Connect with Us

Statuti i kooperativës dhe statuti i Lulit

Aktualitet

Statuti i kooperativës dhe statuti i Lulit

Publikuar

-

Lulzim Basha pritet që pas pak ditësh të mbledhë Këshillin Kombëtar të Partisë Demokratike. Këshilli i Zgjedhur katër vite më parë, i cili nuk është thirrur asnjë ditë që nga data kur është zgjedhur. Katër vite megjithëse me kompetencat si institucioni më i lartë midis dy kuvendeve, këtë e ka të shkruar edhe në statut, Lulzim Basha nuk e thirri kurrë.

Të shtunën e shkuar, Basha mblodhi kryesinë dhe do ti paraqesë Këshillit Kombëtar disa ndryshime statutore, të cilat i përgatiti me sekretarët e tij. Por, këto ndryshime janë një hiç, përpara faktit sesi sillet Lulzim Basha me statutin.

Në gati pesë vite të drejtimit të PD-së prej tij, Basha e ktheu Kushtetutën e demokratëve në letër higjenike, duke e vendosur në tualetin e zyrës së tij.

Pasi u zgjodh vetë kryetar, Kuvendin e zgjodhi një vit me vonesë. Më pas në shkelje të statutit emëroi në krye të sekretariateve dhe departamenteve njerëz pa garë, pra pa i zgjedhur në Këshillin Kombëtar. Emëroi dhe shkarkoi kryetar degësh pa thirrur kryesinë dhe pa bërë asnjë konsultim. Çdo veprim politik e kreu në shkelje të statutit pa thirrur kryesinë. Këshillin Kombëtar nuk e mblodhi asnjëherë në katër vite. Bojkotoi parlamentin pa vendim kryesie. Doli kundër reformës në drejtësi pa vendim kryesie dhe pa mbledhur Kuvendin. Hyri në çadër pa asnjë konsultim me kryesinë e PD-së. Shkoi e firmosi marrëveshje me Edi Ramën, një akt i rëndësishëm politik, pa thirrur Këshillin Kombëtar apo Kuvendin. Hyri në qeveri dhe humbi turpshëm zgjedhjet.

Zhvilloi zgjedhje në PD, të cilat i manipuloi sërish duke shkelur statutin. Ju kërkua në katër vite pa ndalim mbledhja e Këshillit Kombëtar dhe asnjëherë nuk e bëri. Thirri kryesinë në shtator duke premtuar analizë. Nuk e bëri kurrë dhe Këshilli Kombëtar apo Kuvendi nuk kanë marrë asnjëherë në shqyrtim dy humbjet e turpshme të Lulzim Bashës.

LEXO EDHE:  Veliaj nxjerr zbuluar Bashën/ Kunati erdhi në Bashki dhe aplikoi për leje për vilën e pestë

Gjithçka e ka bërë Basha, këto që përmendem më lart e shumë të tjera janë akte politike që tregojnë se për të statuti nuk vlen, prandaj dhe ndryshimet që po bën janë të pa vlera, kur ai nuk i zbaton.

Rasti i fundit i emërimit të kryetarit të PD-së në Durrës e bën edhe më qesharak statutin e Bashës dhe veprimet e tij.

Dikur kooperativat e famshme të diktaturës, ashtu si Lulzim Basha kanë patur një statut dhe kryetari i kooperativës zgjidhej nga kooperativistët, por që në fakt nuk ndodhte kurrë ashtu. Atë e propozonte komiteti i partisë, ose sekretari i parë i rrethit. Edhe statuti i Lulit, ndryshimet e fundit dhe akti i tij në vazhdim nuk tregojnë gjë tjetër veçse faktin se statuti i PD-së me Lulin në krye është njësoj si statuti i kooperativës në diktaturë./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bota

SHBA do të kërkojë nga Kina t’u përmbahet “rregullave të lojës”

Publikuar

-

Nga

SHBA do të kërkojë nga Kina t'u përmbahet "rregullave të lojës"

Zëvendës Sekretarja amerikane e Shtetit Wendy Sherman pritet t’i bëjë të qartë Kinës në bisedimet e ardhshme, se Uashingtoni e mirëpret konkurrencën me Pekinin, por me rregulla të barabarta loje, që synojnë parandalimin e konflikteve, thanë zyrtarë të lartë amerikanë.

Në njoftimin për shtyp, që i paraprin bisedimeve të zonjës Sherman me Këshilltarin e Shtetit kinez dhe Ministrin e Jashtëm Wang Yi, në Tianjin, thuhej se dy ekonomive më të mëdha në botë u duhet të gjejnë mënyra të përgjegjshme për të menaxhuar konkurrencën.

Ajo do të nënvizojë se ne nuk duam që një konkurrencë e ashpër dhe e vazhdueshme të shndërrohet në konflikt“, tha një zyrtar i lartë i administratës amerikane, përpara që atij që do të jetë takimi i parë i rangut të lartë ballë për ballë mes Uashingtonit dhe Pekinit, pas disa muajsh. Kjo është pjesë e përpjekjeve që të dyja palët po bëjnë për të qetësuar marrëdhëniet e acaruara.

LEXO EDHE:  Numërimi për kandidatët në Lezhë/ Ja kush kryeson listat e PS dhe PD

Kjo është arsyeja pse SHBA-ja dëshiron të sigurojë parametra për të menaxhuar me përgjegjësi marrëdhëniet“, tha zyrtari amerikan. “Ajo (zonja Sherman) do të bëjë të qartë se ndërsa ne e mirëpresim konkurrencën e fortë e të qëndrueshme me Kinën, të gjithë duhet të luajnë me rregulla të barabarta loje“.

LEXO EDHE:  Numërimi për kandidatët në Lezhë/ Ja kush kryeson listat e PS dhe PD

Zonja Sherman pritet të mbërrijë të dielën në Tianjin, një qytet në juglindje të Pekinit dhe do të qëndrojë deri të hënën.

Ndërkohë javën tjetër Sekretari amerikan i Mbrojtjes Lloyd Austin do të udhëtojë drejt Singaporit, Vietnamit e Filipineve ndërsa Sekretari i Shtetit Antony Blinken do të vizitojë Indinë, shenja të një përpjekjeve të SHBA-së për të intensifikuar angazhimin në këtë rajon ndërsa Kina po sfidon ndikimin e Uashingtonit në Azi./voa

LEXO TE PLOTE

Bota

Afganët kërkojnë më shumë mbështetje për forcat e sigurisë

Publikuar

-

Nga

Afganët kërkojnë më shumë mbështetje për forcat e sigurisë

Mes dhunës së vazhdueshme në Afganistan, duke përfshirë dhe raketat që ranë këtë javë pranë pallatit presidencial gjatë lutjeve me rastin e Bajramit, talibanët po bëjnë thirrje që Presidenti Ashraf Ghani të tërhiqet si kusht për të negociuar me pas një zgjidhje politike.

Të premten, zëdhënësja e Shtëpisë së Bardhë Jen Psaki tha se Presidenti Biden mbështet udhëheqësit e popullit afgan, duke përfshirë Ashraf Ghanin. Ajo tha se po zhvillohen negociata të vazhdueshme mes udhëheqësve afganë dhe talebanëve.

Ne besojmë se një zgjidhje politike është rezultati i vetëm për paqen e qëndrueshme në Afganistan, por ne do të vazhdojmë të sigurojmë mbështetje për qeverinë në disa forma: si ndihma humanitare, mbështetje dhe trajnime për forcat e sigurisë dhe gjithashtu do të vazhdojmë t’i inkurajojmë ata të marrin një rol udhëheqës në mbrojtjen e popullatës”, tha ajo.

LEXO EDHE:  Jozefina me uniformë lufte dhe Basha me rroba banje/Nga Andi BUSHATI

LEXO EDHE:  Jozefina me uniformë lufte dhe Basha me rroba banje/Nga Andi BUSHATI

Në fillim të kësaj jave në Pentagon, gjenerali i Ushtrisë Mark Milley bëri një vlerësim të situatës dhe të asaj që mund të ndodh në Afganistan.

“Ekziston një mundësi për të negociuar ende. Ekziston një mundësi që talibanët të marrin kontrollin e plotë, janë disa skenarë në lojë. Ne jemi duke monitoruar nga afër. Përfundimi ende nuk dihet”, tha Gjeneral Mark Milley, Kreu i Shtatëmadhorisë amerikane.

Në një takim virtual me gazetarët amerikanë të premten, disa anëtarë kryesorë të parlamentit afgan kërkuan që Shtetet e Bashkuara të vazhdojnë të ndihmojnë me fonde e të mbështesin forcat e sigurisë.

Ata gjithashtu kërkuan më shumë dronë amerikanë për të sulmuar artilerinë talibane. Ligjvënësit afganë thanë se situata do të përkeqësohet me tej me largimin e forcat amerikane në shtator./voa

LEXO TE PLOTE

Kronika

Si nisi sherri për makinat/ Të plagosurit shokë me njëri-tjetrin, u qëlluan me armë teksa pinin kafe në lokal

Publikuar

-

Nga

Sherri për makinat/ Të plagosurit shokë me njëri-tjetrin, u qëlluan me armë teksa pinin kafe në lokal

Aldo Gjini është autori i plagosjes së dyfishtë me armë zjarri që ndodhi mbrëmjen e sotme në Tiranë.

Dy të plagosurit në Tiranë, Altin Gjoka dhe Jetmir Marashi rezultojnë se janë shokë me njëri-tjetrin u konfiktuan me Gjinin pas një incidenti me makinat.

Në momentin që dy të rinjtë Altin Gjoka dhe Jetmir Marashi u ulën në lokalin që ndodhet në kompleksin “Grand”, Gjini ka shkuar dhe pas debatit verbal i ka qëlluar me armë.

LEXO EDHE:  Ndërtimi i TEC-it në Korçë/ PD nxjerr dokumentin që implikon kryebashkiakun Filo

LEXO EDHE:  Ndërtimi i TEC-it në Korçë/ PD nxjerr dokumentin që implikon kryebashkiakun Filo

Autori është larguar me një makinë me targë “AA 001 RN”, ndërsa policia është vendosur në ndjekje të tij./CNA.al

LEXO TE PLOTE