Connect with Us

Sihariq për Shqipërinë nga minsitri kroat i Mbrojtjes

Politikë

Sihariq për Shqipërinë nga minsitri kroat i Mbrojtjes

Publikuar

-

Ministri kroat i Mbrojtjes, Damir Krsticevic në një dalje të përbashkët për mediat me homologen shqiptare Xhaçka i bëri me dije publikut shqiptar disa kumte të rëndësishme. Ndryshe nga “përrallëzat” për të ashtuquajturën “smart defense” që ish-paraardhësi Kontromanovic tregonte në takime me “geishën” Kodheli, gjenerali hero i Brigadës së Katërt të Gardës Kroate e vuri gishtin në plagë.

Së pari: Ai këmbënguli, që shtatmadhoritë kroate dhe shqiptare (vrhovni stab) të fillojnë bisedimet teknike. Theksojmë se 115 vjet më parë ishin bisedimet teknike midis shtamadhorive të Perandorisë Britanike dhe të Republikës Franceze, që i vunë kufirin te thana ekspanzionizmit të Rajhtut të Dytë të Perandorit Vilhelm. Të tilla bisedime bëjnë pjesë në paketën e përgjigjes kroate për armatimet thuajse moderne, që Rusia putiniane po furnizon Serbinë e Vuçiçit, Sashës mikut të kryeministrit Edvin.

Së dyti: Forca ajrore kroate në partneritet strategjik me Izraelin është e gatshme të zëvendësojë Greqinë përsa i përket policimit ajror të hapësirës shqiptare. Gjeneral-minsitri kroat madje informoi mediat shqiptare se Kroaica është në bisedime me Malin e Zi edhe për policimin e hapsirës ajrore malazeze nga avionët kroatë. Nëse kryeministri Edvin nuk vazhdon t’i bëjë lëshime Greqisë, që prekin edhe sovranitetin e Shqipërisë, ka shumë të ngjarë që shumë shpejt avionët grekë të vjetëruar F -16 Block 30 apo edhe vjetërsirat teknologjike si F 5 të kohës së Luftës së Vjetnamit, të mos policojnë më hapsirën ajrore të Shqipërisë. Kroacia edhe me MIG 21 Bis UMD të modernizuar nga rumunët dhe ukrainasit është e gatshme si të thuash që nesër të bëjë policimin ajror të hapsirës sovrane shqiptare në bashkëpunim me Typhoon-et dhe Tornado-t italianë.

Në bashkëpunim me partnerët strategjikë izraelitë avionët kroatë F- 16 C/D Barak Block 30 do të jenë mëse të mjaftueshmë për një detyrë të tillë, e cila kuptohet që do të ketë edhe një funksion frikësues (deterrence) antiserb. Për më shumë, nëse pushtetarët në Tiranë tregojnë një minimum patriotizmi në këtë drejtim nga Kroacia Shqipëria mund të përfitojë një ndihmë të shpejtë dhe efikase për shuarje zjarresh me avionët modernë kroatë AT-802.

Së treti interesant ishte fakti, që gjeneral-ministri kroat, shprehu përkrahjen për propozimin e tipit Zoti na ruaj (hare brained sic thonë anglezët) për ngritjen në Shqipëri të një qendre ndërkombëtare deradikalizimi të “luftëtarëve të huaj”, që po kthehen pas zhdukjes nga harta të të ashtuquajturit Shteti islamik i Kalifit Al Bagdati. Me sa shihet qeveritarët shqiptarë ende i qëndrojnë idesë për ta shndërruar Atdheun tonë në një kosh pehrash njerëzore, ku pas Muxhahedinëve iranianë të MEK të strehohen edhe qindra e qindra vejusha e jetimë të terroristëve të Daeshit të vrarë në fushë betejat në Irak e në Siri! Le të shpresojmë, që sa më shpejt të jetë e mundur avionët kroatë Falcon (Skifterë) me pilotë kroatë e me instruktorë izraelitë të patrullojnë e të kryejnë policim ajror të hapsirës ajrore shqiptare.

Sa për cfarë tha homologia Xhacka për mediat nuk ia vlen barra qiranë të drobisim durimin e lexuesit, sepse ajo është vetëm një marionetë, të cilën kryeminsitri Edvin e bëri ministre, sepse thjesht zëvendësoi një “geishë” plakë, që nuk ia firmosi letrat e dhurimit të Sazanit dhe Karaburunit shqiptaro-amerikanit Sel Rusi me një “geishë” të re, që një firmë të tillë nuk e ka hic problëm ta hedhë me urdhërin më të parë të Ramës. Kjo historia e Sel Rusit, blerësit të biletave të ndeshjeve të basketbollit në SHBA për ciftin Rama-Basha dhe gllabërimit të Sazanit e Karaburunit është lënë për një tjetër shkrim investigativ. /GJERGJ THANASI /CNA.al

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Ndarja nga jeta e gjeneral Rrahman Parllaku/ Meta: Emri dhe vepra e tij nuk do të ndahen kurrë prej nesh!

Publikuar

-

Nga

Presidenti Ilir Meta ka reaguar pas lajmit se ka ndërruar jetë ish-gjenerali Rrahman Parrllaku.

Përmes një reagimi në rrjetet sociale Meta shprehet se ka mësuar lajmin me hidhërim të thellë, ndërsa shton se Parllaku ishte model për demokracinë shqiptare.

Reagimi i plotë

Me pikëllim të madh dhe dhimbje të thellë mora lajmin e hidhur të ndarjes nga jeta të Gjeneralit legjendar Rrahman Parllaku, partizanit dhe komandatit fitimtar antifashist, qëndrestarit të pamposhtur të burgjeve komuniste, veteranit me arsye dhe zë të kthjellët në mbështetje të demokratizimit të Shqipërisë.

Në udhëtimin e tij shekullor, Gjeneral Parllaku, jetoi luftën dhe paqen, fuqinë e pushtetit dhe persekutimin e pamëshirshëm, duke sfiduar kohët dhe regjimet, me përkushtim ndaj kombit, trimërinë dhe urtësinë e malësorit, shpirtin e lirisë dhe atdhedashurisë, duke mbetur i pathyer në çdo betejë që zgjodhi dhe iu imponua përgjatë 100 viteve.

Në 75-vjetorin e çlirimit të Atdheut, ndarja e tij nga jeta është një humbje e madhe për të gjithë ne, që mësuam aq shumë nga vepra e tij, jo vetëm për karakterin e pathyer të njeriut të drejtë, por edhe për luftën, sakrificat sublime dhe kontributet e jashtëzakonshme të popullit tonë gjatë Luftës së II Botërore.

Duke u shprehur familjes Parllakut, të afërmve, miqve e dashamirësve të tij të shumtë, ngushëllimet më të sinqerta, jam i bindur se emri dhe vepra e tij nuk do të ndahen kurrë prej nesh!

Lamtumirë Gjenerali ynë fitimtar!/CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Opinione

Nga Klodian Tomorri/ Kardhiqi, preludi i unazës

Publikuar

-

Nga

Perplasja e forte per tenderin 20 milione euro te rruges Kardhiq-Delvin eshte vetem nje nga frontet e luftes se ashper qe ka shperthyer mes klaneve ekonomike brenda maxhorances.
Fronti tjeter i kesaj lufte pritet te shpertheje brenda pak ditesh dhe eshte ai i Unazes se Madhe te Tiranes.

Jane te njejtit aktore dhe eshte e njejta perplasje identike. Ne 22 korrik, Autoriteti Rrugor Shqiptar hapi ofertat e tenderit për ndërtimin e lotit te pare te Unazes, në segmentit që përfshin rrethrrotullimin e Shqiponjës. Ne garë moren pjesë 8 kompani, ku oferta më e ulët u paraqit nga Alb Building me 1.72 miliardë lekë ose 14.2 milionë euro, ndërsa e dyta ishte e Salillarit me 1.77 miliardë lekë.

Por ashtu si ne rastin e Kardhiqit, pas shqyrtimit të ofertave, Autoriteti Rrugor Shqiptar skualifikoi për mospërmbushje të kritereve dy ofertat më të ulëta duke shpallur fituese kompaninë e vendit të tretë, vëllezërit Hysa, e cila ka ofruar ta ndërtojë veprën me 14.7 milione euro, pra 500 mije euro me shume se oferta me e ulet.

Edhe ne tenderin e Unazes, vendimi i ARSH është kundërshtuar nga kompanite me ofertat me te uleta, perkatesisht Alb Building dhe Salillari, te cilat e ankimuan shpalljen e fituesit në Komisonin e Prokurimeve. Ashtu siç parashikon procedura, me marrjen e ankesës KPP ka pezulluar menjeherë lidhjen e kontratës, deri në vendimin përfundimtar që do te marr pas shqyrtimit të dokumentave. Dosja ka tre jave qe qendron ne KPP dhe deri tani nuk ka asnje vendim.

Ngjashmeria mes dy tenderave eshte e frikshme. Ne te dy rastet ARRSH ka skualifikuar ofertat me te uleta. Ne tenderin e Kardhiq-Delvine ajo shpalli fituese kompanine me oferten me te larte duke skualifikuar 5 ofertat me te uleta, ndersa ne tenderin e Unazes u shpall fituese oferta e trete me e larte dhe u skualifikuam dy kompanite me ofertat me te uleta.

Por kjo nuk eshte koicidenca e vetme. Ne te dy tenderat, fituesi eshte i njejti. Ose me sakte prokurimi ka shkuar ne kompani me lidhje te forta me njera tjetren. Behet fjale per kompanine Vellezerit Hysa. Edhe pse ne tenderin e Kardhiqit kjo kompani nuk figuron vete ne konsorciumin fitues, ajo merr pjese permes kompanise satelit te saj, Sulova. Kjo e fundit eshte nje kompani qe figuron ne pronesi te Elton Mustes, per vite te tera ish ekonomisti i kompanise Vellezerit Hysa.

Por vendimi i ARRSH-se per t’i cuar dy tenderat me te medhenj te infrastruktures rrugore per vitin 2019 ne te njejten dore duket se nuk ka qene i koordinuar ne te gjithe hierarkine e pushtetit. Prova per kete ishte ndryshimi i fituesit nga Komisioni i Prokurimit.

Ne tenderin e Kardhiqit vendimi i ARRSH-se per te shpallur fituese oferten me te larte u cilesua si i paligjshem nga Komisioni i Prokurimeve, i cili permbysi fituesin duke urdheruar kualifikimin e ofertes me te ulet, asaj te konsorciumit te perbere nga Gjoka dhe Cobial me oferte 4 milione euro me te ulet. Por pas refuzimit te Sonila Qatos per te ndryshuar fituesin dhe kur gjerat dolen totalisht jashte kontrollit, ne loje hyri Ministria e Infrastruktures qe urdheroi anullimin e tenderit.

Gjasat jane qe edhe ne rastin e Unazes vendimi i ARRSH-se te rrezohet serish dhe fituesi te ndryshoje. Ne kete situate ka dy skenare. Ose Sonila Qato zbaton vendimin e KPP-se dhe ndryshon fituesin ose e refuzon serish ashtu sic beri me Kardhiqin dhe tenderi i Unazes mund te shkoje drej anullimit. Gjithmone nese nuk do te kete ndryshime ne kupolen drejtuese te ARRSH-se dhe Ministrise se Infrastruktures, nje skenar ky qe pas ketyre qe kane ndodhur nuk eshte me i paimagjinueshem.

Tenderat 40 milione euro te rruges Kardhiq-Delvine dhe Unazes se Tiranes nxorren ne syte e opinionit publik luften e ashper mes klaneve ekonomike te maxhorances. Por mbi te gjitha ato ekspozuan ne driten e diellit pazaret dhe korrupsionin ne tenderat publike ne Shqiperi. Tashme Partia Socialiste nuk eshte me nje parti politike por nje organizate e mirefillte interesash te cilat tani jane ne lufte te ashper brenda llojit. Bishat tashme kane dale nga kafazi. Qytetareve u mbetet vetem te paguajne faturen./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Nga Altin Goxhaj/ Për t’ja heq merakun e fundit lylzimsave të mbetur ende të patretur

Publikuar

-

Nga

EDvErit, PS, RILINDJES?

Përderisa përveç FAX NEWS TV (që jep çdo protestë dhe këdo pa asnjë filtër censure politike), unë jam në çensurë totale me urdhër nga Lart që në Shtator 2014 (jo më parë ku kisha akses javor normal) nga të gjitha TVtë në Tiranë, kujt i shërbej? Pra nuk i shërbejmë EDvErit sepse ai i i kontrollon këto TV!

SOROS?
Beteja 16 vjeçare me koston e 18 gjyqeve dhe kallzimeve penale, represioni dhe presioni, izolimi dhe çensura totale s’kanë nevojë për debat 🙂

RUSIT?
Rusit jo se i kam shkatërruar në Janar – Mars 2018 me denoncime Forumin e Putinit i cili u shkatërrua brenda 30 minutash me gjithë networkun prej mbi 1000 vjetësh!

SERBIT?
Serbit jo e jo se i kam denoncu ekskluzivisht i pari me fushatë masive Skenarin Soros për Copëtimin e Kosovës!

GREKUT?
Grekut jo se kam qënë një ndër organizatorët e protestave kundër shitjes së Detit dhe kam shpall objektiv thelbësor largimin e varrezave greke, ndryshimin e ndarjes territoriale për të mos pas bashki greke, futjes në shkolla të programit mësimor se Epiri është territori i Toskërisë Shqiptare në mijëra vjet, etj etj.!

ERDOGANIT?
Turkut jo se kemi shpall publikisht qëndrimin dhe rrezikun e neotomanizmit të Erdoganit!

GYLENIT?
E kam akuzu se është një lloj Sorosi i vogël që ndjek të njëjtat praktika!

KINEZIT?
Kinezit jo se kemi shpall largimin e të gjithë kontrollit kinez nga ekonomia shqiptare!

PD?
PDsë jo se e kemi shpall si Opozitë Kuislinge Sorosiste e komanduar nga Rilindja dhe tezën tashmë masive se Lyli është diversant i Soros e kam artikuluar ekskluzivisht i pari!

BERISHES?
Unë e kam denoncuar ekskluzivisht se vendosja e Lylit në krye të PDsë është pazar i tij me Soros që në 2005!

LSI?
LSI jo e jo sepse unë e kam akuzuar dhe akuzoj ekskluzivisht se është në shërbim të marrjes së pushtetit nga Eri Plehri dhe kushdo e di që artikulimi më i vjetër dhe më aktiv se Eri Plehri është Rreziku më i madh që i vjen Shqipërisë është kontribut ekskluziv 16 vjeçar përfshi edhe dështimin e Veliajt me G99 në zgjedhjet e 2009 (ka një vendim gjykate të formës së prerë që pohon rolin ekskluziv në humbjen e Veliajt në 2009).

Ndonjë force tjetër politike?
S’ka kuptim përderisa jam i angazhuar t eforca që po krijojmë Për Shqipërinë!

METËS?
E ardhmja e Metës është përsëri LSI dhe ne jo vetëm që refuzojmë koalicion me të por ne jemi djathtas dhe euroskeptik dhe ata janë majtas dhe e kanë të shkrujtme në ballë objektivin kryesor integrimin europian!

Ndonjë biznesi, politikani me para apo grupi interesi të fuqishëm?
S’kemi kokërr leku ndihmë për objektivat tona ndërkohë që do na duheshin ca para për salla, ndërgjegjësim apo dhe zyra t paktën!

Më ndihmoni me ndonjë akuzë të re se m’u mbaruan 😀

P.s. Përgjigjet janë të shkurtëra dhe simbolike se ka mijëra gjëra të tjera që i shtohen argumentit./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE