Connect with Us

Opozita “kërcënon” Ramën: Duhet të paguash!

Politikë

Opozita “kërcënon” Ramën: Duhet të paguash!

Publikuar

-

Pas mbledhjes së Partisë Demokratike me aleatët opozitarë, për vijimin e aksionit opozitar, kreu i PD-së, Lulzim Basha në një deklaratë për mediet, është shprehur se opozita do vijojë të mbështesë qytetarët.

“Opozita do të vazhdojë të qëndrojë në krah të protestuesve dhe qytetarëve”.

Më tej ai ka thënë se Rama nuk është tërhequr nga vendimi i tij, por thjeshtë ka pranuar fajin dhe për këtë duhet të paguajë.

Basha i ka bërë thirrje Kryeministrit që të lirojë të dënuarit e arrestuar në protestën kundër vendosjes së tarifës për “Rrugën e Kombit”.

“Dua ti bëj një apel medieve dhe të mos përdorin fjalën tërheqje. Rama sot ka pranuar fajin dhe për sa kohë ai mban në burg kuksianët nuk është tërhequr. Ndonëse e ka pranuar fajin ai duhet të paguajë. Të arrestuarit nuk janë fajtorë, por pengje të fajit të Ramës”- u shpreh Basha. /CNA.al

Deklarata e plotë

Së pari në emër të opozitës dua tu shpreh një falenderim të gjithë qytetarëve që iu bashkuan sot protestës sot në katër anët e vendit. Atyre që me kurajo civile ndërmorën aktin e bllokimit të aksit rrugor por edhe mijëra e mijëra qytetarëve të tjerë që iu bashkuan nga automjetet e tyre, dhe ju keni inverstuar shumë prej tyre, duke thënë që janë të gatshëm të qendronin deri natën, që tregon se akti i sotëm është një akt që i ka bashkuar shqiptarët në një qendresë qytetare, në një mosbindje qytetare kundër padrejtësisë dhe kundër grabitjes.

Së dyti, dua ti drejtoj një apel të gjithë mediave që të mos bien në grackën e Edi Ramës dhe të mos përdorin fjalën ‘tërheqje’. Edi Rama sot ka pranuar fajin. Përsa kohë mban në burg 11 të burgosur të pafajshëm, që kanë vepruar kundër fajit të tij, nuk është tërhequr. Prandaj ti bashkohemi kërkesës së qytetarëve së Kukësit, Hasit, Tropojës dhe mbarë Shqipërisë për lirimin urgjent të 11 pengjeve të fajit të Edi Ramës. Ata nuk janë fajtorë. Ata janë pengje të fajit të Edi Ramës.

Ndonëse ka pranuar fajin, Edi Rama refuzon të përballet me pasojat dhe përgjegjësitë e këtij faji. Ai duhet të anulojë menjëherë dhe përgjithmonë taksën korruptive të Rrugës së Kombit. Ai duhet të japë përgjegjësi ligjërisht dhe penalisht së bashku me vartësit e tij për urdhërat e paligjshëm me të cilët kanë rrëmbyer dhe terrorizuar qytetarët, protestuesit, familjarët në mes të natës nga shtëpitë e tyre dhe sa kohë që kjo nuk ndodh, opozita do të vazhdojë të qendrojë në krah të protestës legjitime të qytetarëve kuksianë, të familjerëve të pengjeve të fajeve të Edi Ramës për të kërkuar lirimin e tyre të plotë.

Siç e kemi, kjo krizë ka shpalosur para shqiptarëve një të vërtetë të dhimbshme që opozita ka muaj dhe vite që e thotë; Edi Rama sot nuk është kryeministri i vendit. Ai është autokrati që kontrollon jo thjeshtë qeverinë dhe maxhorancën por që kontrollon dhe ka privatizuar dhe politizuar policinë e cila iu bind urdhërave të paligjshëm për të grabitur në mes të natës këta qytetarë të pafajshëm. E cila vuri Tiranën në shtetrrethim sikur po hetohej një grup terrorist por e cila nuk është në gjendje të kapë Arbër Çekajn që sjell 180 milionë euro kokainë. E cila nuk është në gjendje të kapë as komandandët e policisë për të cilët është urdhëruar aktarresti. Pse?! Sepse janë kapur si bashkëpunëtorë të drogës. Ka një vit e gjysëm që gënjën shqiptarët dhe partnerët për kapjen e Klement Balilit. Kjo polici, papritur, u ngrit në këmbë me urdhër të Edi Ramës dhe arrestoi 23 të pafajshëm, 11 prej të cilëve mbahen në burg të mënyrë të paligjshme.

LEXO EDHE:  Rama lakuriq!

Prokuroria, tashmë, është zbuluar para shqiptarëve si një prokurori politike. Vendosi një kryeprokurorore kukull pa veting me votat e 69 deputëtëve të Edi Ramës. Me zëvëndësimet që janë bërë në kupolën e prokurorisë është e qartë se peshqit e mëdhenj nuk do kapen. Kriminelët, trafikantët nuk do kapen. Politikanët e korruptuar nga Vangjush Dako tek damian Gjiknuri, që i kanë dosjet më të larta se unë në Prokurori, dhe këtë e dinë edhe partnerët ndërkombëtarë, nuk do të kapen. Por kjo prokurori do të përdoret  për të ushtruar terror ndaj shqiptarëve.

Së treti, gjykata, drejtësia është kapur. Akti i tmerrshëm i djeshëm, u munduan me çdo kusht të ndalin transparencën në gjykatë duke dhunuar dhe deputetët, vetëm e vetëm që të mos dilte historia e z Onuzi, që u grabit në prani të 3 fëmijëve që u terrorizuan dhe sot mbahet si peng i fajit të Edi Ramës në qelitë e Vaqarrit dhe e dhjetërave qytetarëve të tjerë që u ngritën për bukën e gojës, tregon qartë se gjykata bëri një akt të paligjshëm që e thelloi edhe më shumë me bindjen e verbër ndaj urdhërit politik për të mbajtur pengje 11 kuksianët në qelitë e burgut. Nuk duhet të jenë ata në qelitë e burgut. Duhet të jenë kriminelët që ka liruar Edi Rama. Duhet të jenë njerëzit që janë përgjegjës për fajet e Edi Ramës sepse faji ka përgjegjës. Faji i Edi Ramës, taksa e Edi Ramës ishte ajo që i shtyu qytetarët në revoltë për bukën e gojës.

Pra këto janë çështjet të cilat kanë ngritur shqiptarët në këmbë. Në radhë të parë, ata që protestuar kanë protestuar në solidaritet me padrejtësitë ndaj qytetarëve të Kukësit. Kanë treguar se kuksianët nuk janë vetëm dhe nuk do të jenë vetëm dhe se shqiptarët nuk do të pranojnë shembullin e terrorit që Edi Rama u mundua të ushtronte në Kukës dhe janë ngritur bashkë me ta dhjetëra mijëra qytetarë të cilëve iu është hequr buka e gojës pa asnjë shpjegim.

Janë hequr nga lista e ndihmës ekonomike. Janë ngritur bashkë me ta dhjetëra mijëra sipërmarrje të vogla të cilat janë futur me urdhërin e peshkut trutharë dhe të korruptuar të financave në skemën e TVSH-së kundër këshillës së FMN-së dhe paralajmërimeve të FMN-së, për ti rrënuar, për ti shkatërruar, për ti grabitur që të përfitojë një grusht oligarkësh nga shkatërrimi i bzinesit të vogël.

Janë ngritur baballarë dhe nëna që nuk paguajnë dot faturën e uit në Tiranë dhe në qytete të tjera të Shqipërisë se u vinte 15 mijë lekë dhe u ka shkuar 23 dhe do u shkojë 30 mijë lekë.

Janë ngritur njerëzit të cilët kanë parë se do tu 5 fishohet taksa e pronës pa asnjë shpjegim dhe do ta paguajnë edhe këtë në faturën e ujit dhe dritave. Prandaj qytetarët kanë reaguar sot.

Opozita i falenderon nga zemra dhe i garantoj të gjithë qytetarët se do të vazhdojmë të jemi në krahun tuaj. Nuk kemi asnjë mision tjetër dhe detyrë më të rëndësishme e të madhe se të jemi në krahun tuaj.

Në këtë kuadër, edhe javën e ardhshme duke nisur nga dita e martë, në respekt të së dielës dhe së hënës së Pashkëve Ortodokse , ne në bashkëpunim me sipërmarrjen e vogël, me fermerët, dhe natyrisht në solidaritet total me kuksianët dhe gjithë qytetarët e Shqipërisë që refuzojnë padrejtësinë dhe grabitjen, do të vazhdojmë të mbështesim të gjitha aktet e mosbindjes qytetare dhe protestës e cila do të shtrihet në mbarë Shqipërinë.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Refuzojmë dhunën, mbrojmë demokracinë”/ Basha thirrje nga Durrësi

Publikuar

-

Nga

Kreu i Partisë Demokratike Lulzim Basha ka vijuar fushatën për zgjedhjet e 25 Prillit ku deklaroi se duhet ta refuzojmë dhunën. Basha nuk përmendi ngjarjen në Elbasan, ku mbeti i vrarë aktivisti i PS, Pjerin Xhuvani, por theksoi se nuk ka shitblerje votash që e ndal ndryshimin.

“Nuk ka forcë, banda dhe shitblerje votash te na ndalë. Ne e refuzojmë dhunën, por ne do ta mbrojmë demokracinë me çdo çmim.  Fitorja ka zbritur në zemrat tuaja. Dita e diel është dita e ndryshimit, është dita e fitores. Fitorja më e bukur dhe më e çmuar, do t’i takojë të gjithë shqiptarëve. Qeveria e ndryshimit që do të sillni me votën tuaj për numrin 9 do ti takojë çdo shqiptari. Tetë vite të gjata dhe të vështira, plot dështime me premtime të pambajtura edhe tre ditë për të vendosur. Bashkë për ndryshim. Të dielën Rama humb dhe Shqipëria fiton. Ndal bandave dhe shitblerjes së votave. Po e mbyll këtë mbrëmje në Durrësin e lashtësisë dhe vlerave. Ditëve të fundit i është vërsulur me marifetet e vjetra por e ka kot. Shikojeni fuqinë, energjinë e pandalshme të ndryshimit që po vjen,” deklaroi Basha. / CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Konfliktet krijojnë frikë, pasiguri dhe varfëri”/ Duka:Të gjithë të garantojmë zgjedhje të lira

Publikuar

-

Nga

“Paratë e rindërtimit po i përdor për të bërë vota”/ Duka bën denoncimin e forte

Kryetari i PAA-së Agron Duka ka reaguar për ngjarjet e fundit gjatë fushatës elektorale. Sipas tij, secila forcë politike duhet të dënojë çdo tension. Duka u shpreh se zgjedhjet duhet të jenë mundësi konkurimi dhe jo mundësi konfilikti.

Gjithashtu ai shtoi se këto ngjarje krijojë frikë, pasiguri dhe varfëri në vend.

Mandatet apo fitoret e përgjakura dhe konfliktet që vazhdojnë, krijojnë frikë, pasiguri dhe varfëri. Strukturat e garantimit të rendit publik duhet të jenë politikisht neutrale dhe  efektive në parandalimin e çdo akti apo tendence tensionuese. Çdo kandidat dhe çdo forcë politike në konkurim në 25 Prill, duhet publikisht të dënojë çdo tensionim. 

Të gjithë realisht duhet të garantojmë zgjedhje të lira dhe të ndershme. Kjo arrihet vetëm duke eleminuar çdo influencë nxitëse dhe çdo keq-përdorim të anëtarëve, mbështetës, simpatizantëve dhe sidomos të çdo individi me cv, para apo tendenca  kriminale, thjesht dhe vetëm për pushtet. Shqiptarët meritojnë një Shqipëri më të mirë dhe jo një Shqipëri të tensionuar dhe të përçarë. Zgjedhjet le të jenë vetëm mundësi konkurimi dhe jo konflikti”, u shpreh Duka. /CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Vrasja në Elbasan/ Reagon BE: Të hetohet me shpejtësi, ndalni gjuhën e urrejtjes

Publikuar

-

Nga

Vrasja në Elbasan/ Reagon BE: Të hetohet me shpejtësi, ndalni gjuhën e urrejtjes

Delegacioni i Bashkimit Europian në Shqipëri KA reaguar pas ngjarjes së rëndë në Elbasan, ku mbeti i vrarë një person, dhe u plagosën 4 persona të tjerë.

BE deklaron se akti i dhunshëm duhet të hetohet me shpejtësi dhe të gjenden përgjegjësit, teksa bën thirrje për vetëpërmbajtje.

“Akti i dhunshëm që ndodhi sot në Elbasan duhet të hetohet me shpejtësi nga autoritetet kompetente, dhe duhet të bëhet qartësi në lidhje me përgjegjësitë dhe të ndiqet në tërësi. Ne bëjmë thirrje për përmbajtje dhe shmangie të dhunës, retorikës inflamatore dhe gjuhës së urrejtjes në këtë moment vendimtar të fushatës elektorale”./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE