Me leje lindje, por rezulton ende në punë – CNA
Connect with us

Aktualitet

Me leje lindje, por rezulton ende në punë

Publikuar

-

Erjola Çocka iu drejtua emisionit “Stop” sepse ka marrë lejen e lindjes në Dhjetor të vitit 2017, por ende rezulton e punësuar, duke u privuar në këtë mënyrë nga paratë e sigurimve shoqërore.

“Kam punuar banakiere dhe kamariere në një lokal. Më 3 Dhjetor 2017 kam marrë lejen e paralindjes dhe më 1 Janar kam lindur djalin. Para se të lindja u drejtova të dorëzoj të gjithë dokumentet. Kur kam ardhur te sigurimet, kam kuptuar që figuroja në punë për muajin Dhjetor dhe Janar”, u shpreh e shqetësuar Erjola.

Në firmën private ku ka punuar pretendojnë që ia kanë bërë të gjitha dokumentet në rregull, ndërsa në zyrat e Institutit të Sigurimeve Shoqërore Durrës i kanë thënë që këto të dhëna kanë ardhur me vonesë nga ekonomisti i firmës.

“Duke parë që ekonomisti ia kalonte topin sigurimeve shoqërore dhe këta të fundit ekonomistit, nuk kisha ku të shkoja dhe iu drejtova emisionit “Stop”.”

Gazetarja iu drejtua subjektit ku ka punuar Erjola për të komunikuar me pronarin në lidhje me këtë problem.

Gazetarja – Si kalove? Odeta, gazetare nga emisioni “Stop”. Kemi ardhur për një ish-punonjësen tuaj, e cila ka punuar banakiere dhe kamariere. Bëhet fjalë për Erjola Çoçkën. Në 3 Dhjetor të 2017 është shkëputur nga puna. Ka lindur në 1 Janar të 2018. Tani, problemi është, që Erjola tek Sigurimet Shoqërore, figuron e punësuar dhe në Dhjetor të 2017 dhe në Janar të 2018. Si ka mundësi, sepse Erjola ka sjellë në jetë fëmijën e saj më 1 Janar?

Pronari – Zgjidhe me ekonomistin, tashi. Çfarë duhet të bëj unë?

Gazetarja – Të më presi, unë iki.

Pronari – Do bisedoj unë me atë edhe do të presi.

Gazetarja-Dakord! Unë po pres konfirmimin!

Pronari – Do të presi tani…

Pronari – (Flet në celular me ekonomistin e firmës)…Po e di me, e di… çfarë të të them unë? Dhe unë ia kam firmosur të gjitha letrat. Ku e di unë, s’e di!

Gazetarja – Vërtetimin e shkëputjes, vërtetimin e shkëputjes…

LEXO EDHE:  Video/ “Stop“ tregon se si vonesa në marrjen e Diplomës penalizon studentët që duan të shkojnë jashtë

Pronari – Të lutem, ashtu një çik… rrofsh, faleminderit!

Pronari – Të shkoni se po ju pret!

Gazetarja – Dakord!

Ekonomisti Besnik Salataj tregoi se Erjola Çoçka në listëpagesën e kontributeve të sigurimeve shoqërore dhe tatimit mbi të ardhurat nga punësimi rezulton në muajin Dhjetor me vetëm 3 ditë pune, ndërsa në Janar me asnjë.

“Për procedura zonja do të rezultojë në listëpagesën e sigurimeve shoqërore me 0 deri në momentin e emërimit të raportit mjekësor. Këto janë të pasqyruara në sistem. Unë nuk e di pse sigurimet shoqërore e kanë pasqyruar me pagë të plotë. Duhet të ketë një përllogaritje gabim”.

Ai shtoi se ISSH Durrës duhet të bëjë korrigjimet në bazë të listëpagesës për muajt Dhjetor dhe Janar.

Ndaj dhe gazetarja e emisionit “Stop” sëbashku me denoncuesen iu drejtuan Institutit të Sigurimeve Shoqërore, ku komunikuan me kryetarin e degës së derdhjes së kontributeve, Ernis Vllahmasi.

“Duke marë të mirëqenë deklarimet që ka bërë ekonomisti, nuk e di përse vazhdon figuron akoma në sistem e tillë. Kanë ndodhur dy probleme, hipotetikisht, mund të jetë që ekonomisti ka bërë rideklarim për korrigjim veprimi te tatimet dhe nuk është azhornuar në kohë reale në sistemin tonë“, u shpreh kryetari Vllahmasi. Ai shtoi se çdo deklarim që bëhet për derdhjen e kontributeve shoqërore e shëndetësore bëhet pranë Drejtorinë Rajonale Tatimore Durrës dhe se në portalin e-Albania.

“Zonja në fjalë është brenda kuadrit ligjor për të përfituar barrëlindjen, e cila i takon”, përfundoi Ernis Vllahmasi. Falë ndërhyrjes së emisionit “Stop”, tanimë Erjola Çoçka mund t’i gëzohet asaj që i takon me ligj./tvklan.al

Aktualitet

Studentja: Ja pse nuk e hamë thirrjen e kryeministrit për dialog

Publikuar

-

By

Studentët janë të vendosur për të mos pranuar negociatat me kryeministrin, deri sa ai të miratojë 8 pikat e propozuara nga ata.

Një studente u shpreh në studion e emisionit “Opinion” në Tv Klan se studentët janë të vendosur për t’mos negociuar me kryeministrin, pavarësisht thirrjeve të ndryshme që bën ai në forma dhe stile të ndryshme.

LEXO EDHE:  Video/ “Stop“ tregon se si vonesa në marrjen e Diplomës penalizon studentët që duan të shkojnë jashtë

Ajo me nota humori tha se ne nuk e hamë këtë, pasi jemi mësuar me prindërit që na thoshin: Hajdeni se nuk ju rrahim, por sa të afroheshim fillonin shpullat.

Kjo batutë e saj, u prit me të qeshura nga studentët e pranishëm në studio.

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Studenti me aftësi të kufizuara: Jemi 5 veta në familje dhe vetëm 1 punon

Publikuar

-

By

Prej 8 ditësh studentët në mbarë Shqipërinë po protestojnë duke kërkuar përmbushjen e tetë pikave nga ana e qeverisë.

Edhe këtë mbrëmje studio e ‘Opinion’ është ‘pushtuar’ nga studentët të cilët kanë ardhur të tregojnë vendosmërinë e tyre për kauzat që kërkojnë të plotësohen.

Në studio kanë qenë të ftuar edhe tre studentë me aftësi të kufizuar, ata kanë rrëfyer se paguajnë njësoj sa të tjerët edhe pse kanë të punësuar vetëm nga një person familjar.

LEXO EDHE:  Video/ “Stop“ tregon se si vonesa në marrjen e Diplomës penalizon studentët që duan të shkojnë jashtë

Studenti me aftësi të kufizuar është shprehur se ai paguan 1 milion e gjysmë tarifat e shkollës sa gjithë studentët e tjerë normal, pavarësisht vështirësive që kanë./Opinion

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Përfundojnë ndeshjet e Champions League/ Zhgënjejnë të gjitha ekipet e mëdha

Publikuar

-

By

Janë mbyllur ndeshjet e fundit në grupet e Champions League. Përveç Man. Cityt, të gjitha ekipet e mëdha kanë zhgënjyer sot.

Manchester United ka pësuar një humbje të turpshme 2-1 ndaj Valencias dhe do të qëndrojë në vend të dytë të grupit H. Të humbësh ndaj Valencias në Mestalla nuk është turp, por mënyra se si ka ndodhur është shumë e rëndë. Paraqitja e miqve është karakterizuar nga gabimet e shumta, duke filluar nga stopimet e dobëta dhe roveshiata e dështuar e Lukakut, deri te rasti me portën e boshatisur i shpërdoruar nga Pogba.

LEXO EDHE:  Video/ “Stop“ tregon se si vonesa në marrjen e Diplomës penalizon studentët që duan të shkojnë jashtë

Juventusi është mposhtur nga Young Boys me rezultatin 2-1, por që gjithsesi ruan vendin e parë në grup. Klubi italian ka ruajtur energjitë duke parë që e kishte siguruar kreun e grupit pas disfatës së United. Dy golat janë shënuar nga sulmuesi Hoarau për vendasit, ndërsa për Juven e shënoi Dybala. Kjo ishte fitorja e parë e historisë së Young Boys në Champions League.

Rezultatet e plota janë si më poshtë:

/CNA.al

LEXO TE PLOTE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

LAJMET E FUNDIT

Aktualitet20:07 - 12 Dhjetor, 2018

Krijimi i KLGJ dhe KLP/ Reagon Ambasada Amerikane

Pas krijimit të Këshillit të Lartë Gjyqor dhe Këshillit të Lartë të Prokurorëve, ka ardhur edhe reagimi Ambasadës Amerikane në...

Aktualitet19:52 - 12 Dhjetor, 2018

Foto/ Studentët ndezin zjarr, sfidojnë të ftohtin

Studentët që kanë mbi nëntë ditë duke prostuar po përgatiten për të kaluar natën para Kryeministrisë dhe Ministrisë së Arsimit.Të...

Aktualitet18:46 - 12 Dhjetor, 2018

Gjermania ultimatum Kosovës/ Anullo ose pezulloni tarifën ndaj mallrave serbe

Ministri i Jashtëm gjerman, Heiko Maas i ka vënë ultimatumin Kosovës për të anuluar tarifë 100%  ndaj  mallrave serb. Ka...

Aktualitet18:20 - 12 Dhjetor, 2018

Zgjedhjet e KLGJ-së/ Zbulohen tre antarët e parë

Janë zgjedhur tre nga gjashtë antarët e parë të Këshillit të Lartë Gjyqësor. Emrat të cilët janë votuar nga gjyqtarët...

Aktualitet18:14 - 12 Dhjetor, 2018

Studentët nxjerrin foton/ Zbulohet kush e merr fondin e ekselencës

Gjatë protestës së sotme studentët kanë bërë publik një tjetër denoncim. Pas zbulimit të emrave të pedagogëve që marrin para...

Aktualitet18:05 - 12 Dhjetor, 2018

Protesta/ Studentët me batanije në rrugë

Studentët vazhdojnë të qëndrojnë përpara Ministrisë së Arsimit dhe Kryeministrisë, duke këmbëngulur në plotësimin e nëntë pikave të kërkesës së...

Aktualitet16:10 - 12 Dhjetor, 2018

Protesta e studentëve/ Senati i UT kundër Ramës

Pas plot  nëntë ditësh protestë nga ana e studentëve, ka ardhur edhe reagimi i Senatit Akademik të Universitetit të Tiranës....

Aktualitet16:05 - 12 Dhjetor, 2018

Protesta / Tupja: Mashtron, Rama nuk është i gatshëm për dialog

Profesori Edmond Tupja ka qenë pasditen e sotme i ftuar në emisionin Top Talk në Top-channel, ku ka folur për...

Aktualitet15:41 - 12 Dhjetor, 2018

Protesta edhe në Bulqizë/ Minatorët paralajmërojnë grevë urie

Protestat e studentëve në Tiranë dhe në shumë qytetet të tjera të vendit kanë tërhequr vëmendjen e të gjithëve ditët...

Aktualitet15:21 - 12 Dhjetor, 2018

Foto/ Vijon qëndresa e studentëve

Studentët vazhdojnë protestën e tyre që prej orës 10:00 të mëngjesit. Ata kanë vendosur që të ndahen në dy vende...

Aktualitet15:18 - 12 Dhjetor, 2018

Prezantohet projekti / Përmirësimi i raportimit gjatë fushatës për zgjedhjet vendore

Autoriteti i Mediave Audiovizive (AMA) në bashkëpunim me Fondacionin Konrad Adenauer (KAS) dhe Departamentin e Gazetarisë dhe Komunikimit në Universitetin...

Aktualitet15:01 - 12 Dhjetor, 2018

Mentor Kikia hedh akuza të rënda/ Pedagogët po kërcënohen

Pedagogu i gazetarisë në Departamentin e Gazetarisë dhe Komunikimit në Universitetin e Tiranës, Mentor Kika, ka hedhur akuza të rënda...

Aktualitet14:47 - 12 Dhjetor, 2018

Edmond Tupja “sfidon” policinë/ Bashkohet me studentët

Profesori Edmond Tupja është bashkuar ditën e sotme me studentët që ndodhen në protestë përpara Kryeministrisë. Tupja sfidon policinë, e...

Aktualitet14:41 - 12 Dhjetor, 2018

Studimi i dytë demografik/ Ministria e Shëndetësisë publikon rezultat

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale dhe Instituti Kombëtar i Statistikave (INSTAT) publikojnë rezultatet e Studimit të dytë Demografik dhe...

Aktualitet14:22 - 12 Dhjetor, 2018

Studenti i përgjigjet Ramës/ O babi investo te arsimi im

Një student i është kundërpërgjigjur kryeministrit Edi Rama, i cili në një reagim të tij e krahasoi qeverinë me prindërit...

Aktualitet14:12 - 12 Dhjetor, 2018

Procedimet penale për protestën/ Sqaron policia

Policia ka bërë me dije sot se gjatë protestave të zhvilluara në Tiranë dhe në disa qytete të tjera janë...

Aktualitet13:36 - 12 Dhjetor, 2018

Zgjedhjet për KLGJ-në/ Reagon ambasadori i BE-së

Ambasadori i Bashkimit Europian në Tiranë, Luigi Soreca, ka përshendetur procesin për përzgjedhjen e anëtarëve të Këshillit të Lartë Gjyqësor....

Aktualitet13:24 - 12 Dhjetor, 2018

Projekti i Unazës së Madhe/ Prishen ndërtesa të tjera

Në zonën e Unazës së Re paraditen e sotme janë shembur edhe dy ndërtesa të tjera. Pavarësisht skandalit me kompaninë...

Aktualitet13:14 - 12 Dhjetor, 2018

Studentët shtojnë një pikë tjetër në listën e kërkesave

Studentët vazhdojnë protestat para Ministrisë së Arsimit dhe Kryeministrisë, duke këmbëngulur në plotësimin e kërkesës, së cilës i është shtuar...

Aktualitet13:05 - 12 Dhjetor, 2018

Protesta në rrethe/ Bllokohen hyrjet e disa qyteteve

Stuentët kanë bllokuar hyrjet e shumë qyteteve në shenjë protestë për plotësimin e tetë kërkesave që i kanë paraqitur Ministrisë...

Aktualitet12:55 - 12 Dhjetor, 2018

Protesta edhe në Berat/ Gjimnazistët dalin në mbështetje të studentëve

Gjimnazistët e shkollës “Babë Dudë Karbunara” në qytetin e Beratit kanë dalë për të protestuar ndaj ligjit për arsimin e...

Aktualitet00:17 - 12 Dhjetor, 2018

Si e ndihmuan Nikla Teslën në shpikjet e tij, sëmundja mendore dhe haluçinacionet

Nga Helen Flatley Nikola Tesla, është një nga shkencëtarët dhe inxhinierët më të mirënjohur të historisë, një shpikës pjellor që...

Aktualitet21:18 - 11 Dhjetor, 2018

Sulm terrorist/ Humb jetën një person, disa të plagosur

Një ngjarje e rëndë është regjistruar në Strasburgun qendror, në lindje të Francës. Sipas mediave të huaja, kjo ngjarje është...

Aktualitet20:24 - 11 Dhjetor, 2018

Foto/ Ja si po e shijon lirinë në Hungari Nikola Gruevski

Ish-kryeministri maqedonas, Nikola Gruevski është fotografuar duke shëtitur rrugëve të Hungarisë. Sipas mediave maqedonase nuk dihet ende se kush e...

Aktualitet19:43 - 11 Dhjetor, 2018

Ngrihet KLP/ Këta janë gjashtë prokurorët e zgjedhur

Prokurorët i janë drejtuar kutive të votimit për të zgjedhur përfaqësuesit e Këshillit të Lartë të Prokurorisë. Mësohet se anëtarët...

Aktualitet18:18 - 11 Dhjetor, 2018

Zgjedhjet për KLP/ Zbulohen emrat e fituesve

Janë zgjedhur tre anëtarët e shkallës së parë të Këshillit të Lartë të Prokurorëve. Pjesë e KLP do jenë Besnik...

Aktualitet14:33 - 11 Dhjetor, 2018

Protesta e studentëve në Shkodër/ Tani kanë kërkesa të tjera

Pas aprovimit të pikave nga ana e universiteteve të qytetit të Shkodrës, studentët kanë ngritur kërkesa të reja. Ata kanë...

Aktualitet13:22 - 11 Dhjetor, 2018

Të moshuarit në protestë/ Me pankarta përkrahë studentëve

Protestës së studentëve para Ministrisë së Arsimit ditën e sotme i janë bashkuar edhe të moshuarit. Duke mbajtur pankarta në...

Trending

Read previous post:
Publikohen koeficientët/ Ja sa janë shanset e Shqipërisë për të fituar Eurovision-in

Nesër zhvillohet finalja e madhe e Eurovision që këtë vit mbahet në Lisbonë të Portugalisë. Të gjithë diskutojnë se kush...

Close