Donte të dinte të dhënat që Facebook kishte për të, shokuese ajo që zbuloi – CNA
Connect with us

Life Style

Donte të dinte të dhënat që Facebook kishte për të, shokuese ajo që zbuloi

Publikuar

-

Brian Chen është një gazetar i teknologjisë për The New York Times dhe megjithëse nuk e ka përdorur shumë rrjetin social, duke shkarkuar të gjitha informatat që Facebook kishte për të, ai zbuloi se ata kishin edhe kontaktet e plota të iPhone-it dhe informacionin ekuivalent me 160 orë muzikë.
Chen shpjegoi:

Kam zbuluar se rreth 500 reklamues (shumë prej të cilëve kurrë nuk i kisha dëgjuar, të tilla si Bad Dad, një dyqan me motor dhe Space Jesus, një grup elektronik) kishin informacionin tim të kontaktit, i cili mund të përfshinte e-mailin tim, telefonin dhe emrin tim të plotë”
Siç e përshkroi vetë ai, profili i tij ishte me pak informacion, ai rrallë publikonte ndonjë gjë në këtë faqe dhe pothuajse nuk bëri asnjë klikim në reklama. Megjithatë, kur hapi dosjen “ishte si hapja e kutisë së Pandorës”, shkruan ai me habi.

Ai vazhdon:

Facebook gjithashtu kishte kontaktet e mia të plota të telefonit, duke përfshirë edhe numrin e banesës sime. Rrjeti social kishte mbajtur një regjistër të përhershëm të rreth 100 njerëzve që unë kisha fshirë nga lista e shokëve të mi në 14 vitet e fundit, duke përfshirë edhe ish-en time”
Gabriel Weinberg, themeluesi i DuckDuckGo, i tha atij se si një politikë e përgjithshme, “ata nuk fshijnë asgjë”.

Arsyeja është e thjeshtë dhe ekonomike: të dhënat ruhen dhe i ndihmon markat të orientojnë më mirë reklamat e tyre./CNA

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Life Style

Shokon 47-vjeçari: Vendosa kamera në shtëpi dhe zura gruan duke e bërë me…

Publikuar

-

By

grua tradheti

Një burrë 47 vjeçar ka rrëfyer për “The Sun”, historinë e tradhtisë, që poi a bën gruaja e tij. Ai ka treguar se pasi kishte vendosur fshehurazi kamera në shtëpi, ka parë gruan e tij duke bërë seks me një burrë tjetër. Ai është në dilemë nëse duhet t’i jep fund martesës së tij 20-vjeçare.

Lexojeni rrëfimin e tij të plotë:

E kam zënë gruan time duke bërë seks me një burrë tjetër, pasi kam vendosur disa kamera sekrete në shtëpinë tonë. Unë e dua atë, por a duhet t’i tregojë se e kam zënë mat?

Ajo hapi llogari në Facebook gjashtë muaj më parë dhe kjo na ka shkaktuar probleme që nga ajo kohë. Unë jam 47 vjeçar, ndërsa gruaja ime është 43 vjeçare. Ne jemi të martuar qe gati 20 vjet dhe kemi dy fëmijë që kanë lënë shtëpinë. E kam zënë gruan time duke i dërguar mesazhe private një burri tjetër muajin e parë që hapi llogarinë në Facebook. Ajo nuk din shumë për teknologjinë dhe e lë telefonin e saj të hapur, kështu që është e kam të lehtë t’ia kontrolloj.

Unë nuk isha i lumtur me atë që kisha zbuluar, por nuk thashë asgjë. Ajo bisedonte me të në Facebook, por burrin tjetër e kishte takuar përmes punës së saj – ajo punon në një supermarket. Në mesazhin e fundit burri tha se donte ta takonte një natë, kur t’i përshtatej gruas sime. Unë punoj natën, kështu që ata u dakorduan që ai të vinte në shtëpinë tonë në mbrëmje, kur unë isha jashtë.

Bleva disa kamera dhe i vendosja në sallë pritjeje dhe një në dhomën tonë të gjumit derisa gruaja ime ishte në punë. Kur pashë filmin një ditë më pas, e pashë gruan time të bëhej gati për burrin tjetër. Ajo hoqi pantallonat e ngushta dhe veshi të tjerë më të gjerë dhe një këmishë të shkurtër. Ai erdhi në shtëpi dhe kishte blerë verë dhe çokollatë për gruan time. Djali ishte rreth të tridhjetave. Në fillim ata vetëm u ulën dhe biseduan, por pastaj filluan të preknin dhe puthnin njëri-tjetrin. Pastaj ata u ngjitën lart, u shtrin në shtrat dhe ajo i bëri atij seks oral. Unë nuk mund të besoja atë që po shihja. Ata vazhduan të kishin seks pasionant.

Unë kam parë filmin e tyre disa herë dhe kjo më bën të ndihem i sëmurë. Ata ranë dakord se do të takoheshin përsëri për seks, por nuk jam i sigurt, pasi gruaja ime duket se ka filluar të fshijë ose fsheh mesazhet e tyre. Ne ende kemi marrëdhënie seksuale, por ajo insiston që unë të përdor prezervativ. Unë nuk e di nëse do t’i tregoj asaj atë që kam parë ose të qetësojë gjakrat dhe të bëjë sikur nuk kam parë asgjë. Një pjesë e imja ndihet sikur martesa jonë ka përfunduar pas 20 vjetësh së bashku.

Përgjigjja e psikologes:

Ndalo së shikuari filmimin. Vetëm ju shqetëson dhe nuk zgjidhni asgjë. Gruaja juaj e ka shkatërruar besimin tuaj, por ajo kurrë nuk mund të të shohë përsëri si më parë, nëse i tregoni asaj se ju i keni vendosur kamera fshehurazi.

E di që ende keni marrëdhënie seksuale, por sa e dashur dhe e pasionuar është martesa juaj? A keni gjetur mënyra argëtuese për të shijuar kohë së bashku? Tregoji gruas suaj që mendoni se ju e keni lënë pas dore martesën tuaj dhe keni nevojë të punoni së bashku për të rifreskuar marrëdhënien tuaj.

Ashtu si ju, ajo ka shumë për të humbur – duke përfshirë edhe reputacionin e saj. Ju duhet të jeni në gjendje ta nxjerrni burrin tjetër nga jeta juaj.

LEXO TE PLOTE

Life Style

Si t’i trajtoni flokët në stinën e pranverës? Ja maska që ju duhet

Publikuar

-

karfica floke

Duket sikur femrat nuk gjejnë asnjëherë qetësi përsa i përket flokëve. Do të ketë gjithmonë diçka që shkon keq: flokë të djegur, maja dyshe që këputen, flokë të thatë dhe që elektrizohen sa hap e mbyll sytë.

Nëse jeni lodhur nga produktet agresive, përdorni një trajtim shumë interesant që do të ndryshojë një herë e përgjithmonë gjendjen e flokëve tuaj.

Dhe për këtë arsye ju duhet një trajtim i mirë për të pastruar skalpin e flokëve dhe trajtimi më i mirë është scrub-i. Një mënyrë natyrale është esfolianti me limon dhe vaj kokosi, i cili pastron lëkurën e kokës, e hidraton dhe u jep shkëlqim flokëve.

Çfarë të nevojitet:

1 lugë gjelle vaj kokosi (e gjen në farmaci dhe në dyqanet me produkte kozmetike)

1 lugë gjelle lëng limoni

Në një shishe të vogël, përziej vajin e kokosit me lëngun e limonit. Më pas, duke përdorur një pambuk të pastër, lyej lëkurën e kokës duke bërë edhe pak masazh me mollëzat e gishtave. Lëreni të veprojë për 15 minuta dhe pastaj lajeni kokën si zakonisht.

LEXO TE PLOTE

Life Style

Studimi më i ri/Dhimbjet e shpinës shkaktohen nga problemet e pjesëve të tjera të trupit

Publikuar

-

Në shumicën e rasteve,  dhimbjet e shpines përfshijnë ndryshime në stilin e jetës së pacientit me lëvizje dhe aktivitete të reduktuara , të cilat në mënyrë të konsiderueshme dëmtojnë cilësinë individuale të jetës.Problemi qëndron në përqendrimin vetëm në trajtimin e dhimbjes dhe jo të patologjisë që shkakton këtë parehati. Disa sëmundje të shpinës përfundojnë duke prekur zonat e tjera të trupit.

Shpesh dhimbja është e lidhur me problemet posturale, pasi zakonet e papërshtatshme të sjelljes gjatë kryerjes së veprimtarive ose madje edhe në pozitë statike mund të rrezikojnë seriozisht shëndetin e shpinës, duke kontribuar në shfaqjen e dhembjes. Megjithatë, ajo që shumë njerëz nuk dinë është se problemi që shkakton dhimbjen e shpinës shpesh nuk e ka origjinën në shpinë, por i referohet sëmundjeve të tjera në trup.

Ndër simptomat e nervit shiatik është rrezatimi i sikletit (dhimbje, mpirje, ndjesi djegieje, etj.) për pjesën e pasme të kofshës ose këmbës. Anasjelltas, dhimbjet që ndodhin në shpinë mund të jenë gjithashtu pasojë e ndërlikimeve të tjera shëndetësore, jo domosdoshmërisht të kësaj zone.

Asnjë dhimbje nuk duhet injoruar, veçanërisht llojet që tentojnë të keqësohen me kalimin e kohës. Dhimbjet kurrizore mund të zbulojnë kontraktime të thjeshta muskulore ose shtrembërime të një trajtimi më të thjeshtë ose natyral, por ato gjithashtu mund të tregojnë praninë e sëmundjeve të rënda. Një shembull është osteoporoza e cila konsiston në zvogëlimin e dendësisë së masës së kockave dhe prek më shumë gratë. Kjo sëmundje metabolike mund të shkaktojë dhimbje të shpeshta shpine.

Në rastin e sëmundjeve të veshkave, shumica nuk shkaktojnë dhimbje shpine, por shfaqja e gurëve në një nga veshkat ose traktatin urinar, si dhe disa raste të infeksionit të traktit urinar, mund të shkaktojnë dhimbje intensive të shpinës.

LEXO TE PLOTE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

LAJMET E FUNDIT

Aktualitet23:08 - 25 Mars, 2019

Trump: Prokurori Mueller veproi me ndershmëri në hetimin ndaj Rusisë

Pasi e ironizoi për muaj me radhë Prokurorin Special Robert Mueller lidhur me hetimin për mundësinë e lidhjeve me Rusinë...

Aktualitet18:49 - 25 Mars, 2019

Moti i keq shkakton dhjetra viktima dhe të plagosur në Iran

Moti i keq dhe reshjet e shumta të shiut kanë shkaktuar përmbytje dhe viktima në shtetin  e Iranit. Mësohet se...

Aktualitet19:32 - 24 Mars, 2019

Integrimi i Shqipërisë në BE/ Presidenti grek kujton kushtet

Ditën e sotme shteti grek ka festuar pavarsinë e tij. Gjatë fjalës në ceremoninë e zhvilluar presidenti i Greqisë Prokopis...

Aktualitet09:03 - 24 Mars, 2019

Pas 20 vitesh/ Zyrtari i NATO-s:Bombardimi, ndjenjë dëshpërimi dhe lehtësimi

Sa herë që kujtohet fushata e sulmeve ajrore të NATO-s, e nisur më 24 mars të vitit 1999, personi i...

Aktualitet17:05 - 22 Mars, 2019

Kosova, si Shqipëria/ Miraton rezolutën që ndalon lojrat e fatit

Me 74 vota në favor Parlamenti i Kosovës ka miratuar ditën e sotme një rezolutë, që pezullohen lojërat e fatit...

Aktualitet16:56 - 22 Mars, 2019

Ceremoni varrimi për 26 viktima të sulmit në Zelandën e Re

Mijëra njerëz u mblodhën të premten në Zelandën e Re, për të marrë pjesë në ceremoninë e varrimit të 26...

Aktualitet15:17 - 22 Mars, 2019

Brexit do t’i kushtonte shtrenjtë Gjermanisë

Brexit-i u shty! Dhe krerëve të BE-së të mbledhur në Bruksel sërish u ra një gur nga zemra. Sepse BE-ja...

Aktualitet15:12 - 22 Mars, 2019

Bashkëpunim me Rusinë?/ Trump: Raporti të bëhet publik

Presidenti Donald Trump tha të mërkurën se raporti përfundimtar i Prokurorit të Posaçëm Robert Mueller për bashkëpunimin e mundshëm të...

Aktualitet14:14 - 22 Mars, 2019

Erdogan dhe raketat ruse/ Një krizë e re SHBA-Turqi 

Nga Franco Venturini Më shumë se asnjëherë sulltan, tani që ka superpushtet të garantuar nga ndryshimet kushtetuese, e megjithatë, presidenti...

Aktualitet14:10 - 22 Mars, 2019

Opsionet e reja për Brexit-in

Britania e Madhe do të dilte pas një jave nga BE-ja. Por ky vendim u shty edhe ca. Cilat janë...

Aktualitet09:39 - 22 Mars, 2019

Gjermania miraton ligjin e ri/ 1,3 miliardë euro për fëmijët e varfër

Bundestagu gjerman miratoi një ligj të ri për familjen. Ai do të lehtësojë prindërit me të ardhura më të pakta....

Kultura15:31 - 21 Mars, 2019

Astrit Çerma rrëfen kujtimet me kompozitorin e njohur  

Më kujtohet si tani: Mbasi pamë tërë “matrialin” e xhiruar për filmin “Në fillim të verës” në një montim “bruto”,...

qerim mata qerim mata
Aktualitet13:22 - 21 Mars, 2019

Ndahet nga jeta regjizori i njohur/ Kush ishte  artisti që fshihej pas “Lefter Lefterit”

Qerim Mata, i njohur ndryshe edhe i Lefter Lefteri personazh i luajtur prej tij në filmin “ I teti në...

Aktualitet22:19 - 20 Mars, 2019

“Deti nuk ka portë”/ Poezia e Aleksandër Çipës prezantohet në Korçë

Mesditën e sotme, në sallen e Bibliotekes së Universitetit “Fan S. Noli” të qytetit të Korçës, është promovuar libri më...

Aktualitet20:21 - 20 Mars, 2019

Vendimi i Dhomës së Apelit/ Burgim i përjetshëm për Radovan Karaxhiçin

Ish udhëheqësi i serbëve të Bosnjës, Radovan Karaxhiç, u dënua më burgim të përjetshëm. Dhoma e Apelit e Mekanizmit që...

Aktualitet19:02 - 20 Mars, 2019

Rrëmben autobuzin me 51 nxënës/ Tentoi t’i digjte

Një autobuz me 51 nxënës është rrëmbyer ditën e sotme nga shoferi i saj. Ngjarja mësohet të ketë ndodhur në...

Aktualitet18:34 - 19 Mars, 2019

Nëna hedh vajzën nga kati i pestë/ Më pas hidhet edhe vetë

Qyteti i Athinës është tronditur ditën e sotme nga një ngjarje e rëndë, ku një nënë hodhi vajzën e mitur...

Aktualitet18:31 - 19 Mars, 2019

Qindra ushtarët amerikanë zbarkojnë në Gjermani

 Qindra ushtarë amerikanë kanë filluar të mbërrijnë në Gjermani. Prova e parë kjo e një strategjie të re të dislokimit...

Aktualitet18:26 - 19 Mars, 2019

Italia do t’i bashkohet nismës kineze të investimeve

Italia pritet t’i bashkohet nismës kineze “Një Brez, Një Rrugë” të enjten gjatë vizitës së Presidentit kinez Xi Jinping në...

Aktualitet15:25 - 19 Mars, 2019

Kur studentët detyrohen të lënë shkollën

Në pesë vitet e fundit mbi një milionë të rinj i kanë ndërprerë studimet në universitetet turke. Një shkak i...

Aktualitet15:22 - 19 Mars, 2019

Masakra në Zelandën e Re/ IS-i kërcënon me hakmarrje

Sulmi i përgjakshëm terrorist ndaj dy xhamive në Zelandën e Re mund të shkaktojë një spirale të re dhune. Milicët...

Aktualitet14:37 - 19 Mars, 2019

Kërcënon Erdogan/ Kush sulmon muslimanët do të kthehet me arkivol

Presidenti i Turqisë paralajmëron për një Gallipoli të ri në vazhdën e sulmit terrorist të Christchurch dhe thotë se kushdo...

Aktualitet19:30 - 18 Mars, 2019

Franca shpall ndalimin e protestave, pas trazirave

Kryeministri i Francës shpalli të hënën ndalimin e protestave të jelekëve të verdhë në bulevardin Champs-Elysees të Parisit dhe në...

Aktualitet19:12 - 18 Mars, 2019

Holandë/ Arrestohet i dyshuari për sulmin në tramvaj

Policia holandeze arrestoi një person me origjinë turke, i dyshuar për përfshirje në incidentin me armë në një tramvaj të...

Aktualitet18:23 - 18 Mars, 2019

Për të apasionuarit e teatrit/ Korçarët sjellin “Kopracin” në Tiranë

Komedia “Kopraci” e Molierit, një nga kryeveprat botërore ka mbërritur në Tiranë. Të gjithë të apasionuarit e teatrit do të...

Aktualitet21:12 - 17 Mars, 2019

Macron dënoi “apokalipsin“ e Parisit

Protestat e “jelekëve të verdhë“ u kthyen në trazira të shtunën dhe në përleshje nëpër rrugët e kryeqytetit francez. Presidenti...

Aktualitet19:13 - 17 Mars, 2019

Fillon kthimi i trupave të viktimave në Zelandën e Re

Policia tha se numri i të vdekurve në vrasjet masive në dy xhami të qytetit Christchurch, në Zelandën e Re...

Aktualitet19:07 - 17 Mars, 2019

Terroristi neozelandes njohës i mirë i Ballkanit

Brenton Harrison Tarrant, 28-vjeçari i akuzuar për vrasjen e 49 vetëve dhe plagosjen e shumë të tjerëve në dy xhami...

Trending

Read previous post:
Thellohen hetimet ndaj ish-Kryeprokurorit/ Pritet  arrestimi i Adriatik Llallës

Ish-kryeprokurori Adriatik Llalla pritet të arrestohet nga momenti në moment. Konfimimi vjen nga burime për CNA.al nga Prokuroria e Durrësit...

Close