Connect with Us

Ironia e Ramës pas rekomandimit/ “Patetizëm naiv e krekosje idiote…”

Aktualitet

Ironia e Ramës pas rekomandimit/ “Patetizëm naiv e krekosje idiote…”

Publikuar

-

Rekomandimi pa kushte për hapjen e negociatave për anëtarësim në Bashkimin Evropian për Shqipërinë, ka sjellë një mori reagimesh nga e gjithë klasa politike.

Ndërsa maxhoranca e shikon si një arritje të madhe rekomandimin pa kushte të KE për hapjen e negociatave, opozita e sheh me sy kritik dhe shprehet se pavarësisht se ky është një lajm i mirë për Shqipërinë, duhet pritur qershori për të mësuar nëse do të hapen apo jo.

Në vazhdën e këtyre reagimeve, nënkryetari i LSI-së, Luan Rama, ka ironizuar me “jehonën” që maxhoranca po i jep kësaj ngjarje.

Nëpërmjet një postimi në rrjetet sociale, Luan Rama shprehet: “përse kaq shumë zhurmë mburrjesh naive e idiote po aq, aq sa edhe zyrtarë të shtetit e deputetë flasin për çelje apo hapje të negociatave, për ditë historike, për ngjarje të madhe e të tjera si këto, kur vendimi nuk është marrë ende, e madje nuk dihet a do të merret më 28 qershor?!”

Postimi i plotë:

Absurdi i një feste dhe negociatat e paçelura!

Delir, ekstazë, fjalime me tone festive, patetizëm naiv e krekosje idiote, konferenca shtypi, blice aparatesh, kamera gjithkund e kameramanë që shtyhen, sekush për të mos humbur shansin për të fiksuar çdo detaj apo grimasë, njerëz të gëzuar që nuk e dinë se përse, raporte që dorëzohen zyrë më zyrë prej të njejtës dërgatë si një vit më parë e sipas një rituali të rëndomtë e grotesk, fjalime në parlament, e përsëri shterngime duarsh, konferenca shtypi, deklarata, pozime fallco para kamerave, grimasa, buzeqeshje, nënqeshje, ngërdheshje, përqeshje!…

Kjo është atmosfera e Tiranës zyrtare këto ditë, kinse prej një raporti dhe rekomandimit të Komisionit Europian për Këshillin Europian, ku më 28 qershor, ministrat e punëve të jashtme të vendeve anëtare të Bashkimit Europian do të duhet të marrin vendim, për t’i çelur ose jo negociatat me Shqipërinë!

Dhe që kjo të bëhet e mundur, pra që negociatat të çelen, duhet që në Këshillin Europian të mos ketë asnjë votë kundër!

LEXO EDHE:  Foto-Sloganët e protestuesve/ Ramës i “presin biletën”  

Atëherë përse gjithë kjo festë? Përse kaq shumë zhurmë mburrjesh naive e idiote po aq, aq sa edhe zyrtarë të shtetit e deputetë flasin për çelje apo hapje të negociatave, për ditë historike, për ngjarje të madhe e të tjera si këto, kur vendimi nuk është marrë ende, e madje nuk dihet a do të merret më 28 qershor?!

Sepse, për dreq edhe një vit më parë kështu ndodhi; Komisioni Europian i rekomandoi Këshillit çeljen e negociatava me Shqipërinë, raporti u dergua me dërgatën njësoj si këtë herë zyrë më zyrë prej Kryeministrit, Presidentit e me rradhë tek të tjerët, por Këshilli nuk e miratoi rekomandimin!

Festë absurde e qesharake për një vendim që ende nuk është marrë!

Shqiptarët duhet ta dinë: nuk janë çelur ende negociatat e BE-së me Shqipërinë! Ka vetëm një rekomandim, rutinë e punës së Komisionit, vendimi për të cilin merret me 28 qershor!

Ndaj, me shpresën që Këshilli Europian t’a miratojë rekomandimin e Komisionit Europian për çeljen e negociatave me Shqipërinë, na e kurseni festën, na e kurseni zhurmën mburramane dhe idiotësinë e deklaratave të denja vetëm për frekuencat e paligjshme të ERTV!

E, për ta kuptuar më mirë absurdin e kësaj feste idiote e zhurme të pakuptimtë, ia vlen t’ju sjell në vëmendje disa vargje nga poema e Ismail Kadaresë “Tirana në dimër”:

“Mesdita ia beh, si grua e dehur tapë.

Temperatura e dollari zbresin prap.

Po shqyhen celularët: okej, shkërdhatë,

Rrofsh, je yll bote, e tung, e top, e trap.

A shqip është kjo llahtarë apo dreqnisht?

Për gjithçka flitet, heshtet për gjithçka.

Ja të dy palët, xhelatë, viktima e ish,

Kujtime shkruajnë netëve me mllefe të mëdha.

Po ç’është ky popull që në gropë i shtrirë

Kujton aq krenarisht se është në majë?” /CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Basha humbës dhe hakmarrës/ Si po vijon ta përdorë PD-në

Publikuar

-

Nga

Basha humbës dhe hakmarrës/ Si po vijon ta përdorë PD-në

Ditën e sotme, Partia Demokratike ka mbledhur Kryesinë, ku do të bëhet një analizë e zgjedhjeve të 25 prillit.

Procesi i analizës do të marrë një muaj kohë, ndërsa më 17 korrik do të zhvillohet Kuvendit Kombëtar i PD.

Pas përfundimit të garës së brendshme, ku Lulzim Basha mbajti sërish karrigen e kryetarit, Partia Demokratike tashmë do të bëjë një analizë, për përgjegjësit e humbjes së 25 prillit.

Në fakt, ajo që po bën sot Lulzim Basha, do të duhej të ishte bërë para zgjedhjeve për kryetarin. Por, si gjithmonë Lulzim Basha i bën gjërat kur do vetë dhe si do vetë.

Por, një detaj që u tregua qartë edhe ditën e sotme, është fakti se Lulzim Basha, përveçse humbës serial është edhe hakmarrës.

Në mbledhjen e sotme të Kryesisë, ndër të tjera është vendosur që në mbledhjen e Kuvendit Kombëtar, që pritet të mbahet në 17 korrik, të zgjidhet edhe Këshilli Kombëtar, që do të thotë edhe largimi i Kreut të Këshillit Kombëtar, Bujar Nishani.

Kujtojmë këtu se Bujar Nishani është një ndër zërat më kritik ndaj Lulzim Bashës, pas humbjes së zgjedhjeve të 25 prillit, 2021.

Pas humbjes së zgjedhjeve, Bujar Nishani drejtoi gishtin nga Lulzim Basha, për të cilin tha se duhet të japë dorëheqjen nga drejtimi i partisë.

Por, Lulzim Basha jo vetëm që nuk dha dorëheqjen, por shpalli një datë zgjedhjesh të nxituar dhe zhvilloi një proces zgjedhor, ku vetë garonte duke qënë në detyrën e kryetarit.

E gjitha gara për kreun e PD u zhvillua në kushte të pabarabarta, ndërsa nuk kanë munguar edhe parregullsi të shumta, të cilat janë raportuar edhe nga CNA.al, ( lexo këtu), por janë denoncuar edhe nga rivalët e tij, në garën për kreun e PD.

LEXO EDHE:  Profesori i njohur paralajmëron ndryshime në qeveri/ Kush janë ministrat që rrezikohen

LEXO EDHE:  Dy krimet e prokurorëve që mbyllen dosjen e Lulzim Bashës

Dhe pas një procesi farsë, Lulzim Basha, tashmë që mbajti sërish karrigen, mesa duket ka filluar ndëshkimet, duke e nisur kështu me ish-presidentin Bujar Nishani.

Pas shpallje së rezultatit përfundimtar të zgjedhjeve në PD, Lulzim Basha doli në një konferencë për mediat, ku ndër të tjera falenderoi edhe rivalërt e tij, dhe kërkoi që të bashkojnë energjitë.

Mirënjohja ime shkon edhe për tre kandidatët e tjerë, të cilët e bënë këtë garë të vërtetë , sfiduese dhe dinamike. Për secilin prej tyre kam një mesazh: Ne kemi mendime të ndryshme por parime të njëjta, prandaj jam i bindur se përtej diferencave, nga sot energjitë dhe përpjekjet tona do të shkojnë në drejtim të kundërshtarit të vetëm të Partisë Demokratike, dhe të shumicës dërmuese të shqiptarëve, regjimit Rama-Doshi,” deklaroi Basha.

Në fakt Basha, duket se të “qan” ditën e të “vret” natën, pasi ndëshkimi që po kërkon ti bëjë Bujar Nishani, i cili në garën për kreun e PD-së mbështeti kandidaten Edith Harxhi, tregon qartë edhe hipokrizinë dhe talljen e Lulzim Bashës, me demokratët.

Lulzim Basha e ka treguar, se Partinë Demokratike e përdor vetëm e vetëm për interesat e tij personale, dhe të familjes.

Partia Demokratike nuk është pronë e Lulzim Bashës, por ai vijon ta përdorë si të tillë./CNA.al

Jemin Gjana, “gjeniu” që zgjidh hallet e Lulzim Bashës

Të gjitha manipulimet e procesit zgjedhor nga Lulzim Basha

Procesi skandaloz zgjedhor në PD/ Nga zhdukja e anëtarëve në lista tek votimi në grup

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Nuk mund të presim deri 2025”/ Zbardhen detajet, çfarë deklaroi Basha në mbledhjen e Kryesisë

Publikuar

-

Nga

“Nuk mund të presim deri 2025”/ Zbardhen detajet, çfarë deklaroi Basha në mbledhjen e Kryesisë

Në mbledhjen e sotme të Kryesisë së PD, ndër të tjera, Lulzim Basha është ndalur edhe tek zgjedhjet e 13 qershorit, të cilat sipas tij treguan vullnetin e demokratëve për të vazhduar betejën për ndryshim.

Basha ka theksuar se demokratët kanë kërkuar vazhdimin e betejës dhe ai paralajmëron se për këtë qëllim duhet përgatitje me të gjitha format e mjetet për këtë përballje.

Gjithashtu, Basha tha se shqiptarët e demokratët nuk mund të presin deri në 2025, prandaj një orë e më parë duhet rrëzuar regjimi.

“Është e domosdoshme që të gjithë ne, nga Kryesia te Këshilli kombëtar, të lexojmë qartë atë që ishte vullneti i demokratëve. Ata e dinë më mirë se ne se cfarë ka ndodhur në 25 prill, ata e dinë më mirë se ne se sa e vështirë është përballja me regjimin, ndaj cdo hap që do të bëjmë deri në përfundimin e analizës dhe mbledhjen e Kuvendit Kombëtar, duhet të kemi parasysh që demokratët na kërkuan vazhdimin e betejës. Dhe për të arritur këtë, detyra jonë është të përgatitemi me të gjitha format dhe mjetet për këtë përballje. Një përballje që kërkon që Partia Demokratike të jetë e gatshme për ta kryer detyrën e saj ndaj regjimit një orë e më parë, sepse Shqipëria, shqiptarët dhe demokratët nuk mund të presin deri në 2025. – tha Basha.

LEXO TE PLOTE

Kronika

I dënuar për trafik droge/ Konfiskohen pasuritë e Moisi Habilajt

Publikuar

-

Nga

“Miqësi me djalin e një bosi droge”/ Mediat italiane zbardhin përgjimet, del emri i Moisi Habilajt

Gjykata e Posaçme Kundër Krimit të Organizuar dhe Korrupsioni, ka konfiskuar 22 pasuritë e Moisi Habilajt dhe familjareve te tij.

Moisi Habilaj, i cili është konsideruar si koka e grupit të trafikut të drogës, u arratis nga vendi i vuajtjes së dënimit të arrestit të shtëpisë, në Itali, dhe tashmë është shpallur në kërkim ndërkombëtar.

Pasuritë e Moisi Habilajt dhe familjarëve të tij, qe rezultojnë të jenë konfiskuar disa apartamente, truall, njësi, ndërtesë, garazh, si dhe disa makina të llojit “Audi”, “Ford” e “Skoda”.

LEXO EDHE:  Deklarata e fortë/ Zbulohet se si e ka shkelur Rama ligjin me të 'dyja këmbët'
LEXO EDHE:  Deklarata e fortë/ Zbulohet se si e ka shkelur Rama ligjin me të ‘dyja këmbët’

Kujtojmë këtu se disa ditë më parë, SPAK i kërkoi Gjykatës së Posaçme, konfiskimin e pasurive të Moisi dhe Florian Habilajt.

Pasuria e Habilajve llogaritet të jetë rreth 82.4 milionë lekë, dhe konsiston në disa pasuri të paluajtshme në Vlorë./ CNA.a

SPAK kërkon sekuestrimin e pasurive të Habilajve në Vlorë/ Zbulohet shifra

LEXO TE PLOTE