Alibeaj u përgjigjet kërcënimeve të Xhafajt – CNA
Connect with us

Politikë

Alibeaj u përgjigjet kërcënimeve të Xhafajt

Publikuar

-

Deputeti i Partisë Demokratike, Enkelejd Alibeaj, ka dalë në një konferencë për mediat pas kërcënimeve të ministrit të Brendshëm Fatmir Xhafaj, i cili tha se audio-përgjimi i publikuar nga deputetët e opozitës është i rremë dhe kështu ata që e kanë publikuar do të përballen me forcën e ligjit.

Alibeaj u shpreh se opozita nuk mund të kërcënohet dhe do të vijojë me betejën e tij.

Sipas Alibeajt, “Fatmir Xhafaj pati guximin të flasë edhe për dhimbjen e tij si vëlla pse vëllai trafikant droge, më në fund po kryen dënimin e merituar, si çdo qytetar tjetër në të njëjtat rrethana. Por, njësoj si Edi Rama, Fatmir Xhafaj, nuk pati guximin të thotë asnjë fjalë ne deklaratën e tij për përgjegjësinë e tij direkte për moszbatimin e ligjit Antimafia! ”

Deklarata e plotë:

Kushdo që ka parë sot Fatmir Xhafajn të bëjë viktimën e një komploti, i është kujtuar Saimir Tahiri që derdhte lot krokodili në të njëjtën natë që kërcënoi Edi Ramën se burgosja e tij ishte baraz rënien e qeverisë dhe Edi Ramën në burg!

Fatmir Xhafaj ndoshta nuk ka një dosje aq të pasur sa të Saimir Tahirit për Edi Ramën, por ai njësoj si Tahiri, paralajmëroi Ramën se largimi i tij do ta thotë rënie e qeverisë!

Për të bërë këtë kërcënim për Ramën, Ministri i Brendshëm akuzoi opozitën se po bashkëpunon me djallin për të rrëzuar qeverinë!

Por kjo është më e parëndësishmja dhe pjesë e luftës së tyre të brendshme për pushtetin e kriminalizuar deri në palcë!

E vërteta është se materiali audio provoi se Agron Xhafaj nuk bën një jetë normale, por është drejtues i trafikut të drogës, nën mbrojtjen e të vëllait Ministër i Brendshëm.

Fatmir Xhafaj, njësoj si Edi Rama, e di se përgjimi është i vërtetë dhe se Agron Xhafaj ka vazhduar trafikun e drogës, veçanërisht gjatë kohës që i vëllai është Ministër i Brendshëm. Kjo është arsyeja e vetme pse Agron Xhafaj u dërgua në Itali pa ia nxjerrë më parë opinionit publik me zë dhe me figurë! Shqiptarët duan të dëgjojnë vetë zërin e Agron Xhafajt dhe jo të dëgjojnë prej Edi Ramës apo Fatmir Xhafajt rezultate ekspertize nga laboratorë apo agjensi të paidentifikuara!

LEXO EDHE:  Kriza politike/ Rama “arratiset” drejt Gjermanisë

Fatmir Xhafaj pati guximin të flasë edhe për dhimbjen e tij si vëlla pse vëllai trafikant droge, më në fund po kryen dënimin e merituar, si çdo qytetar tjetër në të njëjtat rrethana. Por, njësoj si Edi Rama, Fatmir Xhafaj, nuk pati guximin të thotë asnjë fjalë ne deklaratën e tij për përgjegjësinë e tij direkte për moszbatimin e logjit Antimafia!

Është gënjeshtër dhe mashtrim përgjigja e tij se nuk është subjekt i ligjit Antimafia!

Është gënjeshtër dhe mashtrim se ai nuk i pengon hetimet për vëllain trafikant droge nga detyra e Ministrit të Brendshëm!

Është kriminale akuza e Fatmir Xhafajt se opozita vepron për llogari të interesave kriminale!

Është i njëjti qëndrim si i Saimir Tahirit dhe Edi Ramës, kur ne denoncuam kriminelët e Edi Ramës në parlament dhe bashki, kur denoncuam avionët e drogës, kur denoncuam kanabizimin e vendit, kur denoncuam se Saimir Tahiri kishte lidhje me bandat e trafikut te droges, kur denoncuam se është Edi Rama arkitekti i bashkëqeverisjes me krimin!

Opozita është i vetmi autoritet në këtë vend që ka denoncuar lidhjet e qeverisë Rama me krimin! Ne as nuk jemi trembur dhe as nuk tërhiqemi nga sulmet e një bande kriminale qeverisëse që kërcënon me burg opozitën, por jo kriminelët dhe trafikantët e drogës!

Beteja jonë do të vazhdojë me të njëjtën forcë! /CNA.al

Aktualitet

PD nuk do njohë Prokurorin e Përgjithshëm

Publikuar

-

By

Basha Bardhi ne nje deklarate per mediat

I ftuar në A2, Sekretari i Përgjithshëm i Partisë Demokratike, Gazmend Bardhi, flet pa dorashka për sistemin e ri të drejtësisë, në një moment ku po fillojnë të zyrtarizohen ose të përfliten kandidaturat për postin  e Prokurorit  të Përgjithshëm, si Arta Marku, por edhe Adnan Xholi ose Plarent Ndreca.

Për Bardhin, diskutimi mbi emrat është i kotë, nga momenti që “trupa që do të bëj përzgjidhen është e përberë nga anëtarë që nuk plotësojnë kriteret ligjore”, gjë që sipas tij vendos në pikëpyetje të madhe gjithë vendimmarrjen.

Bardhi flet në mënyrë direkte për kryetarin e KLP-së, Gent Ibrahimi,  që përtej faktit që është “eksponent shumë i afërt i Partisë Socialiste”, është deklaruar nga operacioni ndërkombëtar i monitorimit si “kandidaturë që nuk duhej përfshirë në garën për KLP-në sepse nuk përmbush kriteret kushtetuese dhe ligjore”,  dhe kujton si Ibrahimi dhe vetë Bardhi kanë përfaqësuar dy partitë më të mëdha në vend, përkatësisht PS dhe PD,  në komisionin e reformës ne drejtësi.

Por ka nga PD-ja një kontestim të çfarëdolloj emri që do të dalë si kryeprokuror? Bardhi e pohon, duke saktësuar që “Partia Demokratike konsideron nisjen e procesit të zgjedhjes të PP nga një trup që nuk është e pavarur si një proces që prodhon një PP qe nuk është i pavarur nga politika, që ishte qëllimi madhor”.

LEXO EDHE:  Kriza politike/ Rama “arratiset” drejt Gjermanisë

Në rastin konkret, Bardhi shton që në rastin e Arta Markut nuk është kontestuar thjesht emri, “edhe pse ishte anonime dhe me numër shumë të ulet çështjesh” por edhe e “lidhur profesionalisht” me eksponentë të rëndësishëm të Partisë Socialiste si Ulsi Manja.

Demokratët kontestojnë  procesin në tërësi, si dhe standartet që kërkon ligji”, edhe pse Bardhi nuk nguron të evidentojë faktin që dyshimet e PD-së janë përligjur me “një vit  ku Marku ka bllokuar hetimet ndaj ministrit Tahiri, për dosjet 184 dhe 339, që përfshijnë aferat e mazhorancës me krimin e organizuar”.

Kundërshtimet për emrat e tjera? Bardhi nuk merret më të gjithë emrat  por sigurisht kundërshtimin më të madh, përtej Markut,  e ka me Plarent Ndrecën.

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Lefter Maliqi/ Do marr pjesë në protestat e PD-së kur të ikë Lulzim Basha

Publikuar

-

By

Lefter Maliqi, deputeti i listës së PD-së, i cili nuk iu bind urdhërit politik të kryetarit Lulzim Basha për të mos e pranuar mandatin, ka qenë pjesë e emisionit “Tempora” ku ka sqaruar situatën dëshpëruese në të cilën e ka futur Basha Partinë Demokratike.

Ndër të tjera ai i është përgjigjur dhe pyetjes së drejtueses së emisionit lidhur me pjesëmarrjen e tij në protestat e opozitës.

 “ Aktualisht jam deputet i opozitës. Duke parë situatën politike do veproj në varësi të kësaj situate, në varësi të elektoratit që mbështes. Por kam bindjen se do ta meritoj qënien deputet i opozitës. Në varësi të situatës politike, të frymës politike, mbase dhe të ndonjë ndryshimi të mundshëm të lidershipit të PD, pse jo edhe do ti bashkohemi protestës,”- ka qenë përgjgja e Maliqit.

LEXO EDHE:  Kriza politike/ Rama “arratiset” drejt Gjermanisë

I cili ka dhenëpërgjigjen e mëposhtëme për pyetjen: ” Pra ju po prisni ndryshimin e lidershipit, që të jeni pjesë e protestave opozitare?”

Maliqi:E kam thënë qënë fillim që lidershipi i PD nuk ngjall shpresë, frymë, nuk jep besim për fitore./CNA.al 

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Bushati nuk pranon shkarkimin/ “Jam liruar nga detyra, zgjodha të bëj politikanin”

Publikuar

-

By

Ish-Ministri i Punëve të Jashtme, Ditmir Bushati nuk e konsideron veten të shkarkuar, por të liruar nga posti i kreut të diplomacisë shqiptare.

I ftuar në emisionin “Tempora”, në TV “Ora News”, ai thotë se ia njeh të drejtën Kryeministrit për të bërë ndryshimet në qeveri.

 “ Çdo Kryeministër ka në të drejtën e tij për të bërë rifreskime në kabinetin qeverisës. Nuk mendoj se jam shkarkuar, jam liruar nga detyra si një pjesë e mirë e kolegëve. Arsyet i ka thënë dhe Kryeministri. Në fund të ditës unë jam politikan, kam zgjedhur të bëj politikanin, nuk më ka marrë njeri me zor dhe mendoj se do të rri në politikë për aq kohë sa të kem mundësinë të bëj diçka dhe do të vlerësoj që njerëzit më mbështesin. E kam filluar karrierën në politikë si këshilltar bashkiak në 2007 dhe më pas në 2009 në zgjedhjet parlamentare u zgjodha për herë të parë deputet në Tiranë. Është nder për mua dhe një lloj krenarie që drejtoj një qark të rëndësishëm për PS. Kjo nuk është një zgjedhje klasike mes partisë dhe shoqërisë. Një PS e fortë dhe progresiste që u qëndron besnike disa vlerave të saj është një investim dhe për shoqërinë dhe partinë.”

LEXO EDHE:  Kriza politike/ Rama “arratiset” drejt Gjermanisë

I pyetur se çfarë nguti pati partia përballë disa çështjeve vendimtare historike për vendin, ai dha këtë koment:

Edhe çështje që kanë qenë nën përgjegjësinë e kolegëve të tjerë mund  të kenë gjithashtu një vlerë po kaq të rëndësishme. Në rast se një Kryeministër do të ishte peng i disa çështjeve mund ta kishte të pamundur për të bërë zëvendësime, rifreskime apo për ti dhënë energji  që Kryeministri i konsideron të reja apo të duhura një ekipi qeverisës.Nuk bëhet fjalë për ndryshim të linjave aq më tepër kur bëhet pjesë për politikën e jashtme. Integrimi dihet që është prioritet kombëtar”.

LEXO TE PLOTE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

LAJMET E FUNDIT

Aktualitet18:34 - 19 Mars, 2019

Nëna hedh vajzën nga kati i pestë/ Më pas hidhet edhe vetë

Qyteti i Athinës është tronditur ditën e sotme nga një ngjarje e rëndë, ku një nënë hodhi vajzën e mitur...

Aktualitet18:31 - 19 Mars, 2019

Qindra ushtarët amerikanë zbarkojnë në Gjermani

 Qindra ushtarë amerikanë kanë filluar të mbërrijnë në Gjermani. Prova e parë kjo e një strategjie të re të dislokimit...

Aktualitet18:26 - 19 Mars, 2019

Italia do t’i bashkohet nismës kineze të investimeve

Italia pritet t’i bashkohet nismës kineze “Një Brez, Një Rrugë” të enjten gjatë vizitës së Presidentit kinez Xi Jinping në...

Aktualitet15:25 - 19 Mars, 2019

Kur studentët detyrohen të lënë shkollën

Në pesë vitet e fundit mbi një milionë të rinj i kanë ndërprerë studimet në universitetet turke. Një shkak i...

Aktualitet15:22 - 19 Mars, 2019

Masakra në Zelandën e Re/ IS-i kërcënon me hakmarrje

Sulmi i përgjakshëm terrorist ndaj dy xhamive në Zelandën e Re mund të shkaktojë një spirale të re dhune. Milicët...

Aktualitet14:37 - 19 Mars, 2019

Kërcënon Erdogan/ Kush sulmon muslimanët do të kthehet me arkivol

Presidenti i Turqisë paralajmëron për një Gallipoli të ri në vazhdën e sulmit terrorist të Christchurch dhe thotë se kushdo...

Aktualitet19:30 - 18 Mars, 2019

Franca shpall ndalimin e protestave, pas trazirave

Kryeministri i Francës shpalli të hënën ndalimin e protestave të jelekëve të verdhë në bulevardin Champs-Elysees të Parisit dhe në...

Aktualitet19:12 - 18 Mars, 2019

Holandë/ Arrestohet i dyshuari për sulmin në tramvaj

Policia holandeze arrestoi një person me origjinë turke, i dyshuar për përfshirje në incidentin me armë në një tramvaj të...

Aktualitet18:23 - 18 Mars, 2019

Për të apasionuarit e teatrit/ Korçarët sjellin “Kopracin” në Tiranë

Komedia “Kopraci” e Molierit, një nga kryeveprat botërore ka mbërritur në Tiranë. Të gjithë të apasionuarit e teatrit do të...

Aktualitet21:12 - 17 Mars, 2019

Macron dënoi “apokalipsin“ e Parisit

Protestat e “jelekëve të verdhë“ u kthyen në trazira të shtunën dhe në përleshje nëpër rrugët e kryeqytetit francez. Presidenti...

Aktualitet19:13 - 17 Mars, 2019

Fillon kthimi i trupave të viktimave në Zelandën e Re

Policia tha se numri i të vdekurve në vrasjet masive në dy xhami të qytetit Christchurch, në Zelandën e Re...

Aktualitet19:07 - 17 Mars, 2019

Terroristi neozelandes njohës i mirë i Ballkanit

Brenton Harrison Tarrant, 28-vjeçari i akuzuar për vrasjen e 49 vetëve dhe plagosjen e shumë të tjerëve në dy xhami...

protesta ne serbi protesta ne serbi
Aktualitet11:01 - 17 Mars, 2019

Grusht shteti në Serbi/ Opozita merr mediat shtetërore

President i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, pritet që të flasin për serbët, një ditë pasi protestuesit u futën në ambjentet e...

Aktualitet09:01 - 16 Mars, 2019

Masakra në Zelandën e Re ka një hero/ Kush është i riu që u përball me autorin

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur një ditë më parë në Zelandën e Re, ku pas një sulmi me armë...

Aktualitet19:30 - 15 Mars, 2019

Masakra në Zelandën e Re/ Merkel: Racizmi mori jetën e njerëzve që faleshin paqësisht në xhami

Ngjarja e masakrës në Zelandën e Re, ku rreth 49 vetë u qëlluan për vdekje nga një person gjatë kohës...

Aktualitet16:56 - 15 Mars, 2019

Maqedoni/ Dënohen të akuzuarit për ngjarjet e dhunshme në Parlament

Në Shkup, 16 nga 17 të akuzuarit për ngjarjet e dhunshme të 27 prillit 2017 në Parlamentin e Maqedonisë së...

Aktualitet15:39 - 15 Mars, 2019

Tragjedia në Zelandën e Re/ Rritet bilanci i viktimave

Ka shkuar në 49 numri i perosnave që kanë humbur jetën pas sulmit me armë zjarri në dy xhami në...

Aktualitet08:44 - 14 Mars, 2019

Marrëveshja e Ohrit përçan partinë shqiptare në Maqedoninë e Veriut

Shpërbërja e Sekretariatit për Zbatimin e Marrëveshjes së Ohrit, përçan partinë shqiptare Bashkimi Demokratik për Integrim në Maqedoni. Përmes një...

Bota19:07 - 13 Mars, 2019

Një tjetër dënim me burg për menaxherin e fushatës Trump

Një gjykatë federale në Uashington dha të mërkurën një tjetër masë dënimi për ish-menaxherin e fushatës së presidentit Donald Trump,...

presidenti serb aleksander vucic presidenti serb aleksander vucic
Aktualitet15:55 - 13 Mars, 2019

Miratimi i platformës/ Vuçiç: Dialogu mbaroi

Aleksandër Vuçiç, President i Serbisë , ka deklaruar  ditën e sotme se  Prishtina zyrtare me miratimine e  platformës për dialogun...

Ministrja e Shendetesise, Manastirliu gjate nje deklarate per mediat Ministrja e Shendetesise, Manastirliu gjate nje deklarate per mediat
Aktualitet12:10 - 13 Mars, 2019

Manastirliu në OKB/ Zgjerojmë financimin e programeve të mbrojtjes sociale

 “Qeveria shqiptare po zgjeron financimin publik për programet e mbrojtes sociale, për herë të parë në 15% të shpenzimeve publike,...

Aktualitet11:04 - 13 Mars, 2019

“Jam shumë sëmurë, nuk eci dot”/Aktorja e njohur shqiptare në gjëndje të rëndë shëndetësore

Aktorja e njohur e skenës shqiptare, Margarita Xhepa është në gjendje të rëndë shëndetësore dhe kësisoj do t’i nënshtrohet ditën...

Aktualitet09:16 - 12 Mars, 2019

Ivanov refuzon ligjet me emrin Maqedonia e Veriut

Presidenti i Maqedonisë së Veriut, Gjorge Ivanov, refuzoi të dekretojë 11 ligje që janë miratuar me emrin Republika e Maqedonisë...

haradinaj kushte serbise haradinaj kushte serbise
Aktualitet17:06 - 11 Mars, 2019

Haradinaj takim me dy këshilltarët e Merkel

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj zhvilloi një takim ditën e sotme me dy këshilltarët e kancelares gjermane Angela Merkel, Jan...

Aktualitet09:53 - 10 Mars, 2019

Pacolli thirrje Vuçiç për tu kthyer në tavolinën e dialogut

Behxhet Pacolli, zv-kryeministri i Kosovës ka ftuar presidentitne Serbisë, që të mos luaj lojra, por të ktheht na tavolinën e...

Aktualitet23:46 - 9 Mars, 2019

“A të ka ngacmuar ndonjë deputet? Ja përgjigja e papritur e Grida Dumës

Grida Duma iu përgjigj shumë pyetjeve nga Ermali sot në emisionin Xing me Ermalin. Cili deputet të ka gjuajtur më...

Aktualitet23:30 - 9 Mars, 2019

“A do zhvisheshe për një spot? “/Grida Duma jep përgjigjen befasuese

Gjatë një interviste me titull “Grida kryeministre”, Ermali e pyeti ish deputeten nëse do ishte kryeministre a do e bënte...

Aktualitet23:20 - 9 Mars, 2019

“Është sakrificë”/Grida Duma tregon çfarë ndodhi kur la mandatin

Në muajin shkurt deputetët e opozitës firmosën deklaratat për lënien e mandatit si ligjvënës të parlamentit. Të parët që firmosën...

Trending

Read previous post:
Rama “kokë me kokë” me ministrin e Brendshëm/ Xhafaj jep dorëheqjen?

Kryeministri Rama po zhvillon një takim urgjent me ministrin e Brendshëm, Fatmir Xhafaj. Takimi i cili po zhvillohet në ambientet...

Close