Connect with us

Aktualitet

Analiza / Këto janë pesë arsyet pse Bayern do të fitojë kundër Realit

Publikuar

-

Bayern Munich – Real Madrid mund të quhet ndeshja klasike për llogari të kompeticioneve Europiane, pasi është ndeshja më e rivalizuar në nivelet më të larta kontinentale. Padyshim që ka nevojë për një hyrje. Ndeshja e radhës mes këtyre dy skuadrave këtë sezon do të luhet për gjysmëfinalet e Champions League. Bundesliga.com ka zgjedhur pesë pikat ku Bayern është i destinuar që të fitojë dhe të arrijë në finalen e Kievit…

1- James Rodriguez – I dhënë në huazim te Bayerni nga Real Madrid, James ka pasur marrëdhënie të mira me trajnerin Zinedine Zidane, i cili ishte i lumtur kur kolumbiani u largua. Jo më larg se në nëntor, Cristiano Ronaldo vuri në dukje se forma e mesfushorit kishte ndikim në ecurinë e skuadrës. Mund ta kuptoni pse: James, golat dhe asistet e të cilit janë kthyer në çelës për suksesin e gjashtë radhazi të Bayern-it. Në aktivizimin e tij në Bavari, ai po luan në rolin e mesfushorit me tipare mbrojtëse, ku ai duket se është një lojtar i kompletuar.

2- Jupp Heynckes – Disa gjermanë, Toni Kroos dhe Paul Breitner ndoshta e njohin punën që bëhet te Real Madrid, por jo më mirë sesa Heynckes, i cili ka drejtuar Los Blancos në suksesin evropian në sezonin 1997/98, i cili është i vetmi trajner gjerman që ka bërë histori me një klub spanjoll. Rreth kësaj, shumë gjermanë dinë shumë mirë si të luajnë në Madrid, ashtu siç bëri Heynckes në vitin 2012 kur drejtoi Bayern-in në ndeshjen që e fituan pas penalltive në fazën gjysmëfinale të Champions League.

3- Macja e Zezë – Gjatë gjithë sukseseve të tyre, madrilenët kanë vuajtur kundër ekipeve gjermane, më shumë kundër Bayern, i cili është i njohur në kryeqytetin spanjoll si Macja e Zezë. Ashtu si shumica e rivalëve, të dyja skuadrat kanë shumë të përbashkëta me njëra-tjetrën: të dyja janë ekipe dominonte, të dyja kanë talentet më të mirë dhe të dyja skuadrat kërkojnë diçka të madhe në një sezon.

4 – Hakmarrja – Vetëm të përmendësh çerekfinalet e sezonit të shkuar, është e mjaftueshme për fansat e Bayern që të mos harrojnë eliminimin nga Real Madrid.

5 – Efekti Lewandowski – Po, po, Real Madrid ka në përbërjen e tij një rekordmen në shënimin e golave, por Lewandowski nuk është gjysma më e keqe. Në fakt, nëse nuk do të ishte për Ronaldo-n, polaku do të ishte golashënuesi më i mirë në Europë, normalisht që ai është sulmuesi më i mirë. Duke shtuar dhe faktin që në 6 përballje kundër Real Madrid ai ka shënuar 6 herë. /EDS/

Aktualitet

Djali i Erdoganit u çon “selam” nga babai shqiptarëve të Preshevës dhe Sanxhakut

Publikuar

-

By

Bilal Erdogan,djali i Presidentit të Turqisë, përveç me autoritet e Sanxhakut si me kryetarin e Këshillit Kombëtar të boshnjakëve Dr, Sulejman Ugljanin dhe kryetarin e Novi Pazarit, Nihat Bishevac, takoi edhe kryetarin e KKSH-së dr.Shukri Ymeri si dhe liderë e përfaqësues nga Lugina e Preshevës. Mu ne ditën e kësaj vizite te birit te Erdoganit mbi qiellin e Serbisë janë parë aeroplanë luftarak, njofton agjencia e lajmeve “Presheva Jonë”

Bilal Erdogan pritet si president dhe hero në Novi Pazar: “Unë dhe babai im i përkasim këtyre trevare”m  raportohet se ka thenë ai.

Ceremonia e hapjes së ekspozitës së gjuajtjes me hark tradicionale filloi vizitën dy ditoretnë djalit të presidentit  Erdogan në  Novi Pazarit.

Kryetari i Këshillit Kombëtar Boshnjak, Sulejman Ugljanin ka shprehur nderimin e tij të madh dhe lumturi e cila është e organizuar si një hapje e madhe kulturore e ngjarjes në Novi Pazar, duke shtuar se kjo është një nga mënyrat për të forcuar lidhjet boshnjakë dhe turq, por edhe për të forcuar ekonomike, politike, apo kulturore dhe lidhje midis Serbisë dhe Turqisë.

Ndërsa kryetari i KKSH-së Shukri Ymeri ka felnederuar Turqine si nje anetare e NATO-s dhe aleat e SHBA-ve për rolin e saj ne stabilitetin ne Ballkan. Njëkohësisht dr.Ymeir ka falënderuar angazhimin dhe ndihmat e Turqisë për Lugine e Preshevës, simdos ne kohene ramaznit per skamnoret.

“…Sjelli për ju selamet e presidentit të Turqisë, Recep Tayyip Erdogan me një mesazh të rëndësishëm për të rinjtë, por edhe të gjithë të tjerët se duhet të forcojmë rrënjët tona, sepse vetëm atëherë mund të mbajë një kulturë të përbashkët dhe traditën që na lidh me  shekuj. Unë dhe babai im i përkasim këtyre trevave..”- tha në fund Erdogani i riu./Tetova Sot/

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Formacionet zyrtare/ Bayern e nis me Robben e Ribery, Reali pa Bale dhe Benzema

Publikuar

-

By

‘Titanët’ e Europës, Bayern Mynchen dhe Real Madrid, do t’i tregojnë dhëmbët sonte njëri-tjetrit në përballjen e vlefshme për ndeshjen e parë gjysmëfinale të “Champions League”.

Gjermanët të cilët presin në shtëpi kampionët e Europës në fuqi, kanë një arsye të fortë për të fituar pasi do të synojnë ‘hakmarrjen’ për eliminimin në sezonin e kaluar, po në të njëjtën fazë të kompeticionit.

Nuk mund të harrohen pretendimet e gjermanëve për njëanshmëri të gjyqtarit dhe për këtë arsye pritet një ‘luftë’ në fushë. Nga ana tjetër ‘galaktikët’ kanë treguar se janë mjeshtrit e këtij kompeticioni dhe sonte opsionin humbje e kanë fshirë nga mendjet e tyre.

Ekipi i Zidan do të tentojë të shënojë sa më shumë gola në fushë kundërshtare për ta patur sa më të thjeshtë ndeshjen e kthimit. Për t’u evidentuar fakti se në anën tjetër qëndron një teknik si Jupp Heynckes.

Formacionet zyrtare

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Habit avokati Ngjela: Berisha, Kryeministri që nuk lejoi korrupsionin

Publikuar

-

By

Avokati Spartak Ngjela, njëherë kryetari i Partisë Ligj dhe Drejtësi, ka habitur me deklaratën e tij të bërë në emisionin “Byro Politike” të gazetares Juli Xhokaxhi, për ish-kryeministrin e Shqipërisë, Sali Berisha.

Ndonëse Spartak Ngjela e sulmon vazhdimisht ish-kryeministrin Berisha dhe klasën aktuale politike, sot ai tha se Berisha gjatë qeverisjes së tij në vitet 1992-1996, u bë shembulli sesi nuk mund të kishte korrupsion ministror. Sipas Ngjelës, po të dojë Kryeministri, nuk mund të ketë korrupsion në Ministri.

“Po të dojë Kryeministri nuk ka korrupsion. Një shembull të tillë nuk e kemi jashtë, e kemi brenda vendit. E kam kundërshtar. Në qeverinë e 1992-1996, Sali Berisha zhduku korrupsionin ministror. Është shembull që tregon këtë.”, – tha Spartak Ngjela.

Ndërsa më tej ai u shpreh se kjo ndodhi në qeverinë e 1992-1996, pasi më vonë në qeverinë e rimarrë, vendi vijoi me korrupsion. /CNA.al

LEXO TE PLOTE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

AKTUALITET

Aktualitet20:27 - 25 April, 2018

Djali i Erdoganit u çon “selam” nga babai shqiptarëve të Preshevës dhe Sanxhakut

Bilal Erdogan,djali i Presidentit të Turqisë, përveç me autoritet e Sanxhakut si me kryetarin e Këshillit Kombëtar të boshnjakëve Dr, Sulejman...

Aktualitet20:20 - 25 April, 2018

Formacionet zyrtare/ Bayern e nis me Robben e Ribery, Reali pa Bale dhe Benzema

‘Titanët’ e Europës, Bayern Mynchen dhe Real Madrid, do t’i tregojnë dhëmbët sonte njëri-tjetrit në përballjen e vlefshme për ndeshjen...

Aktualitet20:16 - 25 April, 2018

Habit avokati Ngjela: Berisha, Kryeministri që nuk lejoi korrupsionin

Avokati Spartak Ngjela, njëherë kryetari i Partisë Ligj dhe Drejtësi, ka habitur me deklaratën e tij të bërë në emisionin...

Aktualitet20:15 - 25 April, 2018

Tjetër skandal nga “Mother Jones”/ Lobime ruse dhe nga LSI-ja

Pasi zbërtheu skemën e financimit të Partisë Demokratike të Shqipërisë për të lobuar në SHBA, revista prestigjioze investigative amerikane “Mother...

Aktualitet19:58 - 25 April, 2018

FOTO/ Kryetari i Lulit rikthen “Republikën e re” në Durrës

Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha, në PD-në e Durrësit pas dorëheqjes së Oerd Bylykbashit, zgjodhi që të emëronte vetë...

Aktualitet19:52 - 25 April, 2018

Aksident i rëndë/ Makina përplas për vdekje një 18-vjeçar

Një ngjarje e rëndë raportohet të ketë ndodhur në aksin Fushë Krujë-Tiranë, ku një automjet ka përplasur për vdekje një...

Aktualitet19:42 - 25 April, 2018

Quiz politik/ Deputeti i Lulit që është më katolik se Fahriu dhe Papa

Një tjetër deputet i Bashës, Aurelës, kunatit dhe të dashurit vjehrrit Xhafe, ka shfaqur padurim për tu bërë pjesë e...

Aktualitet19:35 - 25 April, 2018

Ligji i ri grek/ 300 euro për leje 3 vjeçare

Greqia ka miratuar një projektligj të ri, për shtetasit të cilët vendosin të qëndrojnë atje, projektligj i cili, përjashton një...

Aktualitet19:30 - 25 April, 2018

Shqipëri-Kosovë-raporti i organizatës presticioze/ Urrejtja ndaj gazetarisë kërcënon demokracitë

Organizata “Gazetarët pa kufij”, me seli në Paris vlerëson në raportin e saj për lirinë e medies se po rritet...

Aktualitet19:18 - 25 April, 2018

VIDEO – Merkel dhe Rama në konferencë të përbashkët për shtyp/ Ja qëndrimi i Kancelares

Ka përfunduar takimi i kryeministrit Edi Rama me kancelaren gjermane, Angela Merkel në Berlin. Në një konferencë të përbashkët për...

Aktualitet19:11 - 25 April, 2018

Përfundon takimi i partive të opozitës/ Anashkalohet kërkesa për zgjedhje të parakohëshme

Para pak minutash ka përfunduar takimi i partive politike opozitare të Kosovës, i thirrur nga LDK, e vila është edhe...

Aktualitet19:06 - 25 April, 2018

FSHF kërkon ndëshkimin e Erjon Braçes

Pas incidentit të ndodhur në sfidën Skënderbeu-Partizani, ku u raportua se deputeti i Partisë Socialiste, Erion Braçe, ka goditur me...

Sport18:58 - 25 April, 2018

Icardi: Interi është e tashmja ime, të ardhmes nuk i dihet

“Prej shumë kohësh Interi është skuadra ime. Ky është motivi se përse kisha nevojën për të vazhduar të qëndroja këtu...

Aktualitet18:53 - 25 April, 2018

Iu kap 613 kg kokainë, kompania “Arbri Garden” fshin asetet/ Prokuroria nuk i bllokon

Kompania e frutave ekzotike “Arbri Garden” në kontenierin e të cilës u sekuestruan 613 kg kokainë e ardhur nga Kolumbia...

Sport18:48 - 25 April, 2018

Wenger: Kohët e largimit nuk i zgjodha unë, Luis Enrique më pëlqen

Arsene Wenger flet për largimin e tij nga Arsenali në fund të këtij sezoni me trajnerin francez që pak ditë...

Aktualitet18:34 - 25 April, 2018

Qëlloi me armë zjarri drejt policisë/ Në pranga 32-vjeçari

Policia greke ka vënë në pranga një 32-vjeçar shqiptar, pasi kishte qëlluar me armë zjarri drejt policisë në Kallithea të...

Sport18:27 - 25 April, 2018

Tifozët kundër Juves/ Protesta të ashpra para derbit të Italisë

Situatë aspak e qetë te Juventusi vetëm 3 ditë përpara sfidës shumë delikate ndaj Interit në Serinë A, përballje që...

Aktualitet18:21 - 25 April, 2018

“Toleranca fetare në Shqipëri”/ Meta: Të luftojmë me forcë antivlerat sociale

Të luftojmë me forcë antivlerat sociale, ka deklaruar sot Presidenti i Republikës Ilir Meta, i cili ka marrë pjesë në...

Sport18:04 - 25 April, 2018

Kukësi relaksohet në plazh/ Pacult: T’i shtyjmë festën Skënderbeut

Futbolli është një sport që kërkon maksimumin në aspektin fizik. Pjesa aerobike është determinante thuajse sa pjesa teknike, megjithatë ekziston...

Aktualitet17:43 - 25 April, 2018

Video-denoncimi/ Ja si vidhen biznesmenët nga inspektorët e “Rilindjes”

Ish-kryeministri i vendit Sali Berisha, ka vijuar me publikimin e denoncimeve të mbërritura në adresë të tij nga qytetarë të...

Aktualitet17:26 - 25 April, 2018

Përfundon takimi Merkel-Rama/ Zbardhet qëndrimi i Kancelares gjermane

Ka përfunduar takimi i kryeministrit Edi Rama me kancelaren gjermane, Angela Merkel në Berlin. Burime nga takimi, bëjnë me dije...

Aktualitet17:26 - 25 April, 2018

Ish-deputeti socialist: “Gulf”, piramidë e qeverisë

Ish-deputeti i Partisë Socialiste, tashmë kryetar i partisë ZGJIDHJA, Koço Kokëdhima, ka reaguar lidhur me falimentimin e kompanisë së tregtimit...

Aktualitet17:21 - 25 April, 2018

Hapja e negociatave/ Mustafaj: Ndikimi i Gjermanisë, zero!

Ish-ministri i Jashtëm, Besnik Mustafaj, i ftuar në rubrikën “Opinion” në News24, ka folur për dhënien e rekomandimit të KE-së,...

Aktualitet17:13 - 25 April, 2018

Publikohen fotot e rralla të Kryeministrit të Kosovës/ Sherr dhe grushta me ushtarët rus

Një fotografi e Kryeministrit të Kosovës, Ramush Haradinaj, e vitit 2000 është shpërndarë nëpër portalet serbe gjatë ditës së sotme....

Life Style17:00 - 25 April, 2018

A e dinit se fillimisht Toka nuk ka pasur njerëz me sy blu ?

Kërkime shkencore nga Universiteti i Kopenhagenit, Danimarkë, kanë zbuluar se njerëzit me sy blu kanë ardhur si pasojë e një...

Aktualitet16:56 - 25 April, 2018

“Skifterët” e Brukselit/ Ja çfarë ndodhi me Pëllumb Xhufin në Belgjikë

Brenda një kohe të shkurtër dhe thuajse për të njëjtën tematikë po bëj këtë intervistë të dytë me historianin e...

Aktualitet16:51 - 25 April, 2018

“Finalja e parakohshme” Bayern-Real/ Ja kush është favorit sipas kompanive të basteve

Bayern Munich, do të presë këtë mbrëmje në një super duel në “Allianz Arena”, galaktikët e Real Madrid. Në këtë...

Aktualitet16:46 - 25 April, 2018

“Më goditi me çakmak”/ Braçe akuzon arbitrin, përplaset me “Panorama Sport”

Arbitri i ndeshjes Partizani-Skënderbeu, Andi Koçi, pretendon se është qëlluar me një çakmak nga deputeti i Partisë Socialiste, Erion Braçe,...

Trending

LAJM I REKOMANDUAR:
‘Çelësi i zemrës’ është kënga e preferuar e të gjithëve/ Doni të dini si është krijuar?

Bes Kallaku dhe Xhensila Myrtezaj janë një nga çiftet më të dashur për publikun shqiptar dhe me siguri askush nuk...

Close