq më shumë energji shpenzojmë për të mbajtur gliceminë në nivele të ulëta. Pra, sa më shumë sheqer, aq më shumë lodhje për organizmin.

Bazuar në efektet negative të llojeve të ndryshme të sheqerit në trup, ata zbuluan se fruktoza është më e dëmshmja kur bëhet fjala për shëndetin tonë. Fruktoza rrit në mënyrë të frikshme rrezikun e sëmundjeve kardiake dhe presionin e lartë të gjakut (hipertension).Frutat dhe perimet gjithashtu përmbajnë sheqer, veçanërisht fruktozë, por ekspertët amerikanë besojnë se sheqernat natyralë nuk janë shumë shqetësuese. Sheqeri i përpunuar është ai që rrit nivelet tuaja të insulinës, të cilat mund të çojnë në aktivizimin e sistemit nervor simpatik, i cili më pas përshpejton ritmin e zemrës, ngre presionin e gjakut dhe ngushton enët e gjakut. Sipas mjekëve njeriu nuk duhet të marrë më shumë se 12 lugë çaji sheqer në ditë. Kjo është sasia e sheqerit të përpunuar dhe nuk përfshin sheqernat natyrorë nga frutat apo perimet.

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Horoskopi i ditës, 20 maj 2018

Publikuar

-

By

DASHI21. mars – 20. prill

Mos u tregoni shumë të vrazhdë me miq apo kolegë që i njihni prej pak kohësh, për shkak se mund ti vendosni në siklet të madh. Mundohuni të ruani disa limite, në mënyrë që të ushqeni bisedën. Ndryshime të vogla në një projektin tuaj do ju lejojnë që të arrini rezultate të shkëlqyera.

DEMI21. prill – 21. maj

Një veprim i rrezikshëm mund të rezultojë fitues, kështu që jini të sigurtë në veten tuaj dhe tek instinkti juaj, sidomos sa i takon dashurisë. Nga pikëpamja profesionale, mos lini pas dore marrëveshjet urgjente.

BINJAKET22. maj – 21. qershor

Do të jeni të fokusuar maksimalisht në realizimin e disa detajeve të domosdoshme lidhur me një projektin tuaj. Nga ana tjetër mundohuni që të jeni sa më profesionistë, në mënyrë që të mos dështoni. Mos i lini pas dore ndjenjat!

GAFORRJA22. qershor – 22. korrik

Lajme të mira nga pikëpamja ekonomike dhe financiare, kështu që jini të gatshëm të kryeni transaksione të rëndësishme. Krijimtaria dhe kurajoja juaj janë të rëndësishme, sidomos në vendin e punës.

LUANI23. korrik – 22. gusht

Parashikimet e yjeve për këtë ditë, kërkojnë që të bëni gjithçka mundeni për të marrë një pozicion të rëndësishëm në punë. Do të jeni kokëfortë dhe të vendosur dhe kjo është arsyeja që askush nuk do mund t’iu ndalë.

VIRGJERESHA23. gusht – 23. shtator

Mund të merrni një lajm aq të bujshëm, sa që do të jeni euforik dhe të hutuar gjatë gjithë ditës. Shmangni nisjen e aktiviteteve shumë të vështira. Në punë do të jeni të suksesshëm.

PESHORJA24. shtator – 23. tetor

Do të ndiheni disi të përhumbur dhe të lodhur, ndoshta për shkak të javës që ka qenë shumë e rënduar. Mos u fokusoni në debatet që keni pasur, por mundohuni që të gjeni zgjidhje pozitive për të përmirësuar raportet e ngrira.

AKREPI24. tetor – 22. nëntor

Do të jeni të detyruar që të bëni një pjesë të punës së bashkëpunëtorëve tuaj, vetëm që të merrni rezultatet e dëshiruara brenda një kohe të shpejtë. Kjo gjë do ju bëjë mjaft nervoz dhe nën trysni, kështu që mundohuni që të mos e shfryni tensionin në dashuri.

SHIGJETARI23. nëntor – 21. dhjetor

Do të ndiheni të mërzitur dhe të përhumbur dhe gjithçka për shkak se do të ndjeni mungesën e disa stimujve që ju ndihmojnë në zhvillimin e projekteve të reja. Në dashuri, do të ndiheni më të sigurtë në veten tuaj dhe tek ndjenjat që keni. Kjo e diel do të përforcojë një histori dashurie.

BRICJAPI22. dhjetor – 20. janar

Bazuar në parashikimet astrologjie të kësaj dite, më në fund do mund të gjeni spontanitetin dhe lirshmërinë që keni humbur prej disa kohësh. Kjo gjë do ju ndihmojë sidomos në dashuri, për shkak të humbjes së harmonisë prej grindjeve që keni pasur. Këshillohet që të pushoni më shumë.

UJORI21. janar – 19. shkurt

Do të riktheheni të jeni sërish shumë të fortë dhe të pavarur dhe gjithçka prej faktit se intuita juaj ju ka lejuar që të fitoni disa sfida. Në dashuri gjithsesi duhet të mundoheni të jeni më pak xheloz ndaj partnerit/es tuaj.

PESHQIT20. shkurt – 20. mars

Kjo e diel do të jetë shumë e rëndësishme për të forcuar disa negociata të javëve të fundit. Jini të drejtpërdrejtë dhe mos lejoni askënd që t’iu cenojë, sidomos në një projekt të rëndësishëm për karrierën tuaj. Yjet sugjerojnë që të jeni më prezent në familje dhe në raportin në çift.

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Foto/ Pasi u diplomua rikthehet në universitet e armatosur

Publikuar

-

By

Një e sapodiplomuar irlandeze rindezi debatin e armëmbajtjes në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Me një pushkë automatike në krahë, taka të larta dhe me një fustan të shkurtër, vajza parakaloi në universitetin ku u diplomua pak muaj më parë.

Kaitlin Bennet , studioi për degën e biologjisë në Ohajo, dhe u diplomua me rezultate të shkëlqyera. 22 vjeçarja mbante një shënim kërcënues:’Ejani merreni”! ku kishte vizatuar dhe armën.

Ajo e postoi në Twitter foton dhe bëri një sqarim për të gjithë ata që nuk e kuptojnë veprimin e kryer.

“Protestova kundër rregullave të universitetit që nuk u lejon studentëve, profesorëve dhe punonjësve të tjerë që të mbajnë armë në ambientet e institucionit, ndërsa u lejon personave të jashtëm që të lëvizin të lirë me këto armë në ambientet e jashtme të universitetit”, thotë ajo.

Bennett tregon se ajo po promovon të drejtën për tu vetëmbrojtur./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Mos i provoni! Truket e bukurisë në Internet që ju dëmtojnë shëndetin

Publikuar

-

By

Interneti na njeh me shumë truke dhe këshilla për çdo problem tonin. Sidomos kur bëhet fjalë për truke bukurie në të gjejmë pafund. Por kjo nuk do të thotë që duhet ti besojmë plotësisht.

Disa prej trukeve në internet mund të na shkaktojnë probleme të mëdha dhe mund të jenë shumë të rrezikshme për shëndetin. Mëposhtë do të shihni disa prej trukeve që nuk duhet ti provoni.

Zgjatës qerpikësh me glaukomë

Disa njerëz pasi përdorën këtë zgjatës qerpikësh, jo vetëm që nuk pati efekt por ndikoi edhe në rënien e qerpikëve.

Përdorimi i vajrave esenciale si maska

Nuk ka asgjë të keqe përdorimi i vajrave esencialë, por kur i përdorni si maska duke lyer trupin dhe duke e mbështjellë atë më pas mund të shkaktojë irritim lëkure.

Përdorimi i furçës të dhëmbëve për të fryrë buzët

Pas larjes së dhëmbëve ju bëni masazh buzëve për ti fryrë ato sepse mund të jetë shumë e dëmshme për ju.

Maskë mustard për rritjen e flokëve.

Kjo maskë mund të shkaktojë djegie, skuqje të lëkurës së kokës si dhe reaksion alergjik tek sytë.

Përdorni açeton për hollimin e manikyrit

Kjo është e gabuar sepse ju dëmtoni thonjtë tuaj, mund t’ju plasariten dhe tu bëhen të verdhë.

Vaj i ngrohtë me lëng limoni për rritjen e thonjve.

Kjo përzjerje stimulon rritjen e thonjve por dëmton duart tuaja. Limoni shkakton reaksion prej aciditetit që përmban.

Heqja e akneve me vakum

Kjo paisje mund të lërë gjurm në lëkurën tuaj dhe të shkaktojë djegie.

Vaj kozmetik në vend të kremit të fytyrës

PËrdorimi i vajit si bazë në vend të kremit të fytyrës shkakton thatësi dhe raksion alergjik. Mos e përdorni atë më shumë se dy herë në javë.

Përdorimi i sodës për fytyrën

Ajo shkakton lëkurë të thatë, rrudha dhe plakjen e parakohshme.

Përdorimi i majonezës në vend të zbutësit të flokëve

Pasi majoneza është e yndyrshme, flokët tuaj mund të bëhen të rëndë dhe ngjitës.

Pastrimi i lëkurës me acid boric

Ai nuk pastron asgjë vetëm e acaron dhe djeg lëkurën tuaj.

Detergjenti i rrobave u jep shkëlqim flokëve tuaj.

Ky është truku më i rrezikshëm pasi shkakton rënie të flokëve.

LEXO TE PLOTE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

LAJMET E FUNDIT

Aktualitet12:31 - 20 May, 2018

“Trondit” deputeti demokrat/ LGBTI dhe perversiteti po shtrihen në Parlament

Deputeti demokrat Tritan Shehu ka reaguar ashpër ndaj një projektligji të dërguar në Kuvend për ndryshimin e dokumenteve të identitetit....

Aktualitet12:21 - 20 May, 2018

Lu harron “peshqit e mëdhenj”?/ Ja, me kë i ka zëvendësuar

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Shqipëri, Donald Lu me bashkëshorten e tij, kanë vizituar në fundjavë Kopshti Zoologjik...

Kryesore Show Biz12:20 - 20 May, 2018

Më i sinqert se kurrë, moderatori shqiptar: “Qava kur e gjeta të dashurën me dy zezakë”

Rudi Hizmo është në kulmin e karrierës së tij si moderator, teksa çdo të premte shfaqet në krah të moderatores...

Kryesore Show Biz12:10 - 20 May, 2018

Do ta marrim mësysh! Xhensila publikon fotot më të ëmbla të shtatzënisë

Këngëtarja Xhensila Myrtezaj është në ditët e fundit të pritjes së ëmbël. Por për të kujtuar këto ditë të veçanta,...

Kosova & Rajoni12:05 - 20 May, 2018

Kryeministri grek tërhiqet nga propozimi i emrit “Republika Ilinditase e Maqedonisë”

Kryeministri i Greqisë Aleksis Cipras një ditë pas konsultimeve me presidentin e vendit dhe aktorët politikë në Greqi është tërhequr...

Kryesore Show Biz11:53 - 20 May, 2018

Ish – banorja e “Big Brother” nuk njihet: Shtatzënia e ka transformuar (FOTO)

Ata kanë qënë një nga çiftet me të përfolur nga “Big Brother” dhe nga të paktët që përfunduan në martesë...

Aktualitet11:47 - 20 May, 2018

Denoncim/ Ministri Xhafaj i përfshirë në trafikun e drogës

Pas deklaratës së kryeministrit Rama, i cili ka thënë se në bazë të ekspertizës që i është bërë audio-përgjimit, ka...

Kryesore Show Biz11:45 - 20 May, 2018

Modelja seksi ‘lë pa frymë’ ndjekësit e saj (Foto)

Anastasia Kvitko u bë e famshme për krahasimin e saj me seks-simbolin Kim Kardashian, por vetë modelja ruse theksoi se...

Kryesore Show Biz11:45 - 20 May, 2018

Me të brendshme seksi e me verë, Armela e Big Brother shfaqet në momente intime me një tjetër femër në hotel

Armela Hyseni ishte një ndër banoret më të përfolura të “Big Brother9” si brënda shtëpisë ashtu edhe jashtë saj. Pas...

Kryesore Show Biz11:40 - 20 May, 2018

Era Istrefi mund të mos performojë në Kampionatin Botëror në Rusi për…

Teksa Era Istrefi po bëhet gati të mbajë një performancë në hapjen e Kampionatit Botëror të Futbollit në Rusi, duket...

Aktualitet11:29 - 20 May, 2018

Grupi i “baronit të drogës”/ Zbulohen linjat e trafikimit

Dy muaj pas arrestimit në Turqi të Met Kananit, të cilësuar nga mediat turke si  “baroni i drogës” policia e...

Aktualitet11:29 - 20 May, 2018

Enno Bozdo jep udhëzime për parullat në protestë

Enno pas ditëve të para, kur tragjizmi i ngjarjeve e bëri hermetik e të heshtur si gurë varri, sikur e...

Kryesore Show Biz11:25 - 20 May, 2018

Bujar Qamili tregon momentin e sikletshëm me nusen e djalit: Desh theva qafën!

Bujar Qamili është një nga këngëtarët më të dashur të muzikës popullore dhe publiku shqiptar e do për gjithçka ai...

Life Style11:12 - 20 May, 2018

Tragjike! Modelja e njohur i jep fund jetës, hidhet nga kati i 25-të bashkë me djalin e vogël [FOTO]

Ajo është një nga modelet më të njohura në botë dhe shumë e komentuar, pas historisë së bujshme me yllin...

Kryesore Show Biz11:12 - 20 May, 2018

Sa e varur është Aurela Gaçe nga milionat e klikimeve?‘I bleva por…”

Këngëtarja aq e dashur Aurela Gaçe ishte e ftuara e moderatorit Ermal Peçi në programin e fundjavës ‘Një kat më...

Kryesore Show Biz11:10 - 20 May, 2018

Moderatori shqiptar i thotë të gjitha: Përveç vajzave të bukura, në televizion janë shtuar edhe gay-t

Në ekranet televizive shohim që janë shtuar shumë vajzat e bukura, por veç kësaj moderatori i njohur ka edhe diçka...

Aktualitet11:08 - 20 May, 2018

Greqia refuzon emrin e ri të Maqedonisë

Qeveria e Greqisë ka refuzuar ermrin e propozuar për Maqedoninë, “Republika Ilinditase e Maqedonisë”. Lajmi është bërë i ditur nga...

Kryesore Show Biz10:56 - 20 May, 2018

Pas lajmit se do të këndojë në Kampionatin Botëror,Era Istrefi takon legjendën e futbollit

Këngëtarja shqiptare Era Istrefi po na bind çdo ditë e më shumë se po korr një sukses të vërtetë jashtë kufijve....

Kryesore Show Biz10:56 - 20 May, 2018

3 rregullat e familjes mbretërore që i thyen Princi Harry dhe Meghan

Kur është fjala për protokollin mbretëror, princi Harry dhe Meghan Markle nuk i ndjekin gjithmonë rregullat. Dhe sot, në ditën...

Aktualitet10:55 - 20 May, 2018

“Tërbohet” ministrja Nikolla/ Mësyn Prokurorinë

Pas akuzave të ngritura nga Partia Demokratike, se prindërve të nxënësve po ju merret ID e kartës së identitetit, për...

Kryesore Show Biz10:53 - 20 May, 2018

Pas debatit të menusë kopshteve, reagon Blerina Bombaj: “Ishte sulm personal! Pseudokonkurrencë dhe dashakeqësi!”

Pak muaj më parë, dietologia e njohur Blerina Bombaj u bë pjesë e lajmeve dhe e mediave për shkak të...

Kryesore Show Biz10:40 - 20 May, 2018

Të gjithë e pamë, por asnjerit nuk i shkoi mendja për kuptimin simbolik të buqetës me lule të Meghan

Një detaj që me siguri nuk ju ka shpëtuar nga dasma mbretërore ka qënë edhe buqeta me lule që Meghan...

Kryesore Show Biz10:25 - 20 May, 2018

Aktori turk i serialit Ertugrul e thotë hapur: “Jam shqiptar!”

Seriali turk “Ertugrul” është ndër serialet turke më të dashura për publikun shqiptar. Por kujt do t’ia merte mendja, se...

Aktualitet10:21 - 20 May, 2018

Po të ishte Babalja “jevg”?

Nga Enkel Demi Babalja është një personazh që duket sikur është sajuar në legjendat urbane. Nëse nuk do të dilte...

Kryesore Show Biz10:10 - 20 May, 2018

Dikur e imitonte, sot Rudina Dembacaj i “zë karrigen” ish- Kryetares së Parlamentit

Rudina Dembacaj është aktorja e njohur e humorit e cila e filloi karrierën e saj me rolin e Jozefina Topallit....

Aktualitet10:01 - 20 May, 2018

Xhafaj në “duart” e Krimeve të Rënda

Pas publikimit të audiopërgjimit nga Partia Demokratike, ku akuzohet vëllai i ministrit Xhafaj se është marrë më trafik droge gjatë...

Aktualitet09:53 - 20 May, 2018

Ra në “Shpellën e Pëllumbasit”/ Rinisin kërkimet për të riun

Policia ka rinisur kërkimet për të riun Xhorxho Seferi i cili humbi një ditë më parë, teksa ran ë “shpellën...

Kryesore Show Biz09:51 - 20 May, 2018

Ekspozon të pasmet bombastike kudo, fotoja nxjerr blof Kejvina Kthellën

Kejvina Kthella është një nga vajzat më të njohura në ekranet shqiptare dhe padyshim një prej më të komentuarave. Ajo...

Trending

LAJM I REKOMANDUAR:
Aksident i rëndë në minierë/ Ndërron jetë 50-vjeçarja

Një aksident i rëndë ka ndodhur në minierën e Bulqizës rreth mesditës së sotme, ku një 50-vjeçare ka ndërruar jetë....

Close