Connect with Us

Ligji për “Strehimin social”/ Akuza të forta ndaj kryeministrit

Politikë

Ligji për “Strehimin social”/ Akuza të forta ndaj kryeministrit

Publikuar

-

Kreu i grupit parlamentar të LSI, Petrit Vasili ka reaguar një ditë pas miratimit të ligjit për “Strehimin social” në Kuvendin e Shqipërisë.

Në një deklaratë për mediat, deputeti i LSI tha se ndonëse opozita dha konsensusin në parim për një ligj të tillë, kaq të rëndësishëm, amendamentet e saj nuk u shqyrtuan.

Vasili akuzon kryeministrin Rama dhe qeverinë që ai drejton se favorizon oligarkët, dhe dëmton qytetarët e varfër.

“Parlamenti miratoi dje ligjin për “strehimin social”, por nuk u shqyrtuan amendimet e opozitës. Këto amendime parashikonin mbrojtjen e qytetarë, por qeveria tregoi sërish qëndrim urryes ndaj të varfërve. Kjo demagogji dhe ky qëndrim i një qeverie që nuk është normale, mbron oligarkët, por dëmton qytetarët.

Kryetari i Kuvendit ligjëroi dje një parlament që ka ikur nga shenjat e parlamentarizmit. Ligji i “Strehimit social”, edhe pse opozita dha konsensusin e saj në parim për t’u bërë një ligj i mirë, u dhunua dje. Në funksion të grabitjes dhe vjedhjes, mazhoranca thyen çdo lloj konsensusi, edhe pse çirret dhe bëjnë sikur duan konsensus. Rama nuk po bën shtet, por po e zhbën shtetin”, u shpreh deputeti Vasili.

Fjala e plotë:

Dje parlamenti shqiptar dekretoi shkatërrimin e tij edhe institucional dhe besoj drejtimi i parlamentit ka mbaruar qoftë nga ana politike po ashtu nga ajo e zbatimit minimal të rregullave parlamentare që e bëjnë të funksionojë atë. Dje është ligjëruar që çdo vendim që merret në sallën e parlamentit, për ta ditur të gjithë qytetarët shqiptarë që çdo vendim është një urdhër i padiskutueshëm për veprim. U ligjërua që dënimet e seancës janë nul.

Dje parlamenti ka miratuar në mënyrë të njëanshme ligjin për strehimin social, një ligj shumë delikat në të cilin nuk pranonte as ti shqyrtonte pavarësisht se nuk do ti votonte amendamentet e opozitës që kishin qëllim, përmirësimin rrënjësor të ligjit në favor dhe interes të qytetarëve shqiptarë. Së dyti të ndalonte antikushtetutshmërinë së këtij ligji dhe së treti ti jepnin fund kësaj demagogjie të shëmtuar të qeverisë e cila mbron me fanatizëm oligarkët, u jep qindra milionë euro koncensione, qindra kulla të cilat janë ngulur Tiranës në zemër dhe ne qytete të tjera të Shqipërisë dhe bën sikur u heq nga një qime, sikur do u merrka 50 metra katrorë për tu hedhur hi syve qytetarëve të këtij vendi.Kjo demagogji dhe ky qëndrim urrejtës ndaj të varfërve dhe njerërzve në nevojë, të një qeverie e cila nuk është e majtë, është armikja më e madhe e të majtës pasi thashë dhe njëherë mbron oligarkët.

U jep miliona euro konçensione, kulla janë në sytë e qytetarëve dhe në fund bën sikur kjo do ti godasë oligarkët  me 50 metra katror, me një sipërfaqe 7 me 8. Njëherazi seanca kishte vendosur që këto amendamente dhe gjithçka debati i opozitës të diskutohej në komisionin përkatës sipas kërkesës së firmosur nga Kryetari i Grupit Parlamentar të PS, Taulant Balla dhe nga z.Fatmir Mediu dhe kjo e drejtë u dhunua.

Kryetari i Parlamentit ka ligjëruar dje një parlament që ka ikur nga shinat e parlamentarizmit, është deformuar plotësisht dhe rregulli qesharak për të respektuar sekondat e çmuara kur deputetët flasin dhe rigoroziteti për këto sekonda është një turp dhe demagogji. Ligji i strehimit social megjithëse opozita dha konsensus për miratimin e tij në parim për tu bërë një ligj i mirë dhe për të ndihmuar qytetarët e varfër, duke mos pasur asnjë paragjykim që ky ligj propozohej nga mazhoranca u rrënua dje edhe konsensusi. Pra në funksion të vjedhjes dhe të grabitjes mazhoranca thyen çdo lloj konsensusi, ndonëse bën sikur çirret kjo dhe ky kryeministër i fandaksur që ka, që bëjnë sikur duan konsensusin. Konsensusi ishte në tavolinë ishte miratuar në parim, kërkonte një diskutim, një përmirësim, që ligji të bëhej I mirë për qytetarët, por ligji u bë një preh e hajdutëve të qeverisë. Nga se vjen ky hajdutllëk i qeverisë? Vjen pikërisht nga ato konstatime të tmerrshme, që Departamenti Amerikan i Shtetit ka thënë në raportin e tij më tronditës në 28 vitet e pluralizmit shqiptar. Kur ka thënë që vendi mbetet në një rrezik të madh për shkak të pastrimit të parave të pista.

LEXO EDHE:  Rama ironizon Bashën e Kryemadhin/ “Ja çfarë ka parë Mona në filxhan”

Dhe kur ka thënë, ku për shkak të korrupsionit të shfrenuar dhe institucioneve të dobëta qeveritare, pra, teoria dhe teza e kryeministrit të vdekur politikisht, që po bëjmë shtet, ai po zhbën shtet. Pra mazhoranca dhe kryeministri nuk po bëjnë shtet, po ja u përsëris po e zhbëjnë shtetin. Njëherazi po Departamenti Amerikan i Shtetit thotë: Shqipëria prodhon dhe eksporton sasi të konsiderueshme të mariuanës, kryesisht për vendet europiane dhe është vend tranzit për heroinën afgane dhe kokainën, duke shërbyer, – e nënvizoj, Departamenti thotë: duke shërbyer si një portë kyçe për shpërndarjen e heroinës në të gjithë Europën. Kjo do të thotë, jo të bësh shtet, por ta zhbësh shtetin. Pasuritë e patundshme, veçanërisht zonat bregdetare, projektet e zhvillimit të biznesit dhe lojërat e bixhozit, – thotë Departamenti Amerikan I Shtetit, – janë ndër metodat më popullore të fshehjes së të ardhurave. Çfarë thotë tjetër DASH?  Zbatimi I ligjit është joefektiv në luftën kundër pastrimit të parave. Pra, kur nuk lufton pastrimin e parave, me gjithë drejtoritë, dhe me gjithë çfarë kanë pasur atje që kanë drejtuar ato drejtori, do të thotë jo të bësh shtet siç thotë kryeministri, por do të thotë ta zhbësh shtetin. Njëherazi Departamenti Amerikan i Shtetit thotë: Shqipëria ka një treg të zi të lulëzuar për mallrat e kontrabanduara, kryesisht duhan, bizhuteri, makina të vjedhura, telefona celularë. Kontrabanda është lehtësuar nga kontrollet e dobëta doganore dhe kufitare.

Çdo të thotë kjo? Do të thotë jo të bësh shtet siç thotë kryeministri, por do të thotë ta zhbësh shtetin. Njëherazi edhe konstatimet më të fundit të GRECO-s të  Këshillit të Europës, konstatojnë që përsa I takon luftës kundër korrupsionit në lidhje me deputetë, gjyqtarë dhe prokurorë, pasi këto institucione në mënyrë të veçantë prokurori etj, janë në momentin e kapjes së tyre të plotë, Shqipëria nga 10 rekomandime ka zbatuar  vetëm e vetëm 1. Kjo do të thotë përsëri, jo të bësh shtet, por do të thotë ta zhbësh shtetin.

Dhe në tërësinë e vetë, ne jemi në një moment kritik, dhe qytetarët duhet ta dinë këtë, që përfundimisht korrupsioni ka dalë nga kontrollet, pasi shteti do pikërisht këtë gjë, krimi i organizuar është ai që telekomandon kryeministrin dhe sejmenët rreth tij, dhe kontrabanda, pastrimi i parave të pista është pikërisht shkatërruesi I biznesit të ndershëm, që jeton me djersën e ballit, atij që do ta fitojë paranë në rrugë të ndershme, dhe është kthyer pra në një “place d’arme” të kriminelëve, të trafikantëve dhe pse jo të maskarenjëve, të cilët kanë gjetur strehën e tyre në selinë e kryeminstrit, i cili përfundimisht pas qëndrimit shumë të qartë të Departamentit Amerikan të Shtetit, damkoset përfundimisht si njeriu që ka marrë përsipër misionin e madh, negativ, malinj, pse jo të poshtër kundra këtij vendi, që jo të bëj shtet, por ta zhbëjë shtetin.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Komisioni i Venecias nesër në Tiranë/ Zbardhet axhenda

Publikuar

-

Nga

Këtë të hënë, një delegacion i Komisionit të Venecias pritet të mbërrijë në Tiranë ku do zhvillojë një vizitë 3 ditore.

Vizita është në kuadër të dhënies së opinionit për dy projektligjet, njeri për Autoritetin e Mediave Audio Vizuale, (AMA) dhe tjetri për Autoritetin e Komunikimeve Elektronike dhe Postare, (AKEP).
Në program është parashikuar që delegacioni të pritet në një takim nga Kryetari i Grupit Parlamentar i Partisë Socialiste Taulant Balla dhe një përfaqësi e grupit, ditën e hënë, më datë 10 shkurt 2020, në orarin 10:05-10:45, tek salla e Komisionit të Ligjeve, kryesia e Kuvendit.

Burime për mediat bëjnë me dije se me presidentin Ilir Meta, delegacioni do të takohet ditën e martë në ambientet e Presidencës, e më pas me kryetaren në detyrë të Gjykatës Kushtetuese, Vitore Tusha, kreun e AKEP-it dhe me avokaten e Popullit Erinda Ballanca./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Dalin pamje nga aksioni i policisë/ Ndalohen mbi 140 makina luksoze, shoqërohen 170 persona

Publikuar

-

Nga

Policia jep detaje lidhur me operacionet që po zhvillohen që prej 4 ditësh, ku janë ndaluar rreth 100 makina luksoze.

Blutë bëjnë me dije se ky operacion ku janë angazhuar edhe FNSH-ja,  Policia Kriminale, Shqiponjat, Shigjetat, Patrulla e Përgjithshme dhe Policia Rrugore, po bëhet për kapjen e personave me precedentë penalë.

Raportohet se në përbërje të grupeve të kontrollit ka dhe specialistë të krimit ekonomik, trafiqeve të paligjshme, të antidrogës, të cilët kryejnë kontrolle dhe verifikime të automjeteve, mallrave dhe personave të dyshuar.

Konkretisht, kontrollet janë përqendruar kryesisht mbi automjete luksoze, që dyshohet se mund të jenë të trafikuara apo me ndërhyrje në shasi, si dhe mbi persona me precedent kriminal, që mund të tentojnë të kryejnë veprimtari kriminale në drejtim të trafikimit të automjeteve, lëndëve narkotike, kontrabandës me mallra  apo që qarkullojnë me armë zjarri.

LEXO EDHE:  Rama sulmon Blushin dhe Hafizin/ Blushi s’bën asnjë punë, Mimozën le ta lëmë të hajë përsheshin

LEXO EDHE:  Meta mesazh të prerë Ramës/ Është koha të tërhiqesh

Policia deklaron se deri më tani janë kontrolluar mbi 140 automjete luksoze, një pjesë e të cilave janë në proces verifikimi. Gjithashtu mësohet se janë shoqëruar dhe verifikuar në ambientet e Policisë mbi 170 persona.

Ndërkohë, autoritetet paralajmërojnë se do të vijojnë kontrollet./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Foto – Zbulohet lidhja e Tahirit me Manastirliun dhe Elva Margaritin/ Festa që mblodhi ministra e ish-ministra

Publikuar

-

Nga

Maturantët e vitit 1998 të gjimnazit “Sami Frashëri” janë mbledhur dy ditë më parë për të festuar dhe kujtuar kohët e vjetra.

22 vite pas përfundimit të shkollës, ata kanë zhvilluar një festë të madhe. Disa pamje nga kjo festë na i ka servirur këngëtarja Julka Gramo, e cila ka ndarë disa nga momentet e bukura që kanë kaluar.

Në foto bien në sy dy ministre të kabinetit të qeverisë Rama, konkretisht ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu dhe ministrja e Kulturës Elva Margariti.

Një tjetër person që ka qenë pjesë e kabinetit të Ramës dhe që është pjesë e maturës ’98 është ish-ministri i Brendshëm Saimir Tahiri. Ata shihen duke shijuar në maksimum kohën që po kalojnë pranë njëri-tjetrit.

LEXO EDHE:  Rama ironizon Bashën e Kryemadhin/ “Ja çfarë ka parë Mona në filxhan”

LEXO EDHE:  Meta mesazh të prerë Ramës/ Është koha të tërhiqesh

“Matura ‘98 në flakë. Festo ose shko në shtëpi. Kujtime të bukura”, shkruan Julka krahas fotove./ CNA.al

LEXO TE PLOTE