Connect with Us

Denoncoi dhunën, autorët të lirë/ Ja si përgjigjet Shefi i Komisariatit (video)

Aktualitet

Denoncoi dhunën, autorët të lirë/ Ja si përgjigjet Shefi i Komisariatit (video)

Publikuar

-

Lefter Pirja denoncoi në emisionin “Stop” dhunën nga katër persona, të cilët e kanë goditur me thika e doreza, për shkak se u kërkoi dërrasat e ndërtimit që i kishin marrë.

“Katër persona, që i kam denoncuar në policinë e Kuçovës, më kanë goditur të premten në darkë. Më kanë goditur nuk e di me çfarë, me thika, me doreza. Më kanë çarë siç e shikoni dhe vetë dhe kam shkuar në spitalin e Kuçovës. Aty ka mbërritur policia dhe kam denoncuar një person nga personat që kanë filluar sherrin. Ky person quhet Afrim Pirje”.

Denoncuesi rrëfeu si nisi ngjarja nga fyerjet e tyre dhe më pas degradoi në dhunë fizike nga tre persona kundrejt tij. Ai ka ende në trup e fytyrë shenjat e plagëve të thella dhe për këtë ka bërë denoncim në polici, por personat dhunues vazhdojnë të enden të lirë dhe polici i zonës Dule Metushi nuk ka bërë asgjë.

“I kam në lagje, i kam në lokal, ham e pijmë, por siç e pësova unë do ta pësojë një tjetër nesër. I plotfuqishmi i zonës, Dule Metushi s’ka bërë asnjë lloj veprimi për katër emrat që i kam dhënë unë. Unë kërkoj drejtësi nga shteti, ndaj kam ardhur te ju se shoh që shteti nuk po vepron siç duhet”, u shpreh i përlotur i dhunuari.

Gjatë një komunikimi me kamera të fshehtë, Metushi thotë se nuk mund të bëjë asgjë nëse viktima e dhunës nuk merr raport mjekësor.

Dule Metushi – Si kaloni? Mirë? Çkemi? E more raportin?

Qytetari –  Unë raportin e mora, por erdha të pyes ça është bërë me denoncimin që bëra unë. Unë bëra denoncimin të premten, një person që nuk është thirrur fare dhe të shtunën që kam bërë denoncimin katër persona, që ta lash vetë në…

Dule Metushi – Hë, hë, hë…

Qytetari – Si ka mundësi këta persona i shikoj para syve të mi që nuk janë…

Dule Metushi – Ca do ti? T’i varim? Ta shpjegova atë ditë, por ti s’e ke patur mendjen.

Qytetari – Si s’e kam pasur mendjen? Unë isha i sakatuar.

Dule Metushi – Dale! Duro një çikë ee… Të thashë merr raportin mjekësor dhe nga raporti mjekësor do përcaktohet se është grindje apo është plagosje e lehtë. Në qoftë se është plagosje e lehtë do kalojë, do t’i thërrasim ne të gjithë personat.

Qytetari – Si do t’i thërrasim? Një gjë të lehtë e shikon këtë ti?

Dule Metushi – E bën vlerësimin ai, doktori. Më jep raportin, më jep raportin!

Qytetari – Po ti vetë si shtet?

Dule Metushi – Ore, zotëri! Janë të përcaktuara gjërat. Do ta ndjekësh në gjykatë në qoftë se nuk merr mbi 9 ditë raport. Ti mund t’i shikosh përditë ata, por po nuk more raportin mjekësor nuk i fut dot njeri në burg.

Qytetari – Jam goditur nga katër persona.

LEXO EDHE:  “Stop” zbulon skandalin e radhës të Nikollës/ Çfarë ndodh në gjimnazin e Korçës

Dule Metushi – Po, të kam thënë raportin mjekësor. Shko bëj ato ti, personat do t’i thërras unë këtu, në qoftë se ligji e përcakton, doktori e përcakton që ti ke marrë mbi 9 ditë raport, do t’i ndjekim për plagosje të lehtë, do t’i thërrasim, do hapet çështja penale për ata.

Gazetarja e emisionit “Stop” iu drejtua Komisariatit të Kuçovës për të pyetur për denoncimin e Lefter Pirjes, për të cilin sipas  tij, nuk është bërë asgjë.

Gazetarja – Shoqërimi nuk është bërë për tre të tjerët?

Shefi i komisariatit – Po, pse?

Gazetarja – Pse?

Shefi i komisariatit  Kush është arsyeja?

Gazetarja – Kush është arsyeja, po ju pyes juve?

Shefi i komisariatit – M’donnn…, sepse ai verifikohet mdonn me sy të lirë nga ana jonë që s’ka dëmtime me thyerje me fraktura,  meee ndonn se duket njeriu. Ky ka ardhur më mbrapa dhe i ka thënë për këta të tre. Ky i ka thënë më sill vendimin, se vendimi është ai që e vë në lëvizje.

Gazetarja – Është çështje tjetër. Unë vij, bëj deklaratë që jam dhunuar nga 4 persona. Unë e di që në mënyrë kategorike këto katër persona duhet të thirren, të merret dëshmia e tyre.

Shefi i komisariatit – Patjetër!

Gazetarja – Në këtë rast, nuk janë marrë tre të tjerët, janë lënë pas 4 ditësh. E premte, e shtunë, e dielë, e hënë sot, pas katër ditësh. Në një kohë që për 4 ditë mund të jetë burim..

Shefi i krimeve – E di ça ka ndikuar më tepër? Një rrjesht, që ka përcaktuar zotëria, që nuk dua ta ndjek.

Shefi i komisariatit  E ngjita lart dhe ai kishte një likoplast këtu dhe një likoplast këtu.

Gazetarja – O shefi! Kjo do të thotë që duhet të vijë i gjakosur, i vdekur që ju ta merrni..?!

Shefi i komisariatit – Jo, i vdekur… Po tani, ti vjen herën e parë… Plus pastaj, ne nuk mund të besojmë ty verbërisht, kur ti vjen dhe thua, që ne kshu…,kam këtë pretendim. Ky tani e di shumë mirë, që ka marrë informacion në fshat mdonn dhe te lokali, nuk e ka gjuajtur njeri. Tani ti ke oreksin tënd ose nuk e di, kush të ka shtyrë.

Gazetarja – Ok! Unë kam oreksin tim, detyrimi ligjor i juaji është të shoqëroni edhe katër të tjerët.

Shefi i komisariatit – Nuk diskutohet ajo, i ka thirrur ky zotëria këtu.

Gazetarja – Pas katër ditësh..

Shefi i zonës – Jo! I kam thirrur dje e pardje, unë shkoj gjithmonë.

Gazetarja – Kanë ardhur në komisariat ata për të bërë…

Shefi i zonës – I kam bërë njoftim.

Në fund të bisedës, shefi i komisariatit pranoi që nuk janë shoqëruar personat e akuzuar për dhunë ndaj Lefter Pirjes, pasi ka përkuar me ditën e pushimit./tvklan.a

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bota

Joe Biden testohet sërish për COVID-19/ Del rezultati

Publikuar

-

Nga

Joe Biden testohet sërish për COVID-19/ Del rezultati

Kandidati i demokratëve për president të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden, ka rezultuar përsëri negativ në testin për koronavirus.

Siç raporton  Reuters, Biden është testuar gjatë së shtunës për të marrë pjesë e fushatën e tij zgjedhore.

Kundërkandidati i tij, Donald Trump, kishte rezultuar pozitiv me koronavirus muajin e kaluar, ndërsa më pas kishte deklaruar se është shëruar.

LEXO TE PLOTE

Politikë

Belind Këlliçi zbërthen skemën/ Si po vidhen paratë e shqiptarëve me inceneratorët

Publikuar

-

Nga

Belind Këlliçi zbërthen skemën/ Si po vidhen paratë e shqiptarëve me inceneratorët

Kreu i FRPD-së Belind Këlliçi, foli mbrëmjen e sotme për incidentin që ndodhi disa ditë më parë në Lanfillin e Sharrës, ku shkoi së bashku me zëdhënësen e PD-së Ina Zhupën, për të regjistruar një kronikë.

Këlliçi deklaroi se punonjësit e landfillit dhe firmës private janë nxjerrë me porosi për t’i larguar.

Ai tha se the shkuan për të denoncuar aferën e inceneratorëve, ndërsa theksoi se pas tyre qëndron një mafioze, guacka pas guackash.

Landfilli i Sharrës është një skenë krimi ku katër vjet më parë humbi jetën 17-vjeçari Ardit Gjoklaj katër vjet më parë. Shkuam për të denoncuar një skemë mafioze që drejtohen nga Edi Rama, Erion Veliaj, Arben Ahmetaj dhe banda e Lushnjes me elementë të Ndraghetas. Bëhet fjalë për transportin, grumbullimin në landfillin e Sharrës dhe inceneratorin e Tiranës. Të gjitha shifrat janë të manipuluara. Kompania e ka llogaritur që kostoja për ton për djegie ishte 26.1 euro, kërkonin dhe 2.9 euro normë fitimi dhe e përllogaritnin me 29 euro kur ndërkohë kostoja reale është 14.5 euro.

Ministria e Mjedisit ka përcjellë këtë ofertë në Ministrinë e Financave. Është një aferë që qytetarëve u ka kushtuar 25 mln euro deri tani dhe çdo vit bashkë me tarifën e pastrimit të qytetit të Tiranës kryeqytetasit i paguajnë pronarëve të inceneratorëve 51 mijë eurove në ditë. Në një landfill bëhet çdo ditë asgjesimi i 650 ton mbetje urbane pa kontroll, i nxjerr qytetarët e Tiranës konsumatorë më të mëdhenj se gjermanët dhe francezët. Kjo është skemë mafioze, guacka pas guackash. Pse ka tentativë kaq të fortë nga kompania dhe qeveria për të censuruar deklaratat për inceneratorët”, u shreh ai në Ora News.

Më tej, ai ka denoncuar edhe njëherë faktin që inceneratorët nuk punopjnë edhe pse janë paguar miliona euro të marra nga taksat e qytetarëve.

LEXO EDHE:  Video/ Pamjet e dhunës ndaj gazetarit të “Stop”

LEXO EDHE:  Foto-denoncimi/ Avionët e drogës fluturojnë mbi Kuçovë

Ajo që ndodh në inceneratorin e Fierit që duhet të kishte përfunduar në shtator të vitit të kaluar, pasi miratohet prjekti kanë gjetur një kompani fantazmë italiane që 20% të kuotës së saj ja shet Klodian Zotos me 200 mijë lekë të vjetra.

Janë paguar 75 mln euro për tre inceneratorët dhe asnjeri nuk funksionon. Ditën që ka shkuar kryeministri është ndezur i Elbasanit, Fieri dhe Tirana nuk funksionojnë. Përllogariten të paguhen me qindra milionë euro deri në fazën përfundimtare. Tirana është e pisët, mbeturinat shkojnë në landfillin e Sharrës, groposen dhe shtypen. Më pas mbillet bar mbi to. Kemi denoncuar. Duhet të digjen, ka inceneratorë.

Pra në një rreze 70 km katrorë janë projektuar tre inceneratorë që nga fuqia mjaftojnë për të djegur të gjithë plehrat e Ballkanit dhe ndërkohë kryeqyteti është më i ndotur se kurrë.B ashkia Tiranë për vitin 2020 planifikon të mbledhë 2.2 mld lekë, 17% më shumë se vitin e kaluar”, deklaroi Këlliçi./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Zbuloi skandalin me nënshtetësitë/ Presidenca i publikon mesazhet kërcënuese gazetarit

Publikuar

-

Nga

Tedi Blushi ironizon keq Ballën/ Tao Tao, mos shërbe si fustan gruaje, nxirre në përballje Buburrecin

Ditën e sotme gazetari Adriatik Doçi deklaroi se skandali i presidentit Ilir Meta me dhënien e nënshtetësisë shqiptare, ka shqetësuar institucionet e larta të Bashkimit Evropian, të cilat sipas tij, kanë ndërhyrë për të ndaluar dhënien e pasaportave pa protokolle sigurie.

Për këtë ka reaguar edhe zëdhënësi i presidentit Ilir Meta, Tedi Blushi, i cili thotë se këto janë shpifje dhe nuk ka asnjë dokument të KE-së ku të përmendet Presidenti Meta për këtë çështje.

Blushi ka publikuar disa mesazhe të gazetarit, me të cilat pretendon se ka kërcënuar drejtoren e Arsimit në Kamëz, duke i ndërhyrë në mënyrë të kundraligjshme për t’i emëruar bashkëshorten në punë.

Gjithashtu ai ka publikuar edhe një email që Adriatik Doçi i ka dërguar deputetit të PS, Sadri Abazi.

Prej disa ditësh Malavita ka nisur një fushatë të pështirë shpifjesh kundër Presidentit të Republikës, aq të ndyrë sa vetë mënyra se si vijon të përfitojë fonde publike në shkelje të ligjit dhe në kurriz të taksapaguesve shqiptarë, për të cilat do të japë llogari dhe sigurisht që do përgjigjet shumë shpejt para drejtësisë.

Shpifja e radhës e fabrikuar prej tij është se KE ka shprehur shqetësim për shtetësitë e dhëna nga Presidenti Meta. Fund e krye mashtrim! Një fake neës po aq i ndyrë sa vetë lajmi se familjarët e Dëshmorëve të UÇK-së janë “vrasës”, se futbollistët e KF Tirana janë “terroristë” apo se këngëtari nga Skrapari ka marrë shtetësi shqiptare.

Nuk ka asnjë dokument të KE-së ku të përmendet Presidenti Meta për këtë çështje. Madje me shumë kënaqësi e ftojmë Malavitën ta publikojë nëse e ka. Në të kundërt, nuk presim asnjë ndjesë publike prej tij, por vetëm t’u sqarojë shqiptarëve, disa pyetje të cilat ja ka bërë publikisht edhe ish-deputeti i Partisë Socialiste, Alfred Peza:

A është bashkëshortja juaj A.M, ortake në “FFM Group”, një shoqëri e krijuar më 2011 me ortake edhe E.D si dhe një kompani italiane e quajtur “Superba S.R.L” me seli në Napoli? A ka qenë kjo e fundit nën hetim nga Prokuroria shqiptare për pastrim parash në zonat offshore? Sa kompani ke hapur në emër të punonjësve dhe administratorëve të tu, a janë përfshirë ato në pastrim parash dhe në skema guackë të përfitimit joligjor të fondeve publike?

Sa tendera publikë ke fituar nga Rilindja? Sa është vlera e tyre? A ke përfituar prona me 1 euro/m2 dhe nga kush? A paguhen të gjithë punonjësit e tu edhe në të zezë për t’ju shmangur detyrimeve financiare në shtet? Sa bordero përdorin kompanitë e tua? Sa gazetarë përfituan ndihmë ekonomike gjatë karantinës dhe sa prej tyre i ke shkarkuar për të mos ja u dhënë atë?

Çfarë konflikti ke krijuar sëfundmi me katër ish-gazetarë të tu dhe a je në proces gjyqësor me ta? Kush po të detyron të inskenosh sulme edhe kundër Arqipeshkëvit të Tiranës dhe Durrësit Imzot George Frendo, të cilësuar prej mediave të tua si “kërcënim për sigurinë kombëtare”?

Sa për KryeDoçin tënd, që po e shtrydh si limoni për ta hedhur nesër në rrugë, sot po publikojmë këto mesazhe shantazhuese dhe kërcënuese drejtuar prej tij Drejtores së Arsimit në Kamëz, duke i ndërhyrë në mënyrë të kundraligjshme për t’i emëruar bashkëshorten në punë. Ndërkohë po publikojmë të plotë edhe e-mail e tij drejtuar deputetit të PS, Sadri Abazi:

Përshëndetje z. Abazi! Jam Adriatik Doçi, ai gazetari i shqiptarja. com dhe Report TV. Ashtu siç folëm tek zyrat e PS, po të dërgoj CV e bashkëshortes. Bashkëshortja ka fituar dy herë në portal. Ka marrë mbi 8 provimin e shtetit. Ka dy diploma. Plotëson të gjitha kriteret ligjore. Aktualisht punon në sektorin privat. Ne pasaportizimin e kemi tek njësia numër katër, por banojmë në Kamëz. Të gjithë rrethin miqësor e kam në Kamëz, Laknas dhe Paskuqan. Gjithashtu, në Paskuqan, bashkëshortja njeh një komunitet të madh nga Korça. Unë jam i biri i Xhek Doçit nga Mati. Babai ka qenë 25 vjet sekretar partie, ndërsa që nga ndryshimi i sistemit mbështesim PS. Xhaxhai im, Ali Doçi, prej 26 vitesh, ka qenë dhe është komisioner i PS në Komunën Rukaj dhe tashmë në Burrel. Ne si familje ka 26 vjet që mbështesim PS, në opozitë dhe në pushtet. Asnjë prej nesh nuk ka punuar dhe nuk punon në shtet. Ju lutem, para se të merrni një vendim, për të konfirmuar që këto që po të them janë të vërteta, pyet ish-deputetin Qemal Minxhozin, ish-kryetaren e Bashkisë, Adelina Farricin, krerët e aktualë të PS në Mat, Hasan Pashën apo Agron Malajn, miqtë e mi Hamit Toçin apo edhe deputetë të PS. Faleminderit!

Kaq për sot! Ora e përballjes po afron!”, shkruan Blushi në rrjetet sociale./ CNA.al

Skandali i Metës me nënshtetësinë alarmoi Brukselin/ KE ndërhyri për të ndaluar dhënien e pasaportave pa protokolle sigurie

LEXO TE PLOTE