Deputetët e pavarur: Nëse sigurohen 49 vota për rrëzimin e Qeverisë, do të jemi aty - CNA
Connect with us

Aktualitet

Deputetët e pavarur: Nëse sigurohen 49 vota për rrëzimin e Qeverisë, do të jemi aty

Publikuar

-

Partitë politike pritet të ulen për të diskutuar në një tryezë të përbashkët gjatë të mërkurës së javës që vjen. Përfaqësuesit e partisë më të madhe opozitare (LDK) kanë njoftuar gjatë ditës së djeshme se të gjitha subjektet politike do t’i marrin zyrtarisht ftesat për të qenë në këtë takim, shkruan sot gazeta “Zëri”.

Sipas tyre, nëse tryeza, e cila ndër të tjera ka për synim që të arrijë dakordim për zgjedhje të parakohshme, dështon, atëherë do t’i nisin procedurat për ngritjen e mocionit të votëbesimit të Qeverisë.

Shqipe Pantina, nga radhët e Grupit të Deputeteve të Pavarur (GDP), ka thënë se ende nuk kanë pranuar ftesë nga LDK-ja, porse ka njoftuar se GDP-ja do ta shqyrtojë dhe do të vendosë lidhur me këtë. “Nëse ka ardhur një ftesë e tillë natyrisht do ta shqyrtojmë si grup. Ne asnjëherë nuk i kemi refuzuar ftesat për të diskutuar për çfarëdo çështje”, është shprehur ajo për “Zërin”.

Duke folur rreth mundësisë së zgjedhjeve të parakohshme Pantina ka thënë se në momentin që opozita siguron 49 vota të shumicës shqiptare, atëherë edhe GDP-ja do ta japë votën. “Për ta rrëzuar Qeverinë duhen 61 vota dhe unë nuk jam e bindur se opozita i ka 61 vota të mjaftueshme për ta rrëzuar atë. Ne kemi thënë se në momentin që kushdo që merr iniciativë të tillë dhe i ka 49 vota të shumicës shqiptare do t’i ketë edhe 12 votat tona”, ka potencuar ajo.

 

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Lu harron “peshqit e mëdhenj”?/ Ja, me kë i ka zëvendësuar

Publikuar

-

By

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Shqipëri, Donald Lu me bashkëshorten e tij, kanë vizituar në fundjavë Kopshti Zoologjik në Tiranë.

Ditën e djeshme, të shoqëruar nga një grup nxënësisht,çifti Lu amerikan kanë qenë ambientet e Kopshtit Zoologjik.

Ka qenë Agjencia e Parqeve dhe Rekreacionit që ka njoftuar për vizitën e ambasadorit Lu.

“ZooPark çdo javë pret vizita, orë mësimi, praktika e aktivitete. Së bashku me GreenLineAlbania i japim hapësirë edhe takimeve me nxënës të huaj me banim në Tiranë, shpjegojmë kuriozitete, dëgjojmë e bashkëbisedojmë për projektet”, sqaron Agjencia e Parqeve dhe Rekreacionit e cila kujdeset për t’i dhënë ZooPark një pamje dhe një mjedis mikpritës për çdo vizitor.

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Denoncim/ Ministri Xhafaj i përfshirë në trafikun e drogës

Publikuar

-

By

Pas deklaratës së kryeministrit Rama, i cili ka thënë se në bazë të ekspertizës që i është bërë audio-përgjimit, ka rezultuar montazh, ka reaguar deputeti i Partisë Demokratike, Edi Paloka.

Në një deklaratë për mediat, Paloka ka thënë se edhe ministri i Brendshëm, Fatmir Xhafaj është i përfshirë në trafikun e drogës, pasi ka siguruar transportin e tij.

“Transporti i hashashit është garantuar nga Ministri i Brendshëm”,- u shpreh Paloka.

Më tej deputeti demokrat tha se Rama dhe Ministri i tij i kanë mashtruar shqiptarët, ndërsa i ka bërë thirrje qytetarëve t’i bashkohen protestës së 26 majit. /CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Grupi i “baronit të drogës”/ Zbulohen linjat e trafikimit

Publikuar

-

By

Dy muaj pas arrestimit në Turqi të Met Kananit, të cilësuar nga mediat turke si  “baroni i drogës” policia e shtetit  me 11  maj 2018, njoftoi për shkatërrimin e grupit të strukturuar kriminal, i cili akuzohet se ka trafikuar drejt vendeve të BE-së tonelata të tëra droge.

Në krye të grupit sipas policisë ishte Met Kanani.

CNA.al ka siguruar dosjen hetimore që ka në duar Prokuroria e Krimeve të rënda dhe ditë pas dite, do të sjellë detaje, se cilat ishin indiciet që çuan organin e akuzës në nisjen e  hetimeve dhe se si  ranë në kurth trafikantët.

Prokuroria pranë Gjykatës së Shkallës së Parë për Krime të Rënda në vitin 2017,  ka regjistruar procedimin penal nr.54 /2017, në kuadër të hetimeve për veprat penale “Trafikim narkotikësh”, “Krijimit të grupit të strukturuar kriminal” dhe “Kryerja e veprave penale nga grupi i strukturuar kriminal të parashikuara nga nenet 283/a12. 333/a dhe 334 të Kodit Penal.

Ky procedim penal është rregjistruar mbi bazë të informacionit të paraqitur nga policia gjyqësore, sipas të cilës disa shtetas në bashkëpunim me njëri-tjetrin kanë në qendër të veprimtarisë së tyre trafikim e narkotikëve.

Sipas Prokurorisë, nga studimi i materialit referues si dhe nga hetimet e kryera ka rezultuar se disa shtetas shqiptarë nga Shqipëria në bashkëpunim me shtetas të tjerë jashtë Shqipërisë, janë organizatorë të një grupi kriminal ku bëjnë trafikim lëndësh narkotike.

Shtetasit Met Kanani, Bilbil Heqimi, Arvanit Ulndrej etj dhe shtetas të huaj dyshohen se merren me trafikim të lëndëve narkotike të llojeve  heroinë, kokainë dhe kanabis sativa,  kryesisht në linjat e trafikimit Turqi-Greqi-vendet e BE-së.

Prokuroria dyshon se ata trafikojnë  heroinë në shtetet Turqi-Maqedoni-Shqipëri-vendet e BE-së dhe kanabis sativa  në linjën  Shqipëri-Greqi-Vendet e BE-së, Shqipëri- Greqi-Turqi dhe Shqipëri- Maqedoni-Bullgari- Turqi.

Në Shqipëri ndër të tjera janë identifikuar nëngrupe personash të cilët në kuadrin e një grupi të strukturuar kriminal  kanë një bashkëpunim konstant me njeti tjetrin në kryerjen e kësaj veprimtarie kriminale.

“Shtetasit Met Kanani, Bilbil Heqimi, Arvanit Ulndrej etj, dyshohen se janë organizatorët e kësaj veprimtarie kriminale duke siguruar linjat e trafikimit.  Ata në bashkëpunim edhe me persona të tjerë, brenda dhe jashtë vendit, ndihmohen edhe nga persona të tjerë ende të paidentifikuar saktësisht në kryerjen e kësaj veprimtarie kriminale me pasoja shoqërore mjaft të rrezikshme”, thuhet në dosjen e Prokurorisë.

Prokuroria e Krimeve të Rënda, në kuadër të veprimeve hetimore ka  shkëmbyer informacione me autoritetet policore të Greqisë, Turqisë, Maqedonisë dhe Italisë me ndërmjetësimin e DEA-s.

Me datë 02.03.2017,  me anë të  shkresës 2159 Prot/A.M,  nga ana e autoriteteve shqiptare i është dërguar informacion Zyrës Ndërlidhëse të Policise Italiane “Interforza”, mbi dyshimet për kryerjen e aktivitetit kriminal të tratikimit dhe shpërndarjes së lëndëve narkotike në territorin italian.

Po në të njëjtë datë 02.03.2017,  me shkrese 2160 Prot/A.M. nga ana e autoriteteve shqiptare i është dërguar informacion oficerit të kontaktit policor pranë Ambasadës së Republikës Federale të Gjermanisë mbi dyshimet për kryerjen e aktivitetit kriminal të trafikimit dhe shpërndarjes së lendeve narkotike në territorin gjerman./CNA.al

-Vijon-

LEXO TE PLOTE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

LAJMET E FUNDIT

Aktualitet12:21 - 20 May, 2018

Lu harron “peshqit e mëdhenj”?/ Ja, me kë i ka zëvendësuar

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Shqipëri, Donald Lu me bashkëshorten e tij, kanë vizituar në fundjavë Kopshti Zoologjik...

Kryesore Show Biz12:20 - 20 May, 2018

Më i sinqert se kurrë, moderatori shqiptar: “Qava kur e gjeta të dashurën me dy zezakë”

Rudi Hizmo është në kulmin e karrierës së tij si moderator, teksa çdo të premte shfaqet në krah të moderatores...

Kryesore Show Biz12:10 - 20 May, 2018

Do ta marrim mësysh! Xhensila publikon fotot më të ëmbla të shtatzënisë

Këngëtarja Xhensila Myrtezaj është në ditët e fundit të pritjes së ëmbël. Por për të kujtuar këto ditë të veçanta,...

Kosova & Rajoni12:05 - 20 May, 2018

Kryeministri grek tërhiqet nga propozimi i emrit “Republika Ilinditase e Maqedonisë”

Kryeministri i Greqisë Aleksis Cipras një ditë pas konsultimeve me presidentin e vendit dhe aktorët politikë në Greqi është tërhequr...

Kryesore Show Biz11:53 - 20 May, 2018

Ish – banorja e “Big Brother” nuk njihet: Shtatzënia e ka transformuar (FOTO)

Ata kanë qënë një nga çiftet me të përfolur nga “Big Brother” dhe nga të paktët që përfunduan në martesë...

Aktualitet11:47 - 20 May, 2018

Denoncim/ Ministri Xhafaj i përfshirë në trafikun e drogës

Pas deklaratës së kryeministrit Rama, i cili ka thënë se në bazë të ekspertizës që i është bërë audio-përgjimit, ka...

Kryesore Show Biz11:45 - 20 May, 2018

Modelja seksi ‘lë pa frymë’ ndjekësit e saj (Foto)

Anastasia Kvitko u bë e famshme për krahasimin e saj me seks-simbolin Kim Kardashian, por vetë modelja ruse theksoi se...

Kryesore Show Biz11:45 - 20 May, 2018

Me të brendshme seksi e me verë, Armela e Big Brother shfaqet në momente intime me një tjetër femër në hotel

Armela Hyseni ishte një ndër banoret më të përfolura të “Big Brother9” si brënda shtëpisë ashtu edhe jashtë saj. Pas...

Kryesore Show Biz11:40 - 20 May, 2018

Era Istrefi mund të mos performojë në Kampionatin Botëror në Rusi për…

Teksa Era Istrefi po bëhet gati të mbajë një performancë në hapjen e Kampionatit Botëror të Futbollit në Rusi, duket...

Aktualitet11:29 - 20 May, 2018

Grupi i “baronit të drogës”/ Zbulohen linjat e trafikimit

Dy muaj pas arrestimit në Turqi të Met Kananit, të cilësuar nga mediat turke si  “baroni i drogës” policia e...

Aktualitet11:29 - 20 May, 2018

Enno Bozdo jep udhëzime për parullat në protestë

Enno pas ditëve të para, kur tragjizmi i ngjarjeve e bëri hermetik e të heshtur si gurë varri, sikur e...

Kryesore Show Biz11:25 - 20 May, 2018

Bujar Qamili tregon momentin e sikletshëm me nusen e djalit: Desh theva qafën!

Bujar Qamili është një nga këngëtarët më të dashur të muzikës popullore dhe publiku shqiptar e do për gjithçka ai...

Life Style11:12 - 20 May, 2018

Tragjike! Modelja e njohur i jep fund jetës, hidhet nga kati i 25-të bashkë me djalin e vogël [FOTO]

Ajo është një nga modelet më të njohura në botë dhe shumë e komentuar, pas historisë së bujshme me yllin...

Kryesore Show Biz11:12 - 20 May, 2018

Sa e varur është Aurela Gaçe nga milionat e klikimeve?‘I bleva por…”

Këngëtarja aq e dashur Aurela Gaçe ishte e ftuara e moderatorit Ermal Peçi në programin e fundjavës ‘Një kat më...

Kryesore Show Biz11:10 - 20 May, 2018

Moderatori shqiptar i thotë të gjitha: Përveç vajzave të bukura, në televizion janë shtuar edhe gay-t

Në ekranet televizive shohim që janë shtuar shumë vajzat e bukura, por veç kësaj moderatori i njohur ka edhe diçka...

Aktualitet11:08 - 20 May, 2018

Greqia refuzon emrin e ri të Maqedonisë

Qeveria e Greqisë ka refuzuar ermrin e propozuar për Maqedoninë, “Republika Ilinditase e Maqedonisë”. Lajmi është bërë i ditur nga...

Kryesore Show Biz10:56 - 20 May, 2018

Pas lajmit se do të këndojë në Kampionatin Botëror,Era Istrefi takon legjendën e futbollit

Këngëtarja shqiptare Era Istrefi po na bind çdo ditë e më shumë se po korr një sukses të vërtetë jashtë kufijve....

Kryesore Show Biz10:56 - 20 May, 2018

3 rregullat e familjes mbretërore që i thyen Princi Harry dhe Meghan

Kur është fjala për protokollin mbretëror, princi Harry dhe Meghan Markle nuk i ndjekin gjithmonë rregullat. Dhe sot, në ditën...

Aktualitet10:55 - 20 May, 2018

“Tërbohet” ministrja Nikolla/ Mësyn Prokurorinë

Pas akuzave të ngritura nga Partia Demokratike, se prindërve të nxënësve po ju merret ID e kartës së identitetit, për...

Kryesore Show Biz10:53 - 20 May, 2018

Pas debatit të menusë kopshteve, reagon Blerina Bombaj: “Ishte sulm personal! Pseudokonkurrencë dhe dashakeqësi!”

Pak muaj më parë, dietologia e njohur Blerina Bombaj u bë pjesë e lajmeve dhe e mediave për shkak të...

Kryesore Show Biz10:40 - 20 May, 2018

Të gjithë e pamë, por asnjerit nuk i shkoi mendja për kuptimin simbolik të buqetës me lule të Meghan

Një detaj që me siguri nuk ju ka shpëtuar nga dasma mbretërore ka qënë edhe buqeta me lule që Meghan...

Kryesore Show Biz10:25 - 20 May, 2018

Aktori turk i serialit Ertugrul e thotë hapur: “Jam shqiptar!”

Seriali turk “Ertugrul” është ndër serialet turke më të dashura për publikun shqiptar. Por kujt do t’ia merte mendja, se...

Aktualitet10:21 - 20 May, 2018

Po të ishte Babalja “jevg”?

Nga Enkel Demi Babalja është një personazh që duket sikur është sajuar në legjendat urbane. Nëse nuk do të dilte...

Kryesore Show Biz10:10 - 20 May, 2018

Dikur e imitonte, sot Rudina Dembacaj i “zë karrigen” ish- Kryetares së Parlamentit

Rudina Dembacaj është aktorja e njohur e humorit e cila e filloi karrierën e saj me rolin e Jozefina Topallit....

Aktualitet10:01 - 20 May, 2018

Xhafaj në “duart” e Krimeve të Rënda

Pas publikimit të audiopërgjimit nga Partia Demokratike, ku akuzohet vëllai i ministrit Xhafaj se është marrë më trafik droge gjatë...

Aktualitet09:53 - 20 May, 2018

Ra në “Shpellën e Pëllumbasit”/ Rinisin kërkimet për të riun

Policia ka rinisur kërkimet për të riun Xhorxho Seferi i cili humbi një ditë më parë, teksa ran ë “shpellën...

Kryesore Show Biz09:51 - 20 May, 2018

Ekspozon të pasmet bombastike kudo, fotoja nxjerr blof Kejvina Kthellën

Kejvina Kthella është një nga vajzat më të njohura në ekranet shqiptare dhe padyshim një prej më të komentuarave. Ajo...

Kryesore Show Biz09:50 - 20 May, 2018

Alketa Vejsiu prezanton për herë të parë bashkëshortin: “Kam marrë një nga çunat më të bukur të Vlorës”

Alketa Vejsiu është gjithëmonë hermetike për jetën e saj private. Mirëpo gazetarja Rudina Dembacaj, ka arritur të zbulojë pak më...

Trending

LAJM I REKOMANDUAR:
I nxjerrin foton e Tolgës duke u puthur me fansen, Almedës i ikën truri

Teksa fliste për bashkëshortin e saj, në ekranin pranë, Almeda Abazit i nxorën një foto të Tolgës duke puthur një...

Close