Connect with Us

Mburru me Majlinden doktor, jo me Lulin e Griden

Aktualitet

Mburru me Majlinden doktor, jo me Lulin e Griden

Publikuar

-

Ish-kryeministri dhe lideri historik i PD, Sali Berisha sot në një dalje të tij në News 24 ndër të tjera ka komentuar edhe emërimin e zonjës Majlinda Bregu në një ndër institucionet më të rëndësishme të Bashkimit Europian.

Në fakt ajo ka qënë një zgjedhje, ka qënë një garë. Pra, ka qënë Bashkimi Europian që e ka zgjedhur Majlinda Bregun të jetë pjesë e strukturave të saj. Zonja Bregu nuk është zgjedhur nga Edi Rama, as nga Lulzim Basha dhe aq më pak nga Sali Berisha. Por, ka një detaj, Majlinda Bregu është ish-ministrja e Integrimit e qeverisë se Sali Berishës dhe është një zgjedhje dhe investim në politikën shqiptare nga vetë Sali Berisha.

Çuditërisht lideri historik i Partisë Demokratike artikuloi faktin se duhej të pyetej Lulzim Basha, apo Majlinda duhej ta pyeste Lulzim Bashën për zgjedhjen e saj.

Në fakt ka disa pyetje që i duhen bërë doktorit.

Së pari, për çfarë arsyeje duhet të pyeste Majlinda Bregu Lulzim Bashën, kur zgjedhjen e bënte BE-ja?

E ka uruar Eduard Kukan, Jozeph Doul dhe Partitë Popullore Europiane. Pra kanë qënë ata që kanë bërë garën e Majlindës dhe për Majlindën.

Nga ana tjetër, Lulzim Basha, Majlinda Bregun dhe shumë të tjerë i ka nxjerrë me “shkelma” nga selia. I ka sulmuar, i ka akuzuar, ka shpifur, i ka fyer vetëm që të mbante Partinë Demokratike të Sali Berishës për veten e tij dhe të mos e ndante atë me askënd tjetër.

LEXO EDHE:  Regjistrimi i Tom Doshit në zgjedhje/ Berisha: Është lule para Ramës

Së treti, ka edhe një detaj tjetër mjaft të rëndësishëm.

Zoti Berisha sot më shumë se kurrë duhej të krenohej dhe të mburrej me Majlinda Bregun. Është një zonjë që për herë të parë në histori kap një nivel të tillë të lartë në Bashkimin Europian. Kjo bën krenar çdo shqiptarë, pavarësisht bindjeve politike. Bën krenare gratë shqiptare për karrierën politike. Bën krenarë edhe politikanët, përfshirë edhe ata politikanë të dështuar.

Ata që ka mërzitur Majlinda unë i kuptoj. Ne e kuptojmë dhe të gjithë e kuptojnë. Është Lulzim Basha dhe tarasi i tij, por çuditërisht pse dhe doktori hyn këtu?

Ajo që të gjithë i çudit në fakt është qëndrimi i Berishës. Por,  përtej kësaj mund ti themi vetëm një fjali. Doktor mburru me Majlindën, jo me Lulin dhe jo me Gridën!/ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

1 Koment

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Raporti i OSBE/ Këlliçi: Jam dëshmimtar okular i masakrës, nuk ka garë të ndershme me Ramën

Publikuar

-

Nga

Raporti i OSBE-ODIHR/ Këlliçi: Jam dëshmimtar okular i masakrës, nuk ka garë të ndershme me Ramën

Deputeti i zgjedhur i Partisë Demokratike, Belind Këlliçi ka reaguar pas raportit përfundimtar të OSBE-ODIHR për zgjedhjet e 25 prillit.

Këlliçi shkruan se raporti konfirmoi se garë të ndershme me Edi Ramën nuk ka.

“Raporti përfundimtar i OSBE-ODIHR konfirmoi atë që dimë të gjithë:

Garë të ndershme me Edi Ramën nuk ka.

Zgjedhjet e lira dhe të ndershme i shërbejnë Shqipërisë dhe standardeve që BE kërkon prej vendit tonë.

Aty ku sovraniteti i zgjedhësve blihet me para të pista, me favore të paligjshme në tendera, konçensione e PPP, me legalizime banesash në minutë të fundit, me patronazhistë-gjurmues;

aty nuk ka zgjedhje të lira e as të ndershme.

Aty ka masakër elektorale!

Jam dëshmimtar okular i masakrës elektorale dhe nuk jam i vetmi. Në Kombinat, Vaqarr, Ndroq, Pezë, Unazë e Re, Kashar e Mëzez, kam parë e denoncuar rastet se si drejtorë e drejtoresha, prefekti e ministresha, së bashku me vartësit e tyre, braktisën punët e zyrës për t’u bërë patericë e një gojështhururi kronik.

PD është aset i Shqipërisë. Besimi i qytetarëve ndaj PD është aseti më i madh që ka forca jonë politike. Prandaj detyrimi ynë është të qëndrojmë të bashkuar përballë këtij regjimi.”/CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Dhuna ndaj gazetarit/ Meta: Rast i përsëritur i cenimit fizik të reporterëve, meriton ndëshkim ligjor

Publikuar

-

Nga

Dhuna ndaj gazetarit/ Meta: Rast i përsëritur i cenimit fizik të reporterëve, meriton ndëshkim ligjor

Presidenti Ilir Meta ka reaguar pas operacionit të policisë ku u ndalua gazetari Ergys Gjençaj, i cili u shtri në tokë me duart pas dhe u cilësua bashkëpunëtor pasi filmoi një operacion antidrogë.

Meta shprehet se dënon dhunën ndaj gazetarit dhe se rasti i përsëritur i cënimit fizik të reporterëve meriton ndëshkim shembullor.

“Dënoj me forcë dhunën arbitrare të punonjësve të Policisë së Shtetit ndaj gazetarit të “Neës 24”, Ergys Gjençaj, i cili ishte në krye të detyrës dhe që gjithmonë ka dëshmuar profesionalizëm të lartë për informimin publik.

Ky rast i përsëritur i cënimit fizik të reporterëve meriton ndëshkim ligjor dhe është një tjetër incident i rëndë, që dëshmon se përdorimi i pajustifikuar i dhunës, veçanërisht ndaj përfaqësuesve të medias, është kthyer në një mentalitet shqetësues në radhët e Policisë, që duhet trajtuar me zero tolerancë, në përputhje me ligjin.

LEXO EDHE:  Berisha: FMN nuk duhet të largohet nga Shqipëria

LEXO EDHE:  Regjistrimi i Tom Doshit në zgjedhje/ Berisha: Është lule para Ramës

Duke shprehur solidaritetin dhe mbështetjen e plotë për të gjithë gazetarët kurajozë dhe të pavarur, theksoj se liria e medias është thelbësore për demokracinë dhe integrimin e Shqipërisë në Bashkimin Europian”, shkruan Meta./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Raporti i OSBE-ODIHR/ Kikia: Pasyrim i realitetit, u interpretua sipas mënyrës së tyre nga krahët politikë

Publikuar

-

Nga

Raporti i OSBE-ODIHR/ Kikia: Pasyrim i realitetit, u interpretua sipas mënyrës së tyre nga krahët politikë

Gazetari Mentor Kikia, ka komentuar raportin përfundimtar të OSBE/ODIHR-it përsa i përket zgjedhjeve të 25 prillit në vendin tonë.

I ftuar në studion e ‘Fax News’, Kikia tha se ky raport, edhe pse me një gjuhë jo të drejtpërdrejtë, nxori në pah ato problematika apo denoncime që janë bërë publike që më parë, gjatë kohës së zgjedhjeve apo para e pas tyre.

Ndërsa shtoi se edhe këtë herë raporti i OSBE/ODIHR u interpretua sipas mënyrës së tyre nga krahët politikë në vend.

Raporti ishte pasqyrimi i atij realiteti që ne e pamë, e konstatuam, pavarësisht toneve në të cilat publikohen. Në reagimet e institucioneve ndërkombëtare mungon ajo gjuha e drejtpërdrejtë, që ne preferojmë të dëgjojmë si për gjërat e mira, ashtu edhe për gjërat e gabuara.

Por, gjithsesi nëse do i referohemi problemeve, konstatohet problemi i madh aq shumë i diskutuar në Shqipëri sikurse ishte ajo e publikimit të të dhënave personale lidhur me atë që u cilësia si dosja e ‘Patronazhistëve’.

Ndikimi dhe përdorimi i administratës publike po ashtu, veçanërisht i punësimeve të shpejta në prag të procesit zgjedhor, që është një mënyrë për të orientuar apo diktuar votën përmes, tashmë jo nëpërmjet një blerjeje të drejtpërdrejtë. Pra ishte një lloj fryrje e administratës në prag të zgjedhjeve. Probleme këto që ishin denoncuar edhe para apo gjatë zgjedhjeve.

Dhe ashtu sikurse çdo rast tjetër, si njëra palë, ashtu edhe tjetra nisin të komentojnë në favor të tyre, ku qeveria thotë që në bazë të raportit, këto ishin zgjedhjet më të mira ndonjëherë, dhe nga ana tjetër opozita nxjerr në dukje ato denoncime që ajo i ka bërë me kohë publike.”, u shpreh Kikia.

LEXO TE PLOTE