Connect with Us

Transformimi i PD-së/ Basha: Të zgjedhurit produkt i vullnetit të anëtarësisë

Aktualitet

Transformimi i PD-së/ Basha: Të zgjedhurit produkt i vullnetit të anëtarësisë

Publikuar

-

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka pritur sot në selinë e PD –së, 76 studentë të Shkencave Politike.

Basha  ka njoftuar se për shkak takimit me të rinjtë, është shtyrë mbledhja e grupit parlamentar.

Kreu i PD –së, u ka thënë të rinjve se po përgatiten që brenda partisë të bëjnë transformime.

“Ne po përgatitemi të bëjmë transformime në PD, jo vetëm për gjendjen e brendshme, por edhe për t’iu përgjigjur nevojave të politikës”, ka thënë Basha, i cili më tej ka shtuar se sistemi aktual ka falimentuar, për shkak të varfërisë, krimit dhe korrupsionit.

Sipas tij, njerëzit e zot nuk ecin  dot përpara, pa patur një ndërhyrje tek pushteti.

“ Cila është industria më e sukseshme sot, bananet apo ata që janë poshtë bananeve? Por si mund të ndryshohet ky sistem? Ky sistem ndryshohet me meritë, me zgjedhje të lira dhe të zgjedhurit të japin llogari para të zgjedhurve dhe jo para kryetarëve të partive dhe kryeministrave. Ne  do të bëjmë që të zgjedhurit të jenë produkt direkt i vullnetit të anëtarëve të PD, duke e bërë PD një parti totalisht të vlerave dhe modelit europian ndërtojmë një garanci për betejat që kemi përpara”, ka thënë më tej ai.

LEXO EDHE:  Kompanitë e familjarëve të Bashës 2 miliardë lekë xhiro, deklarojnë fitime thërrimet/ Evazion fiskal qindra milonë lekë?!

Basha ka ripërsëritur se janë kundër taksës së pronës, pasi ajo nuk do të vilet.

“Një pjesë nuk e paguajnë dot. Një pjesë nuk e paguajnë dot për shkak të keqmenaxhimit. Kjo është e padrejtë. E njëjta gjë vlen edhe për taksën e qarkullimit, të ujit. Në vit mblidhen 120 milionë dollar për taksën e qarkullimit” është shprehur Basha./CNA.al

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kosova & Rajoni

Aksident i rëndë/ Përplasen dy automjete, shtatë të lënduar

Publikuar

-

Nga

Aksident i rëndë/ Përplasen dy automjete, shtatë të lënduar

Shtatë persona kanë mbetur të plagosur në një aksident mbrëmjen e sotme në Llaushë të Skenderajt në Kosovë.

Sipas zëdhënësit të Policisë së Kosovës për rajonin e Mitrovicës, Avni Zahiti  në aksident janë përfshirë dy vetura.

“Aksident trafiku me të lënduar ka ndodhur rreth orës 16:00, në një rrugë lokale në fshatin Llaushë të Skenderajt. Në aksident ishin të përfshira dy vetura, si pasojë e aksidentit dhe lëndimeve të pësuara shtatë (7) persona kanë kërkuar tretman mjekësor”, është shprehur Zahiti./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Berishën e sulmonin, por e donin”/ Imami: Me Bashën tallen se nuk fiton dot

Publikuar

-

Nga

“Berishën e sulmonin, por e donin”/ Imami: Me Bashën tallen se nuk fiton dot

Ish-deputeti i PD-së Arben Imami, nuk i ka kursyer kritikat për kryetarin e opozitës Lulzim Basha, pasi humbi zgjedhjet parlamentare me rezultat të thellë.

Imami ka bërë një krahasim të shkurtër me ish-kryeministrin dhe ish-liderin historik të PD-së Sali Berisha, ku deklaroi se këtë të fundit pavarësisht se e sulmonin, edhe e donin.

Ai tha se e kundërta ndodh me Bashën, për të cilin theksoi se po tallen me të se nuk fiton dot kundrejt kryeministrit Edi Rama.

LEXO EDHE:  Lulzim Basha: Do bëjmë realitet qeverinë e qytetarëve

LEXO EDHE:  Shënim/ Pse nuk besohet Lulzim Basha kur flet për arsimin e lartë

“Berishën e sulmonin, nuk  kanë lënë fjalë pa i thënë, e urrenin shumë, por e donin shumë. Problemi është që këtë nuk e urren njeri, me këtë tallen. Nuk fiton dot. Unë e kam ditur para 2 vjetësh”, nënvizoi ish-deputeti në emisionin “Zonë e Lirë”./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Grupi për PD” i stimuluar nga Rama?/ Arben Imami i përgjigjet ‘gojëve të liga’: Basha nuk të zhgënjen…

Publikuar

-

Nga

“Grupi për PD” i stimuluar nga Rama?/ Arben Imami i përgjigjet ‘gojëve të liga’: Basha nuk të zhgënjen…

Ish deputeti i Partisë Demokratike, Arben Imami ka komentuar situatën politike në vend duke u ndalur tek “Grupi për PD-në”.

I ftuar në ‘Zonë e Lirë” ai u pyet se si do i përgjigjesh gojeve të liga që thonë se “Grupi për PD” janë të stimuluar nga Edi Rama për të krijuar këtë lloj përçarje në opozitë?.

Momentin që është bërë qesharak… është qesharak, është thjeshtë qesharak. Nuk fiton dot. Nëse duam të mbajmë një lider që nuk bën, është djalë i mirë për punë të tjera, ka bërë punë shumë të mira në vende të tjera, nuk kam gjë personale me të.

 Por në atë figurë, për këtë histori që krijoi në këto vite, nuk na zhgënjen asnjëherë, as dje nuk na zgjenjeu”. Shkurt, Basha nuk të zhgënjen”, u shpreh Arben Imami./CNA.al

LEXO TE PLOTE