Connect with Us

Të shtëna me armë, një i plagosur

Aktualitet

Të shtëna me armë, një i plagosur

Publikuar

-

Një person është plagosur me armë zjarri, në rrethana ende të paqarta, ndërkohë që policia e mbritur sakaq në vendngjarje po punon për zbardhjen e motiveve.

Sipas njoftimit më të fundit të Policisë ngjarja kriminale ka ndodhur pak minuta më parë, në fshatin Grudë e Re. Përveç të plagosurit, Gjovalin Guri, nuk ka të tjera viktima. Ky i fundit është qëlluar përpara portës së shtëpisë së tij.  /CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

“Covid 3 është gati!”/ Manastirliu publikon fotot, ja kur do hapet

Publikuar

-

Nga

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu ka publikuar foto nga spitali Covid 3, ndërsa jep lajmin se është gati.

Ajo thekson se spitali do të hapet sapo të plotesihen kapacitetet e Covid 1 dhe Covid 2.

Covid 3 është gati! Do të hapet sapo të plotësohen kapacitetet e Covid 1 dhe Covid 2.
Covid 3 është i pajisur me të gjitha pajisjet e nevojshme, dhe mbi të gjitha stafet e trainuara të mjekëve dhe infermierëve, që do të shërbejnë për qytetarët e prekur nga koronavirusi. Ata, mjekët dhe infermierët dhe ne si qeveri, nuk e kemi ndalur për asnjë moment punën që nga fillimi i epidemisë, duke marrë të gjitha masat e nevojshme për përballimin e saj. Ju lutem mbani maskën, ruani distancimin social dhe higjienën vetiake. Sepse bashkë mund ta përballojmë emergjencën shëndetësore me të cilën po përballet jo vetëm Shqipëria, por e gjithë bota”, shkruan Manastirliu./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Covid-3 u inaugurua pa transparencë”/ PD akuza Ramës: Mos u mundo të mashtrosh shqiptarët

Publikuar

-

Nga

“Covid-3 u inaugurua pa transparencë”/ PD akuza Ramës: Mos u mundo të mashtrosh shqiptarët

Eksperti i ekonomisë në Partinë Demokratike, Dorian Teliti ka replikuar me kryeministrin Edi Rama sa i përket vlerësimit të perstigjiozes ”The Lancet” për sistemin shëndetësor shqiptar.

Në një postim në rrjetin social, Teliti shkruan se ky raport që ka nxjerrë kryeministri Rama tregon vetëm shkallën e vaklsinimit të popullsisë, duke shtuar se shefi i qeverisë kërkon të bindë shqiptarët se shëndetësia jonë është më e mirë se ajo e Turqisë.

Më tej ai shton se faktet në Shqipëri janë kokëforta pasi shqiptarët po vdesin trotuareve të përzënë nga spitalet, vendi ka numrin më të ulët të mjekëve në Ballkan, pagat janë më të ulëtat për mjekët, buxheti më i ulët për shëndetësinë si dhe testimet për COVID-19 disa herë më të pakta se çdo vend i rajonit.

“ER inaguroi dje për herë të dytë spitalin Covid3 pa bërë asnjë transparencë për aparaturat dhe numrin e mjekëve dhe infermierëve të specializuar që duhet të jenë në shërbim të të sëmurëve me Covid. Ndërsa sot pa gdhirë kërkon t’u mbushë mendjen shqiptarëve se shëndetësia e epokës së rilindjes është e sukseshme dhe konkurruese në botë. Me një raport që tregon shkallën e vaksinimit të popullsisë, ai po orvatet të bindë shqiptarët se shëndetësia shqiptare është ku e ku më mirë se shëndetësia e vendeve si Turqia ku sot shkojnë për të gjetur shërim oligarkët e PPP-ve në shëndetësi. Ndërkohë faktet janë kokëforta dhe asnjë video 3D nuk e fsheh dot të vërtetën që jemi vendi me numrin më të ulët të mjekëve për 1000 banorë në Ballkan, kemi pagat më të ulëta për mjekët, kemi buxhetin më të ulët për shëndetësinë dhe kryejmë disa herë më pak testime për COVID se çdo vend i rajonit.

LEXO EDHE:  Durres, dy persona nen pranga per armembajtje pa leje

LEXO EDHE:  Qëlloi me armë zjarri në ajër/  Arrestohet 23-vjeçari në Pukë

Shëndetësia në 3D e ER është çështje e kinemasë, jo e realitetit.
Realiteti thotë që shqiptarët vdesin trotuareve të refuzuar dhe të përzënë nga spitalet.
Realiteti i shëndetësisë së ER thotë që mjekët dhe infermierët ikin nga sytë këmbët nga ky vend, ndërsa diploma e studentit të mjekësisë shërben thjesht si vizë pune në Gjermani”, shkruan Dorian Teliti.

Replika e Teliti, erdhi pasi  kryeministri Edi Rama shkruante mëngjesin e sotëm se shëndetësia e vendit tonë është më e mira në rajon.

LEXO TE PLOTE

Bota

Video- Joe Biden ngatërron Trump me George Bush/ Bashkëshortja e korrigjon live

Publikuar

-

Nga

Presidenti i SHBA, Donald Trump ka kritikuar Joe Biden pasi ky i fundit e ngatërroi presidentin me George Bush. 77-vjeçari po u fliste përkrahësve në një komunikim virtual i shoqëruar nga bashkëshortja e tij.

Biden dukej se pengohej me fjalët e tij ndërsa ai tha se stafi i fushatës demokrate po luftonte kundër “katër viteve të tjera të George”.
Gruaja e tij, Jill më pas duket se e korrigjoi atë në heshtje nën zhurmën e saj, dhe Biden u kthye duke thënë “Trump”.

Pas ngatërresës, Trump kritikoi kundërshtarin e tij në Tëitter të hënën në mëngjes. “Joe Biden më thirri George dje. Nuk i kujtohej emri im. Mori ndihmë nga spiranca për ta vazhduar intervistën. Fake News Cartel po punon jashtë orarit për ta mbuluar atë!”- shkroi ai./CNA.al

LEXO TE PLOTE