Connect with Us

“Horrat” e Hysni Kapos, thirrje për revolucion dhe bojkot

Aktualitet

“Horrat” e Hysni Kapos, thirrje për revolucion dhe bojkot

Publikuar

-

Ndoshta nuk është etike dhe ndoshta e tepruar të quash horr dikë, por kur gjithçka sa vjen dhe bëhet më e ndyrë dhe më perverse, dikush duhet të flasë dhe të përgjigjet, për ata që kanë marrë shpatën e gazetarit dhe analistit në media.

Ata që shpesh i kemi quajtur kanalistë, të cilët nuk bëjnë gjë tjetër por lart e poshtë dalin flasin nëpër televizione, kanë portale, janë milionerë dhe të shumë-paguar,  pasuria e tyre shkon në qindra milionë-dollarë.

Por, çfarë ndodh, dalin dhe flasin kundër pronës private, dalin dhe flasin kundër sistemit kapitalist, dalin dhe bëjnë rolin e një “Marksisti”, apo komunisti ekstremist, duke kërkuar që të grabitet dhe të vidhet prona private, dhe kjo sepse duhet të justifikohet me argumentin se është në shërbim të publikes.

Askush nuk del të mbrojë pronën private dhe biznesin që është shtylla dhe themeli kryesor i kapitalizmit dhe ekonomisë së tregut.

Dje, nipi i Hysni Kapos, Andi Bushati, një nga gazetarët dhe analistët më të paguar në Shqipëri, që fiton dhjetëra-milionë lekë, të cilën mund ta vërtetosh, lehtësisht duke parë aktivitetin në QKR, duke parë reklamat dhe tarifat e shtrenjta në portalin e tij, ashtu dhe duke ditur tarifat e larta që merr në mediet ku punon, e quajti revolucion dhe fitore djegien e një investimi.

Andi Bushati, e ka quajtur sulmin dhe goditjen ndaj kabinave në “Rrugën e Kombit”, ku disa dhjetëra qytetarë sulmuan zonën ku do të paguhej tarifa prej 5 eurosh për kalimin në këtë rrugë, një betejë të fituar të publikes mbi privaten.

Në fakt, ajo që ka ndodhur dje, nuk është gjë tjetër veçse një akt barbar, një vandalizëm i padiskutueshëm.

Qytetarët kanë të drejtë të protestojnë, ta rrethojnë zonën, të rrinë te trau 24 orë, të mos lejojnë të kalojë asnjë makinë, të bëjnë protestën e tyre, por kurrsesi askush nuk mund të pranojë, që ata t’i vënë flakën kompjuterave, tabelave , godinave, kioskave dhe të gjitha objekteve të tjera, të cilat janë investim i një kompanie private.

Andi Bushati e quajti fitore atë të djeshmen. Në fakt, ajo e djeshmja nuk ishte fitore, por një reagim i qytetarëve që janë në të drejtën e tyre për të protestuar, por që përfundoi me vandalizëm dhe sot ka dhjetëra qytetarë të arrestuar dhe policë të plagosur.

Përtej këtij debati, është apo jo e drejtë vendosja e tarifës dhe nëse ajo duhet të jetë më e lartë apo më e ulët, të gjithë gazetarët dhe analistët në Shqipëri e pranojnë, që po, “Rruga e Kombit” do një taksë. Duhet me 5 apo 3 euro, ky është një debat tjetër. Vetëm Bushati nuk e pranon këtë. Bushati dhe ndonjë kanalist tjetër në qarkullim, të cilët duke folur në parimet e tyre, marksiste, sulmojnë dhe akuzojnë bizneset private sikur ata janë problemi.

Në fakt, problemi është qeveria, por kurrsesi nuk mund të jetë biznesi. Biznesi ashtu siç ka qenë në shumë vende të Evropës, do të zhvillohet dhe në Shqipëri për të ecuar përpara dhe për të zhvilluar vendin, por duke e sulmuar dhe duke e djegur nuk mund ta zhvillojmë.

Gjithsesi qëndrimi i Bushatit është krejtësisht personal, por do të kishte kuptim në rast se Bushati nuk do të mbushte xhepat me milionat që merr si gazetar. Pra, një njeri që bëhet milioner në këtë sistem kapitalist dhe sulmon në emër të populizmit të tij.

LEXO EDHE:  Deputeti i PS-së: PD bën të fortin me ndërkombëtarët, por ...!

Përveç kësaj ka edhe një detaj tjetër. Andi Bushati është nipi i Hysni Kapos. Të parët e tij këtë gjë kanë bërë në vitet 44′, dolën dhe nën parrullën “tua marrim të pasurve dhe tua japim të varfërve”, vranë, rrëmbyen përsekutuan, burgosën, me qindra mijë shqiptarë, u vodhën edhe pasuritë, të cilat i përdorën për të jetuar si sulltanat për gati 45 vjet në në një sistem kriminal diktatorial, oborrit të të cilit i ka shërbyer edhe Andi Bushati.

Pra, nipi i Hysni Kapos, nuk mund të na thotë një gjë tjetër se nuk ka çfarë të thotë. Me mentalitetin e tij marksist-komunist, del edhe flet kundër pronës private, por nga ana tjetër jeton si një kapitalist i vërtetë. Këtej fiton dhe merr miliona, mbush xhepat, si një gazetar, nga ana tjetër në opinionin publik bën personazhin populist, njeriun në mbrojtje të të drejtës dhe pronës publike.

Sot, pas gati 60 vjetësh, turpësisht dëgjojmë gazetarë dhe analistë që të flasin kundër pronës private, ashtu siç flitej në vitet 44′. Flasin njësoj si atëherë kur morën pushkët dhe i ekzekutuan, morën taksidarët e tyre me libra dhe u sekuestruan florinjtë dhe këtë e bënë për të jetuar vetë. Nga ana tjetër njerëzit që kishin jetuar me djersën e tyre, u burgosën dhe vuajtën. Këtë po kërkon sot Andi Bushati, atë që ka kërkuar Hysni Kapo, klani “Kapo” apo klani “Hoxha” për gati 50 vjet ndaj shqiptarëve.

Po kërkojnë që t’i marrin pronën, t’i vjedhin pasuritë e fituara biznesmenëve, qytetarëve të lirë që zhvillojnë aktivitetet tregëtare në Shqipëri dhe t’ia kthejnë publikut.  Pra, “t’ua marrin të pasurve dhe t’jua japin të varfërve”, dhe ky mentalitet flitet pas gati 60-70 vjetësh dhe nga kush, nga nipi i Hysni Kapos.

Në fakt, nuk ka asnjë lajm të ri dhe nuk ka më asgjë nga fronti i lindjes. Fronti i lindjes të cilit i përket dhe Andi Bushati, nuk mund të sjellë asgjë të re. Reagimi dhe qëndrimi i tij tani nuk ka pse të çudit më askënd, një “marksist-komunist” me teori të vjetruara dhe me një mentalitet të pavlerë, anti-biznes, anti-pronë, nuk mund të thotë gjë tjetër.

Ajo që ka bërë Andi Bushati, apo ndonjë koleg i tij është njësoj sikur ata lexues që nuk e pëlqejnë portalin e Andit, të bënin thirrje se do t’i digjnin shtëpinë. Ky do të ishte gjithmonë një akt barbar dhe i turpshëm në rast se do të sulmohej gazetari për qëndrimet e tij, ashtu siç është i turpshëm dhe barbar qëndrimi I Bushatit kundër biznesit, pronës dhe pronarëve.

Është e tepruar hipokrizia e Andi Bushatit, apo ndonjë Andi tjetër dhe kanalisti të mirëpaguar, gazetarë që fitojnë miliona në biznesin e tyre privat apo nga pagat e majme, dhe nga ana tjetër dalin si marksistë dhe bërtasin kundër pronës private dhe biznesit, ashtu siç fliste Hysni Kapo në vitin 44′./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
1 Koment

1 Koment

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kosova & Rajoni

Shifra të frikshme në shtetin fqinj/ Rekord viktimash dhe mbi 1000 të infektuar në 24 orë

Publikuar

-

Nga

Shifra të frikshme në shtetin fqinj/ Rekord viktimash dhe mbi 1000 të infektuar në 24 orë

Ministria e Shëndetësisë në Maqedoninë e Veriut ka publikuar të dhënat e fundit lidhur me COVID-19.

Raportohet se në 24 orët e fundit janë regjistruar 1.022 raste të reja infektimesh nga 3.127 teste të kryera dhe 41 viktima.

Viktimat janë: 17 në Shkup, nga katër në Ohër dhe Gostivar, nga tre në Manastir dhe Strumicë, nga dy në Veles dhe Prilep dhe nga një në Kavadar, Radovish, Koçan, Probishtip, Kërçovë dhe Vallandovë.

Sa u përket të infektuarve, numri më i madh i rasteve të reja është regjistruar në Shkup, gjithsej 463 raste të reja. Raporti i Ministrisë së Shëndetësisë njofton edhe për 680 persona të shëruar. Numri i personave të diagnostikuar me COVID-19 në Maqedoninë e Veriut që nga fillimi i pandemisë ka arritur në 60,723 persona, prej tyre 37,505 janë shëruar ndërsa raste aktive janë 21.519.

Aktualisht në spitalet e vendit janë rreth 1,300 persona që po trajtohen nga sëmundja COVID-19. Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe të premten deklaroi se gjendja në këtë vend me pandeminë, ka nisur të stabilizohet./CNA.al

LEXO EDHE:  “Rroftë Kushtetuta, rroftë sovrani”/ Mbahet sot tubimi i thirrur nga Meta

LEXO EDHE:  Aleanca Kuqezi proteston para parlamentit/ Spahiu: Rama të japë llogari pse ndryshoi emrin

LEXO TE PLOTE

Bota

Protesta kundër kufizimeve në Evropë/ Polakët bashkohen me marshimin në Gjermani, londinezët pa maska

Publikuar

-

Nga

Protesta kundër kufizimeve në Evropë/ Polakët bashkohen me marshimin në Gjermani, londinezët pa maska

Autoritetet në Gjermani kanë paralajmëruar se për shkak të numrit të lartë të infektimeve me COVID-19 periudha e izolimit mund të zgjasë deri në pranverë. Megjithatë në vend vijojnë protestat kundër masave kufizuese.

Ndërkohë, demonstrues polakë kanë kaluar urën nga Polonia në Gjermani për t’iu bashkuar protestës kundër kufizimeve. Protestuesit polakë dhe gjermane janë shfaqur duke mbajtur në duar jo vetëm flamujt kombëtarë, por edhe pankarta me mesazhe anti-Covid.

Kjo ka ardhur pasi Lëvizja gjermane “Kuerdenken” u kishte bërë thirrje protestuesve që të bashkoheshin dhe “të dërgonin një sinjal për paqe dhe liri”. Grupi argumenton se kufizimet e koronavirusit po rrezikojnë liritë themelore.

Shumë prej protestuesve nuk kanë mbajtur as maska dhe as distance fizike, ashtu sikurse kërkohet nga rregullat aktuale që ka vendosur Gjermania për të mbajtur nën kontroll dhe për të parandaluar situatën e pandemisë së COVID-19.

Mes një pranie të madhe policie, një grup i vogël organizoi një kundër-demonstratë, duke mbajtur pankarta me parulla antifashiste dhe thirrje për solidaritet në mes të pandemisë.

LEXO EDHE:  Nga Andi BUSHATI/ Mashtrimet e furçaxhinjve të Ramës

LEXO EDHE:  Andi Bushati zbulon detaje nga pakti Rama-Basha/Si e përjetoi LSI

Nga ana tjetër, edhe në Londër janë organizuar protesta kundër masave të vendosura për të parandaluar pandeminë, si dhe kundër vaksinës. Ashtu sikurse në Gjermani edhe në Angli demonstruesit nuk kanë respektuar masat e mbajtjes së maskës dhe ruajtjes së distancimit social. Sipas protestuesve, pandemia nuk është gjë tjetër veçse një mashtrim.

Protestat në Mbretërinë e Bashkuar kanë shkaktuar përplasje me policinë, si dhe janë raportuar të paktën 60 të arrestuar./euronews

LEXO TE PLOTE

Bota

Vaksina anti-Covid/ Aeroporti i Frankfurtit gati të përballet me sprovën logjistike të transportit

Publikuar

-

Nga

Vaksina anti-Covid/ Aeroporti i Frankfurtit gati të përballet me sprovën logjistike të transportit

Teksa një mori vaksinash kundër COVID-19 janë prag aprovimit, stafi i aeroportit të Frankfurtit në Gjermani po përgatitet për t’u përballur me sprovën e jashtëzakonshme logjistike të transportimit të miliona dozave që mund t’u shpëtojnë jetën miliona njerëzve në botë.

Frankfurti është epiqendra e Evropës për sa i përket fluksit të transportit të mallrave farmaceutike dhe për këtë pritet të jetë çelësi i suksesit të strategjisë së vaksinimit të miliona njerëzve kundër koronavirusit.

“Stresi po rritet tani që po hyjmë në fazën e nxehtë,” – u shpreh për Agence France-Presse (AFP) Karin Krestan, drejtoreshë e operacioneve të Lufhtansa Cargo

Krestan, e cila përdor aftësitë e saj si ish-infermiere, është e sigurt se ekipi i saj është i gatshëm për detyrën e kërkuar.

“Proceset janë krijuar, ne jemi shumë të sigurt dhe ndihemi të mirëpërgatitur,” – shtoi ajo.

Shefi i infrastrukturës së mallrave në aeroportin e Frankfurtit, Max Philipp Conrady u shpreh gjithashtu se ata kanë qenë “gati që në gusht”.

Terminali i ngarkesave të Frankfurtit ka punuar gjatë gjithë kohës që nga fillimi i pandemisë, duke shpërndarë ilaçe, veshje dhe maska kirurgjikale ​duke mbështetur kështu zinxhirët globalë të furnizimit. E gjitha kjo teksa numri i pasagjerëve dhe linjave ajrore ra drastikisht.

Hangari i madh i aeroportit, i vendosur disa kilometra nga terminali kryesor i pasagjerëve, mbajti 120,000 tonë vaksina, ilaçe dhe produkte të tjerë farmaceutikë në vitin 2019.

Ai ka 12,000 metra katrorë depo të kontrolluara për temperaturën, thelbësore kjo për ruajtjen e ilaçeve apo vaksinave. Nga e gjithë hapësira hangari ka 2,000 metra katrorë depo të ftohtë, ideale për vaksinat anti-COVID-19.

Aeroporti i Frankfurtit kohët e fundit rriti investimet në frigoriferë të teknologjisë së lartë dhe pajisje shkarkuese figoriferike për avionët dhe tashmë ka 20 copë të tillë, kështu që disa transportues mund të ngarkohen në të njëjtën kohë.

LEXO EDHE:  Andi Bushati zbulon detaje nga pakti Rama-Basha/Si e përjetoi LSI

LEXO EDHE:  Andi Bushati zbulon detaje nga pakti Rama-Basha/Si e përjetoi LSI

Disa vaksina, të tilla si ajo e prodhuar nga AstraZeneca dhe Universiteti i Oksfordit, mund të transportohen në temperatura normale të frigoriferit.

Por Pfizer, i zhvilluar në laboratorin BioNTech në Mainz, rreth 20 km nga aeroporti i Frankfurtit, duhet të mbahet në rreth -70 gradë Celcius.

Kjo kërkon kontejnerë me madhësinë e një makine, të cilët përdorin akull të thatë për të mbajtur përmbajtjen në temperatura të qëndrueshme, super të ulëta.

Ata mund ta bëjnë këtë deri në 120 orë pa furnizim me energji elektrike, aq kohë sa të arrijnë destinacione të largëta.

Kohët e fundit Bashkimi Evropian ra dakord për të blerë 300 milionë doza të vaksinës Pfizer/BioNTech, duke parashikuar një operacion të madh logjistik, pjesa më e madhe e së cilës do të përfshijë Frankfurtin në muajt e ardhshëm.

Kapaciteti i fluturimit do të jetë një faktor kryesor në ritmin e shpërndarjes.

Sigurimi i një doze të vetme për gati tetë miliardë njerëz në botë do të kërkonte 8,000 avionë, vlerësoi shoqata e transportit ajror IATA në shtator, duke shtuar se industria e ngarkesave përballet me “sfidën e saj më të madhe të transportit”.

Avionët e ngarkesave normalisht mund të mbajnë deri në një milionë doza, përveç nëse duhet të mbahen temperaturat nën zero./euronews

LEXO TE PLOTE