Connect with Us

Lista Serbe nuk kthehet në Qeveri/ Fajëson shqiptarët

Kosova & Rajoni

Lista Serbe nuk kthehet në Qeveri/ Fajëson shqiptarët

Publikuar

-

Lista Serbe nuk do të kthehet në Qeverinë e Kosovës, “sepse të gjitha shkaqet që kanë dërguar në tërheqjen e këtij subjekti nga institucionet e Kosovës, nuk janë larguar”.

Kështu ka deklaruar Lista Serbe përmes një komunikate për media, duke thënë se “nuk ka pasur bisedime lidhur me ripërtëritjen e aktiviteteve” të këtij subjekti politik dhe “nuk ka ndryshuar asgjë që nga momenti kur e ka braktisur koalicionin qeverisës” , transmeton Rel.

“Jemi të vetëdijshëm që vendimi ynë do të ketë për pasojë homogjenizimin e mëtejmë të aktorëve politikë shqiptarë dhe për marrëveshjen për çështjet e rëndësishme për ta. Kjo është ka mundur të shihet edhe periudhën e kaluar, bazuar në mënyrën se si e ashtuquajtura opozitë është sjellë në raport me propozimet e Qeverisë në Kuvend”, thuhet në komunikatën e Listës Serbe.

LEXO EDHE:  Lëvizja për Bashkim denoncon: Lista Serbe dhe Beogradi mbajnë peng  Trepçën

Për gjendjen e krijuar, Lista Serbe fajëson spektrin politik shqiptar të Kosovës dhe siç është thënë, “ata të cilët dërguan mbi ne përdhunuesit e maskuar me tyta të gjata”.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kosova & Rajoni

I zhdukur prej tre ditësh/ Gjendet i pajetë i riu

Publikuar

-

Nga

Një 32 vjeçar nga Ferizaj, me inicialet Sh.B i cili ishte shpallur i zhdukur para tre ditësh, është gjetur sot i pajetë.

Sipas mediave kosovare, trupi i të riut është gjetur mes fshatit Gadime dhe Kishnapole të Komunës së Lipjanit.

Ende nuk dihen shkaqet e vdekjes, ndërkohë që trupi i të tij është dërguar në institutin e mjekësisë ligjore, ndërsa priten rezultatet e ekspertizës./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Ambasadori britanik optimist/ Marrëveshja VV-LDK është çdo ditë e më afër

Publikuar

-

Nga

Ambasadori i Britanisë së Madhe, Nicholas Abott ka takuar sot kreun e LDK-së Isa Mustafën lidhur me koalicionin që pritet të arrijë me Vetëvendosjen, e cila fitoi zgjedhjet e 16 tetorit në Kosovë.

Ndonëse dy partitë nuk kanë mundur të dakordësohen për postin e presidentit të vendit, ambasadori britanik deklaroi sot se marrëveshja do të arrihet shumë shpejtë.

“Kisha një takim shumë të mirë me kryetarin e LDK-së, z.Mustafa më dha një mundësi shumë të mirë të dëgjoja nga ai se si po shkojnë negociatat rreth koalicionit dhe po shohim të ecim përpara dhe të kemi sukses sa më shpejtë dhe marrëveshja është çdo ditë e më afër”, tha për Indeksonline Abbott.

LEXO EDHE:  Grabitja e Rinasit/ Luan Rama: Bandat përfaqësohen në qeveri

LEXO EDHE:  Gruevksi: Qeverinë e Maqedonisë e zgjedh vetem populli i saj

Ndërkohë raportohet se në takim mori pjesë edhe nënkryetarja e LDK-së Vjosa Osmani, ku kanë diskutuar zhvillimet e fundit politike në vend./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Tërmeti godet Greqinë/ Lëkundje të njëpasnjëshme alarmojnë qytetarët

Publikuar

-

Nga

Një tërmet me magnitudë 4.8 ballë, të shkallës Rihter është regjistruar në orët e para të mëngjesit të sotëm në Kretë, në zonën Agios Nikolaos, duke shkaktuar panik te qytetarët.

Tërmeti është ndjerë në orën 05:05 të mëngjesit të sotëm dhe ka qenë 11 km në juglindje të Zakros, me një thellësi fokale 15 km.

LEXO EDHE:  Gazetari ‘dush të ftohtë’ Qeverisë Rama/ Lemerisët botën me këtë njollë turpi

LEXO EDHE:  Lëvizja për Bashkim denoncon: Lista Serbe dhe Beogradi mbajnë peng  Trepçën

Tërmeti është ndjerë në të gjithë rajonin, si dhe në ishujt e afërt, Kasos dhe Karpathos.

Pas 21 minutash, dhe konkretisht në 5:26, ka ndodhur një tërmet i dytë me magnitudë 3.7, i shkallës Rihter.

Epiqendra e tërmetit të dytë ishte 43 kilometra në juglindje të Zakros dhe thellësia 10 kilometra./ CNA.al

LEXO TE PLOTE