Dështon samiti i Sofjes për shkak të Kosovës?/ Vendet që s’e kanë njohur kërcënojnë me bojkot – CNA
Connect with us

Kosova & Rajoni

Dështon samiti i Sofjes për shkak të Kosovës?/ Vendet që s’e kanë njohur kërcënojnë me bojkot

Publikuar

-

Bashkimi Europian po përpiqet me finesë diplomatike të pengojë përplasjet për shkak të Kosovës në samitin e Ballkanit Perëndimor javën e ardhshme në Sofje. Vendet që nuk e kanë njohur Kosovën kërcënojnë me bojkot.

Grindja e vazhdueshme në disa vende të BE-së për statusin e Kosovës hedh hije në përgatitjet e samitit të Ballkanit të BE-së në Sofje më 17 Maj. Një javë para samitit të BE-së shenjat duken ende se janë për konfrontim.

Pesë vende të BE-së nuk e pranojnë njohjen e Kosovës. Greqia, Rumania, Sllovakia, Spanja dhe Qipro duan ta bëjnë këtë të qartë edhe në samitin e BE-së në Sofje. Sipas tyre asnjë simbol në këtë samit nuk duhet të interpretohet sikur pavarësia e Kosovës e shteti i Kosovës janë të pakontestuar.

Për të mundësuar zhvillimin e samitit siç është planifikuar, BE përpiqet tani me finesa diplomatike. Kështu në deklaratën përfundimtare të takimit në Sofje nuk do të flitet për vendet e Ballkanit Perëndimor, por për partnerët e Ballkanit Perëndimor, njofton agjencia e lajmeve dpa, duke iu referuar qarqeve të BE, shkruan DW.

Spanja nuk merr pjesë për shkak të Kosovës

LEXO EDHE:  Bie numri i bizneseve nga Kosova në Shqipëri/ "Ngrin" bashkëpunimi ekonomik

Nga ana tjetër edhe vendet, ku do të ulen krerët e shteteve dhe qeverive të BE-së, do të shenjohen me emrat e tyre dhe jo si zakonisht me emrat e vendeve. Me këto rregullime, organizatorët shpresojnë që të mos bojkotohet samiti i Ballkanit Perëndimor. Vetëm kreu i qeverisë spanjolle, Mariano Rajoy, megjithë lëshimet e bëra nuk do të marrë pjesë në samit, bëhet e ditur nga diplomatët e Brukselit. Në Madrid u tha së fundmi, se para sfondit të lëvizjeve seperatiste në Katalonjë, Rajoy nuk do që të dalë në fotografi me presidentin e Kosovës, Hashim Thaçi.

Në samitin e Sofjes do të flitet për perspektivën europiane të Ballkanit Perëndimor. Por nuk mendohet se BE do të ofrojë një kohë të saktë anëtarësimi. Kur Komisioni Europian në strategjinë e Ballkanit të prezantuar në shkurt ofroi si datë të mundshme anëtarësimi vitin 2025 për Serbinë dhe Malin e Zi, pati reagime kundërshtuese nga vendet anëtare. Kritikët thonë se Ballkani është ende shumë larg përmbushjes së kritereve që duhen për anëtarësim në BE.

 

Aktualitet

Shtetet e Bashkuara ratifikojnë marrëveshjen e ekstradimit me Kosovën

Publikuar

-

By

Ministri i Drejtësisë në Kosovë, Abelard Tahiri, tha të martën se ka marrë një letër të nënshkruar presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, me të cilën konfirmohet hyrja në fuqi e marrëveshjes së ekstradimit mes Kosovës dhe Shteteve të Bashkuara.

“Unë, Donald J. Trump, President i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, ratifikoj dhe e konfirmoj traktatin. Andaj, e kam nënshkruar këtë instrument të ratifikimit dhe e kam mbyllur me vulën e Shteteve të Bashkuara të Amerikës”,- thuhet në letrën e presidentit Trump të cilën ministri Tahiri e bëri publike në një njoftim të zyrës së tij dhe në rrjetet sociale.

Ai shkroi se pranimi kësaj letre është akt historik në marrëdhëniet dypalëshe dhe “është garanci e mëtejme se sundimi i ligjit është i pa alternativë dhe lufta kundër krimit do të shkojë deri në fund”.

LEXO EDHE:  Bie numri i bizneseve nga Kosova në Shqipëri/ "Ngrin" bashkëpunimi ekonomik

Hyrja në fuqi e kësaj marrëveshjeje, shkroi ai, e radhitë Kosovën në mesin e vendeve të besueshme nga prijësit e demokracisë liberale.

Pesha historike e kësaj marrëveshje, me vulën e Presidentit Trump, do të lë gjurmë në historinë e shtet ndërtimit tonë dhe do ta markojë Republikën e Kosovës në rangun e një vendi, në të cilin prijësit e demokracisë liberale dhe sundimit të ligjit kanë besim të plotë”,- shkroi ministri Tahiri.

Protokolli i instrumenteve të ratifikimit të Marrëveshjes së Ekstradimit në mes Kosovës dhe Shteteve të Bashkuara, u nënshkrua javën e kaluar në Prishtinë nga Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri dhe Zëvendës Ndihmësi i Sekretarit Amerikan të Shtetit, Matthew Palmer./VOA/

 

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Dështojnë marrëveshjet ekonomike Shqipëri-Kosovë/ Krasniqi jep alarmin

Publikuar

-

By

Krasniqi jep alarmin

Skënder Krasniqi, kryetar në Odën e Afarizmit të Kosovës, në një intervistë për CNA.al ka sqaruar me detaje marrëdhëniet tregtare mes Shqipërisë dhe Kosovës.

Zoti Krasniqi ngriti shqetësimin për mosrespektimin e disa marrëveshjeve dhe mosnjohjen e shumë dokumentacioneve të shtetit të Kosovës nga qeveria shqiptare.

Sipas Krasniqit, taksa e rrugës së Kombit e vendosur së fundmi ka pasur një ndikim të drejtëpërdrejtë në marrëdhëniet tregtare mes dy vendeve.

Gjatë intervistës kreu i OAK u shpreh se nëpërmjet dhomave tregtare po diskutohet mundësia e unifikimit të tregut për produktet shqiptare.

Intervista e plotë e kreut të OAK Skënder Krasniqit për CNA.al

Si janë marrëdhënite tregtare mes Shqipërisë dhe Kosovës?

Mardhëniet tregtare Kosovë Shqipër do të duhet të jenë si të një kombi të ndarë në dy shtete duke qenë se jemi shqiptarë në të dyja pjesët dhe duhet të jenë më të mira se sa janë aktualisht, sepse kemi nevojë të jashtëzakonshme dhe mundësi bashkëpunimi të bëjmë një plan strategjik kombëtar në interes të dy shteteve sepse kemi mundësi si të shfrytëzojmë turizmin detar në Shqipëri po ashtu edhe turizmin malor nëpërmjet bjeshkëve në Kosovë.

A ka ndikuar taksa e “Rrugës së Kombit” në marrëdhëniet tregtare mes dy vendeve?

Taksa e rrugës së Kombit ka dëmtuar transportin dhe Shqipëria duhet të marrë masa për këtë sepse ndikon në rritjen e çmimeve dhe bizneset shohin mundësi të tjera si Maqedonia apo Greqia që mund të japin oferta më të mira dhe për këtë arsye Tirana duhet ta rishqyrtojë taksën për transportin se është në interesin e saj sepse ka më shumë kosto transporti nëse shkon në Durrës sesa në Selanik nëpërmjet autostradës së Maqedonisë.

Po taksa e Kosovës ndonjë Serbisë sjell ndonjë gjë pozitive në raport me Shqipërinë?

Taksa e Kosvës ndaj Serbisë e rrit qarkullimin me Shqipërinë dhe është në interest ë Shqipërisë dhe Kosopvës sepse është rrit eksporti me rreth 50% nga Tirana në Prishtinë dhe kjo është një gjë pozitive dhe po punojmë që të ketë akoma rritje të produkteve shqiptare si në Tiranë dhe në Prishtinë.

A është parë ndonjëherë mundësia për krijimin e një tregu të unifikuar mes shqiptarëve këtej dhe andej kufirit?

LEXO EDHE:  Bie numri i bizneseve nga Kosova në Shqipëri/ "Ngrin" bashkëpunimi ekonomik

Është në diskutim e sipër mes dhomave tregtare të Kosovës, Shqipërisë dhe Maqedonisë për unifikimin e një tregu të përbashkët dhe jemi duke bërë përpjekje të vazhdueshme për unifikimin të tregut shqiptar. Qeveritë janë takuar disa herë por fatkeqësisht ende më shumë takimet po janë vëllazërore, protokollare sesa vepruese. Ne kemi ende shumë probleme mes njëri tjetrit si mosnjohja e cerifikatave sanitare, mos heqja e roaminut të premtuar nga qeveritë në mbledhjen e kaluar, heqja e skanerit, heqja e kufirit e cila është paralajmëruar që në Prill. Të gjitha këto janë disa probleme për të cilat do të duhet të veprohet me urgjencë nga qeveritë tona sidomos nga ajo e Shqipërisë e cila ka shumë dokumentacione të Kosovës të cilat nuk njihen dhe është në interes të jashtëzakonshëm të të dyja vendeve të krijojë lehtësira sepse fatkeqsisht më të thjeshtë e kemi të çojmë produkte në Gjermani sesa në Shqipëri për shkak të dokumentacionit. Veprimet tona duhet të jenë edhe praktike jo vetëm vëllazërore siç ka ndodhur fatkeqësisht deri më tani.

A janë respektuar siç duhet marrëveshjet bilaterale deri më tani nga qeveritë përkatëse të dy vendeve?

Fatkeqësisht marrëveshjet nuk janë respektuar, madje nuk janë respektuar edhe marrëveshjet të cilat kanë arritur edhe qeveritë tona ndër vite gjatë takimeve të qeverive tona. Por shpresojmë që këto marrveshje të respektohen. Është premtuar që nga 1 Korriku që do të hiqet roaming mes dy vendeve dhe do të bëhet njohja e certifikatave sanitare. Kjo gjë është premtuar nga kordinatori i dy qeverive zv kryeministri i Kosovës, Fatmir Limaj që nga kjo datë do të ketë lehtësira dhe do të njihen shumë dokumenta që nuk po njihen deri më tani. intervistoi Ismail Spahiu/CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Vizitë në Sarajevë/ Palmer: Rusia po bllokon Ballkanin Perëndimor

Publikuar

-

By

Zëvendësi i ndihmësit të Sekretarit amerikan të Shtetit për Evropën, Matthew Palmer ka deklaruar se SHBA angazhohet për një raport shumë të ngushtë partneriteti mes NATO-s dhe Bosnjë-Hercegovinës(B-H). Gjatë qëndrimit në Sarajevë ai tha se SHBA-ja e mbështetë B-H në rrugën e saj të integrimeve euroatlantike.

“Programi kombëtar vjetor (të cilin do të duhej të hartonte B-H) do të mundësonte forcimin e raporteve të B-H me NATO-n. Por këtë punë duhet ta bëjnë autoritetet e B-H e jo SHBA“, tha Palmer, duke shtuar, se vendi i tij e mbështet vendosjen e raporteve më të ngushta të mundshme mes NATO-s dhe B-H“.

Palmer tha, se këtu bëhet fjalë për një çështje teknike dhe jo vendimin e anëtarësimit në NATO. “Kjo mundëson bashkëpunimin e NATO-s dhe B-H për forcimin e mekanizmave të mbrojtjes dhe sigurisë. Shpresoj se liderët e Bosnjes do të jenë në gjendje të arrijnë marrëveshje dhe të hartojnë programin e tyre të parë vjetor kombëtar“, tha diplomati amerikan. Liderët e Bosnjes duhet të arrijnë marrëveshje edhe për krijimin dhe forcimin e autoriteteve federale. „Në të gjitha këto procese SHBA do të jetë partner dhe mik i popujve të B-H”, – tha Palmer.

Sipas të cilit SHBA dhe Rusia kanë qëllime të ndryshme në Ballkanin Perëndimor dhe në Bosnje-Hercegovinë, arsye kjo pse ajo është duke bllokuar shumë procese në Ballkanin Perëndimor.

“Themeli i politikës amerikane në Ballkanin Perëndimor është mbështetja e integrimeve euroatlantike. Kjo do të thotë anëtarësim në BE dhe në NATO për të gjitha vendet e Ballkanit, që duan të anëtarësohen. Rusët kanë qëllime të tjera në Ballkan. Ata duan të shohin rajonin e ndarë me një nivel të lartë të tensioneve. Rusët në vitin 2016 kanë sponsorizuar përpjekjet për puç në Mal të Zi. Kanë punuar kundër Marrëveshjes së Prespës dhe kanë bllokuar rrugën euroatlantike të Maqedonisë së Veriut. Nuk ka dëshmi për të besuar se Rusia do të donte diçka tjetër në B-H”,- tha Palmer.

LEXO EDHE:  Bie numri i bizneseve nga Kosova në Shqipëri/ "Ngrin" bashkëpunimi ekonomik

Diplomati amerikan theksoi se vazhdojnë të mbeten në fuqi sanksionet kundër krerëve të serbëve në këtë vend Milorad Dodik dhe Nikola Shpiriq, sepse SHBA nuk ka parë kurrfarë ndryshimi në politikën e tyre.

“Dodiku dhe Shpiriqi janë nën sanksione, e ato janë rezultat  i vendimeve dhe qëndrimeve të tyre publike. Nëse duan heqjen e sanksioneve, ata e dinë se çfarë duhet të bëjnë”,- tha Palmer duke shtuar se “SHBA mbetet një partner i fuqishëm në zbatimin e Marrëveshjes së Dejtonit, ndërsa B-H është një partner i fuqishëm në luftën kundër terrorizmit”.

Gjatë vizitës së Matthew Palmer në Banjalukë është mbajtur kongresi i partisë serbe SNSD, në të cilin Milorad Dodik është rizgjedhur kryetar i partisë. Dodik tha se Matthew Palmer është i mirëseardhur edhe në Banjalukë.

“Shpresoj se e ka kuptuar që ky është një qytet normal, me njerëz dhe institucione normale dhe se këtu nuk ka faktorë që përpiqen të dëmtojnë proceset“,- tha Dodik. Duke shtuar:

“E kuptoj pse boshnjakët dhe kroatët duan të futen në NATO, sepse në këtë aleancë janë edhe Kroacia dhe Turqia. Por edhe ata duhet të kuptojnë pse ne nuk duam të futemi në NATO”.

Diplomati amerikan për Evropën Matthew Palmer, gjatë qëndrimit në Sarajevë, foli edhe për çështjen e Kosovës. Ai tha se përpjekjet për zgjidhjen e statusit të Kosovës nuk mund të ndërlidhen me Bosnje-Hercegovinën. “Normalizimi i raporteve mes Kosovës dhe Serbisë do të përmirësonte gjendjen e sigurisë në rajonin e Ballkanit Perëndimor, e kjo do të hapte edhe rrugën e Kosovës dhe Serbisë për anëtarësim në BE, që do të ishte shumë mirë edhe për B-H“,-komentoi Palmer./DW/

LEXO TE PLOTE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

LAJMET E FUNDIT

Aktualitet19:08 - 18 Qershor, 2019

A i ka mbajtur Presidenti Trump premtimet e bëra?

Ndërsa demokratët vazhdojnë përplasjen njëvjeçare për të parë se kush do të sfidojë Presidentin Donald Trump në zgjedhjet 2020, presidenti...

Aktualitet18:47 - 18 Qershor, 2019

Erdogan e quan “martir”/ Funerali i ish presidentit egjiptian, Mohamed Morsi

Ish presidenti egjiptian Mohamed Morsi, udhëheqësi i parë i zgjedhur në mënyrë demokratike në vend, i cili u detyrua më...

Aktualitet18:39 - 18 Qershor, 2019

Shtetet e Bashkuara ratifikojnë marrëveshjen e ekstradimit me Kosovën

Ministri i Drejtësisë në Kosovë, Abelard Tahiri, tha të martën se ka marrë një letër të nënshkruar presidenti i Shteteve...

Aktualitet18:26 - 18 Qershor, 2019

Gjoka bën deklaratën që nuk pritej: Më mirë që na ra Debreceni

Kukësi do të përballet me Debrecenin në turin e parë të Europa League dhe në kampin verilindor e kanë pritur...

Aktualitet19:48 - 17 Qershor, 2019

Ndërron jetë në sallën e gjyqit ish Presidenti i “Pranverës Arabe”

Mohamed Morsi, ish presidenti i  Egjiptit, i dalë pas lëvizjes së njohur si “Pranvera Arabe”, që rrëzoi nga froni presidencial...

Aktualitet19:04 - 17 Qershor, 2019

Vizitë në Sarajevë/ Palmer: Rusia po bllokon Ballkanin Perëndimor

Zëvendësi i ndihmësit të Sekretarit amerikan të Shtetit për Evropën, Matthew Palmer ka deklaruar se SHBA angazhohet për një raport...

Aktualitet18:37 - 17 Qershor, 2019

Vendimi pritet të shtyhet/ Mogherini: Çelja e negociatave të bëhet sa më shpejt

Federica Mogherini, përfaqësuesja e lartë e BE-së për Politikën e Jashtme edhe njëherë ka kërkuar nga vendet anëtare të BE...

Aktualitet18:31 - 17 Qershor, 2019

Maqedoni e Veriut, hidhet poshtë varianti i zgjedhjeve të parakohëshme

Kryeministri maqedonas Zoran Zaev bëri të ditur të dielën në mbrëmje se nuk do të ketë zgjedhje të parakohëshme parlamentare...

Aktualitet18:18 - 17 Qershor, 2019

“I ke dhënë ndonjë gjë a si ke dhënë”/ Qytetari i ankohet drejtorit të Ramës se nuk ka marrë lekët e votave

Në audiopërgjimin nr.5, publikuar nga gazetari i “Bild”, zbulohet biseda mes drejtorit në ministrinë e Brendshme Arben Keshi me dy persona...

Aktualitet14:13 - 17 Qershor, 2019

Lëvizja pa viza/ Avramopoulos: Kujdes, BE do të marrë masa

Numri i hyrjeve legale të azilkërkuesve në BE po rritet. Veçanërisht persona nga Amerika Latine dhe Ballkani Perëndimor e kanë...

Aktualitet12:00 - 17 Qershor, 2019

Presionet dhe sinjalet/ Grindje serioze mes Iranit dhe Britanisë së Madhe

Edhe Britania e Madhe beson se Irani qëndron pas sulmeve ndaj dy anijeve. Kjo ka shkaktuar pakënaqësi në Teheran, i...

Aktualitet09:04 - 17 Qershor, 2019

Humb jetën një pushuese në Vlorë

Një trup i pajetë është gjetur mëngjesin e sotëm në plazhin e vjetër të Vlorës. Viktima është identifikuar si Shoha...

Aktualitet19:36 - 16 Qershor, 2019

BE damkos Rusinë për dezinformim

Gënjeshtra, teori komplotiste, #hashtag-e me urrejtje. Në zgjedhjet europiane të majit janë përdorur instrumenta dezinformimi me origjinë në Rusi, shprehet...

Aktualitet18:11 - 16 Qershor, 2019

Operacioni “Krasta”/ Jepet vendimi për Suela Mustën

Gjykata e Elbasanit ka vendosur sot masën “Arrest shtëpie” për gazetaren Suela Musta e arrestuar nga policia gjatë operacionit të...

Aktualitet10:33 - 16 Qershor, 2019

Thaçi për L’Express/ Në Hagë shkoj vetëm si dëshmitar

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka folur  për 20-vjetorin e çlirimit të Kosovës në të përjavshmen francese “L’Express”. Ndër të...

Aktualitet10:27 - 16 Qershor, 2019

Negociatat me BE/ Zaev: Ne kërkojmë datën, jo anëtarësimin e menjëhershëm

Maqedonia e Veriut është njëri nga vendet e Ballkanit Perëndimor që mori dritën jeshile nga Komisionit Europian për të filluar...

Aktualitet12:33 - 15 Qershor, 2019

Marrëveshja Kosovë-Serbi/ Senatori amerikan: Vuçiç e di që do jetë e dhimbshme

Ron Johnson, senatori amerikan, ka thënë se e beson vullnetin e Presidentit të Kosovës Hashim Thaçi dhe Presidentit serb Aleksandër...

Aktualitet09:06 - 15 Qershor, 2019

Ballkani dhe krimet e luftës

Radioja kombëtare e Gjermanisë „Deutschlandfunk“ (DLF) me rastin e 20 vjetorit të fundit të luftës në Kosovë transmetoi disa reportazhe...

Aktualitet22:05 - 14 Qershor, 2019

Bllokohet puna në doganën e Kapshticës/ Serverat jashtë funksioni

Prej 6 orësh pika doganore e Kapshticës është jashtë çdo funksioni. Sipas informacioneve paraprake, serverat janë jashtë funksioni, ndërsa më...

Aktualitet18:50 - 14 Qershor, 2019

Emërohet shefi i hetimeve në Prokurorinë Speciale të Kosovës

Emërohet shefi i hetimeve në Prokurorinë Speciale pranë Gjykatës Speciale për Krimet e Luftës në Kosovë. Prokurori me francezo-amerikan Alex...

Aktualitet19:32 - 11 Qershor, 2019

Miratohet dorëheqja e Nikolla Gruevskit nga posti i deputetit

Parlamenti i Maqedonisë së Veriut ia miratoi dorëheqjen nga posti i deputetit Nikolla Gruevskit, ish-kryeministrit të arratisur në Hungari. Ky...

Aktualitet09:20 - 11 Qershor, 2019

Foto-AKU bën “namin” në pikat kufitare/ Sekuestrohen lëngje frutash, pije energjike dhe kripë

Autoriteti Kombëtar i Ushqimit vijon me rigorozitet kontrollet e mallrave ushqimore në Pikat e Inspektimit Kufitar me qëllim parandalimin e...

Aktualitet19:06 - 10 Qershor, 2019

Greqia në zgjedhje të parakohëshme/ Pavlopulos pranon kërkesën e Tsipras për shpërndarjen e Parlamentit

Kryeministri grek, Aleksis Tsipras i ka kërkar Presidentit të Greqisë shpërbërjen e parlamentit grek për ta çuar vendin në zgjedhje...

Aktualitet23:06 - 9 Qershor, 2019

Vëllimi “Deti nuk ka portë”/ Ku mund ta gjesh heroin poetik të Aleksandër Çipës

Nga Josif Papagjoni -Për Aleksandër Çipën kam pasur një simpati, që rridhte brenda meje si ai mushti, së paku i...

Aktualitet22:49 - 9 Qershor, 2019

Nga përdorues kokaine tek gara për kryeministër/ Njihuni me Michael Gove

Pretendenti për kryeministër në Britaninë e Madhe, Michael Gove, ka dhënë një prononcim të çuditshëm për gazëtën prestigjoze “Daily Mail”....

Aktualitet21:05 - 8 Qershor, 2019

Ujë dhe gaz lotsjellës ndaj protestuesve/ Tensionohet situata tek Kuvendi

Është tensionuar situata tek Kuvendi. Protestuesit kanë hedhur shashka e kapsolla ndaj policisë. Ndërkohë që për të shpëndarë turmën, polica...

Aktualitet20:47 - 8 Qershor, 2019

Zhvendoset protesta/ Fillon marshimi drejt parlamentit

Dy orë nga protesta e opozitës që zhvillohet në sheshin përballë Kryeministrisë, tashmë marshimi ka nisur drejt Parlamentit. Teksa mbylli...

Aktualitet09:51 - 8 Qershor, 2019

Foto-Eksporti i produkteve shtazore/ Shqipëria nënshkruan memorandumin me Kinën

Shqipëria dhe Kina kanë nënshkruar një Memorandum Mirëkuptimi mes tyre për bashkëpunimin mbi importin dhe eksportin e produkteve ushqimore dhe...

Trending

Read previous post:
Lista Serbe nuk kthehet në Qeveri/ Fajëson shqiptarët

Lista Serbe nuk do të kthehet në Qeverinë e Kosovës, “sepse të gjitha shkaqet që kanë dërguar në tërheqjen e...

Close