Connect with us

Kuriozitete

5 gjëra që kurrë nuk duhet t’i bëni pas të ngrënit

Publikuar

-

A e dini se vajtja në shtrat menjëherë pas darkës apo drekës është një zakon shumë i dëmshëm? Besojeni apo jo, përveç këtij zakoni, ka edhe gjëra të tjera që ju duhet të shmangni pas drekës ose darkës.

Duhani

Disa studime kanë treguar se pirja e duhanit menjëherë pas një vakti është e barabartë me pirjen e 10 cigareve në të njëjtën kohë. Për t’i bërë gjërat edhe më keq, ky zakon i tmerrshëm rrit ndjeshëm rrezikun e kancerit të zorrëve dhe të mushkërive.

Hani fruta

Gjithmonë duhet të hani fruta para një vakti, jo pas, pasi frutat kërkojnë enzima të ndryshme për tretje. Për më tepër, sheqernat në fruta kanë nevojë për më shumë kohë për t’u përthithur plotësisht. Mënyra më e mirë për të përfituar nga ushqyesit, fibrat dhe sheqernat nga frutat është kur stomaku juaj është i zbrazët. Kur i hani ato pas një vakti, rreziku i urthit është më i lartë.

Gjumi

Duke shkuar në shtrat menjëherë pas ngrënies mund të shkaktojë siklet, fryrje dhe një ndjesi djegieje në stomak. Sipas një studimi, njerëzit që nuk kishin shkuar në shtrat menjëherë pas një vakti, kishin më pak shanse për një goditje kardiake.

 

Dushi

Nëqoftëse ju bëni dush pas një vakti, ju rrisni qarkullimin e gjakut në këmbë dhe duar dhe kjo zvogëlon qarkullimin e gjakut në stomak. Për fat të keq, kjo dobëson sistemin tuaj të tretjes dhe mund të shkaktojë dhimbje stomaku.

Çaji

Pirja e çajit pas darkës mund të pengojë përthithjen e hekurit. Mungesa e hekurit shkakton anemi të manifestuar përmes lëkurës së zbehtë, dhimbjes së gjoksit, oreksit të dobët, këmbëve dhe duart e ftohta, dobësisë dhe marramendjes./CNA

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Pse nuk ndodhi në 23 prill fundi i botës? Teoricieni ka shpjegimin befasues

Publikuar

-

By

Media të shumta njoftuan javën e kaluar se fundi i botës do të zhvillohej më 23 prill, duke cituar si burim numerologist biblik David Meade-n.
Megjithatë, ky njeri i ka përshkruar ngjarjet si “lajme të rreme”, raporton The Guardian.

Meade, autor i 14 librave të fokusuara kryesisht në fundin e botës apo rreth planetit misterioz Nibiru, nuk beson se apokalipsi do të zhvillohet këto ditë.

Në fakt, numerologu parashikon se koha kur Jezu Krishti do të shpëtojë pasuesit e tij, do të ndodhë diku në mes të majit dhe dhjetorit të këtij viti, edhe pse ky fakt nuk do të thotë fundin e botës.

Ai thotë se një asteroid do të përplaset me Tokën, duke e shkatërruar atë.

Nga ana tjetër, NASA tregon se “asnjë asteroid apo kometë nuk është në procesin e përplasjes me Tokën”.

Por pse këmbëngul kaq shumë ky person?

A mos vallë di diçka dhe po na paralajmëron?/CNA

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Qyteti i mistershëm me 225 emra

Publikuar

-

By

Sheshi historik Oldehoofsterkerkhof në Leeuwarden, kryeqyteti i krahinës së Friesland në Holandë, është një qytet i mrekullueshëm i çuditshëm dhe i pazakontë.

Nuk është De Oldehove, kulla e papërfunduar nga shekulli i 16-të, që është kaq e shtrembër. Ekziston edhe Muzeu Kombëtar i Qeramikës “Princessehof”, një shtëpi e rinovuar madhështore e mbushur me sende të rralla të Ming dhe copëza nga Picasso.

Nuk është vetëm Gemeentehuis, ose City Hall, ku holandezët dëgjuan për herë të parë legjendën e Grutte Pier, një pirat gjigant me forcë mbinjerëzore që nisi të vriste cilindo që nuk ishte “frisian”.

1

Por, më e çuditshme se e gjithë kjo është fanatarja e Lân fanit (“vendi i gjuhës” në frisian), një shtëpi e dedikuar për mijëra gjuhë. Një shtesë e përhershme në shesh që nga janari, ndërtesa është ngritur si pjesë e programit të këtij viti Leeuwarden-Friesland, kryeqyteti Evropian i Kulturës 2018, duke paraqitur 6,720 gjuhë, një katalog të plotë të gjuhëve të botës, duke përfshirë gjuhën frizian, gjuha kryesore e krahinës.

Është e rëndësishme gjithashtu, për shkak se Leeuwarden – ose Ljouwert, Liwwadden, Leewadden, Luwt, Leaward ose Leoardia, siç është quajtur ndryshe midis shekujve 11 dhe 19 – njihet si Qyteti i 100 Emrave.

2

Siart Smit, drejtor i programit “Lân” tha:

Ne jemi duke u përpjekur t’i japim jetë gjuhëve, dhe nuk ka gjë më të mirë se sa në një vend me historinë e vet unike gjuhësore.Kjo është një provincë dygjuhësore, duke folur frisian dhe holandishten, dhe ka 128 nacionalitete që jetojnë në Leeuwarden. Pra, kjo histori feston shumëllojshmërinë tonë, por gjithashtu promovon shumëgjuhësinë “.

Teksa pothuajse gjysma e gjuhëve të botës kërcënohen me zhdukje, kjo është një arsye për këtë ekspozitë të mrekullueshme, ku korniza druri të gdhendura me gjuhë varen nga tavani sipas rendit alfabetik – një fotografi e shkurtër tregon suedisht, suabisht, Suwawa, Suruí do Pará – shumica e të cilave janë të panjohura për vizitorin mesatar.

3

Por, ndërkohë që ekspozita e Lân është për të nxitur mirëkuptimin dialektik,  Leeuwarden është i çuditshëm për thellësinë gjyqësore të krijimit.

Emri i tij ka ndryshuar në vijimësi që nga shekulli i 10-të. Për më tepër, konsultohuni me rekordet botërore Guinness dhe do të gjeni se Leeuwarden ka 225 ndryshime të emrit, jo vetëm 100 të aluduara në pseudonimin e vet.

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Nga çfarë kanë frikë femrat e virgjëra?

Publikuar

-

By

Kur bëhet fjalë për seksin, shumë femra, e veçmas vajzat e reja që nuk kanë përvojë, nganjëherë ndiejnë frikë dhe pasiguri, që i shtynë t’i ikin marrëdhënieve seksuale.

Që ta përjetoni seksin, është e nevojshme që të çliroheni dhe të liroheni nga frikërat e paarsyeshme. Nëse keni frikë nga të bërit dashuri, asnjëherë nuk do të mund ta përjetoni atë.

Ja cilat janë gjërat më të shpeshta të cilave vajzat e virgjëra ua kanë frikën.

Organi i madh gjenital

Shumë vajza i frikësohen seksit sepse frikësohen nga madhësia e penisit. Ato kanë përshtypjen se organi i madh gjenital do t’u shkaktojë dhimbje. Kjo është arsyeja pse ato vendosin të mbesin më gjatë të virgjëra.

Humbja e virgjërisë

Për shumë vajza virgjëria paraqet një pasuri e cila duhet t’i dhurohet një mashkulli vërtetë të veçantë. Kjo është edhe arsyeja që disa prej tyre shumë herët angazhohen në seks oral ose anal. Dhimbja gjatë shpërthimit të himenit mund të frikësojë një numër të madh femrash duke zvogëluar dëshirën e tyre për përvoja të reja në shtrat.

Dhimbja

Femrat kanë frikë nga përvoja e parë seksuale për shkak të dhimbjes. Megjithatë pas përvojës së parë shpejt vjen kënaqësia. Një ose dy herë mund t’ju ndodhë të përjetoni dhimbje, por me kalimin e kohës ajo do të zhduket. Përndryshe frika nga dhimbja është e natyrshme dhe partneri juaj do duhej ta kuptonte.

Shtatëzënia

Pasi bën seks, secila femër rrezikon të mbetet shtatëzënë. Seksi pa përdorimin e kondomit mund të jetë argëtues dhe pasionantë, por mund të jetë edhe i rrezikshëm. Jo vetëm për shkak të shtatëzënësisë por edhe për shkak të sëmundjeve seksualisht të transmetueshme.

Femrat përfshihen shpesh në panik pasi nuk janë të gatshme të bëhen nëna.

Gazërat

Ka disa pozicione në seks që mund të bëjnë që femra gjatë seksit të lirojë ajër. Kjo më së shpeshti ndodh në pozicionin “doggy style”. Vajzat e reja nuk e dinë se bëhet fjalë për ajër dhe ndihen keq për shkak të kësaj./CNA

LEXO TE PLOTE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

AKTUALITET

Aktualitet20:20 - 25 April, 2018

Formacionet zyrtare/ Bayern e nis me Robben e Ribery, Reali pa Bale dhe Benzema

‘Titanët’ e Europës, Bayern Mynchen dhe Real Madrid, do t’i tregojnë dhëmbët sonte njëri-tjetrit në përballjen e vlefshme për ndeshjen...

Aktualitet20:16 - 25 April, 2018

Habit avokati Ngjela: Berisha, Kryeministri që nuk lejoi korrupsionin

Avokati Spartak Ngjela, njëherë kryetari i Partisë Ligj dhe Drejtësi, ka habitur me deklaratën e tij të bërë në emisionin...

Aktualitet20:15 - 25 April, 2018

Tjetër skandal nga “Mother Jones”/ Lobime ruse dhe nga LSI-ja

Pasi zbërtheu skemën e financimit të Partisë Demokratike të Shqipërisë për të lobuar në SHBA, revista prestigjioze investigative amerikane “Mother...

Aktualitet19:58 - 25 April, 2018

FOTO/ Kryetari i Lulit rikthen “Republikën e re” në Durrës

Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha, në PD-në e Durrësit pas dorëheqjes së Oerd Bylykbashit, zgjodhi që të emëronte vetë...

Aktualitet19:52 - 25 April, 2018

Aksident i rëndë/ Makina përplas për vdekje një 18-vjeçar

Një ngjarje e rëndë raportohet të ketë ndodhur në aksin Fushë Krujë-Tiranë, ku një automjet ka përplasur për vdekje një...

Aktualitet19:42 - 25 April, 2018

Quiz politik/ Deputeti i Lulit që është më katolik se Fahriu dhe Papa

Një tjetër deputet i Bashës, Aurelës, kunatit dhe të dashurit vjehrrit Xhafe, ka shfaqur padurim për tu bërë pjesë e...

Aktualitet19:35 - 25 April, 2018

Ligji i ri grek/ 300 euro për leje 3 vjeçare

Greqia ka miratuar një projektligj të ri, për shtetasit të cilët vendosin të qëndrojnë atje, projektligj i cili, përjashton një...

Aktualitet19:30 - 25 April, 2018

Shqipëri-Kosovë-raporti i organizatës presticioze/ Urrejtja ndaj gazetarisë kërcënon demokracitë

Organizata “Gazetarët pa kufij”, me seli në Paris vlerëson në raportin e saj për lirinë e medies se po rritet...

Aktualitet19:18 - 25 April, 2018

VIDEO – Merkel dhe Rama në konferencë të përbashkët për shtyp/ Ja qëndrimi i Kancelares

Ka përfunduar takimi i kryeministrit Edi Rama me kancelaren gjermane, Angela Merkel në Berlin. Në një konferencë të përbashkët për...

Aktualitet19:11 - 25 April, 2018

Përfundon takimi i partive të opozitës/ Anashkalohet kërkesa për zgjedhje të parakohëshme

Para pak minutash ka përfunduar takimi i partive politike opozitare të Kosovës, i thirrur nga LDK, e vila është edhe...

Aktualitet19:06 - 25 April, 2018

FSHF kërkon ndëshkimin e Erjon Braçes

Pas incidentit të ndodhur në sfidën Skënderbeu-Partizani, ku u raportua se deputeti i Partisë Socialiste, Erion Braçe, ka goditur me...

Sport18:58 - 25 April, 2018

Icardi: Interi është e tashmja ime, të ardhmes nuk i dihet

“Prej shumë kohësh Interi është skuadra ime. Ky është motivi se përse kisha nevojën për të vazhduar të qëndroja këtu...

Aktualitet18:53 - 25 April, 2018

Iu kap 613 kg kokainë, kompania “Arbri Garden” fshin asetet/ Prokuroria nuk i bllokon

Kompania e frutave ekzotike “Arbri Garden” në kontenierin e të cilës u sekuestruan 613 kg kokainë e ardhur nga Kolumbia...

Sport18:48 - 25 April, 2018

Wenger: Kohët e largimit nuk i zgjodha unë, Luis Enrique më pëlqen

Arsene Wenger flet për largimin e tij nga Arsenali në fund të këtij sezoni me trajnerin francez që pak ditë...

Aktualitet18:34 - 25 April, 2018

Qëlloi me armë zjarri drejt policisë/ Në pranga 32-vjeçari

Policia greke ka vënë në pranga një 32-vjeçar shqiptar, pasi kishte qëlluar me armë zjarri drejt policisë në Kallithea të...

Sport18:27 - 25 April, 2018

Tifozët kundër Juves/ Protesta të ashpra para derbit të Italisë

Situatë aspak e qetë te Juventusi vetëm 3 ditë përpara sfidës shumë delikate ndaj Interit në Serinë A, përballje që...

Aktualitet18:21 - 25 April, 2018

“Toleranca fetare në Shqipëri”/ Meta: Të luftojmë me forcë antivlerat sociale

Të luftojmë me forcë antivlerat sociale, ka deklaruar sot Presidenti i Republikës Ilir Meta, i cili ka marrë pjesë në...

Sport18:04 - 25 April, 2018

Kukësi relaksohet në plazh/ Pacult: T’i shtyjmë festën Skënderbeut

Futbolli është një sport që kërkon maksimumin në aspektin fizik. Pjesa aerobike është determinante thuajse sa pjesa teknike, megjithatë ekziston...

Aktualitet17:43 - 25 April, 2018

Video-denoncimi/ Ja si vidhen biznesmenët nga inspektorët e “Rilindjes”

Ish-kryeministri i vendit Sali Berisha, ka vijuar me publikimin e denoncimeve të mbërritura në adresë të tij nga qytetarë të...

Aktualitet17:26 - 25 April, 2018

Përfundon takimi Merkel-Rama/ Zbardhet qëndrimi i Kancelares gjermane

Ka përfunduar takimi i kryeministrit Edi Rama me kancelaren gjermane, Angela Merkel në Berlin. Burime nga takimi, bëjnë me dije...

Aktualitet17:26 - 25 April, 2018

Ish-deputeti socialist: “Gulf”, piramidë e qeverisë

Ish-deputeti i Partisë Socialiste, tashmë kryetar i partisë ZGJIDHJA, Koço Kokëdhima, ka reaguar lidhur me falimentimin e kompanisë së tregtimit...

Aktualitet17:21 - 25 April, 2018

Hapja e negociatave/ Mustafaj: Ndikimi i Gjermanisë, zero!

Ish-ministri i Jashtëm, Besnik Mustafaj, i ftuar në rubrikën “Opinion” në News24, ka folur për dhënien e rekomandimit të KE-së,...

Aktualitet17:13 - 25 April, 2018

Publikohen fotot e rralla të Kryeministrit të Kosovës/ Sherr dhe grushta me ushtarët rus

Një fotografi e Kryeministrit të Kosovës, Ramush Haradinaj, e vitit 2000 është shpërndarë nëpër portalet serbe gjatë ditës së sotme....

Life Style17:00 - 25 April, 2018

A e dinit se fillimisht Toka nuk ka pasur njerëz me sy blu ?

Kërkime shkencore nga Universiteti i Kopenhagenit, Danimarkë, kanë zbuluar se njerëzit me sy blu kanë ardhur si pasojë e një...

Aktualitet16:56 - 25 April, 2018

“Skifterët” e Brukselit/ Ja çfarë ndodhi me Pëllumb Xhufin në Belgjikë

Brenda një kohe të shkurtër dhe thuajse për të njëjtën tematikë po bëj këtë intervistë të dytë me historianin e...

Aktualitet16:51 - 25 April, 2018

“Finalja e parakohshme” Bayern-Real/ Ja kush është favorit sipas kompanive të basteve

Bayern Munich, do të presë këtë mbrëmje në një super duel në “Allianz Arena”, galaktikët e Real Madrid. Në këtë...

Aktualitet16:46 - 25 April, 2018

“Më goditi me çakmak”/ Braçe akuzon arbitrin, përplaset me “Panorama Sport”

Arbitri i ndeshjes Partizani-Skënderbeu, Andi Koçi, pretendon se është qëlluar me një çakmak nga deputeti i Partisë Socialiste, Erion Braçe,...

Life Style16:45 - 25 April, 2018

Lopët e së ardhmes do të jenë të lidhura në internet

Përdorimi i teknologjisë së zgjuar nuk ka kufij dhe mund të përdoret veçanërisht në bujqësi. Një kompani holandeze ka sjellë...

Trending

LAJM I REKOMANDUAR:
Ç’po ndodh kështu? Pas 6 vitesh lidhje, ndahet çifti i famshëm

Pas 6 vitesh lidhje keçisti i famshëm John Cena dhe partnerja e tij Nikki Bella i kanë dhënë fund historisë...

Close