Connect with Us

Mocioni për rrëzimin e qeverisë në Kosovë, Albin Kurti tregon qëndrimin e Vetëvendosjes

Kosova & Rajoni

Mocioni për rrëzimin e qeverisë në Kosovë, Albin Kurti tregon qëndrimin e Vetëvendosjes

Publikuar

-

Ligji i ndryshimeve zgjedhore / Kurti: Dje fitoi opozita, sot duhet të fitoj shteti

Kryetari i Vetëvendosjes, Albin Kurti, ka kërkuar zgjedhje të parakohshme në vend duke shprehur edhe qëndrimin e partisë së tij lidhur me moncionin për rrëzimin e qeverisë që është paralajmëruar nga LDK.

 

Ai thotë se e përkrahin për mocionin për rrëzim të qeverisë, duke numëruar madje arsyet pse “qeveria e shtrenjtë Haradinaj duhet të largohet”.

 

“Nenad Rikallo e Milan Radojçiç, shtimi enorm i posteve qeveritare dhe rritja e pagave vetvetes, diskreditimi i arsimit tonë nga BE-ja dhe rritja e papunësisë, Contour Global dhe ‘Demarkacioni’, e deri te dëbimi tinëz, në shkelje të ligjit e të drejtave të njeriut i 6 shtetasve turq, përgjegjësinë për të cilin nuk po e merr asnjë institucion i Kosovës, janë vetëm disa prej arsyeve pse kjo qeveri e shtrenjtë duhet të largohet”.

LEXO EDHE:  Rama “thumboi” Kurtin/ Reagon Vetëvendosja: Je doganieri i Serbisë

“Interpelancat për temat e ndryshme dhe Komisionet Hetimore Parlamentare që kemi inicuar janë dëshmi e opozitarizmit tonë dhe dëmeve të kësaj qeverie që duhet të shkojë. LV është për zgjedhje të parakohshme parlamentare sa më parë dhe për mocion për rrëzimin e qeverisë”, është shprehur Kurti në një postim në Facebook.

Sipas tij, shumica dërmuese e popullit dhe e deputetëve janë në opozitë.

Për më tepër Kurti konsideron se mbetja e kësaj qeverie në pushtet “është dhunim i demokracisë qytetare e parlamentare, i vullnetit të popullit e i interesit të përgjithshëm”.

“Nuk mund të mbetet shteti e populli peng as të qejfit të kryeministrit dhe as të frikës së presidentit”, ka thënë Kurti.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Kosova & Rajoni

Ulen ndjeshëm rastet me Covid në Kosovë/ Ja sa persona kanë humbur jetën gjatë 24 orëve

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Në 24 orët e fundit në Kosovë, si pasojë e koronavirusit kanë ndërruar jetë katër persona ndërsa janë konfirmuar 84 raste të reja.

Këto raste janë konfirmuar pas testimit të rreth 4 mijë testeve.Ministria ka njoftuar edhe për shërimin e 786 pacientëve dhe vaksinimin e gati 16 mijë qytetarëve. Aktualisht, numri i rasteve aktive është 5 mijë e 371.

LEXO EDHE:  Hajdari i kthen sytë nga Kosova/ Përgëzon Vjosa Osmanin që votoi kundër rrëzimit të qeverisë, ironia e fortë

LEXO EDHE:  Albin Kurti paralajmëron/ Nëse s’merremi vesh me LDK-në, vendi shkon në zgjedhje të reja

“Nga 3.823 testime, 84 qytetarë kanë rezultuar pozitiv me virusin COVID-19. Gjatë 24 orëve të fundit, janë shënuar 4 raste të vdekjes. Sot janë shëruar 786 qytetarë, derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve është 151.411. Në total numri i rasteve aktive është 5.371”, ka njoftuar Ministria e Shëndetësisë./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Situata pandemike në Kosovë/ Bie numri i viktimave, ja sa raste pozitive janë shënuar

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Në 24 orët e fundit në Kosovë janë regjistruar 133 raste positive me Covid-19, ndërsa janë shënuar 2 humbje jete. Ministria e Shëndetësisë raporton se janë kryer 4.139 testime gjatë 24 orëve.

Sipas MSH janë shëruar 805 qytetarë, kurse numri i përgjithshëm i të shëruarve është 150.625. Në total numri i rasteve aktive është 6.077.LEXO EDHE:  “Nuk ulemi më për t’u vrarë e për t’u therur”/ Rama shigjeton Albin Kurtin

LEXO EDHE:  Albin Kurti flet para takimit me Osmanin/ Ky është fillimi i qeverisjes së re

Në 24 orët e fundit janë dhënë 15.925 doza të vaksinës kundër COVID-19. Prej fillimit të vaksinimit në të gjitha qytetet e Kosovës janë dhënë 1.226.063 doza të vaksinës.

Deri më sot 474.783 qytetarë janë vaksinuar me dozën e dytë./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Situata pandemike në Kosovë/ Ja persona kanë humbur jetën gjatë 24 orëve

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Ministria e Shëndetësisë së Kosovës ka publikuar të dhënat e fundit të ecurisë së Covid-19.

Sipas njoftimit zyrtar thuhet se gjatë 24 orëve të fundit janë shënuar 160 qytetarë të infektuar. Ndërkohë 5 qytetarë kanë humbur jetën nga Covid-19.Lajmi i mirë është se janë shëruar 1.039 qytetarë, ndërsa ky numër që prej fillimit të pandemisë ka arritur në 149.820.

LEXO EDHE:  “Nuk ulemi më për t’u vrarë e për t’u therur”/ Rama shigjeton Albin Kurtin

LEXO EDHE:  Albin Kurti flet para takimit me Osmanin/ Ky është fillimi i qeverisjes së re

Sa i përket numrit të rasteve aktive ai është 6.751./ CNA.al

LEXO TE PLOTE