Connect with Us

Ekskluzive/ Fakte dhe detaje nga “vrasja” e Fahri Balliut

Aktualitet

Ekskluzive/ Fakte dhe detaje nga “vrasja” e Fahri Balliut

Publikuar

-

Fahri Balliu është një personazh i medies që duke shfrytëzuar hapësirat e politikës ka mundur të çepkasë dhe të shqyej pafundësisht.

Me një histori që fillon si ish-bashkëpunëtor i sigurimit të shtetit në kohën e diktaturës, Fahriu ia doli të bëhet demokrat, më pas spiun zyrtarisht i SHIK-ut të Bashkim Gazidedes dhe më vonë kthehet në botues.

Pasi botoi “Gazetën 55”, Fahriu kërkonte me çdo kusht që të etiketohej si hero i Partisë Demokratike. Qëllimi i tij ishte vetëm një që kur PD të vinte në pushtet “heroi” Fahri do të kishte fuqinë për vjedhje të legjitimuara.

Në emisionin “Opinion” të gazetarit Blendi Fevziu, Fahriu ka deklaruar se që në vitin 1997 është kërcënuar me vdekje nga komunistët e Vlorës. Në fakt kjo bën shumë çudi që komunistët të kërcënonin birin e tyre të lavdishëm.

Fahri Balliu dhe Ramiz Alia
Fahri Balliu dhe Ramiz Alia

Detajet

Sipas Fahriut këtë fakt ja ka thënë në prani edhe të një drejtuesi të lartë të PD, Gjergj Lezhja, një person në strukturat e larta të Ministrisë së Brendshme. Sipas Balliut ai dhe Azemi ishin kërcënuar me vdekje dhe mund të vriteshin nga komunistët e Vlorës.

Kur ka ndodhur ngjarja drejtori i krimeve në Ministrinë e Brendshme ka qenë Sokol Bizhga, i cili në fakt në atë kohë ka thënë se Azemin vërtet e kanë halë në sy, por nga të dhënat që kishte policia, Fahri Balliun as nuk e njihte kush dhe as kishte ndonjë të dhënë se ndonjë bandë apo grup ta shikonte si problematikë apo më tepër të kishte si qëllim vrasjen e tij.

Në prani të Sokol Bizhgës dhe Fahri Balliut, ka qenë dhe Gjergj Lezhja, i cili nuk pranoi të prononcohet për CNA.al

Burimet zyrtare i thanë CNA.al se e gjithë kjo histori me gjoja vrasjen e Fahriut është një trill i tij personal asnjëherë, askush në vitin 1997 nuk ka dashur ta vrasë Fahri Balliun. Ai thjeshtë ka gjetur një moment për të shpikur një histori të cilën kërkon ta kthejë në një ngjarje të vërtetë, për t’u shpallur si hero dhe demokrat i madh. Në fakt është një spiun i vogël.

Historitë e filmave të tij me vrasje janë të gjitha të sajuara dhe duan t’u shiten opinionit si të vërteta vetëm për qëllimin që thamë më sipër.

Mesa duket Fahriu ka qenë një frikacak dhe i llahtarisur krijonte skenarë për vrasjen e tij. Në fakt koha tregoi se askush nuk ka dashur ta vrasë, por spiuni dhe komunisti i vjetër Fahri Balliu gjithçka e përdorte për interesat e tij personale, të cilat pas ardhjes së tij në pushtet lidhen në Gërdec, në mbikalimin e kthesës së Kamzës, në Bypass-in Fier-Vlorë etj.

Këto dhe të tjera do t’i lexoni në CNA.al. /CNA.al

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Ish-futbollisti austriak del bllof/ Zbulohet e vërteta e akuzave ndaj Takaj dhe Skënderbeut

Publikuar

-

Nga

Lajmi që u përhap me shpejtësi këtë javë nga të gjitha mediat ishin akuzat e Sanel Kuljiç, ish-futbollisti i kombëtares austriake, që pretendon se drejtuesit e Skënderbeut janë të përfshirë në trukime ndeshjesh në kampionatin austriak. Madje, ai shkon dhe më tutje ku thotë se i rrezikohet jeta.

Për këtë arsye, Gerhard Takaj, djali i presidentit Ardian Takaj, ka udhëtuar drejt Austrisë dhe ka dhënë për gazetën “Krone”, e cila publikoi intervistën e Kuljiç, provat se korçarët nuk kishin gisht në këtë mes.

Takaj, përmes ndërmjetësimi të Roland Luçit, ish-futbollist shqiptar që jeton në Austri prej 30 vitesh tregon se Kuljic e ka bërë gjithë këtë gjë për interesa dhe përftim personal.

“Babai im është i frikësuar dhe ndjehet i shqetësuar për sigurinë e tij. Mohoj të kemi ndonjë kontakt apo njohje me Kjuliç. Kush e di se çfarë gjëje tjetër janë në gjendje të bëjnë njerëz si Kuljiç, me aludime të tilla? Ai akuzohet për zhvatje dhe shpifje”.

Kuljic, në tetor të vitit 2014 u përfshi në skandalin më të madh të basteve në Austri. Ai akuzua për mashtrime, zhvatje dhe për kërcënime. Në fund te hetimeve dhe gjykimit u dënua me 5 vite burg.

“Ai e di se ne ende po luftojmë kundër vendimit të UEFA-s, e di se çdo gjë që ku përmendemi negativisht është e keqe për ne. Ai dhe personat që e mbështetin deshën të përdorin këtë metodë për të na zhvatur para. Ndaj ne po flasim me avokatë në Austri, duam ta padisim për zhvatje dhe shpifje dhe prishje imazhi”, vazhdon Takaj.

Gjithashtu ai foli edhe për videon ku dukej Kjuliç në “Tropikal Resort”.

“Si mund të jetë i frikësuar një person kur vjen në hotelin e Presidentit dhe stadiumin e tij? Kjo është apsolutisht qesharake”, shprehet Takaj.

CNA.al publikon ekskluzivisht dy videot në fjalë, ku duket qartë që askush nuk i ka bërë presion apo kërcënuar siç pretendon ai.

Kjo nuk është hera e parë që ekipin e Skënderbeut dhe drejtuesit e tij mundohen t’i përbaltin sa më shumë brenda dhe jashtë vendin, për suksesin që arritën në Kupat e Europës duke bërë krenar gjithë shqiptarët, por duke zemëruar edhe disa të të tjerë. Nuk duhet shumë për të kuptuar që qëllimi i këtyre gazetave, mediave dhe personazheve të tyrë komikë është të zhvatin ku dhe sa të mundin para, pa pyetur për dëmin moral, monetar dhe jo vetëm mbi palët e përmendura në to. /CNA.al

https://sport.cna.al/2019/09/12/akuzat-per-kercenim-nga-austria-reagon-ardjan-takaj/

https://sport.cna.al/2019/09/12/skandali-i-trukimeve-media-austriake-permend-presidentin-e-skenderbeut/

 

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Denoncimi: Drejtori makinën e shkollës ja ka dhënë gruas

Publikuar

-

Nga

Ish-kryeministri Sali Berisha, ka denoncuar drejtorin e një shkolle në Durrës që sipas qytetarit dixhital makinën e shkollës ja ka dhënë gruas.

Postimi i plote i Berishes:

Drejtori i shkolles se mesme profesionale ben te lumtur nusen me nje makine te shkolles.
Akuzohet per vjedhje dhe shperdorime te tjera.

Lexoni mesazhin e mesuesit dixhital. sb

Zoti berisha pershendetje.jam nje mesues qe jap mesim ne shkollen profesionale beqir cela durres.doja te ndaja me ju dhe me publikun disa mangesi te qellimshme ne kete shkolle.kjo shkolle qe nxjerr nxenes profesionist qe i sherbejne tregut te punes ne shqiperi dhe jashte saj .ka 3 vite qe drejtohet nga nje drejtor z fatmir merkuri i cili eshte nje militant i partise socialiste qe nuk ka arsim perkates per kete fetyre ose me sakt nuk e ka mbaruar akoma shkollen e larte.eksperienca e tij ne arsim eshte 0.ai u vu ne detyre pasi sherbeu si ushtare i betuar i Vangjush Dakos .puna e tij e meparshme ka qene shiste kepuce ne tregun e durresit.keto vite ai e ka kthyer kete shkolle ne baze te partise socialiste.ku ka punesuar ne vende te mesuesve profesionist militante partie pa arsimin perkates dhe pa njohuri ne lenden qe ato japin mesim.kuptohet vet sa te pregatitur po dalin nxenesit keto vitet e fundit.nje tem tjeter eshte vjedhja e fondeve qe vijne per kete shkolle .posi asaj i duhet nje baze materiale e konsiderueshme per cdo vit shkollor.keto materiale qe blihe i ngarkohen mrsuesve te praktikes me 6 apo 8 fishin e vleres reale.domethene nje kif kamje makine nga 23.000 leke tereja vjen ne shkolle me nje vlere 90. 000 leke te reja .keto manipulime apo vjedhje sido qe te quhen.ai i kryen me magazijeten e shkolles dhe me ndrejtoren Z M Zh dhe keto te dyja militante ke partise socialiste.pervec ketyre te larte permendura drejtori i shkolles ka nxjerr n ga shkolla nje makine golf 5 dhe ja ka dhene ne perdorim nuses se tij.gje qe absolutishte nuk lejohet.nje sasi e konsiderueshme nafte dhe benzine duhet te vije ne shkolle.por tollonat shiten rruges .shume mesues te lidhur me drejtorine kryejne mit marrje nxenesve per te kaluar klasen.etj me respekte doktor dhe te lutem anonim .besoj ky mesazh nuk do bjeri ne vesh te shurdher.

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Makina përplas këmbësoren/ Në gjëndje të rëndë 47-vjeçarja

Publikuar

-

Nga

Një ngjarje e rëndë  ka ndodhur ditën e sotme  në “Patos fshat”.

Një mjet tip “Audi” ka përplasur këmbësoren A.M 47-vjeçe.

Drejtuesi i mjetit është larguar nga vendngjarja.

Mësohet se A.M ndodhet në gjëndje të rëndë në spital./CNA.al

LEXO TE PLOTE