Connect with Us

Një përgjigje Andi Bejtës/ Kundër biznesit apo kundër Ilir Metës dhe LSI

Aktualitet

Një përgjigje Andi Bejtës/ Kundër biznesit apo kundër Ilir Metës dhe LSI

Publikuar

-

Gazetari me eksperiencë, një nga drejtuesit e medieve kryesore në vend, Andi Bejtja, ka pasur një reagim sot disi ekstrem dhe pak të çuditshëm për natyrën e tij. Megjithëse kjo sjellje nuk mund të çudisë për faktin se Andi kohët e fundit nga dashuria e madhe që ka për LSI-në, partinë e më të pasurve dhe më hajdutëve më të mëdhenj të këtij vendi, tani ka filluar dhe të na tregojë histori për oligarkë apo biznese. Ne në asnjë rast nuk duam të mbrojmë këta që quhen oligarkë, por edhe Andi nuk mund të kalojë në një thirrje ekstreme për të bojkotuar biznesin.

Andi bën thirrje që të mos blihen apartamente, të mos merret naftë e të tjera thirrje si këto, por një pyetje për Andin: Ku ta blejmë apartamentin? Pse a oligarkë janë ata që ndërtojnë pallate dhe apartamente? Nuk janë oligarkë, janë ndërtues dhe të tillë kanë me qindra, që kanë me nga 20 apo 30 vjet eksperiencë.

Nga ana tjetër, Andi Bejtja, nuk mund të bëjë thirrje të tilla sepse, ai është vetë në familje biznes. A do të duhet që pastaj këta ndërtuesit në Tiranë, këta biznesmenët e Tiranës të bojkotojnë zyrën dhe shërbimin që ofron një familjarë i afërt i tij. A do t’i vinte mirë Andit, që dikush të bënte thirrje braktiseni filan shërbim tek filan noter, mos shkoni tek ai noteri atje, mos shkoni tek ky avokati këtu, mos shkoni tek kjo zyra këtu, bojkotoni këtë televizionin që e drejton Andi, mos e ndiqni nga pas Andin?

Në fakt ajo që duhet bojkotuar është LSI-a, LSI e 5-katëshit dhe tavllave, LSI që paguan gazetarë për të bërë të tilla qëndrime. Është kjo LSI si parti dhe këta gazetarë që paguhen nga kjo forcë politike për të tilla qëllime kriminale. Njerëz të mirëpaguar që kanë miliona lekë. Njerëz që merren me biznes dhe që kanë vetë biznes, sulmojnë biznesin a thua se jemi në kohën e Enverit, a thua se jemi në kohën qoftëlargut.

Turpësisht sot Andi Bejtja, nuk bëri atë sjellje që duhet si një gazetar me përvojë, pra të shihet përtej hundës së LSI-së, hundës së Ilir Metës, apo hundës së Monika Kryemadhit. Përtej kastës së oligarkëve të vërtetë politikë, që fillojnë nga ilir Meta, me 30 vjet eksperiencë në politikë, që është bërë një miliarder, pa pasur asnjë ditë asnjë aktivitet biznesi dhe asnjë aktivitet tregtar. Po Petrit Vasili, po Monika Kryemadhi? Po Edmond Haxhinasto? Po Nasip Naço? Po çeta tjetër e banditëve gjobaxhinjë te LSI? Pse nuk flet Andi Bejtja për ta?

LEXO EDHE:  Intervista - Ilir Kulla komenton vizitën e Ilir Metës në Athinë/ PDIU, pakënaqësi të kuptueshme ndaj Metës

Ka edhe një detaj tjetër që Andi ne nuk na e thotë. Ai sulmon biznesin duke e quajtur oligarkë, kanë produkte dhe kanë shërbime, nuk janë oligarkë, janë biznesmenë e biznesi nuk duhet sulmuar në asnjë mënyrë, e në qoftë se tek “Rruga e Kombit” ka një taksë që sipas Andi Bejtës apo ndonjë Andi tjetër, mund të quhet e gabuar dhe qëndrimi i djeshëm quhet vlerë, këtë përgjegjësi e ka qeveria dhe vetëm qeveria. Nuk ka përgjegjësi asnjë biznes, asnjë biznesmen tjetër në Shqipëri, për këtë kaos që ndodh në këtë vend. Përgjegjësinë politika e ka kasta politike të cilës turpësisht Andi Bejtja i shërben me një thirrje thuajse banale, të neveritshme, të cilën kurrsesi në Evropë apo botë, në një vend të qytetëruar, një gazetar me eksperiencë nuk do ta bënte. Ai do të mbështeste biznesin, do të mbështeste tregun e lirë, do të mbështeste zhvillimin.

Në fakt në Shqipëri duke pirë një gotë verë me Ilir Metën apo Petrit Vasilin, mund të sulmosh apo abuzosh egërsisht me biznesin, dhe këtë e bëri sot Andi Bejtja. Pas e pas shumë kolegëve dhe miqve të tij të cilët sot janë disa miliarderucë të vegjël, që kanë fituar duke i shërbyer politikës këto 30 vite, duke u lëpirë sa tek Rama, sa tek Berisha, sa tek Meta apo tek Basha nesër.

Kjo është historia e tyre, por historia e tyre nuk mund të ndalë kurrë biznesin dhe zhvillimin e biznesit, sado të sillen si mercenarë të pavlerë të ndonjë force politike.

Media ku paguhet Andi Bejtja a është pronë oligarku apo financohet nga oligarkë. A i shërben vetë Andi kësaj oligarkie dhe pasi ka humbur në tavëll me Petrit Vasilin sulmon nga inati biznesin në Shqipëri?

Qetësohu miku ynë, tjetër biznesi, tjetër media e tjetër kazani dhe tepsia e LSI-së.

Më mirë do të ishte që shqiptarët të bojkotojnë marrjen e parave nga Monika. Apo vetë gazetarët që i shërbejnë kësaj kaste të qelbur politike të ndalen, së mbushuri xhepat me zarfet e politikanëve hajdutë që ju shërbejnë ditë e natë. Do ishte më mirë që ndoshta edhe të thoshte që mos të japin bizneset miliona tek Lapsi i Andit tjetër.

Në rast se do oligarkë të vërtetë Andi Bejtja, ai e ka emrin Ilir Meta. Shqiptarët duhet të bojkotojnë Metën e Monikën jo Bejtën që në fakt e ka si shërbim që të ftohet në dominonë e radhës nga Petrit Vasili se Iliri ka punë të tjera. Këto shërbime i ka dhuratë dhe Bejtja ja jep ofertë falas. /CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Këshilla-Si të mbroni veten dhe familjen tuaj nga tërmetet

Publikuar

-

Për dallim nga llojet e tjera të fatkeqësive natyrore, tërmetet mund të ndodhin në çdo kohë, pa ndonjë njoftim. Të jesh i përgatitur për një tërmet do të bëjë ndryshimin në aftësinë për të mbrojtur veten, familjen ose shtëpinë tënde në rast të tërmetit. Vazhdoni të lexoni për të mësuar se si të përgatisni shtëpinë dhe familjen tuaj për një tërmet, si dhe çfarë të bëni gjatë dhe pas tërmetit për të qëndruar të sigurt.

Çfarë të bëni gjatë një tërmeti

Tërmetet mund të godasin krejt papritur dhe pa paralajmërim. E rëndësishme është që që në dridhjen e parë të merrni masa mbrojtëse.

Gjeni strehë në vendin më të afërt

Nëse ndodheni jashtë, gjeni strehë ku të mundeni por mos u fusni brenda.

Nëse jeni në zyrë a shtëpi, gjeni strehë në një vend të sigurt ku të jeni të mbrojtur nga gjërat që bien.

Mos lëvizni prej andej deri sa tërmeti të ketë ndalur.

Strehohu, mbulohu dhe mbahu fort

Që në goditjen e parë futuni nën një mobilje siç mund të jetë tavolina dhe qëndroni aty.

LEXO EDHE:  Befason Kryemadhi: Roli i opozitës ka marrë fund në parlament

LEXO EDHE:  Meta në panik / I  tmerruar nga hetimet e SPAK-ut

Mos u fusni poshtë krevatëve apo dollapëve të lartë që mund të shemben.

Mbuloni kokën dhe sytë mbajini mbuluar për t’u mbrojtur nga objektet fluturuese ose ato që bien.

Me njërën dorë mbuloni kokën dhe me tjetrën mund të mbaheni në një cep të mobiljes nën të cilën jeni strehuar.

Nëse mobilja lëviz, lëvizni bashkë me të.

Qëndroni nën të deri sa të jeni të sigurtë që goditjet kanë mbaruar.

Nëse nuk qëndroni dot nën pragun e derës apo nën një mobile, qëndroni pranë një shtylle të brendshme të shtëpisë dhe mbroni kokën dhe qafën.

Pragu i Derës

Pragu i derës është një nga më të fortat e të gjithë pallatit apo godinës.

Në prag duhet të përpiqeni të mbani këmbët hapur për të ruajtur ekuilibrin, të mbështeteni në njërën anë dhe me krahë të mbani fort derën./

CNA.al

SHPERNDAJE KETE MATERIAL INFORMUES

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Termet i frikshem ne Shqiperi

Publikuar

-

Nga

Nje termet 5.8 balle ka goditur Shqiperine 32 km larg Tiranes, ne detin Adriatik.

Njoftohen deme materiale dhe panik tek njerzit qe kane dale ne rruget e Tiranes.

Lekundjet jane ndjere te forta  ne Tirane, Elbasan, Durres. Korce, Fier etj…

Njoftohen deme materiale…vijon

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Provokimi i Mustafa Nanos: Duhet të jemi më racionalë me Enver Hoxhën

Publikuar

-

Nga

Këtë verë, libri i Isuf Kalos “Blloku” ka bërë jehonë të madhe. Libri është një dëshmi e njeriut, i cili ka qenë pranë ish-diktatorit Enver Hoxha për vite me radhë, duke qenë se ishte doktori i tij personal. Megjithatë, “Blloku” i Kalos ka marrë shumë kritika.

Në monologun e kësaj të premteje në emisionin “Provokacija”, gazetari Mustafa Nano ndalet pikërisht tek ky libër. Ai thotë se mënyra se si Isuf Kalo ka folur për Enver Hoxhën është e pakuptueshme dhe e pafalshme për shumë njerëz.

 

 

Sipas tij, Kalo e ka nxjerrë diktatorin si tepër human, baba të devotshëm, bashkëshort të mirë dhe si një politikan serioz. Edhe pse ka një mendim tjetër për Enver Hoxhën, Nano thotë se “Blloku” është një dokument historik i rëndësishëm, për të cilin në të ardhmen shumë njerëz do jenë të kënaqur që ekziston.

“Më duhet të them se as mua nuk më puqet Enver Hoxha i Kalos me Enver Hoxhën që unë njoh. E megjithatë nuk jam dakord me ata që sulmojnë Isuf Kalon. Blloku i tij mund të ketë provokuar shumë vetë, ndoshta ndokënd edhe mund ta ketë lënduar por, përtej të gjitha shijeve e ndjesive individuale, ky libër është një dëshmi interesante për kohët e komunizmit. Pas 50 vjetësh askush nuk do të kujtohet ta sulmojë Isufin për anëmbajtje apo empati për të ligun. Të gjithë do jenë të kënaqur që kjo dëshmi është dhënë. E që është dhënë në mënyrë të sinqertë. Blloku është një dokument historik i rëndësishëm”, thotë Nano.

Por moderatori i “Provokacijas” thotë se ka bërë edhe një vëzhgim të fundit. Sipas tij, tashmë që jemi 30 vite pas përmbysjes së komunizmit, duhet ta gjykojmë në mënyrë më racionale diktatorin Enxer Hoxha.

Sipas tij, nuk duhen thënë thënë deklarata të panevojshme që e shndërrojnë figurën e Hoxhës si bartës të të gjitha të këqijave dhe veseve të botës.

Nano merr shembull librin e Ylljet Aliçkës në librin e tij më të fundit, ku thuhet se një grua e dënuar me vdekje u fut e gjallë në dhé. Kur fshatarët i bënë gropën u lemerisën teksa dëgjonin rënkime të dala nga thellësia e tokës.

Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai, thotë Nano.

 “Kam vënë re që ca e ca vijojnë të flasin për Enver Hoxhën ashtu si kanë folur një ditë pas përmbysjes së regjimit të tij, domethënë duke shtënë në punë veç mllef, urrejtje, neveri, apo ku di unë. Kur bëhet ky diskutim, njerëz të tillë, që rëndom kanë edhe përvoja personale vuajtjesh e persekucioni, përpiqen ta likujdojnë Enver Hoxhën si personazh të historisë thjesht duke thënë se ai ishte një maskara, qen e bir qeni, një armik i popullit të vet, një tradhtar, etj, etj. Unë mendoj se 30 vjet pas rënies së komunizmit mund të jemi pak më racionalë. Dhe të jesh racional nuk do të thotë të mohosh që ai ka qenë një diktator. Jo, kjo gjë tanimë është e dokumentuar. Edhe komunisti më budalla, thellë-thellë, bie dakord se Enver Hoxha ishte një diktator.

Të jesh racional do të thotë të mos thuash mufka që synojnë panevojshmërisht ta shndërrojnë figurën e Hoxhës nga katran në katran me bojë, që e nxjerrin atë si bartës të gjithë të këqijave apo veseve të botës, që e nxjerrin atë edhe pervers, pedofil, manjak seksual, vrasës manjak. Ah, se harrova, edhe homoseksual. Sepse dihet se çfarë mendojnë shqiptarët për një homoseksual.

Të jesh racional është edhe të mos thuash, siç thotë Ylljet Aliçka në një libër që sapo e ka publikuar, që një grua u dënua me vdekje thjesht se Enver Hoxha donte ta kishte si të dashur dhe se ajo i tha “jo”. Për këtë “krim”, ajo u fut në dhé e gjallë. Madje, fshatarët e zonës, ku kësaj gruaje i bënë gropën, u lemerisën teksa dëgjonin ca rënkime të dala nga thellësia e tokës, që ishin rënkimet e kësaj gruaje duke dhënë shpirt. Tani, gjatë regjimit të Enver Hoxhës ka pasur pa fund drama e tragjedira humane. Kjo nuk diskutohet, siç nuk diskutohet që fajtori kryesor për ato ka qenë Enver Hoxha. Ne mund të stisim edhe tragjedira të tjera në një roman fiction. Por mund t’i vëmë pak fré fantazisë dreqi ta hajë! Një njeri që futet i gjallë nën dhé nuk ka se si të rënkojë. Aq më pak ka gjasa që rënkimet e saj të jenë dëgjuar nga fshatarët e lemerisur. Sepse do të ketë dhënë shpirt shumë kohë para se toga e varrmihësve apo xhelatëve të kenë mbledhur rraqet e të jenë larguar. Le ta themi copë: Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai”, u shpreh moderatori i “Provokacijas”./abcnews.al

LEXO EDHE:  Intervista – Ilir Kulla komenton vizitën e Ilir Metës në Athinë/ PDIU, pakënaqësi të kuptueshme ndaj Metës

LEXO EDHE:  Befason Kryemadhi: Roli i opozitës ka marrë fund në parlament

 

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: