Connect with Us

Rama flet për arrestime/ Ilir Meta dhe “Eskobarit i Ballkanit”, drejt prangave?

Aktualitet

Rama flet për arrestime/ Ilir Meta dhe “Eskobarit i Ballkanit”, drejt prangave?

Publikuar

-

Kryeministri Edi Rama në një intervistë të gjatë për mediat gjermane ka folur në lidhje me arrestimin e te ashtuquajturit “Escobar i Ballkanit”, ndërsa nuk kanë munguar edhe pyetjet për arrestimin e Presidentit Ilir Meta.

Në lidhje me arrestimin e Klement Balilit, kryeministri Rama ka thënë: “Unë nuk e di nëse ai vërtet e mban atë nofkë. Ai është një kriminel i kërkuar dhe ne jemi duke punuar me organizatat ndërkombëtare. Por ju lutem gjithashtu mendoni Escobarin e vërtetë. Ai nuk u kap për pak javë. Është e lehtë të vendosësh një vulë në një vend nga disa shembuj të izoluar”.

Sipas gazetës shqiptare, që ka përkthyer intervistën, pyetjes se a duhet të arrestohet presidenti Ilir Meta, Edi Rama i ka dhënë këtë përgjigje: Unë nuk dua të flas për raste individuale. Do të doja të flisja për një sistem gjyqësor në të cilin të gjithë duhet të përgjigjen për veprimet e tyre- qoftë Ministri, Presidenti apo Kryeministri,

Pjesë nga intervista

  1. Kryeministër, le të hedhim një vështrim larg në të ardhmen. Çfarë lloj shteti anëtar i BE-së do të ishte Shqipëria nëse do të hyjë në komunitet?

Edi Rama: Jo i jashtëzakonshëm. Ne jemi një vend i vogël. Ne sjellim përulësi dhe vendosmëri. Ne jemi gjithmonë në vijë të parë kur bëhet fjalë për politikën e jashtme evropiane. Ne marrim pjesë në çdo mision të NATO-s. Ne besojmë në këtë projekt. Por për ne nuk është aq e lehtë sa edhe për vendet e tjera. Bashkimi me BE-në do të thotë që ne të largohemi përgjithmonë nga koha e luftës në Kosovë.

 

Ka anëtarë që po avancojnë dhe ata që duan të konsolidohen. Si do të sillet Shqipëria kur vjen fjala, për shembull, për një sistem kuotash për shpërndarjen e drejtë të refugjatëve?
Edi Rama: Unë them në çdo rast, edhe nëse ekziston një sistem kuotash, ne do të bëjmë pjesën tonë. Shqipëria ka një histori krenare sepse ka shpëtuar kaq shumë hebrenj gjatë Luftës së Dytë Botërore. Gjatë spastrimit etnik në luftën e Kosovës, 500.000 refugjatë erdhën tek ne. Nuk ishte lojë e fëmijësh, por ne e bëmë dhe do ta bëjmë përsëri në çdo rast. Ne aktualisht po mbrojmë mijëra opozitare nga Irani. Për të hapur dyert tona për njerëzit në nevojë është pjesë e ADN-së tonë.

Shqipëria është ndër ato vende që flasin jashtë për përparime të mëdha në krijimin e një fondi monetar dhe një union bankar, siç kërkohet nga presidenti francez Emmanuel Macron?

Edi Rama: Këto janë ide të mëdha.

Po në lidhje me shpenzimin e dy përqind të produktit të brendshëm bruto në NATO dhe ndërtimin e një ushtrie evropiane?

Edi Rama:Ne tashmë shpenzojmë dy për qind të prodhimit tonë të brendshëm bruto në NATO …

Po në lidhje me ushtrinë evropiane?

Edi Rama: Kjo duhet së pari të lindë. Ne gjithmonë i përmbushim detyrimet tona.

Pra, pa marrë parasysh se ku shkon Europa, Shqipëria ku është?

Edi Rama: Europa tashmë po shkon në drejtimin e duhur, nuk kam asnjë dyshim për këtë. Nuk ka drejtim të gabuar: komuniteti është në një proces të përhershëm të reformës.

LEXO EDHE:  “Zogu dhe Dajana shokë të Ramës/ Presim të hedhë në gjyq prokurorinë për shpifje”

Kancelarja Angela Merkel tha para takimit të se ende ka shumë për të bërë për Shqipërinë, veçanërisht në luftën kundër krimit të organizuar dhe korrupsionit.

Edi Rama: Ne ende kemi shumë për të bërë në çdo sektor.

Për të huajt ndonjëherë është vështirë të imagjinohet se Shqipëria është në gjendje ta bëjë këtë. Ka disa shembuj, si: Zoti më i famshëm i drogës në vend, nofka e tij është “Escobar i Ballkanit”. Klement Balili, ende i lirë. Si mund të ndodh kjo?

Edi Rama: Së pari, le të flasim për atë që kemi bërë tashmë për drogën. Ajo që kemi arritur në katër vitet e fundit, askush nuk e ka imagjinuar në ëndrrat e tij më të egra. Ne kishim problemin e përhapur të kultivimit të kanabisit në vend. Lazarati ishte si një rajon autonom i kultivimit të kanabisit. Dhe policia nuk kishte interes të përfshihej. Por ne e bëmë atë. Shqipëria nuk është dhe nuk do të jetë më një vend ku kanabisi rritet ose tregtohet.

Po në lidhje me “Escobarin e Ballkanit”?
Edi Rama: Unë nuk e di nëse ai vërtet e mban atë nofkë. Ai është një kriminel i kërkuar dhe ne jemi duke punuar me organizatat ndërkombëtare. Por ju lutem gjithashtu mendoni Escobarin e vërtetë. Ai nuk u kap për pak javë. Është e lehtë të vendosësh një vulë në një vend nga disa shembuj të izoluar.

Më lejoni t’ju jap një shembull tjetër: Presidenti juaj Ilir Meta konsiderohet i korruptuar. Ka material video që tregon atë duke u përpjekur të manipulojë tenderët publikë. Dhe gjyqësori shqiptar nuk e trajton më tej problemin.

Edi Rama: Nëse partnerët tanë në Evropë na thonë se duhet të dorëzojmë kur bëhet fjalë për rastet e profilit të lartë të korrupsionit, ato janë, natyrisht, të drejta. Kjo është arsyeja pse ne e pastrojmë sistemin tonë të drejtësisë. Çdo gjyqtar dhe prokuror duhet të dëshmojë se pasuria e tij është e ligjshme. Ai duhet të provojë se vendimet e tij të mëparshme ishin me integritet dhe se ai i përmbush kërkesat për të qenë pjesë e sistemit tonë të ri. Reforma e sistemit tonë gjyqësor nuk ekziston vetëm në letër. Ajo është realitet.

Ilir Meta është ende president. A do të ndryshojë ndonjë gjë në të ardhmen e parashikueshme?

Edi Rama: Unë nuk dua të flas për raste individuale. Do të doja të flisja për një sistem gjyqësor në të cilin të gjithë duhet të përgjigjen për veprimet e tyre- qoftë Ministri, Presidenti apo Kryeministri.

A ka një alternativë jashtë BE-së për Shqipërinë?

Edi Rama: Shpresoj që kjo pyetje të mos bëhet kurrë. Kjo do të ishte një makth.

Një qasje ndaj Rusisë apo Kinës do të ishte një makth?

Edi Rama: Juncker ka të drejtë. Nuk mund të përballojmë edhe një luftë.

Çfarë do të thotë?

Edi Rama: Pyete Juncker, unë pajtohem me të.

Presidenti i Komisionit Evropian Jean-Claude Juncker ka paralajmëruar për tensione të reja në Ballkan.

Edi Rama: Ajo që e mban Ballkanin të qetë dhe bashkëpunues është perspektiva e anëtarësimit në BE. Nëse kjo perspektivë është zhdukur … Njerëzit ende janë duke ruajtur armët nën shtretërit e tyre.

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Këshilla-Si të mbroni veten dhe familjen tuaj nga tërmetet

Publikuar

-

Për dallim nga llojet e tjera të fatkeqësive natyrore, tërmetet mund të ndodhin në çdo kohë, pa ndonjë njoftim. Të jesh i përgatitur për një tërmet do të bëjë ndryshimin në aftësinë për të mbrojtur veten, familjen ose shtëpinë tënde në rast të tërmetit. Vazhdoni të lexoni për të mësuar se si të përgatisni shtëpinë dhe familjen tuaj për një tërmet, si dhe çfarë të bëni gjatë dhe pas tërmetit për të qëndruar të sigurt.

Çfarë të bëni gjatë një tërmeti

Tërmetet mund të godasin krejt papritur dhe pa paralajmërim. E rëndësishme është që që në dridhjen e parë të merrni masa mbrojtëse.

Gjeni strehë në vendin më të afërt

Nëse ndodheni jashtë, gjeni strehë ku të mundeni por mos u fusni brenda.

Nëse jeni në zyrë a shtëpi, gjeni strehë në një vend të sigurt ku të jeni të mbrojtur nga gjërat që bien.

Mos lëvizni prej andej deri sa tërmeti të ketë ndalur.

Strehohu, mbulohu dhe mbahu fort

Që në goditjen e parë futuni nën një mobilje siç mund të jetë tavolina dhe qëndroni aty.

LEXO EDHE:  Projekti për Teatrin/ Kumbaro dhe Rama kapen duke gënjyer

LEXO EDHE:  Dorëheqja e Ben Blushit/ Rama: Politika nuk ka humbur ndonjë gjë të madhe, por...

Mos u fusni poshtë krevatëve apo dollapëve të lartë që mund të shemben.

Mbuloni kokën dhe sytë mbajini mbuluar për t’u mbrojtur nga objektet fluturuese ose ato që bien.

Me njërën dorë mbuloni kokën dhe me tjetrën mund të mbaheni në një cep të mobiljes nën të cilën jeni strehuar.

Nëse mobilja lëviz, lëvizni bashkë me të.

Qëndroni nën të deri sa të jeni të sigurtë që goditjet kanë mbaruar.

Nëse nuk qëndroni dot nën pragun e derës apo nën një mobile, qëndroni pranë një shtylle të brendshme të shtëpisë dhe mbroni kokën dhe qafën.

Pragu i Derës

Pragu i derës është një nga më të fortat e të gjithë pallatit apo godinës.

Në prag duhet të përpiqeni të mbani këmbët hapur për të ruajtur ekuilibrin, të mbështeteni në njërën anë dhe me krahë të mbani fort derën./

CNA.al

SHPERNDAJE KETE MATERIAL INFORMUES

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Termet i frikshem ne Shqiperi

Publikuar

-

Nga

Nje termet 5.8 balle ka goditur Shqiperine 32 km larg Tiranes, ne detin Adriatik.

Njoftohen deme materiale dhe panik tek njerzit qe kane dale ne rruget e Tiranes.

Lekundjet jane ndjere te forta  ne Tirane, Elbasan, Durres. Korce, Fier etj…

Njoftohen deme materiale…vijon

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Provokimi i Mustafa Nanos: Duhet të jemi më racionalë me Enver Hoxhën

Publikuar

-

Nga

Këtë verë, libri i Isuf Kalos “Blloku” ka bërë jehonë të madhe. Libri është një dëshmi e njeriut, i cili ka qenë pranë ish-diktatorit Enver Hoxha për vite me radhë, duke qenë se ishte doktori i tij personal. Megjithatë, “Blloku” i Kalos ka marrë shumë kritika.

Në monologun e kësaj të premteje në emisionin “Provokacija”, gazetari Mustafa Nano ndalet pikërisht tek ky libër. Ai thotë se mënyra se si Isuf Kalo ka folur për Enver Hoxhën është e pakuptueshme dhe e pafalshme për shumë njerëz.

 

 

Sipas tij, Kalo e ka nxjerrë diktatorin si tepër human, baba të devotshëm, bashkëshort të mirë dhe si një politikan serioz. Edhe pse ka një mendim tjetër për Enver Hoxhën, Nano thotë se “Blloku” është një dokument historik i rëndësishëm, për të cilin në të ardhmen shumë njerëz do jenë të kënaqur që ekziston.

“Më duhet të them se as mua nuk më puqet Enver Hoxha i Kalos me Enver Hoxhën që unë njoh. E megjithatë nuk jam dakord me ata që sulmojnë Isuf Kalon. Blloku i tij mund të ketë provokuar shumë vetë, ndoshta ndokënd edhe mund ta ketë lënduar por, përtej të gjitha shijeve e ndjesive individuale, ky libër është një dëshmi interesante për kohët e komunizmit. Pas 50 vjetësh askush nuk do të kujtohet ta sulmojë Isufin për anëmbajtje apo empati për të ligun. Të gjithë do jenë të kënaqur që kjo dëshmi është dhënë. E që është dhënë në mënyrë të sinqertë. Blloku është një dokument historik i rëndësishëm”, thotë Nano.

Por moderatori i “Provokacijas” thotë se ka bërë edhe një vëzhgim të fundit. Sipas tij, tashmë që jemi 30 vite pas përmbysjes së komunizmit, duhet ta gjykojmë në mënyrë më racionale diktatorin Enxer Hoxha.

Sipas tij, nuk duhen thënë thënë deklarata të panevojshme që e shndërrojnë figurën e Hoxhës si bartës të të gjitha të këqijave dhe veseve të botës.

Nano merr shembull librin e Ylljet Aliçkës në librin e tij më të fundit, ku thuhet se një grua e dënuar me vdekje u fut e gjallë në dhé. Kur fshatarët i bënë gropën u lemerisën teksa dëgjonin rënkime të dala nga thellësia e tokës.

Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai, thotë Nano.

 “Kam vënë re që ca e ca vijojnë të flasin për Enver Hoxhën ashtu si kanë folur një ditë pas përmbysjes së regjimit të tij, domethënë duke shtënë në punë veç mllef, urrejtje, neveri, apo ku di unë. Kur bëhet ky diskutim, njerëz të tillë, që rëndom kanë edhe përvoja personale vuajtjesh e persekucioni, përpiqen ta likujdojnë Enver Hoxhën si personazh të historisë thjesht duke thënë se ai ishte një maskara, qen e bir qeni, një armik i popullit të vet, një tradhtar, etj, etj. Unë mendoj se 30 vjet pas rënies së komunizmit mund të jemi pak më racionalë. Dhe të jesh racional nuk do të thotë të mohosh që ai ka qenë një diktator. Jo, kjo gjë tanimë është e dokumentuar. Edhe komunisti më budalla, thellë-thellë, bie dakord se Enver Hoxha ishte një diktator.

Të jesh racional do të thotë të mos thuash mufka që synojnë panevojshmërisht ta shndërrojnë figurën e Hoxhës nga katran në katran me bojë, që e nxjerrin atë si bartës të gjithë të këqijave apo veseve të botës, që e nxjerrin atë edhe pervers, pedofil, manjak seksual, vrasës manjak. Ah, se harrova, edhe homoseksual. Sepse dihet se çfarë mendojnë shqiptarët për një homoseksual.

Të jesh racional është edhe të mos thuash, siç thotë Ylljet Aliçka në një libër që sapo e ka publikuar, që një grua u dënua me vdekje thjesht se Enver Hoxha donte ta kishte si të dashur dhe se ajo i tha “jo”. Për këtë “krim”, ajo u fut në dhé e gjallë. Madje, fshatarët e zonës, ku kësaj gruaje i bënë gropën, u lemerisën teksa dëgjonin ca rënkime të dala nga thellësia e tokës, që ishin rënkimet e kësaj gruaje duke dhënë shpirt. Tani, gjatë regjimit të Enver Hoxhës ka pasur pa fund drama e tragjedira humane. Kjo nuk diskutohet, siç nuk diskutohet që fajtori kryesor për ato ka qenë Enver Hoxha. Ne mund të stisim edhe tragjedira të tjera në një roman fiction. Por mund t’i vëmë pak fré fantazisë dreqi ta hajë! Një njeri që futet i gjallë nën dhé nuk ka se si të rënkojë. Aq më pak ka gjasa që rënkimet e saj të jenë dëgjuar nga fshatarët e lemerisur. Sepse do të ketë dhënë shpirt shumë kohë para se toga e varrmihësve apo xhelatëve të kenë mbledhur rraqet e të jenë larguar. Le ta themi copë: Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai”, u shpreh moderatori i “Provokacijas”./abcnews.al

LEXO EDHE:  Vdekja e Andrea Stefanit/ Rama: Lajm tronditës për humbjen e një patrioti të mirë

LEXO EDHE:  Meta jep arsyet e marrëveshjes Rama-Basha/Pritej katastrofë!

 

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: