Connect with Us

Rama nis turin e llogaridhënies/ Deputeti i PD: Farsë e vërtetë!

Aktualitet

Rama nis turin e llogaridhënies/ Deputeti i PD: Farsë e vërtetë!

Publikuar

-

Pas aksionit të ndërmarrë nga qeveria me qëllim llogaridhënien publike, ka reaguar kreu i grupit parlamentar të Partisë Demokratike, Edmond Spaho.

Në një postim në rrjetet sociale, Spaho e ka quajtur turin e nisur nga  Rama një farsë, ndërsa ka vijuar duke thënë se Rama qytetarët i përdor për shoë, llogaritë e vërteta i jep te krimi.

Spaho shkruan se protestat e shumta që poo ndodhin tregojnë se fund ii Ramës është shumë afër, ndërsa e ka riquajtur drejtësinë të kapur.

Postimi i plotë:

Rama filloi sot turin e “llogaridhënies publike”. Nje farse e vertete!!! Mjaft ti referohesh gjuhes me te cilen foli sot dhe kupton qe e sheh vehten si ne vitin 2013 dhe jo qe qeveris prej pese vitesh. Rama qytetaret i perdor per show, llogarite e verteta i jep te krimi. Qytetaret i do per vota, sherbimin e ka per oligarket. Qytetaret i do te paguajn taksa per tja dhene me pas miqve dhe financuesve te tij. Droge, krim, korrupsion dhe 0 premtime te mbajtura eshte bilanci 5 vjecar i Edi Rames.

LEXO EDHE:  Basha i pëgjigjet Xhafajt/ Krimi dhe bandat sundojnë Shqipërinë

Vetingu?! Aq shum e do Rama sa prokuroren e pergjithshme e zgjodhi pa veting. Drejtesia e Edi Rames eshte mbrojtje per Tahirin, Beqajn, Gjiknurin , Ahmetajn, Dakon, Sejdinin dhe veten e tij dhe ndeshkim politik per kukesianet qe nuk paguajne dot taksen korruptive te rruges se Kombit.

Sa do te perpiqesh Edi Rama nuk i hedh dot me hi syve qytetareve. Protesta ne Kukes, ato te biznesit te vogel, protesta e artisteve, protestat kunder inseneratoreve, ato te naftetareve tregojne qe durimi i qytetareve ka sosur dhe fundi yt po vjen me shpejtesi.​ /CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Integrimi në BE/ Zef Mazi: E prisja shtyrjen e negociatave, nuk është hata

Publikuar

-

Nga

Integrimi me BE/ Zef Mazi: E prisja shtyrjen e negociatave, nuk është hata

Kryenegociatori i Shqipërisë për çeljen e negociatave me Bashkimin Europian, Zef Mazi, ka folur për shtyrjen e negociatave të Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut.

Mazi tha se e priste këtë vendim, ndërsa u shpreh se Shqipëria i ka plotësuar të gjitha kërkesat dhe është për të ecur përpara në konferencën ndërqeveritare.

Ai deklaroi në emisionin “Arnautistan” se shpreson që të zgjidhet ngërçi mes Maqedonisë së Veriut dhe Bullgarisë, që shkaktoi edhe shyrjen e nisjes së bisedimeve.

“Sot në mbledhje nuk ka pasur asnjë vërejtje për Shqipërinë se i ka plotësuar të gjitha kërkesat dhe është për të ecur përpara në konferencën ndërqeveritare. Ngërçi midis një shteti anëtar dhe një shteti kandidat bëri që të mos ecë përpara një vendim i mundshëm për konferencën ndërqeveritare. Në rastin e hapjes së bisedimeve teknike ngërçi mes Maqedonisë së Veriut dhe Bullgarisë ka bërë që të shtyhet ky vendim. Starti teknik i negociatave, që është ulja në tavolinë do të duhet të miratohet kuadrin negociues i vendit nga Këshilli i BE dhe më pas paraqitet kuadri nacional i Shqipërisë.

LEXO EDHE:  Ramës i dështon propaganda/ “Masakrohet” nga qytetarët  

LEXO EDHE:  "Keto janë zgjedhjet që do të bëjë Edi Rama. Degjojeni nga goja e tij (Video)

Pas miratimit bëhet konferenca e parë ndërqeveritare. Dje është diskutuar nëse do të duhet një konferencë e parë ndërqeveritare midis dy vendeve ose jo, për Shqipërinë s’ka pasur kontestime. Nuk është hata vendimi i djeshëm. Unë e prisja dhe e di procedurën që ndiqet. Shpresohet që ende mes Bullgarisë dhe Maqedonisë së Veriut do të gjendet kompromis. Presidenca gjermane dhe portugeze e këshillit bënë përpjekje të mëdha dhe presidenca sllovene besoj do ta gjejë zgjedhjen”, theksoi diplomati./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Bota

Me lejen e gruas së parë, gjermani martohet me dy të dashurat/ “Burrat janë xhelozë për mua”

Publikuar

-

Nga

Babai i dy fëmijëve dhe i martuar po planifikon dasmën me dy të dashurat e tij.

Marco Santo Silva, 35 vjeç, është martuar ligjërisht me Daniela Silva, 35 vjeç, dhe kanë qenë në një martesë të hapur që nga viti 2012.

Ai po planifikon të martohet me dy të dashurat e tij në një ceremoni simbolike, me bekimin e gruas së pare.

Marco u takua me nëpunësen e zyrës Jessica dhe ndihmësen e shitjes me pakicë Kamila, të dyja 35 vjeçe, në një aheng në vitin 2019.

Tani ato shpresojnë të transferohen në një shtëpi së bashku, ndërsa Marco do të ndajë kohën e tij midis shtëpisë së tyre dhe shtëpisë së familjes, ku jetojnë edhe dy fëmijët e tij.

LEXO EDHE:  Kush ka frikë nga protesta?

LEXO EDHE:  Tripolariteti në PD

“Unë kam jetuar në një martesë të hapur me gruan time Daniela që nga viti 2012 dhe kemi dy vajza që janë katër dhe shtatë vjeçe. U takova me Jessica dhe Kamila në festa të ndryshme në vitin 2019 dhe pastaj i prezantova me njëra-tjetrën menjëherë. Që nga ajo kohë, ne kemi qenë në një marrëdhënie prej tre personash. Unë kam një lidhje dashurie me Kami dhe një lidhje me Jessi, dhe këto të dyja nuk janë lesbike por mike,” tha Marco./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Bota

KE: Të hetohet vdekja e burrit rom gjatë arrestimit nga policia çeke

Publikuar

-

Nga

Këshilli i Evropës ka kërkuar një hetim të plotë dhe të pavarur për rastin e vdekjes së një qytetari rom derisa po arrestohej nga një polic çek. Polici çek e kishte shtypur me gju në qafë për disa minuta.

Sipas Këshillit të Evropës veprimi i policisë ishte alarmues dhe ngre pyetje të shumta për rrethanat e këtij incidenti tragjik. Ngjarja ka ndodhur në qytetin verior të Teplicës në Çeki.

Pamjet kanë treguar se si më 19 qershor, njëri nga tre policët kishte shtypur me gju qafën e burrit rom. Ai kishte vdekur më vonë në ambulancë dhe identiteti i tij nuk është bërë i ditur.

Policia kishte thënë se një mjek e kishte përcaktuar mbidozën nga droga si shkaktare të vdekjes.

LEXO EDHE:  “Vrasja” e Veliajt dhe heshtja e Ramës, Metës dhe Bashës

LEXO EDHE:  Rama refuzoi takimin/ Meta e pret në zyrë prej orës 05:00

Ky shpjegim i policisë u hodh poshtë nga aktivistët e komunitetit rom të cilët paralajmëruan një protestë në Pragë. Por, kryeministri çek, Andrij Babis ka mbështetur trajtimin e incidentit nga ana e policisë.

“Nëse dikush shkatërron makina, është agresiv dhe madje edhe e kafshon një polic, atëherë nuk duhet të presë që të trajtohet me doreza fëmijësh”, tha Babis më 23 qershor.

Edhe organizata Amnesty International në Pragë, dhe e dërguara e qeverisë për të drejtat e njeriut, Helena Valkova, gjithashtu kanë bërë thirrje për një hetim të pavarur.

Ka shumë kohë që komuniteti rom përballet me racizëm dhe diskriminim në Evropën Lindore. Ata ballafaqohen me pengesa të mëdha edhe në punësim dhe arsimim. REL

LEXO TE PLOTE