Connect with Us

Qeveria vret shtresën e mesme

Aktualitet

Qeveria vret shtresën e mesme

Publikuar

-

Qeveria "Rama 1"

Nga Enkel Demi

Damian Gjiknuri e dha një tjetër Partneritet Publik Privat për ndërtimin e rrugës Orikum – Llogara me vlerë 130 milionë euro. S’ka gajle që FMN ka muaj që kërkon ndalimin e PPP-ve, qeveria që mban në bark Damianin ecën përpara nga “fitorja në fitorje”.

Teksa Edi Rama vazhdon i bindur në shtegun e tij konçesionar, arka e shtetit boshatiset dhe shpesh kjo qeveri duhet të kërkojë burime alternative për të paguar pagat a faturat mujore që ka çdo shtet. Në fund të vitit vonoi rrogat e mësuesëve gati një muaj. Këtu hyn në lojë gjeniu i financave anglishtfolëse, Arben Ahmetaj. Meqë paratë shkojnë lumë nga thesari i tij në drejtim të familjarëve apo klientëve të qeverisë, Arbeni paguhet, madje si frëngu pulën, për të shpikur udhë të reja që shtrëngojnë fort litarin në fyt. Të fundit që shpiku kjo mendje pjellore e lyer me këna, ishte haraçi që duhet të paguajnë të dypunësuarit. E thënë thjeshtë, ata që bëjnë dy ose më shumë punë, do jua mbledhim pagat në një dhe do të paguajnë si gjithë pagat e mëdha, 23 për qind.

Por, cilët janë ata që punojnë në dy vende? Është një pakicë që ka vendosur të jetojë ndershëm me djersën e ballit, përndryshe shtresa e mesme që sa më shumë na udhëheq Edi Rama me të tijtë, aq më shumë tretet si kripa në ujë. Këta janë njerëz, të cilët kanë vendosur të grabisin vetëm një gjë në këtë botë, vjedhin kohën e tyre. Nuk punojnë 7 ose 8 orë, por 12 deri në 14 orë në ditë. E bëjnë këtë, sepse me siguri kanë marrë një kredi për shtëpi apo një makinë dhe duhet të paguajnë këstet, faturat mujore të shtëpisë, që t’u mbetet një gram dhjamë sa për 10 ditë pushime aty afër rrugës Orikum – Llogara. Këta, ndryshe nga Arbeni i qeverisë, kur nuk u del të paguajnë faturën e dritave dhe të ujit që ka rritur zotëria i shampos “kokëziu” (Schwarzkopf), nuk vjedhin fqinjin, por shtojnë orët e punës. Sak këta do të rëndojë edhe më shumë qeveria jonë. Arsyeja? Që të paguajmë pasunarët e rinj të familjes apo klientelës, godasim shtresën e mesme. Me të njëjtën logjikë u vendos TVSH-ja për biznesin e vogël, sepse për hir të “konkurencës së ndershme” e kërkuan pasunarët e rinj, të cilët i quajmë me përkëdheli “oligarkë”.

Kështu, po ndiqet një politikë genocidiste ndaj atyre që kanë vendosur ta çajnë ndershëm rrugën e jetës dhe paret që do mbledhim prej tyre ua japim pasunarëve, të cilët nuk dihet si e kanë bërë gjithë atë katandi. Sa më shumë varfërohen ata që punojnë, aq më shumë pasurohen pasunarët e së majtës rilindase të Benit.

LEXO EDHE:  Flet Arben Imami/ Qeveri skandalesh, opozita e ka lënë në vullnetin e Ramës të qëndrojë ose jo

Kjo do të thotë që shtresës mesme i lihen vetëm dy rrugëzgjidhje. E para dhe më e lehta; e fton edhe këtë shtresë të kriminalizohet që t’ia dalë mbanë. Pra, sa punon kot dy-tre punë, të marrë thesin në krah dhe ta çojë aty ku duhet. Për këtë, doracaku me udhëzime të vjen drejt e nga Ministria e Brendshme e së njëjtës qeveri. E dyta dhe më e vështira; shtresa e mesme të prishë ekuilibrat dhe të rrëzojë qeverinë. Kjo ndodh përherë në botën perëndimore, sa herë preket xhepi i shtresës së mesme, e cila konsiderohet jetike për shoqërinë e sotme. Ajo është gjeneratori i zhvillimit dhe mbarsja e moralit të progresit. Pikërisht, këtë godet qeveria e Edi Ramës dhe e atyre ministrave kaq të fuqishëm, të cilëve u duken qytetarët miza dheu.

Derisa shtresa e mesme të kërkojë dhe gjejë udhën e saj këta do të shtrëngojnë litarin, kurse dikush do të vdesë nga astma. Ai që e vuan këtë sëmundje e di shumë mirë se çfarë krizash tmerrshme ka.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Këshilla-Si të mbroni veten dhe familjen tuaj nga tërmetet

Publikuar

-

Për dallim nga llojet e tjera të fatkeqësive natyrore, tërmetet mund të ndodhin në çdo kohë, pa ndonjë njoftim. Të jesh i përgatitur për një tërmet do të bëjë ndryshimin në aftësinë për të mbrojtur veten, familjen ose shtëpinë tënde në rast të tërmetit. Vazhdoni të lexoni për të mësuar se si të përgatisni shtëpinë dhe familjen tuaj për një tërmet, si dhe çfarë të bëni gjatë dhe pas tërmetit për të qëndruar të sigurt.

Çfarë të bëni gjatë një tërmeti

Tërmetet mund të godasin krejt papritur dhe pa paralajmërim. E rëndësishme është që që në dridhjen e parë të merrni masa mbrojtëse.

Gjeni strehë në vendin më të afërt

Nëse ndodheni jashtë, gjeni strehë ku të mundeni por mos u fusni brenda.

Nëse jeni në zyrë a shtëpi, gjeni strehë në një vend të sigurt ku të jeni të mbrojtur nga gjërat që bien.

Mos lëvizni prej andej deri sa tërmeti të ketë ndalur.

Strehohu, mbulohu dhe mbahu fort

Që në goditjen e parë futuni nën një mobilje siç mund të jetë tavolina dhe qëndroni aty.

LEXO EDHE:  Vendimi, qeveria në sitë makinat dhe shoferët e institucioneve

LEXO EDHE:  Videopërgjimi/ Emri i ambasadorit Soreca dhe zv ministres së brendëshme?!

Mos u fusni poshtë krevatëve apo dollapëve të lartë që mund të shemben.

Mbuloni kokën dhe sytë mbajini mbuluar për t’u mbrojtur nga objektet fluturuese ose ato që bien.

Me njërën dorë mbuloni kokën dhe me tjetrën mund të mbaheni në një cep të mobiljes nën të cilën jeni strehuar.

Nëse mobilja lëviz, lëvizni bashkë me të.

Qëndroni nën të deri sa të jeni të sigurtë që goditjet kanë mbaruar.

Nëse nuk qëndroni dot nën pragun e derës apo nën një mobile, qëndroni pranë një shtylle të brendshme të shtëpisë dhe mbroni kokën dhe qafën.

Pragu i Derës

Pragu i derës është një nga më të fortat e të gjithë pallatit apo godinës.

Në prag duhet të përpiqeni të mbani këmbët hapur për të ruajtur ekuilibrin, të mbështeteni në njërën anë dhe me krahë të mbani fort derën./

CNA.al

SHPERNDAJE KETE MATERIAL INFORMUES

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Termet i frikshem ne Shqiperi

Publikuar

-

Nga

Nje termet 5.8 balle ka goditur Shqiperine 32 km larg Tiranes, ne detin Adriatik.

Njoftohen deme materiale dhe panik tek njerzit qe kane dale ne rruget e Tiranes.

Lekundjet jane ndjere te forta  ne Tirane, Elbasan, Durres. Korce, Fier etj…

Njoftohen deme materiale…vijon

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Provokimi i Mustafa Nanos: Duhet të jemi më racionalë me Enver Hoxhën

Publikuar

-

Nga

Këtë verë, libri i Isuf Kalos “Blloku” ka bërë jehonë të madhe. Libri është një dëshmi e njeriut, i cili ka qenë pranë ish-diktatorit Enver Hoxha për vite me radhë, duke qenë se ishte doktori i tij personal. Megjithatë, “Blloku” i Kalos ka marrë shumë kritika.

Në monologun e kësaj të premteje në emisionin “Provokacija”, gazetari Mustafa Nano ndalet pikërisht tek ky libër. Ai thotë se mënyra se si Isuf Kalo ka folur për Enver Hoxhën është e pakuptueshme dhe e pafalshme për shumë njerëz.

 

 

Sipas tij, Kalo e ka nxjerrë diktatorin si tepër human, baba të devotshëm, bashkëshort të mirë dhe si një politikan serioz. Edhe pse ka një mendim tjetër për Enver Hoxhën, Nano thotë se “Blloku” është një dokument historik i rëndësishëm, për të cilin në të ardhmen shumë njerëz do jenë të kënaqur që ekziston.

“Më duhet të them se as mua nuk më puqet Enver Hoxha i Kalos me Enver Hoxhën që unë njoh. E megjithatë nuk jam dakord me ata që sulmojnë Isuf Kalon. Blloku i tij mund të ketë provokuar shumë vetë, ndoshta ndokënd edhe mund ta ketë lënduar por, përtej të gjitha shijeve e ndjesive individuale, ky libër është një dëshmi interesante për kohët e komunizmit. Pas 50 vjetësh askush nuk do të kujtohet ta sulmojë Isufin për anëmbajtje apo empati për të ligun. Të gjithë do jenë të kënaqur që kjo dëshmi është dhënë. E që është dhënë në mënyrë të sinqertë. Blloku është një dokument historik i rëndësishëm”, thotë Nano.

Por moderatori i “Provokacijas” thotë se ka bërë edhe një vëzhgim të fundit. Sipas tij, tashmë që jemi 30 vite pas përmbysjes së komunizmit, duhet ta gjykojmë në mënyrë më racionale diktatorin Enxer Hoxha.

Sipas tij, nuk duhen thënë thënë deklarata të panevojshme që e shndërrojnë figurën e Hoxhës si bartës të të gjitha të këqijave dhe veseve të botës.

Nano merr shembull librin e Ylljet Aliçkës në librin e tij më të fundit, ku thuhet se një grua e dënuar me vdekje u fut e gjallë në dhé. Kur fshatarët i bënë gropën u lemerisën teksa dëgjonin rënkime të dala nga thellësia e tokës.

Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai, thotë Nano.

 “Kam vënë re që ca e ca vijojnë të flasin për Enver Hoxhën ashtu si kanë folur një ditë pas përmbysjes së regjimit të tij, domethënë duke shtënë në punë veç mllef, urrejtje, neveri, apo ku di unë. Kur bëhet ky diskutim, njerëz të tillë, që rëndom kanë edhe përvoja personale vuajtjesh e persekucioni, përpiqen ta likujdojnë Enver Hoxhën si personazh të historisë thjesht duke thënë se ai ishte një maskara, qen e bir qeni, një armik i popullit të vet, një tradhtar, etj, etj. Unë mendoj se 30 vjet pas rënies së komunizmit mund të jemi pak më racionalë. Dhe të jesh racional nuk do të thotë të mohosh që ai ka qenë një diktator. Jo, kjo gjë tanimë është e dokumentuar. Edhe komunisti më budalla, thellë-thellë, bie dakord se Enver Hoxha ishte një diktator.

Të jesh racional do të thotë të mos thuash mufka që synojnë panevojshmërisht ta shndërrojnë figurën e Hoxhës nga katran në katran me bojë, që e nxjerrin atë si bartës të gjithë të këqijave apo veseve të botës, që e nxjerrin atë edhe pervers, pedofil, manjak seksual, vrasës manjak. Ah, se harrova, edhe homoseksual. Sepse dihet se çfarë mendojnë shqiptarët për një homoseksual.

Të jesh racional është edhe të mos thuash, siç thotë Ylljet Aliçka në një libër që sapo e ka publikuar, që një grua u dënua me vdekje thjesht se Enver Hoxha donte ta kishte si të dashur dhe se ajo i tha “jo”. Për këtë “krim”, ajo u fut në dhé e gjallë. Madje, fshatarët e zonës, ku kësaj gruaje i bënë gropën, u lemerisën teksa dëgjonin ca rënkime të dala nga thellësia e tokës, që ishin rënkimet e kësaj gruaje duke dhënë shpirt. Tani, gjatë regjimit të Enver Hoxhës ka pasur pa fund drama e tragjedira humane. Kjo nuk diskutohet, siç nuk diskutohet që fajtori kryesor për ato ka qenë Enver Hoxha. Ne mund të stisim edhe tragjedira të tjera në një roman fiction. Por mund t’i vëmë pak fré fantazisë dreqi ta hajë! Një njeri që futet i gjallë nën dhé nuk ka se si të rënkojë. Aq më pak ka gjasa që rënkimet e saj të jenë dëgjuar nga fshatarët e lemerisur. Sepse do të ketë dhënë shpirt shumë kohë para se toga e varrmihësve apo xhelatëve të kenë mbledhur rraqet e të jenë larguar. Le ta themi copë: Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai”, u shpreh moderatori i “Provokacijas”./abcnews.al

LEXO EDHE:  Ngujimi i studentëve/ Tërhiqet Qeveria?

LEXO EDHE:  Kanalistët tanë marksistë dhe gjithologë  

 

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: