Connect with Us

Për futjen në BE, ndryshimi duhet të vijë që nga rinia

Opinione

Për futjen në BE, ndryshimi duhet të vijë që nga rinia

Publikuar

-

Nga Enrik Braho

*Ditën e djeshme Komisioni Europian rekomandoi që BE-ja të fillojë bisedimet për anëtarësimin me Shqipërinë, ndërsa në qershor pritet që të shprehet Këshilli lidhur me këtë rekomandim.

Por ky ishte një ndër hapat e parë të një rruge të gjatë e cila përfundon me ditën e shumëpritur, e cila mund të jetë në një të ardhme të largët, ditën kur shteti Shqiptar të hyjë zyrtarisht në BE. Një ëndërr dhe dëshirë e Kombit Shqiptar, sidomos e rinisë së saj. Por që një ëndërr dhe dëshirë të realizohet duhet shumë punë dhe sakrificë.

Sot, më shumë se kushdo tjetër, futjen në BE e kërkon rinia shqiptare. Futja në BE i përket të ardhmes dhe “e ardhmja është e rinisë” një thirrje të cilën e dëgjojmë shpesh nga politikanë, media dhe organe të ndryshme, por rinia shqiptare duhet të dëgjojë dhe thirrjen nga një i ri shqiptar “koha është te unë dhe vendi më është lënë amanet mua” e cila nënkupton se sot rinia duhet të fillojë ta përgatisë të ardhmen dhe se ajo është amanet për të. Më shumë se e ardhmja është e sotmja. Duke u inkuadruar në të tashmen, bëhet e ardhmja e vendit. Rinia shqiptare duhet të kuptojë se luan një rol të rëndësishëm për futjen në BE. Fati i Shqipërisë mund të ndryshojë nga rinia.

Rini, kjo fjalë e cila nënkupton persona energjik, të vullnetshëm, të guximshëm pozitivë, fitues, të gëzueshëm, persona me një qëllim në jetë me plot ëndrra dhe dëshira. Por nëse do të përballesh me rininë shqiptare zhgënjimi do të jetë i pashmangshëm, teksa do të shohësh një rini rrjetesh sociale, kafenesh dhe bastesh sportivë. Ëndrra dhe dëshira e vetme e kësaj rinie është largimi nga atdheu, ku vitet e fundit numri i largimit të shqiptarëve nga vendi i tyre është i përafërt me atë të sirianëve të cilët jetojnë në një vend lufte. Pesimizmi është sëmundja më e madhe që e ka prekur këtë rini.

Çdo i ri shqiptar që kërkon futjen në BE duhet t’i drejtojë disa pyetje vetes dhe të ndërgjegjësohet: A ka shteti Shqiptar një rini të duhur për t’u bërë një vend anëtar i BE-së? A pranon BE-ja të bëjë pjesë të saj një vend i cili ka një numër të madh kafenesh dhe bastesh sportivë dhe një numër të madh të rinjsh të papunë? A Pranon BE-ja të bëjë pjesë të saj një rini e cila nuk proteston për të kërkuar më mirë për të dhe për vendin e saj?

LEXO EDHE:  Dita e Pavarësisë e gjen vendin në zi/ BE: Më shumë së kurrë jemi pranë popullit shqiptar

Rinia shqiptare e cila kërkon futjen e vendit të saj në BE duhet të ndryshojë. Duhet të fillojë të ndiejë sadopak ndjenjën e patriotizmit dhe të fillojë të punojë edhe në vendin e saj jo vetëm në vend të huaj, pavarësisht se të ardhurat janë më të vogla. Duhet të ngrejë zërin e saj duke protestuar nëpër sheshe, duke protestuar për të drejtat e saj dhe jo duke krijuar një ngjarje proteste në rrjetet sociale. Duhet të kuptojë se për të mirën e vendit të tij nuk duhet të bëhet bashkë me këtë politikë të korruptuar por t’i dalë kundra saj. Një i ri shqiptar sot duhet të fillojë të studiojë dhe të arsimohet duke u bërë tamam në kuptimin e mirëfilltë të fjalës student dhe jo duke qenë një “parazit” në shkollë.

Është shumë e lehtë për t’ia hedhur fajin dikujt tjetër por rinia shqiptare duhet të shikojë në radhë të parë fajin tek vetja e saj. Vërtet shteti shqiptar ka shumë të rinj të papunë por çfarë po bën rinia sot kundër qeveris që nuk po hap vende të reja pune? Sot Shqipëria ka një nivel të lartë korrupsioni dhe rinia është kundra kësaj por çfarë po bën për ta luftuar këtë fenomen? Zgjedhin rrugën më të lehtë, largimin nga atdheu.

Rinia shqiptare e ka dëshmuar një herë se mund të ndryshojë fatet e vednit të saj kur në vitin 1991 rrëzoi sistemin diktatorial. Mund të jetë pikërisht kjo rini e cila mund ta fut shtetin shqiptar në rrugën e duhur për t’u anëtarësuar në BE.

Të gjitha ndryshimet që u përmendën më lart duhet t’i bëjë çdo i ri shqiptar në qoftë se do të mirën e Shqipërisë pasi nata nuk mund të ndriçohet vetëm me disa yje./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
1 Koment

1 Koment

  1. one

    18 Prill, 2018 at 7:29 pm

    Te rinjte shqiptare mendojne dhe ndjehen keshtu sepse keshtu i mesovi shoqeria dhe prinderit qe perpiqen te Balancojne problemet e izolimit duke u futur ne europe me.not. Patriotizmi dhe Demokracia shqiptare Eshte e re dhe e brishte sepse Kaq Kohe Eshte forcuar komunizmi. Ne jemi aq larg kerkesave Europes as edhe sot I kerkojme patriotizem Edhe Europe te majtes dhe pasardhesve ideologjike te komuneve qe ne kete drejtim as.e kane as per.detyre as per Tradite as e kane te mundur vecse ne enderr!! Rinia shqiptare thjesht p.o. paguan gabimet e shumta te prinderve shumica injorante qe refuzojne te ndreqen apo ta lene europen femijeve te tyre dhe I djegin gjoja per te ndihmuar te ardhmen e tyre duke vajtur ilegalisht aty ky me vite peshtynin. Se europianet e vertet ne shqiperi dine me mire se Kaq..dhe p.o. .besoj se kush nuk u be europjan duke vajtur pa ligj por zgjodhi.shqiperine do behet.vertet neser. Sa per papunesine duhet zgjidhur akoma me shume se vetingu. Se gjysma e korrupsionit Eshte.shkaktuar nga varferia. dhe papunesia.dhe suksesi tone europjan varet nga ajo.jugu europian e pesovi ne duhet te mesojme me mire.me eurot e emigranteve nuk behemi as te pasur as Europjane behemi magjistare me.numrat. demokracia dhe patriotizmi shqiptare jane Akoma me.shkalle te.heret. por ju kur.femijet tuajn qajne I mbani I ushqeni nuk I fusni shkelmen.keshtu.edhe shqiptari p.o. s mesovi te.ushqeje Europen brenda ne shqiperi dhe jo ta ndeshkoje se Kaq Kohe se ka forcuar , edhe tapetin e kuq ti shtrosh kur.te.hyje as ka per ta pare europen.Ekonomia e.forte dhe edukim europian bejne vetingu Pak te nevojshem.por Mos.harroni as europa nuk Eshte parajsa.dhe ne jemi dhe me keq ta p.o. dhe me mire. Besoj se nje pjese e shqiperise meriton te hyje e te jetoje ne europe. Se jane Europjane. A e meriton shqiperia? Do duket..ska pse.te Mos ikin europjanet shqiptare se shume.shqiptare jane ideologjokisht antieuropjane. Ata as me pashaporta as me not nuk shpetojne dhe vetem do shkatrohen p.o. u perpoqen.
    po kur JU shoh te puthni Doren qe ju vret per te Dyten here … them se jo nuk e meritojne akoma.mesoni njehere nga gabimet qe p.o. vrasin te ardhmen e femijeve tuaj.Forconi ekonomine lokale dhe thoni jo ndihmave dhe u afruat.rruga per me eu kalon nga shqiperia. dhe nga patriotizmi, por ju e keni ngaterruar pak kete te fundit dhe i rrate shkurt, dhe ju doli kaq gjate sa besoj veshtire te arrini.dhe Europa.eshte VETEM per te rinjte, detyrimisht.Te tjeret , kush eshte andej, eshte per demin e shqiperise pjesa derrmuese.

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Opinione

Nga Bledi Mane/ Dua një puthje për Shën Valentin…

Publikuar

-

Nga

* Jam rrugëve sot, rrugëve të Tiranës me një buqetë të madhe trëndafilash. Eci më këmbë, takoj njerëz, u fal një lule, i puth dhe largohem.

Deri tani kam puthur një grua plakë që mbante rradhën te sporteli ku paguhen dritat, pastaj putha një tropojan të papunë që del çdo ditë të kërkojë punë te ura e Brrylit. Në Bllok putha një vajzë 21 vjeçare që silikoni e kishte rritur 20 vjet më tepër në moshë dhe pas puthjes më kërkoi 180 euro.

I ika vajzës dhe i dola para një qerosi kokëmadh nga Mamurrasi që ngiste një makinë BMW X6 ngjyrë qumshti. Sa hapi xhamin, zgjati pistoletën drejt meje e sapo filloi për të më sharë, e putha dhe ia ngriva fjalët në fyt.

Meqënëse Blloku është afër, shkova te godina e qeverisë. Gardistët vlonjatë nuk më lanë të hyja por i putha dermanët një e nga një, ua bëra pak qejfin siç e duan ata e ua prisha mendjen. U ngjita lart në katin e tretë dhe para më doli Vali Bizhga me Ëngjëll Agaçin. Nuk pret njeri Edi Rama, është pak i zënë-më thanë.

Pa folur fare ua rroka kokat, ua afrova fytyrat te e imja, u përkula pak të arija gjatësinë e Ëngjëllit dhe fillova tu fus llapën të dyve mu aty në koridorin e lartë. Ëngjëlli vinte era Marlboro pa pullë, ndërsa Vali Bishga sapo kishte ngrënë hudhrën e mëngjesit. Një derë u hap pakëz dhe prej boshllëkut dallohej fytyra e skuthtë e Endri Fugës që më kërkonte te puthja edhe atë. Nuk i dhashë as lule e as puthje Fugës e pasi i lashë si krushq të ngrirë dyshen Bizhga-Agaçi nxitova matanë Lanës.

Te zyrat e PD-së kryetari nuk kishte ardhur ende e ndërkohë që Gaz Bardhi justifikohej duke thënë se Lul Basha nuk është gjumash, unë e putha fort Gazin e Kavajës. Sytë iu pushtuan nga lotët dhe pasi vari kokën në supin tim, psherëtiu:

-Kam 3 vjet që s’më puth askush. Për herë të fundit më ka puthur djali i Rexhep Meidanit në korrik të 2017-s kur isha ministër drejtësie. Mezi pres të vi më pushtet ti bie prapë qylit me puthje.

E putha edhe një herë Gazmendin e përvëluar dhe vrapova te shtëpia e doktor Berishës. Sa bëra të trokas në derë dëgjoja klithma dhe zënka. Liri Berisha i ishte turur burrit dhe e i urdhërohej plot maraz:

LEXO EDHE:  Dita e Pavarësisë e gjen vendin në zi/ BE: Më shumë së kurrë jemi pranë popullit shqiptar

LEXO EDHE:  Hapja e zyrës ndërlidhëse të EUROPOL në Shqipëri/ Soreca: Një hap drejt BE-së

-Nuk ta jap, jo.

-Nuk ta jap, jo se ka 23 vjet që nuk të bën derman as viagra!

Puthja më doli huq te kjo shtëpi dhe pa përtuar u nisa drejt Bashkisë. Më buzëqeshën, më mirëpritën dhe më thanë të pres pak. Më orientuan zyrtarisht, nëse do puthësh Erion Veliajn si fillim do njoftohen 639 policë bashkiakë dhe orkestra frymore e qytetit. Njëkohësisht do urdhërohen të vinë 54 kamerat e 27 televizioneve, 370 gazetarët e 740 portaleve, 44 montazhierë, 1780 vullnetarët komentues të rrjeteve sociale madje do jetë i pranishëm edhe Trupi Diplomatik i akredituar në Tiranë.

Sapo u thashë “Po”, brenda 10 minutash gjithçka ishte gati. Lali Eri më priste në zyrë dhe sapo u hap dera kërciti puthja ime e bashkë me të blicet dhe dritat e kamerave. Nuk mi shkulte buzët e tij të thara nga buzët e mia e ndërsa rënkonte nën zë më pëshpëriti te veshi e më tha:

-Ti puth më mirë se babai i Dua Lipës!

Me trëndafilat e pakësuar në duar dola në bulevard dhe i ngrita dorën një taksie.

-Urgjent në Rinas, i dhashë urdhër shoferit dhe makina e verdhë vërdhoi drejt aeroportit.

-Lekë nuk kam por po të jap një puthje dhe një trëndafil, kusurin jepja pronarit tënd-bëra shaka me taksixhiun dhe u futa brenda terminalit të nisjeve.

Bosh, qetësi, altoporlantët nuk njoftonin pasagjerët, edhe sportelet bosh. Një polic dremiste brenda kabinës por e zgjova, i bërtita:

-Ej sheeeef, kuuuu jaaaanë njeeeerëëëzit?

Polici kaploi sytë, vuri kapelen mbi kokën e tij formë Skrapari dhe më ktheu përgjigjen që s’prisja:

Sapo ikën të gjithë në Londër, Boston, Frankfurt, Milano, Paris. Ikën, ikën, ikën, ikëëëën!

Veshët e mi buçitën si Hiroshimë, koka mu var prej gravitetit të turpit, krahët mu lëshuan, trëndafilat mu derdhën në tokë dhe bashkë me lulet e kuqe u plasa edhe unë…

U përmenda 10 minuta para mesnatës. Veten e gjeta në ambulancën e Vorës e teksa kërkoja ujë, përballë meje shikoja veten time nga ekrani i një televizori të vogël. Spikeri lexonte plot dëshpërim:

Grabitja në aeroportin e Rinasit ndodhi në mesditë. Trëndafilat e kuq të gazetarit dyshohet se i vodhën 3 persona të maskuar të cilët më pas larguan me një makinë të zezë dhe u fshehën në Fushë-Krujë. Policia u vu në ndjekje të keqbërësve!

LEXO TE PLOTE

Opinione

Pse Elton Haxhi nuk është dora që urdhëroi rinovimin e liçensës së Duty Free!

Publikuar

-

Nga

Elton Haxhi zv.ministri që firmosi liçensën e re të Duty-Free dha sot dorëheqjen.

Nëse të gjithë thonë që liçensa është dhënë në shkelje të ligjit, atëherë logjika e thjeshtë e do që të arrijmë në konkluzionin që Elton Haxhi ka firmosur për korrupsion. Dilemat nuk i heq dorëheqja nga karrigja e pavlerë e zv.ministrit.

Ambasadorja e re sot e ndërroi parrullën dhe nga “duhet të vazhdojmë Reformën në Drejtësi” e zëvendësoi sot me “SPAK duhet të jetë i suksesshëm patjetër”.

Do bëhet Elton Haxhi subjekt i SPAK?

Pse Rama nuk i bën kallëzim penal Elton Haxhit në SPAK? A ka mundësi një copë zv.ministri “rrakeik” si Elton Haxhi që të ketë bërë gjithçka, pa dijeninë dhe OK e Ramës, apo të mëkëmbësit të Ramës, Engjëll Agaçit?!

Çështja e liçensës së Duty Free, sido që të shkojë çështja në gjykatë, nuk kalon më pa kosto për buxhetin e shtetit, përveç kostos në raport me partnerët gjermanë dhe amerikanë.

LEXO EDHE:  Gjosha vizitë në Hungari/ Szijjarto: Pro integrimit të Shqipërisë në BE

LEXO EDHE:  Thellohet skandali me lobimet/ Mediat europiane: Basha kundër integrimit të Shqipërisë

Pse Rama po lan duart nga ajo histori duke “dorëhequr” Elton Haxhin?

Ose Elton Haxhi është përgjegjës penalisht për firmën që ka vënë, ose nuk ka përgjegjësi fare. Ajo firmë është ose në përputhje me ligjin dhe Rama që gjykon çdo vendim gjykate, mund të gjykojë edhe firmën e “një cope zv.mimistri” të vetin, ose në kundërshtim me ligjin dhe Rama duhet të bëjë shembull “pizëvengun” që i prishi imazhin qelibar të qeverisjes.

Vështirë se mund të besojmë se “kokrra e zevendës ministrit”, vuri në lëvizje gjithë piramidën e Ministrisë së Financave dhe Drejtorisë së Përgjithshme të doganave që paketuan për 24 orë rinovimin e liçensës së Duty Free./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Opinione

Tirana, midis ndryshimit dhe braktisjes

Publikuar

-

Nga

* 100 vite ne periudhen qe jetojme, eshte kohe e mjaftueshme per ndertimin e nje kryeqendre te zhvilluar qe i paraprin zhvillimit te te gjithe vendit. Kryeqytetet e kane shume me te lehte te ecin me hapin e kohes dhe te jene te krahasueshme me simotrat e zhvillura te kontinentit edhe kur jane qendra te shteteve shume me te prapambetura. Per fat te keq kete nuk mund ta themi per Tiranen ne njeqindvjetorin e shpalljes se saj Kryeqytet i Shqiperise.

Elementi i pare i vleresimit te zhvillimit te nje qyteti sigurisht qe mbetet aspekti i tij urban, shkaterrimi i te cilit pothuaj e ben te pakthyeshem jete e mot ringritjen e qytetit. Ndryshe nga problematikat e tjera te cilat jane te rikuperueshme, shkaterrimi urban per nje qytet eshte si nje semundje e pasherueshme qe do ta mundoje gjithmone e me shume pacientin.

Periudha diktatoriale, edhe pse i imponoi Kryeqytetit nacional-komunizmin dhe ndertimet joestetike te objekteve qe e shemtuan ate, te pakten nuk demtoi urbanistiken e tij. Ne vitet 90 sistemi monist trashegoi nje qytet te zymte e te varfer, mbi te cilin me pak perpjekje mund te ndertohej lehte nje qytet Europian. Nese levizjet migratore demtuan rende periferine e Tiranes me ndertime pa leje dhe kaotike por gjithsesi te ulta, ato qe i dhane goditjen fatale zhvillimit urban te qytetit ishin te ashtuquajturat “ndertimet shumekatshe me leje pjesore” ne qender te tij.

Ne te dyja rastet Tirana u shfrytezua politikisht per arsye elektorale. Ne kryeqytet jo vetem u lejua ndertimi i qindra objekteve paleje, por u be edhe legalizimi i tyre pa ju nenshtruar me pare asnje studimi urban. Ne me pak se 20 vite, tre nga politikanet kryesore te vendit ne rolin e kryebashkiakut, dhane pa kriter leje ndertimi abuzive. Keto leje prodhonin begati per karrieren e tyre politike por shkaterrim per qytetin. Fale ketyre politikave rrenuese te nderrmara vetem per qellime elektorale, sot Tirana e ka pothuaj te pamunder ndertimin e nje rrjeti tramvai edhe ne qendren e saj. Kemi nje qytet jo vetem pa hapsira publike, por qe ngjason me nje vendgrumbullim betoni te shperndare ne menyre te rastesishme. Dhe gjithashtu nje Kryeqytet qe ne 100 vjetorin e tij si ka mbetur pothuaj me asnje vlere identitare prej periudhes se themelimit.

Dhe si per te na bindur perfundimisht se ajo eshte shkaktarja qe ne kete pervjetor Tirana nuk ka pothuaj asgje nga shkelqimi i merituar, politika na ka dhene edhe nje prove te fundit uleritese. Fal politikes se mbrapshte te viteve te fundit, Tirana sot nuk mund te konsiderohet me qytet as ne kuptimin formalo-thelbesor, sepse i mungon “demosi”, pra demokracia si forme organizimi. Nese qytetet linden dhe u zhvilluan si nevoje e drejtimit te perbashket nga qytetaret e tyre, Tirana sot drejtohet nga nje njeri i vetem, me organe totalisht njepartiake dhe jo pluraliste. Kush mund ta mendonte se kryeqyteti i nje vendi Europian, me i aferti gjeogradikisht me Athinen ku dhe lindi demokracia, do te riperseriste veten pas 30 vitesh nga permbysja e komunizmit dhe cdo vendim te qytetit do ja linte ne dore nje njeriu te vetem.

LEXO EDHE:  BE nxjerr zbuluar Rusinë/ Shpenzon 1,1 miliardë euro në vit për fake news

LEXO EDHE:  Nga Lutfi Dervishi/ Shqiptarët dhe planet A, B, C, D për BE-në

Dhe nese dikush mund te kundershtoje kete konstatim duke thene se te pakten Tiranes sot i mungon shtatorja e njeshit ne qender te qytetit, gabohet. Eshte edhe me keq se kaq. Sot ne 100 vjetorin e shpalljes Kryeqytet nga Kongresi i Lushnjes, ngjarja me perparimtare e Shqiperise qe nga Pavarsia,Tirana e ka me veshtire se me pare te jete shprehje e nevojes se shoqerise per ndryshim. Tre Kryebashkiaket e fundit te Tiranes kane nje rol deciziv ne kete proces ku nje grup individesh qe nuk e kalojne dyzinen, kane themeluar nga Tirana nje sistem pothuaj oligarkik. Ata perfitojne nga cdo gje qe ndodh ne qytet, asgje sbehet pa lejen e tyre dhe ceshte me e keqja, ata behen gjithmone bashke perballe ndryshimit. Dhe per dreq, ky sistem i mbrapshte nuk ka as shtatore te ngritur qe te mund te permbysej me nje te rene. Ndaj qytetaret midis dilemes per tju nenshtruar apo ndryshuar, gjithmone e me shpesh po zgjedhin ta lene Qytetin.

Nga Fabian Topollaj

Keshilltar i Keshillit te Bashkise Tirane
Perfaqesues i Partise “Bindja Demokratike”

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: