Connect with Us

Sekuestrimi i 500 kg drogë në Itali/ Zbardhen të tjera detaje, në pranga dy punonjës policie

Kronika

Sekuestrimi i 500 kg drogë në Itali/ Zbardhen të tjera detaje, në pranga dy punonjës policie

Publikuar

-

Të tjera detaje janë zbardhur nga policia në lidhje me aksionin antidrogë në Itali, ku u sekuestrua një sasi prej 500 kg kanabis dhe u arrestuan dy skafistët shqiptarë.

Në njoftimin e policisë thuhet se SHÇBA ka arrestuar 2 punonjës në Stacionin e Policisë Kufitare për “Shpërdorim detyre”.

Sipas uniformave blu, në Itali janë arrestuar 2 trafikantët shqiptarë K. Skëndaj, 45 vjeç dhe F. Soda, 34 vjeç, për trafik ndërkombëtar droge. Marijuana e sekuestruar është rreth 500 kg.

Hetimet gjithashtu kanë dokumentuar se 2 punonjës të Policisë Kufitare në “Tri Port” nuk kanë kryer praktikën e rregullt ligjore për regjistrimin e mjetit lundrues tip gomone, i cili u kap në Brindizi me lëndë narkotike. Rezulton se mjeti lundrues, i cili figuron i regjistruar me dokumentacion në Stacionin Kufitar, ka hyrë në brendësi të Pikës “Tri Port” dhe pa u regjistruar ka dalë më pas në det.

Deklarata e policisë:

Operacion i përbashkët kundër trafikut të kanabisit, arrestohen 2 trafikantë kapet 500 kg kanabis.

  • SHÇBA arreston 2 punonjës në Stacionin e Policisë Kufitare për “Shpërdorim detyre”.

Policia e Shtetit dhe Policia Italiane, (siç është bërë e njohur edhe në deklaratën e palës Italiane) kanë finalizuar një operacion të përbashkët kundër trafikut të narkotikëve.

Në Itali u kap një gomone me drogë dhe u arrestuan 2 trafikantët shqiptarë.

Policia e Shtetit përmes informacioneve konfideciale mësoi se gomonia dyshohej se mund të përdorej për trafik.

LEXO EDHE:  Detaje nga grabitja e bankës në Durrës/ FNSH dhe "Shqiponjat" blindojnë zonën

Në këtë moment Policia njoftoi palën Italiane nëpërmjet Grupit të Kufirit Detar të Guardia di Finanza të vendosur në Durrës dhe Zyrës Ndërlidhëse të Policisë Shqiptare në Itali dhe ka nisur operacioni i ndjekjes nga ajri dhe deti, përfshirë misionin FRONTEX.

Në Itali janë arrestuar 2 trafikantët shqiptarë K. Skëndaj, 45 vjeç dhe F. Soda, 34 vjeç, për trafik ndërkombëtar droge. Marijuana e sekuestruar është rreth 500 kg.

Hetimet gjithashtu kanë dokumentuar se 2 punonjës të Policisë Kufitare në “Tri Port” nuk kanë kryer praktikën e rregullt ligjore për regjistrimin e mjetit lundrues tip gomone, i cili u kap në Brindizi me lëndë narkotike. Rezulton se mjeti lundrues, i cili figuron i regjistruar me dokumentacion në Stacionin Kufitar, ka hyrë në brendësi të Pikës “Tri Port” dhe pa u regjistruar ka dalë më pas në det.

Shërbimi për Çështjet e Brendshme dhe Ankesave (SHÇBA), Vlorë, arrestoi 2 punonjës të Stacionit të Policisë Kufitare në ‘Tri Port’, N/Komisar Bledar Kuçi me detyrë përgjegjës turni dhe Inspektor Idlir Ajazaj, me detyrë ndihmës kontrollor.

Ndalimi i tyre është bërë për veprën penale të “Shpërdorimit të detyrës”.

Hetimet po vijojnë në bashkëpunim me palën Italiane.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kronika

Zbardhen detaje/ Si u dekonspirua aksioni për arrestimin e Henri Çilit dhe bashkëpuntorëve

Publikuar

-

Nga

Detaje të reja janë zbardhur ga operacioni ku mes 31 të arrestuarve ishte edhe pronari i UET, Henri Çili.
Në 27 shkurt prokurori i ka kërkuar gjyqtares Yrvete Shkreli të lëshonte urdhërat e arrestit dhe për kontrollin e banesave.

Sipas Mapos, policia ka në dorë përgjimet e familjarëve të gjyqtares Yrvete Shkreli, të cilët kanë lajmëruar Henri Çilin se do të kishte urdhër-arresti ndaj tij. Nisur nga këto të dhëna është bërë përjashtimi i gjyqtares nga shqyrtimi i masave të arrestit si dhe ndaj saj është ngritur kallezim për “Shpërdorim detyre”.

Dyshohet se gjyqtarja mbrëmjen që ka firmosur urdhër-arrestet, i ka thënë një familjari për operacionin dhe ky i fundit ka lajmëruar Henri Çilin dhe disa persona të tjerë nga zona e Përmetit dhe Gjirokastrës, që i kanë shpëtuar arrestimit./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

Aksident në Patos/ Plagosen tre gra dhe një fëmijë 2 vjeç

Publikuar

-

Nga

Një makinë ka dalë nga rruga mesditën e sotme pranë stadiumit “Alush Noga”, në Patos.

Nga informacionet paraprake, raportohet se kanë mbetur të plagosur 4 persona, konkretisht tre gra dhe një fëmijë 2 vjeçar.

Mësohet se të plagosurit ishin pasagjerë në një makinë tip Mercedes Benz që drejtohej nga një grua. Ajo kishte tentuar t’i shmangej një automjeti tjetër dhe si pasojë ka dalë nga rruga dhe ka përfunduar në një parkim aty pranë.

LEXO EDHE:  Itali/Mbi 500 emigrantë të shpëtuar në det

LEXO EDHE:  Maskat italiane grabisin kamionin, rrahin rëndë shoferin shqiptar

Ndërkaq, policia ka shkuar në vendngjarje dhe ka hapur hetimet për zbardhjen e plotë të aksidentit./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

Prokuroria kërkon burg për Henri Çilin

Publikuar

-

Nga

Prokuroria e Përmetit ka kërkuar arrest me burg për pronarin e UET, Henri Çili dhe të gjithë të arrestuarit burra në opeacionin “Mezhgorani”.

Ndërkohë, për noteren Shpresa Gjoçaj është kërkuar masa “arest shtëpie”, ndërsa për një vajzë të arrestuar për moskallëzim krimi, u kërkua masa e sigurisë detyrim paraqitje.

Kështu, pritet të shihet nëse gjykata do të pranojë kërkesën e prokurorit dhe të vendosë arrest me burg për Henri Çilin dhe bashkëpunëtorët e tij.

LEXO TE PLOTE