5 mitet për vaginën tuaj që nuk duhet t’i besoni – CNA
Connect with us

Life Style

5 mitet për vaginën tuaj që nuk duhet t’i besoni

Publikuar

-

Mitet mbi vaginën janë dëgjuar prej vitesh. Në kohët antike thuhej se vaginat kishin dhëmbë, e për vite me rradhë, historitë janë shtuar. Ndaj është koha që të mësojmë sesi e qëndron e vërteta. “This is insider” na rendit pesë mite që nuk duhet t’u besojmë më.

Mit: Duhet ta mbash të pastër vaginën me produkte speciale

Për shumë dekada, janë prodhuar produkte higjenike si kremëra, xhel e letra të lagura për pastrimin e vaginës. Por sipas specialistëve, e vërteta është se vagina është e dizenjuar për tu pastruar vetë. Ndaj kur vendos produkte, mund të bëjë më shumë dëme sesa të mira. Ndaj nuk është e nevojshme!

Mit: Tamponët mund të humbasin në trup

Teknikisht kjo nuk është e mundur. Por edhe sikur ta harroni, tamponi do t’ju njoftoj vetë pasi do të nisë të mbaj një erë të keqe. Sipas specialistëve, qafa e mitrës është shumë e vogël për të lejuar një tampon të kalojë nëpër të.

Mit: Sa herë që keni kruajtje aty, nënkupton se ke infeksion

 

Kruatjet vaginale mundtë vijnë si pasojë e ndryshimeve hormonale,  vaginozave bakteriale dhe si pasojë e produkteve të përdorura. Ndaj bëni mirë të lini një takim me doktorin.

Mit: Diçka nuk shkon nëse nuk po përjetoni orgazëm nga seksi vaginal

E vërteta është se shumë njerëz nuk përjetojnë orgazëm nga marrëdhëniet seksuale përmes vaginës. Madje sipas të dhënave, vetëm 18% e grave përjetojnë orgazëm nga seksi vaginal. Ndaj nuk ka asgjë për tu shqetësuar.

 

Mit: Vagina juaj do të jetë më e gjërë nëse do të keni shumë marrëdhënie seksuale

Gjithmonë i kemi dëgjuar shakatë për vaginën, madje e krahasojnë me hot -dog. Por nuk është aspak e vërtetë. E vetmja gjë që mund të ndikojë, është nëse lindi një fëmijë, atëherë vagina do të jetë më elastike.

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kryesore Show Biz

U kthye nga festa në 3 të mëngjesit/ I shoqi i Agnesa Hadërgjonaj bën reagimin tipik të çdo mashkulli shqiptar

Publikuar

-

Ndryshe nga e ëma dhe e motra, Agnesa Hadërgjonaj nuk ka zgjedhur rrugën e muzikës, por të organizimit të eventeve dhe projekteve në Shqipëri.

Agnesa është e martuar dhe është nënë e vogëlushes me emrin Elektra.

E ftuar në një intervistë për rubrikën “Dikush” në “Gazeta Shqiptare” ajo ka rrëfyer se edhe përse është bërë nënë, nuk lë pas edhe kënaqësitë me mikeshat. Ndaj shpeshherë është bashkëshorti i saj që kujdeset për të voglën, ndërsa ajo del me shoqërinë.

Mirëpo Agnesa e kishte tepruar një herë me orarin dhe i shoqi i kishte mbyllur derën në surrat.

 “Më ka ndodh një herë, isha me shoqen time Ketrinën dhe dolëm për darkë në orën 8 dhe përfunduam në shtëpi në orën 3 të mëngjesit. Burri im erdhi të hapte derën dhe ma mbylli, më pas e hapa vetë, por është shumë i qetë dhe shumë i kuptueshëm.”, tregoi Agnesa duke qeshur.

LEXO TE PLOTE

Kryesore Show Biz

‘Favorizoni k***at’/ Sociologu sulmon hapur Era Istrefin pas dekorimit nga Presidenti Thaçi

Publikuar

-

Pas performancës që bëri në hapjen e finales së Botërorit ‘Rusi 2018’, Era Istrefi rrëmbeu vëmendjen kryesore të mediave. Këngëtarja këto ditë ka udhëtuar drejt vendit të saj, Prishtinës ku edhe u dekorua me mdelaje mirënjohjeje nga ana e Presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi.

Mirëpo, përveç atyre që mendonin se dekorimi i Erës ishte i merituar, ka pasur dhe nga ata që kanë shpërthyer kundër këngëtares shqiptare. Njëri ndër tyre ka qenë dhe sociologu i njohur Ergys Mërtiri, i cili nëpërmjet një shkrimi ka kritikuar ashpër këngëtaren dhe e ka quajtur dekorimin e saj si një degradim kulturor të Kosovës dhe Shqipërisë.

Sipas tij fakti që Era u zgjodh për të kënduar në Botëror  nuk tregon asgjë mbi vlerat artistike të këngës, pasi muzika që Era përfaqëson është komerciale dhe pa vlerë artistike.

“Ti japësh Era Istrefit medaljen jubilare të 10 vjetorit të pavarësisë do të thotë të kesh ngatërrim zorrësh në tru, do të thotë të degjenerosh vlerat më të thella të një shoqërie që ia doli të çlirohet nga një robëri 100 vjeçare, duke i shkartisur këto me vlerat e një kulture që promovon gjithçka profane e vulgare si konsumin, vanitetin, mendjelehtësinë, të mosmenduarit, të qenit bosh, egoizmin, banalitetin etj. Ky lloj pseudoarti është modeli më i keq që mund ti ofrojmë shoqërisë e sidomos të rinjve.

E njëjta gjë ndodh rëndom edhe në Shqipëri, ku mediokriteti dhe banaliteti janë kudo më të kërkuar dhe më të vlerësuar. Ndërsa prishet godina e teatrit sheshet e bashkisë ushtojnë nga koncertet e sharabajkave të botës që vijnë e pozojnë si yje që po iu hapin sytë edhe shqiptarëve.

Mesazhi që na vjen nga presidenca në Kosovë, siç ndodh rëndom edhe në Shqipëri është i trishtë. Ky shtet nuk interesohet për vlerat, kulturën dhe artin e vërtetë, por vlerëson dhe nderon vetëm çingijet, ndërsa favorizon gjithmonë kopukët, kurvat dhe hajdutët!”, kanë qenë disa nga fjalët që ka shkruar ai në status.

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Para një jave u bë nënë për herë të parë/ Shikoni si duket Xhensila Myrtezaj pa pikë grimi

Publikuar

-

By

Vetëm një javë më parë, këngëtarja mjaft e dashur për publikun shqiptar,. Xhensila Myrtezaj dhe aktori i humorit Bes Kallaku, u bënë prindër për herë të parë.

Xhensila solli në jetë një vajzë, të cilën çifti vendosi ta pagëzonte me emrin, Ajka, ashtu siç e ka cilësuar Besi, “më e mira e gjithçkaje”.

Edhe pse këngëtarja është “zhdukur” nga rrjetet sociale,  Spitali privat ku Xhensila kreu lindjen ka publikuar një foto të dyshes në momentin që dolën nga spitali. Këngëtarja shihet mjaft e qeshur teksa ka veshur një fustan të gjerë dhe shihet pa pikë grimi.

LEXO TE PLOTE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

LAJMET E FUNDIT

Aktualitet17:29 - 21 July, 2018

Ekzekutimi i policit/ U qëllua me plumb në kokë

Një polic 45 vjeçar është gjendur i vdekur mbrëmë në Prilep të Maqedonisë. Ai është gjetur i shtrirë në automjetin...

Aktualitet17:13 - 21 July, 2018

Vettel i papërmbajtshëm/ Siguron pole position në shtëpinë e tij

Pilot gjermani i Ferrarit, Sebastian Vettel, ka arritur të sigurojë pole position në provat zyrtare të Çmimit të Madh të...

Aktualitet17:03 - 21 July, 2018

Skandali me diplomat fallco/ Reagon Universiteti

Universitet i Shkodrës, “Luigj Gurakuqi”, ka reaguar ditën e sotme pas denoncimit të bërë nga një student , nëpërmjet profilit...

Aktualitet17:00 - 21 July, 2018

Pse nuk duhet marrë seriozisht Mustafa Nano

Nga Blerim Latifi Me çfarë lehtësie të padurueshme, këtu në Ballkan, i madh e i vogël, të ditur dhe injorantë,...

Aktualitet16:52 - 21 July, 2018

Dëmtimi i trashëgimisë kulturore/ Monumentet shkojnë për skrap

Rikthimi i Shtëpisë së Flamurit në qytetin e Korçës një ndërtesë simbolike për historinë, ishte një moment mjaft i rëndësishëm,...

Aktualitet16:52 - 21 July, 2018

Ftesa e mazhorancës/ Bylykbashi i përgjigjet “dhëmb për dhëmb” Hysit

Deputeti i Partisë Demokratike, Oerd Bylykbashi, i është përgjigjur thirrjes së bërë sot nga nënkryetarja e Kuvendit, Vasilika Hysi, “për...

Aktualitet16:45 - 21 July, 2018

Video-Shoqërimi në polici i kreut të PD/ Publikohen detajet tronditëse, ja çfarë fshehu policia

Deputeti i Partisë Demokratike, Luçiano Boçi ka reaguar pas videos së publikuar ku kryetari i degës së PD, në Gramsh...

Aktualitet16:43 - 21 July, 2018

Shkeljet tatimore/ Bllokohen 11 hotele

Tatimet kanë bllokuar 11 hotele në jug në vendit, shumica e të cilëve të paregjistruara në organet tatimore. Siç raporton...

Aktualitet16:25 - 21 July, 2018

Pacollit i ndalohet hyrja në Serbi/ Reagon Prishtina zyrtare

Beogradi i ndaloi hyrjen në territorin e Serbisë, kreut të diplomacisë kosovare, Behxhet Pacolli, i cili planifikonte të merrte pjesë...

Kryesore Show Biz16:25 - 21 July, 2018

U kthye nga festa në 3 të mëngjesit/ I shoqi i Agnesa Hadërgjonaj bën reagimin tipik të çdo mashkulli shqiptar

Ndryshe nga e ëma dhe e motra, Agnesa Hadërgjonaj nuk ka zgjedhur rrugën e muzikës, por të organizimit të eventeve...

Aktualitet16:23 - 21 July, 2018

Alarm në Fier/ Ja çfarë po i rrezikon fermerët

Në Myzeqe fermerët po sulmohen nga gjarpërinjtë dhe insekte të rrezikshme. Mjekët në spitalin e Fierit thonë se këtë verë,...

Aktualitet16:21 - 21 July, 2018

Nga Berisha te Rama, Basha dhe Veliaj/ Ekspertja zbulon të fshehtat e politikanëve

Episodi më i ri i “Fol me psikologen” është ndalur tek politikanët dhe të fshehtat e tyre, të para këto...

Kryesore Show Biz16:20 - 21 July, 2018

‘Favorizoni k***at’/ Sociologu sulmon hapur Era Istrefin pas dekorimit nga Presidenti Thaçi

Pas performancës që bëri në hapjen e finales së Botërorit ‘Rusi 2018’, Era Istrefi rrëmbeu vëmendjen kryesore të mediave. Këngëtarja...

Aktualitet16:10 - 21 July, 2018

E rëndë/ Makina e stilistit të njohur shqiptar pushtohet nga flakët

Automjeti i stilistit të njohur shqiptar është gjetur i djegur në orët e para të mëngjesit të sotëm në qytetin...

Aktualitet16:03 - 21 July, 2018

Tjetër lëkundje trondit Shqipërinë/ Ja fuqia dhe epiqendra e tërmetit

Një tjetër lëkundje tërmeti ka tronditur sot Shqipërinë. Mësohet se tërmeti me magnitudë 3.5 ballë, i shkallës Rihter ka rënë...

Aktualitet15:56 - 21 July, 2018

Protesta në Bulqizë/ Paralajmëron ministri Klosi

Ministri i Mjedisit, Blendi Klosi ka reaguar pas protestave të banorëve të Bulqizës, duke paralajëmruar se do të anullohet koncesioni...

Aktualitet15:46 - 21 July, 2018

Video-Nuk e lejoi të shiste në rrugë/ Fermeri godet për vdekje policin

Një fermer në Kinë ka plagosur me thikë një polic, pasi ky i fundit nuk e ka lejuar të shiste...

Aktualitet15:28 - 21 July, 2018

Para një jave u bë nënë për herë të parë/ Shikoni si duket Xhensila Myrtezaj pa pikë grimi

Vetëm një javë më parë, këngëtarja mjaft e dashur për publikun shqiptar,. Xhensila Myrtezaj dhe aktori i humorit Bes Kallaku,...

Aktualitet15:12 - 21 July, 2018

Krimineli i rrezikshëm shëtit i lirë në Shkodër/ Zbardhen faktet tronditëse që përfshijnë kryeministrin

Ish-kryeministri Sali Berisha ka publikuar në faqen e tij në rrjetet sociale, denoncimin e një polici dixhital, sipas të cilit,...

Aktualitet14:57 - 21 July, 2018

Shembja e Teatrit Kombëtar/ KE vë Ramën “me shpatulla pas muri”

Komisioni Europian i kërkon qeverisë shpjegime për ligjin që parashikon shembjen e Teatrit Kombëtar dhe ndërtimin e godinave 17-21 kate....

Aktualitet14:42 - 21 July, 2018

Habit deputeti i video-skandalit erotik/ Bën “zbulimin” e shekullit

Deputeti i Partisë Demokratike, Ervin Salianji, i cili kohë më parë u kap në një bisedë perverse në sallën e...

Aktualitet14:29 - 21 July, 2018

Skandali-Ngeli në klasë që në vit të parë/ Rama e emëron drejtor

Një tjetër denoncim është publikuar sot nga ish-kryeministri Sali Berisha, nëpërmjet një postimi në faqen e tij në rrjetet sociale....

Kryesore Show Biz14:25 - 21 July, 2018

“Kur qesh ti dhe baba Zef qesh”/ Fjalët e Julit në ditëlindjen e të ëmës janë më shumë se një urim i zakonshëm!

Jul Deda është nga ata personazhe që nuk ngurron të flasë me zemrën hapur në Instagram përballë ndjekësve të tij,...

Life Style14:15 - 21 July, 2018

Bën sikur nuk di të kërcejë, por shikoni si i mahniti dasmorët kjo nuse shqiptare

Së fundmi po qarkullon me shpejtësi në rrjete sociale një video nga një dasmë shqiptare ku nusja është çuar të...

Kryesore Show Biz14:00 - 21 July, 2018

Arratisja me avion privat/ Emina Cunmulaj surprizon bashkëshortin për ditëlindje

Bashkëshorti i modeles shqiptare Emina Cunmulaj, Sam Nazarian feston sot 43-vjetorin e lindjes. Dhe modelja shqiptare ka përgatitur gjithçka për...

Aktualitet13:48 - 21 July, 2018

Dhëndri qëllon me shotgan familjen e së shoqes/ 5 të vdekur dhe 4 të plagosur

Një burrë në prag divorci me bashkëshorten ka qëlluar me shotgun familjarët në shtëpinë e prindërve të së shoqes duke...

Aktualitet13:45 - 21 July, 2018

“Mbreti i Rep-it shqiptar”/ Ja gjithçka që duhet të dini për Unikkatilin

Tekstet e tij shoqëruan fansat që prej viteve të 90-ta kur fliste për gjenocidin serb në Kosovë dhe trajtimin e...

Kryesore Show Biz13:45 - 21 July, 2018

Të famshmet shqiptare flasin njëzëri/ “Mos u ktheni nga pushimet pa realizuar këtë foto”

Pothuajse i kemi fshirë nga memoria, momentet kur buzëqeshnim përpara aparatit dhe shkrepnim një foto pa ndërmarrë asnjë pozë të...

Trending

Read previous post:
Audio-përgjimi “zgjon” Fatmir Xhafajn/ Zbardhet lëvizja e radhës e ministrit

Pas takimit që pati kokë-më kokë me kryeministrin Edi Rama, kreu i dikasterit të Brendshëm Fatmir Xhafaj ka ndërmarrë një...

Close