Alarmi/E keni vënë re renë e kuqe mbi qiellin e Shqipërisë? Kujdes është kancerogjene! – CNA
Connect with us

Sociale

Alarmi/E keni vënë re renë e kuqe mbi qiellin e Shqipërisë? Kujdes është kancerogjene!

Publikuar

-

E keni vënë re renë e kuqe që po qëndron mbi qiellin e Shqipërisë këto ditë? Është një stuhi rëre sahariane, e cila ka pushtuar Ballkanin dhe Europën. Ajo do shkojë deri në Gjermani dhe konsiderohet nga ekspertët evropianë ambientalistë shumë e dëmshme për shëndetin.

Edhe mediat greke, kanë lëshuar paralajmërimin se reja e rërës që ka përfshirë vendin, sidomos Kretën, është shumë e dëmshme për shëndetin, pasi përmban metale të rënda. Ato i kanë paralajmëruar qytetarët që këto ditë të mbajnë maska kur dalin jashtë.Prej së dielës, reja qëndron edhe mbi Itali. //CNA

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Një kokërr vezë 8 mijë lekë/ Ironizon gazetari i njohur

Publikuar

-

By

Gazetari klodian Tomorri publikoi pak ditë më parë faturën e një restoranti në jug të Shqipërisë, ku një omlet me dy vezë është faturuar 16 mijë lekë të vjetra.

Lidhur me këtë ngjarje ka reaguar edhe gazetari i njohur Basir Çollaku.

Çollaku ka ironizuar me këtë rast, duke thënë se çmimi i vezës është të paktën 30% më shumë se çmimi i një pule, duke e quajtur turizëm elitar.

Postimi i plotë

Nje kokerr veze ne lokale ne bregdetin e jugut, sipas fatures se publikuar ishte 800 leke te rinj..te pakten 30 perqind me shtrenjt se nje pule…ky eshte vertet turizem e-litar… /CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Kapriçot e motit/ I nxehti afrikan prek vendin në fundjavë

Publikuar

-

By

I nxehti afrikan nuk do të kursejë as këtë vit Shqipërinë. Sinoptikanët parashikojnë që kjo valë e të nxehtit të përfshijë vendin përgjatë fundjavës.

“Një pjesë e mirë e Europës është përfshirë prej 3-4 ditësh nga i nxehti afrikan. Megjithatë territori shqiptar e ndjen kryesisht të shtunën dhe të dielën. Pjesa më e madhe e Shqipërisë do të shënojë temperatura nga 33 deri në 38 gradë Celsius. Megjithatë në zona specifike si Shkodra, Elbasani, Fieri e Berati por edhe Gjirokastra pritet të shënojnë deri në 38 gradë Celsius.”

Por e hëna do të sjellë një tjetër panoramë të motit. Temperaturat do të pësojnë rënie me afro 8 gradë, shkruan Tv Klan.

“90 % e territorit shqiptar do të preket nga shirat, kjo do të bëjë që edhe temperaturat të bien në mënyrë të ndjeshme. Kjo situatë mbetet prezente deri të mërkurën, ndërkohë që pjesa e dytë e javës që vjen parashikoj të jenë me kryesisht të kthjellta.”

Deri në fund të tij muaji Korrik parashikohet të rezervojë temperatura 3 deri në 4 grade mbi mesataren shumëvjeçare të tij. Disa herë do të kemi të pranishme edhe reshjet e shiut, që do të jene afatshkurtra.

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Brenda kompanisë më të madhe shqiptare/ Që nga trajtimi special për punonjësit deri te kontributi për shoqërinë

Publikuar

-

Nga Sokol Kondi

Grupin Balfin e njihja edhe më parë si një grup prestigjioz, që e kishte nisur veprimtarinë në fushën e shitjes së pajisjeve elektro-shtëpiake me pakicë me rrjetin e dyqaneve Neptun dhe shpejt ishte zgjeruar me sukses edhe drejt fushës së investimeve, si në rastin e ngritjes së dy Qendrave Tregtare më të rëndësishme në vend, QTU dhe TEG. Por së fundmi më kishte bërë përshtypje edhe përfshirja e kompanisë në fushën sociale, pasi në ekranet televizive kisha parë se disa familje në nevojë ishin ndihmuar nga grupi që t’i zgjidhnin përfundimisht problemet e tyre jetike.

Nuk është e lehtë të flasësh për një kompani, pjesë e së cilës je edhe vetë, çka përbën konflikt interesi, por në këto dy muaj që kam mundur ta njoh nga brenda, mbresat kanë qenë të atilla sa që nuk do të mund ta ndalnin dot motivimin për të rrëfyer atë se çfarë kam përjetuar vetë në Balfin.

Rekrutim me stil perëndimor, thjeshtësi dhe frymë bashkëpunimi

Ishte muaji mars i këtij viti kur pata kontaktet e para me drejtuesit e Grupit Balfin, të cilat vijuan me disa takime mjaft rigoroze dhe profesionale në mjediset e kompanisë, e ndodhur në katin e 11-të, në disa zyra moderne dhe high-tech në një nga zonat më vitale të Tiranës. Qysh në fillim m’u vu në dukje se ekzistonte një kod veshjeje mjaft elegant të cilit të gjithë punonjësit i përmbaheshin, çka më dha menjëherë qasjen paraprake të seriozitetit me të cilin punonte kompania. Kjo ide m’u përforcua gjithnjë e më shumë takim pas takimi.

Fillimisht u kontaktova nga Departamenti i Burimeve Njerëzore, i cili më thërriti në një intervistë të mirëfilltë dhe të gjatë. Mënyrën e bisedës nga ana e ekspertëve të rekrutimit do ta krahasoja më tepër me atë të një stili perëndimor, me pyetje të drejtpërdrejta dhe që preknin thelbin e çështjeve.

Në vijim takova Drejtorin e Komunikimit dhe të Marrëdhënieve me Publikun dhe me pas CEO-n e grupit të cilët ishin tepër direktë dhe kërkues ndaj meje lidhur me përvojat e mia të mëparshme.

Pak ditë më pas m’u la një takim me vetë presidentin e grupit, Z. Samir Mane.

U befasova dhe mendova se tani do të ishte pjesa më e vështirë për mua, por në fakt do të surprizohesha edhe më shumë në vijim. Me shumë thjeshtësi dhe konkretësi, ai më uroi mirëseardhjen dhe më shpjegoi gjithashtu se çfarë priste tamam nga unë në këtë detyrë të re.

Pak kohë më pas, kur do të nisja ditën e parë të punës, do të më bënte përshtypje organizimi që i rezervohej një punonjësi të ri. Fillimisht m’u bë prezantimi një për një me të gjithë kolegët dhe drejtuesit e grupit. Në vijim, një-email i njoftonte ata dhe të gjithë grupin mbi përfshirjen time dhe mbi përvojën që kisha. Kolegët nga departamenti i burimeve njerëzore më shpjeguan rregullat e punës dhe më pajisën me të gjitha mjetet e nevojshme për të realizuar sa më mirë detyrat e mia.

Socializim, aktivitet fizik dhe tejkalim i barazisë gjinore

Që në ditët e para të kësaj përvojë të re, do të njihesha direkt me nismat që kompania ndërmerrte për vetë punonjësit e saj. Fillimisht mësova se organizohej një kampionat i vërtetë volejbolli, me skuadra, gjyqtarë dhe ndeshje me eliminim direkt, që do të çonin deri në shpalljen e një fituesi mes skuadrave të kompanive të shumta të grupit. U ingranova menjëherë me organizimin e finales por edhe më herët, për të zbuluar nga pranë se çfarë impakti kishte një iniciativë e tillë, për t’i socializuar punonjësit me njëri tjetrin dhe për t’i bërë edhe miq, dhe jo vetëm dhe thjesht kolegë.

Imagjinoni se me çfarë fryme kooperimi dhe solidariteti mund të operojnë në zyrë dy kolegë ose kolege, që një ditë më parë po mbështesnin njëri tjetrin në fushën e lojës për të realizuar një pikë, për t’u mbrojtur nga rivalët dhe për t’u shpallur kampionë!

Pa lënë më një anë edhe benefitet e aktivitetit fizik që sjell sporti për këdo.

Por surprizat nuk mbaronin me kaq. Pak kohë më pas, në Balfin u lajmëruam se pak para përfundimit të ditës së punës, të gjithë punonjësit ishin të ftuar në sallën e madhe të mbledhjeve. Arsyeja fillimisht u mbajt “sekret”… Më pas mësuam se bëhej fjalë për të celebruar tre-vjetorin në punë të njërës prej kolegeve tona, e cila e kishte nisur si praktikante, ndërkohë që tashmë ishte konsoliduar në sektorin e financës.

Puna ime do të vijonte me disa takime njohëse me të gjithë drejtorët (ose drejtoreshat më saktë) të marketingut të kompanive të grupit. Duket se gratë dhe vajzat në Balfin shkëlqejnë kur vjen puna për të administruar këtë sektor, ndaj dhe në raport me meshkujt ato mbizotërojnë, duke bërë që çështja e barazisë gjinore të mos shtrohet si problem në dëm të grave, përkundrazi. Vlerësimi, fryma e bashkëpunimit dhe komunikimi i rregullt do t’i karakterizonte të gjitha këto takime.

Kujdesi i kompanisë për punonjësit dhe siguria, një trajtim i privilegjuar

Kujdes i veçantë i kushtohet edhe sigurisë së punonjësve, pasi në Grupin Balfin, ka një staf të dedikuar për raste emergjencash, i cili kujdeset që nga personat me aftësi të kufizuara e më tej. Ky ekip u vu në provë në rastin e rënies së tërmetit në Tiranë dhe organizimi i daljes së stafit nga shkallët e emergjencës nga ndërtesa 21 katëshe, u bë me rregull perfekt dhe duke zbatuar çdo udhëzim teknik. Të gjitha këto, së bashku edhe me disa grumbullime të herëpashershme të stafit jashtë zyrave me ndërthurje tematikash profesionale dhe argëtuese, janë vetëm disa nga politikat e përkujdesjes që Balfin zbaton për punonjësit e tij, të cilët pyeten rregullisht edhe përmes sondazhesh anonime se çfarë mund të bëjë më tepër kompania në mënyrë që ata të jenë më të lumtur në vendin e punës.

Balfin ka gjithashtu një Akademi për trajnimin dhe specializimin e mëtejshëm të punonjësve të tij, në mënyrë që ata të jenë në kontakt me risitë e fushave përkatëse dhe në lartësinë e trendëve të kohës.

Grupi është gjithashtu një punëdhënës i madh, gjithnjë i hapur për rekrutimin e talenteve të reja dhe me fokus te promovimi dhe ngritja në detyrë e punonjësve të tij.

Përgjegjësia sociale, zgjidhje për njerëzit në nevojë

Por ka edhe më, sepse kompania ka një strategji të mirëfilltë për Përgjegjësinë Sociale të Grupit. Në fakt, vetëm gjatë dy viteve të fundit, Grupi Balfin ka mbështetur familjet në zonat e përmbytura, ka mbështetur mjaft familje në varfëri ekstreme, që nga Himara e deri në Lushnje. Ka kontribuar për kauzën e Sindromës Daun në Shqipëri, ka mbështetur kulturën dhe Teatrin Kombëtar, ka ndikuar në gjelbërimin e qytetit të Tiranës, duke dhuruar qindra pemë. Ka dhuruar mbi 1700 libra për librarinë e qytetit të Lezhës, ka mbështetur hapjen e shkollës së parë profesionale të gjeologji-minierave në qytetin e Bulqizës dhe ka ndërmarrë shumë e shumë nisa të tjera të kësaj natyre.

Duke kontribuar që punonjësit e tij të jenë të lumtur, por duke bërë mbitëgjitha të lumtur edhe të pamundurit, njerëzit në nevojë dhe ata që kanë domosdoshmëri për përkrahje, kjo e bën Grupin Balfin një institucion të madh që mbart vlera të pamatshme në radhë të parë njerëzore.

P.S:  Grupi Balfin, është grupi më i madh dhe inovator i investimeve në Shqipëri dhe një ndër më të mëdhenjtë në rajon, i njohur për investimet në qendrat tregtare QTU, TEG dhe SEG, zhvillimet e zonave rezidenciale dhe tregtare, në turizëm me projekte si Green Coast Resort dhe Vala Mar Residences, në industrinë e modës dhe atë minerare, si dhe në aktivitetet e shitjeve me pakicë me rrjetin e dyqaneve Neptun, Jumbo, SPAR, etj.

*Sokol Kondi është Menaxher i Marrëdhënieve me Publikun dhe i Eventeve në Grupin Balfin

Marrë nga www.balfin.al

LEXO TE PLOTE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

LAJMET E FUNDIT

Aktualitet23:54 - 19 July, 2018

Një kokërr vezë 8 mijë lekë/ Ironizon gazetari i njohur

Gazetari klodian Tomorri publikoi pak ditë më parë faturën e një restoranti në jug të Shqipërisë, ku një omlet me...

Aktualitet23:38 - 19 July, 2018

Zhgënjen edhe në transfertë/ Partizani largohet nga Europa League

Partizani ka zhgënjyer edhe në ndeshjen e luajtur në transfertë ndaj skuadrës së Mariborit. Të kuqtë u mundën në Slloveni...

Aktualitet23:16 - 19 July, 2018

Nuk fiton as në shtëpi/ Luftëtari i thotë lamtumirë aventurës europiane

Skudra e Luftëtarit nuk ka mundur të fitojë as në ndeshjen e dytë përballë tifozëve të vetë, ndaj letonezëve të...

Aktualitet22:58 - 19 July, 2018

Prishtina e pafat/ Eleminohet nga gjuajtjet e penalltive

Skuadra nënkampione e Kosovës, Prishtina është eleminuar pak minuta më parë nga modestët luksemburgas FC Fola Esch. Ndryshe nga skuadrat...

Aktualitet22:46 - 19 July, 2018

Zjarr në Dhërmi/ Rrezikohen banesat dhe bizneset

Një zjarr i madh sapo ka përfshirë një pyll në zonën e Dhërmiut. Flakët po përparojnë me shpejtësi dhe po...

Aktualitet22:35 - 19 July, 2018

Dhërmiu në flakë/ Forca të shumta zjarrëfikëse dhe policie në vendngjarje

Një sipërfaqe e madhe pylli ka marrë flakë në zonën e Dhërmiut. Nga zjarri rrezikohet një lokal dhe dy objekte...

Aktualitet22:32 - 19 July, 2018

E trishtë/ Gazetarja përlot me kujtimin për 24 vjeçarin

Gazetarja Nikoleta Kovaci ka sjellë edhe njëherë në kujtesë, tragjedinë e një viti më parë në Zvërnec të Vlorës, ku...

Aktualitet22:16 - 19 July, 2018

Sfidat e përditshme/ Basha tregon ku e gjen frymëzimin

Kreu i PD, Lulzim Basha, ka përshëndetur vendosjen e bustit të ish-kryetarit të Kuvendit, Pjetër Arbnori. Në një postim në...

Aktualitet22:09 - 19 July, 2018

Zyrtare/ Luigi Soreca emërohet ambasadori i BE-së në Shqipëri

Shefja e Politikës së Jashtme, Federica Mogherini, ka zbuluar emrat e 24 ambasadorëve të rinj. Për Shqipërinë, Mogherini ka vendosur...

Aktualitet21:58 - 19 July, 2018

Ministri “ i botës së krimit” padit shkrimtarin

Ministri i Brendshëm italian, Matteo Salvini ka paditur shkrimtarin e njohur Roberto Saviano lidhur me disa postime që i ka...

Aktualitet21:48 - 19 July, 2018

Grabiti bankën/ Tentoi të “paralizonte” policinë

Një 38 vjeçar u përlesh sot me policinë në Rradhimë të Vlorës. Gaqo Gjini, tentoi të godiste me thikë efektivët...

Aktualitet21:42 - 19 July, 2018

Kapriçot e motit/ I nxehti afrikan prek vendin në fundjavë

I nxehti afrikan nuk do të kursejë as këtë vit Shqipërinë. Sinoptikanët parashikojnë që kjo valë e të nxehtit të...

Aktualitet21:32 - 19 July, 2018

Lodra me përmbajtje kancerogjene/ Dërgohen për ekspertim 15 kampionë

Autoritetet kosovare kanë dërguar për ekspertim në Amsterdam, 15 kampionë lodrash, pasi dyshohet se përmbajnë elemente kancerogjene. Lajmin e ka...

Aktualitet21:16 - 19 July, 2018

Skandal/ Një i pastrehë në “arrest shtëpiak”

Një 65 vjeçar i pastrehë është dënuar 3 herë me burg për ngacmim seksual. Gjergj Pergjivuka shprehet se herën e...

Aktualitet21:03 - 19 July, 2018

NGA ASTRIT PATOZI/ KA ARDHUR KOHA, DOKTOR

Eh, si vajti kjo punë, o doktor! Tani, meqë katandisja i ka kaluar të gjitha fantazitë, mendoj se ti do...

Aktualitet20:59 - 19 July, 2018

Prokurorja Rovena Gashi në “sitën” e Vetingut/ Si ndryshoi pasuria e saj në 13 vite

Rovena Gashi, prokurorja e pezulluar nga detyra për shkak se është nën hetim për fshehje pasurie do të përballet të...

Aktualitet20:46 - 19 July, 2018

Mashtrimi me kartat e bankës/ Të moshuarit i zbrazin llogarinë

Një person i panjohur ka mashtruar një të moshuar, duke i marrë 18 mijë denarë. Ngjarja është regjistruar në kryeqytetin...

Aktualitet20:38 - 19 July, 2018

“Mbrojti” kolegët e akuzuar për korrupsion/ Zbardhet pasuria e gjyqtares Albana Boksi

Komisioni i Vettingut po vijon punën me shkarkimin dhe konfirmimin e  gjyqtarëve dhe prokurorëve. Në lidhje me këtë proces janë...

Aktualitet20:30 - 19 July, 2018

Shfrytëzuan të miturën/ Procedohen penalisht tre persona

Prokuroria e Shkupit ka ngritur padi për tre persona të cilët akuzohen për trafik të fëmijëve. Organi i akuzës ka...

Aktualitet20:10 - 19 July, 2018

Video/ Balla kapet duke flirtuar me Presidenten Kroate

Presidentja kroate, Kolinda Grabar-Kitaroviç, vizitoi sot Kuvendin e Shqipërisë, ku mbajti edhe një fjalim. Në fjalën e saj, ajo falenderoi...

Aktualitet19:59 - 19 July, 2018

Kriza në selinë blu/ Anëtari i Kryesisë së PD “shuplakë” Bashës

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha u takua sot me ish ministrat e kësaj partie, Genc Rulin dhe Besnik Mustafajn,...

Aktualitet19:58 - 19 July, 2018

Argjentinasi i Romës flet i bindur / Juventusin di si ta mposht!

Skuadra e Romës ka bërë një merkato shumë pozitive deri më tani. Ardhja e Pastore tregon qartë se kryeqytetasit janë...

Aktualitet19:52 - 19 July, 2018

Kaloi qipriotët/ Laçi mëson kundërshtarin e rradhës në Europa league

Laçi, ka  mësuar kundërshtarin në turin e dytë të Europa League. Sipas formulës, skuadra e drejtuar nga Besnik Prenga do...

Aktualitet19:42 - 19 July, 2018

Laçi në turin e dytë të Europa League/ Kualifikohet përpara spektatorëve të tij

Me golin shënuar në minutën e 88- të nga Myrto Uzuni, skuadra e Lacit ka kaluar në turin e dytë...

Aktualitet19:35 - 19 July, 2018

Jose Mourinho / Kritika “të fshehura” poshtë suksesit për Paul Pogbanë

Tekniku i Manchester United, Jose Mourinho, u shfaq në një konferencë për shtyp gjatë qëndrimit të tij në Amerikë, ku...

Aktualitet19:29 - 19 July, 2018

Dhunoi avokatin/ “Arratiset” prokurori Arjan Ndoj?!

Avokati Ilia Ilia është dhunuar ditën e sotme, kur sapo kishte përfunduar një seancë gjyqësore. Pas marrjes së mjekimit avokati...

Aktualitet19:15 - 19 July, 2018

Përleshja me policinë në Rradhimë/ Zbardhen detajet

Një person në kërkim, u përlesh me policinë në Rradhimë të Vlorës. Mësohet se 38 vjeçari, Gaqo Gjini tentoi të...

Aktualitet19:10 - 19 July, 2018

Federata Franceze e Futbollit / Mësohet e ardhmja e Deschamps, por dhe e Zidane!

Presidenti i Federatës Franceze të Futbollit (FFF), Le Graet është i sigurt se ai dhe Deschamps do të qëndrojnë në...

Trending

Read previous post:
Kupa, kamardare shpëtimi për Flamurtarin dhe Laçin, prestigj për Skënderbeun dhe ngushëllim për Kukësin

Pasi është arkivuar java 29-të e kampionatit vëmendja në futbollin shqiptar shkon tek Kupa, gjysmëfinalet e kthimit të së cilës...

Close