Rusia nis bllokimin e aplikacionit Telegram – CNA
Connect with us

Teknologji

Rusia nis bllokimin e aplikacionit Telegram

Publikuar

-

Autoritetet ruse nisën bllokimin e aplikacionit të mesazheve, Telegram, i përdorur gjerësisht në vend si një mjet i sigurtë komunikimi.

Vendimi u mor nga rregullatori i medias pas përfundimit të ultimatumit të dhënë ndaj kompanisë për të dorëzuar çelësat e kriptimit të mesazheve, thënë ndryshe kodin që mundëson leximin e mesazheve nga palë të treta.

Agjencia ruse e lajmeve, Tass njofton se afati kohor ishte vendosur më 4 prill dhe autoritetet e kishin paralajmëruar kompaninë se pas kësaj date do të nisnin bllokimin e aplikacionit.

Por, kompania u justifikua duke deklaruar se as ajo vetë nuk ka akses tek kodet kriptuese të mesazheve të klientëve, pasi kjo është mënyra sesi është ndërtuar dhe funksionon aplikacioni.

Kërkesa për të patur akses tek çelësat e çkodimit të mesazheve u bë nga agjencia ruse e inteligjencës, FSB me argumentin se i nevojiteshin për të parandaluar sulme terroriste të mundshme në vend.

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Të fluturosh në ajër si ‘Iron Man’/ Gati të provoni kostumin?

Publikuar

-

Me siguri të gjithë e keni parë filmin ‘Iron Man’ dhe padyshim shumë prej nesh do të dëshironin të kishin superfuqitë e një heroi. Dhe mesa duket me zhvillimin e teknologjisë edhe ëndërrat dhe dëshirat ekstreme bëhen realitet.

Ju tashmë mund të keni kostumin e Iron Man dhe të fluturoni.Kostumi që shihni në pamje është krijuar nga një tregtar britanik dhe çmimi arrin në 443. 428 dollarë.

Veshja e Iron Man nuk është në shitje vetëm për investitorët por edhe për publikun e gjerë. ‘Iron Man’ i vërtetë dha edhe shfaqjen e tij në rrugët e Britanisë.

9 blerës mund të porosisin një version të kostumit dhe të marrin edhe kurse sesi të fluturojnë me të.

Kostumi peshon rreth 26 kg, dhe është i ndërtuar me pjesë elektronike dhe teknologjinë 3D. Duke funksionuar me karburant apo naftë pajisja arrin shpejtësinë deri në 32 milje në orë dhe mund t’ju çoj në lartësinë rreth 3 metra.

Specialistët shprehen se ju mund të qëndroni në ajër 3 deri në katër minuta ndërsa në ditët më të ftohta mund të qëndroni në ajër deri në 9 minuta.

Ata shtojnë se duhen marrë parasysh edhe pasojat e të fluturuarit pa krahë megjithatë kuriozët mund ta shohin kostumin në dyqan dhe të shijojnë një version të realitetit virtual.

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Me simbolet e reja të iPhone-it, do harroni të shkruani!

Publikuar

-

Prej shumë kohësh, Apple bëri me dije se do të ketë një numër të rinj ikonash, kryesisht të dedikuar kokëkuqëve dhe jo vetëm. Dhe në ditën ndërkombëtare të ikonave, kompania lançoi plot 70 emoji të reja për të gjithë përdoruesit e iPhone-it.

 Ikonat e reja janë kryesisht njerëz me pigment dhe ngjyra flokësh të ndryshëm. Këto simbole mund t’i shkarkoni menjëherë pasi të keni përditësuar iOS 12-ën, që do të jetë gati brenda pak kohësh.

Përveç ikonave njerëz, do të kemi gjithashtu një emoji të mbushur me zemra, një fytyrë që ka ngrirë, një papagall dhe shumëllojshmëri produktesh ushqimore. Siç mund t’i shihni në foto.

Me pak fjalë, s’do kemi me çfarë fjalësh të flasim pasi ‘fjalitë’ do t’i ndërtojmë në gjuhë simbolesh. Duket e frikshme!

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Roboti që ju palos rrobat, por jo çorapet

Publikuar

-

Kompania japoneze Seven Dreamers ka krijuar një robot që palos robat, të quajtur Laudroid. Makineria është e një forme dollapi të gjatë.

 Rrobat vendosen në një sirtar në fund të saj, merren nga dy krahë robotike dhe palosen, teksa Inteligjenca Artificiale njeh llojin e veshjes.

“Për këtë t-shirt, AI mat gjatësinë dhe gjerësinë për të përcaktuar çfarë duhet të palosë, në cilin drejtim duhet ta palosë, ku është pozicioni i qafës dhe për ta parë nëse është para apo pas”, thotë administratori i Seven Dreamers, Shin Sakane.

 

Laundroid organizon robat edhe sipas anëtarëve të familjes apo llojit të tyre. I lidhur me VviFi vjen me një aplikacion që gjurmon gjithçka që ndodh duke krijuar një pamje virtuale të dollapit. Procesi është ende shumë i ngadaltë, pasi i duhen 5 orë për një proces të plotë, ndërkohë që nuk palos çorapet. Porositë e hershme nisin këtë vjeshtë dhe roboti fillimisht do të jetë i vlefshëm në Japoni, SHBA dhe një pjesë të Kinës për vetëm 16 mijë dollarë.

LEXO TE PLOTE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

LAJMET E FUNDIT

Aktualitet23:54 - 19 July, 2018

Një kokërr vezë 8 mijë lekë/ Ironizon gazetari i njohur

Gazetari klodian Tomorri publikoi pak ditë më parë faturën e një restoranti në jug të Shqipërisë, ku një omlet me...

Aktualitet23:38 - 19 July, 2018

Zhgënjen edhe në transfertë/ Partizani largohet nga Europa League

Partizani ka zhgënjyer edhe në ndeshjen e luajtur në transfertë ndaj skuadrës së Mariborit. Të kuqtë u mundën në Slloveni...

Aktualitet23:16 - 19 July, 2018

Nuk fiton as në shtëpi/ Luftëtari i thotë lamtumirë aventurës europiane

Skudra e Luftëtarit nuk ka mundur të fitojë as në ndeshjen e dytë përballë tifozëve të vetë, ndaj letonezëve të...

Aktualitet22:58 - 19 July, 2018

Prishtina e pafat/ Eleminohet nga gjuajtjet e penalltive

Skuadra nënkampione e Kosovës, Prishtina është eleminuar pak minuta më parë nga modestët luksemburgas FC Fola Esch. Ndryshe nga skuadrat...

Aktualitet22:46 - 19 July, 2018

Zjarr në Dhërmi/ Rrezikohen banesat dhe bizneset

Një zjarr i madh sapo ka përfshirë një pyll në zonën e Dhërmiut. Flakët po përparojnë me shpejtësi dhe po...

Aktualitet22:35 - 19 July, 2018

Dhërmiu në flakë/ Forca të shumta zjarrëfikëse dhe policie në vendngjarje

Një sipërfaqe e madhe pylli ka marrë flakë në zonën e Dhërmiut. Nga zjarri rrezikohet një lokal dhe dy objekte...

Aktualitet22:32 - 19 July, 2018

E trishtë/ Gazetarja përlot me kujtimin për 24 vjeçarin

Gazetarja Nikoleta Kovaci ka sjellë edhe njëherë në kujtesë, tragjedinë e një viti më parë në Zvërnec të Vlorës, ku...

Aktualitet22:16 - 19 July, 2018

Sfidat e përditshme/ Basha tregon ku e gjen frymëzimin

Kreu i PD, Lulzim Basha, ka përshëndetur vendosjen e bustit të ish-kryetarit të Kuvendit, Pjetër Arbnori. Në një postim në...

Aktualitet22:09 - 19 July, 2018

Zyrtare/ Luigi Soreca emërohet ambasadori i BE-së në Shqipëri

Shefja e Politikës së Jashtme, Federica Mogherini, ka zbuluar emrat e 24 ambasadorëve të rinj. Për Shqipërinë, Mogherini ka vendosur...

Aktualitet21:58 - 19 July, 2018

Ministri “ i botës së krimit” padit shkrimtarin

Ministri i Brendshëm italian, Matteo Salvini ka paditur shkrimtarin e njohur Roberto Saviano lidhur me disa postime që i ka...

Aktualitet21:48 - 19 July, 2018

Grabiti bankën/ Tentoi të “paralizonte” policinë

Një 38 vjeçar u përlesh sot me policinë në Rradhimë të Vlorës. Gaqo Gjini, tentoi të godiste me thikë efektivët...

Aktualitet21:42 - 19 July, 2018

Kapriçot e motit/ I nxehti afrikan prek vendin në fundjavë

I nxehti afrikan nuk do të kursejë as këtë vit Shqipërinë. Sinoptikanët parashikojnë që kjo valë e të nxehtit të...

Aktualitet21:32 - 19 July, 2018

Lodra me përmbajtje kancerogjene/ Dërgohen për ekspertim 15 kampionë

Autoritetet kosovare kanë dërguar për ekspertim në Amsterdam, 15 kampionë lodrash, pasi dyshohet se përmbajnë elemente kancerogjene. Lajmin e ka...

Aktualitet21:16 - 19 July, 2018

Skandal/ Një i pastrehë në “arrest shtëpiak”

Një 65 vjeçar i pastrehë është dënuar 3 herë me burg për ngacmim seksual. Gjergj Pergjivuka shprehet se herën e...

Aktualitet21:03 - 19 July, 2018

NGA ASTRIT PATOZI/ KA ARDHUR KOHA, DOKTOR

Eh, si vajti kjo punë, o doktor! Tani, meqë katandisja i ka kaluar të gjitha fantazitë, mendoj se ti do...

Aktualitet20:59 - 19 July, 2018

Prokurorja Rovena Gashi në “sitën” e Vetingut/ Si ndryshoi pasuria e saj në 13 vite

Rovena Gashi, prokurorja e pezulluar nga detyra për shkak se është nën hetim për fshehje pasurie do të përballet të...

Aktualitet20:46 - 19 July, 2018

Mashtrimi me kartat e bankës/ Të moshuarit i zbrazin llogarinë

Një person i panjohur ka mashtruar një të moshuar, duke i marrë 18 mijë denarë. Ngjarja është regjistruar në kryeqytetin...

Aktualitet20:38 - 19 July, 2018

“Mbrojti” kolegët e akuzuar për korrupsion/ Zbardhet pasuria e gjyqtares Albana Boksi

Komisioni i Vettingut po vijon punën me shkarkimin dhe konfirmimin e  gjyqtarëve dhe prokurorëve. Në lidhje me këtë proces janë...

Aktualitet20:30 - 19 July, 2018

Shfrytëzuan të miturën/ Procedohen penalisht tre persona

Prokuroria e Shkupit ka ngritur padi për tre persona të cilët akuzohen për trafik të fëmijëve. Organi i akuzës ka...

Aktualitet20:10 - 19 July, 2018

Video/ Balla kapet duke flirtuar me Presidenten Kroate

Presidentja kroate, Kolinda Grabar-Kitaroviç, vizitoi sot Kuvendin e Shqipërisë, ku mbajti edhe një fjalim. Në fjalën e saj, ajo falenderoi...

Aktualitet19:59 - 19 July, 2018

Kriza në selinë blu/ Anëtari i Kryesisë së PD “shuplakë” Bashës

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha u takua sot me ish ministrat e kësaj partie, Genc Rulin dhe Besnik Mustafajn,...

Aktualitet19:58 - 19 July, 2018

Argjentinasi i Romës flet i bindur / Juventusin di si ta mposht!

Skuadra e Romës ka bërë një merkato shumë pozitive deri më tani. Ardhja e Pastore tregon qartë se kryeqytetasit janë...

Aktualitet19:52 - 19 July, 2018

Kaloi qipriotët/ Laçi mëson kundërshtarin e rradhës në Europa league

Laçi, ka  mësuar kundërshtarin në turin e dytë të Europa League. Sipas formulës, skuadra e drejtuar nga Besnik Prenga do...

Aktualitet19:42 - 19 July, 2018

Laçi në turin e dytë të Europa League/ Kualifikohet përpara spektatorëve të tij

Me golin shënuar në minutën e 88- të nga Myrto Uzuni, skuadra e Lacit ka kaluar në turin e dytë...

Aktualitet19:35 - 19 July, 2018

Jose Mourinho / Kritika “të fshehura” poshtë suksesit për Paul Pogbanë

Tekniku i Manchester United, Jose Mourinho, u shfaq në një konferencë për shtyp gjatë qëndrimit të tij në Amerikë, ku...

Aktualitet19:29 - 19 July, 2018

Dhunoi avokatin/ “Arratiset” prokurori Arjan Ndoj?!

Avokati Ilia Ilia është dhunuar ditën e sotme, kur sapo kishte përfunduar një seancë gjyqësore. Pas marrjes së mjekimit avokati...

Aktualitet19:15 - 19 July, 2018

Përleshja me policinë në Rradhimë/ Zbardhen detajet

Një person në kërkim, u përlesh me policinë në Rradhimë të Vlorës. Mësohet se 38 vjeçari, Gaqo Gjini tentoi të...

Aktualitet19:10 - 19 July, 2018

Federata Franceze e Futbollit / Mësohet e ardhmja e Deschamps, por dhe e Zidane!

Presidenti i Federatës Franceze të Futbollit (FFF), Le Graet është i sigurt se ai dhe Deschamps do të qëndrojnë në...

Trending

Read previous post:
Ish-kryeministri Berisha nxjerr zbuluar gënjeshtrën e Ramës

Ish-kryeministri Sali Berisha, ka vijuar me sulmet ndaj qeverisë dhe kryeministrit Edi Rama. Kryeministri Edi Rama postoi mëngjesin e sotëm...

Close