Connect with Us

Gjenerali rus paralajmëron nisjen e luftës së fundit në historinë e njerëzimit

Aktualitet

Gjenerali rus paralajmëron nisjen e luftës së fundit në historinë e njerëzimit

Publikuar

-

Evgeny Buzhinskiy, i cili i shërbeu 41 vjet ushtrisë ruse, tha se përjashtimi i diplomatëve nga Bashkimi Evropian dhe Shtetet e Bashkuara pas helmimit të Sergei Skripal dhe vajzës së tij Yulia në Salisbury të Mbretërisë së Bashkuar është më e “keqe se sa Lufta e Ftohtë”.

Ish-gjenerali rus e ka paralajmëruar botën se është në prag të “luftës së fundit në historinë e njerëzimit” në mes të pasojave diplomatike mbi helmimin e një spiuni në Mbretërinë e Bashkuar

“Një luftë e vërtetë. Më e tmerrshme se sa Lufta e Ftohtë është një luftë e vërtetë. Do të jetë lufta e fundit në historinë e njerëzimit”, shtoi ai.

Kur prezantuesi e pyeti nëse çështja Skripal mund të çonte drejtpërdrejt në luftë, Buzhinski u përgjigj: “Jo helmimi, por presioni.”
“Shtet e Bashkuara po e shtyjnë këtë çështje vazhdimisht. Çfarë po dëshirojnë të arrijnë ata? Do të arrini ndryshimin e regjimit? Është e padobishme,” shtoi ai.
“Ju nuk i njihni rusët. Sa më shumë që i bëni presion, aq më shumë shoqëria i afrohet presidentit.”
“Jun a dëboni diplomatët, ne i dëbojmë diplomatët tuaj, ju dëboni vazhdimisht, cili është hapi i radhës? Kjo është një shkelje e marrëdhënineve diplomatike.”
“Për ta mbërthyer Rusinë është një gjë shumë e rrezikshme,” theksoi ai.
Britania dhe aleatët e saj kanë akuzuar shtetin e Rusisë në ndërhyrjen e helmimit të ish-spiuit të dyfishtë dhe vajzës së tij në Salisbury muajin e kaluar, raporton “DailyMail”, transmeton “Periskopi”.

Hetuesit thanë se një agjent nervo VX i grupit Novichok është zhvilluar në Rusi, e cila më pas ishte përdorur në helmimin e Skripas dhe vajzës së tij.
Mjekët thonë se Julia nuk është më në gjendje kritike dhe po “përmirësohet me shpejtësi”, ndërsa babai i saj është ende në gjendje kritike.

LEXO EDHE:  “Tjetërsoi historinë e Voskopojës tek Blendi Fevziu”/ Vangjush Nikolicari nxjerr zbuluar Pëllumb Xhufin

 

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kronika

Dalin fotot/ Kush është i riu që vrau kunatën me armë zjarri

Publikuar

-

Nga

Dalin fotot/ Kush është i riu që vrau kunatën me armë zjarri

Një ngjarje e rëndë tronditi mbrëmjen e sotme kryeqytetin. Agron Tanushi ekzekutoi me armë zjarri bashkëshorten e vëllait të tij i cili ndodhet jasht shtetit, Jetmira Hasani.

Nuk bëhet me dije ende se cili ka qenë shkaku kryesor i kësaj vrasjeje, por dyshohet që autori ta ketë vrarë të renë pas një konflikti të çastit, për çështje morali.

LEXO EDHE:  Historia e dhimbshme/ Motër e vëlla në luftë me koronavirusin

LEXO EDHE:  Kur 8 marsi, u bë dita ndërkombëtare e gruas

Ndërkaq, mësohet se familjet jetonin të ndara, por ishin në një lagje.Pas kryerjes së krimit, mësohet se Agron Tanushi është arratisur nga banesa, ndërsa policia po punon për kapjen e tij./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

Artan Hoxha zbulon serinë e vrasjeve/ Shënjestra dhe konflikti mes familjeve pas prishjes së pazareve

Publikuar

-

Nga

Tre vrasje brenda 24 orëve/ Hoxha tregon “lodrën” e re të vrasësve, rikthehet “Legjenda e misrit”

Gazetari Artan Hoxha, ka zbuluar të tjera detaje rreth ngjarjes që tronditi mbrëmjen e sotme zonën e Vasil Shantos në Tiranë.

Ndërkohë që policia ka raportuar se dyshohet për hakmarrje, Hoxha tregoi se atentai i sotëm lidhet me një sërë vrasjesh.

Gazetari tha se këtu kemi të bëjmë me dy fise që janë futur në një konflikt dhe po vijojnë hakmarrjen edhe sot e kësaj dite për prishje të pazareve të drogës.

Sipas tij, atentati i sotëm është kronikë e një ngjarje të paralajmëruar.“Është historia e disa atentateve në Shqipëri dhe jashtë saj, kryesisht në Mirditë, ku përfshihet ai me snajper ku u ekzekutua Kastriot Reçi. Kjo është seria e radhës e një seriali.

Brenda këtij harku është vrasja e ish-drejtorit të OSHEE-së, më pas e Armando Gjinit, dhe nga krahu tjetër është vrarë Gaspër Reci në Romë dhe Kastriot Reçi pronar i medias në Lezhë dhe ajo ngjarje bëri shumë bujë. Është kronikë e një ngjarje të paralajmëruar. Pse e kanë vendosur ta bëjnë aty? Për shumë arsye, mesazhi që duhan të përcojnë, “se ne të vrasim kudo që të jesh”.

LEXO EDHE:  Haberet e Mitros/ Historia me gazetarin e Top Channel

LEXO EDHE:  Nga shpikja e bujqësisë tek interneti/ Ja vitet që e ndryshuan historinë e njerëzimit

Kemi të bëjmë me një seri vrasjesh që kanë ndodhur në Belgjikë, Romë, Rrëshen, Tiranë. Duket sikur Hamasi është duke qëruar hesapet. Kemi të bëjmë me dy fise, dy familje të mëdha të cilat janë futur në një konflikt që e di e gjithë dynjaja dhe ne mbledhim kufomat.

Kreshnik Gjini është vrarë në Belgjikë, Armando Gjini në Rrëshen, Kastriot Reçi u godit me snajper, Gaspër Gjini në Romë. Zanafilla ka qenë për prishje interesash për trafikun e lëndëve narkotike. Asnjë nga vrasjet e ndodhura në Belgjikë, Romë apo Rrëshen nuk është zbardhur. Fakti që jemi para fushatës nuk e favorizon zbulimin e ngjarjes, pasi policia ngarkohet me ngjarje të tjera”, tha gazetari./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Grida Duma deklaratë të fortë/ Manjola Cakoni ka tentuar vetëvrasjen

Publikuar

-

Nga

Grida Duma deklaratë të fortë/ Manjola Cakoni ka tentuar vetëvrasjen

Anëtarja e Partisë Demokratike, Grida Duma, duke folur për rastin e Manjola Cakonit, është shprehur se kjo e fundit ka tentuar vetëvrasjen. Këtë deklaratë znj. Duma e bëri në studion e emisionit “Ilva Now”.

“Unë jam gjithmonë një partizane e politikës së problemeve të përditshme. Kemi vuajtur në historinë e tranzicionit nga deliri i madh. Shqipëria vuan nga problemet e vogla. Unë kam pasur kontakte me familjarë të znj. Cakoni ditën pasi ajo doli në intervistë. Ajo tha: Ne jemi të strehuar në një zonë të ZallHerrit, pra kam ardhur nga Thumana këtu. Kam humbur bashkëshortin dhe vajzën, jetoj me djalin 11-vjeçar dhe kam të ardhura 190 mijë lekë të vjetra. Kjo familje mori vëmendje, sepse fëmijët shkuan takuan dy futbollistë të mëdhenj, panë kryeministrin tek shtrati i spitalit.Ne na vjen njoftimi që Manjola ka shkuar në spital në QSUT, sepse ka qenë në rrezik për jetën, sepse ka tentuar vetëvrasjen. Recetat e tregojnë se është helmimi, vëllai thotë qe ka marrë të gjithë antibiotikët që ka pasur në shtëpi. Ajo këtë gjë, po të kishte kujdes të vërtetë psikologjik,. ajo e thotë në intervistë: që unë në raste se do dija, që bashkëshorti dhe fëmija më ka vdekur, unë do të kisha hequr tubat. Ajo ka dhënë intervistën në 3 shtator, dhe pasditen e kësaj dite ka rrezikuar jetën me koshiencën e vet” , tha Duma.

LEXO TE PLOTE