Connect with Us

Bushati: Reforma në drejtësi dhe adminitrata ka bërë hapa konkretë

Politikë

Bushati: Reforma në drejtësi dhe adminitrata ka bërë hapa konkretë

Publikuar

-

Është mbledhur pasditen e sotme Këshilli Kombëtar i Integrimit Europian, ku marrin pjesë ministri i Punëve të Jashtme Ditmir Bushati, ambasadorja e BE, Romana Vlahutin dhe deputetë.

Në fjalën e tij ministri Bushati ka thënë se vendi ka bërë hapa konkretë në administratën publike dhe në reformën në drejtësi, si një ndër kushtet bazë për hapjen e negociatave.

LEXO EDHE:  Foto-U shkarkua një ditë më parë nga Rama/ Ku ndodhet sot Bushati?

“Kemi bërë progres në adminitratën publike dhe kemi ecur përpara me reformën në drejtësi. Rezultatet kundër krimit të organizuar dhe trafiqeve janë impresionuese. Në maj do të bëhet samiti vetëm për Ballkanin Perëndimor dhe kërkojmë kontributin e gjithësecilit për këtë proces”- u shpreh Bushati. /CNA.al

 

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Dokumentet që nxjerrin zbuluar Rilindjen/ Dvorani votoi për pafajësinë e Metës

Publikuar

-

Nga

Ditët e fundit në qendër të debateve politike është kaosi i krijuar në Gjykatën Kushtetuese.

Presidenti Ilir Meta ka pasur një përplasje të fortë me Këshillin e Emërimeve në Drejtësi, në lidhje me emërimin e Arta Vorpsit anëtare të Gjykatës Kushtetuese, gjë që ka sjellë një situatë të pazakontë. Nga ana tjetër në të njëjtin pozicion, presidenti Meta ka dekretuar Marsida Xhaferllarin.

Por, ndërkohë në drejtim të kreut të Këshillit të Emërimeve në Drejtësi, Ardian Dvorani ka pasur një sërë akuzash kryesisht nga presidenti Ilir Meta, por edhe nga ish-kryeministri Sali Berisha.

Por, Rilindja tani sulmet dhe akuzat ndaj Ardian Dvoranit po tentojnë t’i devijojnë duke argumentuar se Ardian Dvorani është njeriu që ka dashur të dënojë Ilir Metën, në lidhje me akuzat për korrupsion, në rastin e video-përgjimit të publikuar në vitin 2011, nga ish-ministri i ndjerë Dritan Prifti.

LEXO EDHE:  Shehu: “Dy herë u mbars mali dhe nuk polli as një mi”

LEXO EDHE:  Shqipëria të bashkohet me Kosovën, politika e jashtme po përdoret!/Bushati: I dashur Blush ...!

Në atë kohë, trupa gjykuese e Gjykatës së Lartë, e kryesuar nga Ardian Dvorani i dha pafajësinë Metës, por Rilindja pretendon se Dvorani ishte i vetmi gjyqtar që kërkonte dënimin e Metës.

Në fakt Ardian Dvorani është një ish-gjyqtar i kohës së diktaturës që në çështjen e Ilir Metës ka votuar njëlloj si gjyqtarët e tjerë megjithëse kazani i Rilindjes kërkon ta nxjerrë si shenjtor apo si heroin e asaj çështjeje.

CNA.al po sjell si faks-mail, tre dokumente, trupën gjykuese dhe dokumentet që tregojnë sesi ka votuar dhe çfarë qëndrimi ka mbajtur Ardian Dvorani.

Dokumentet e mëposhtme tregojnë qartë se është gënjeshtër ajo që pretendon Rilindja dhe kazani i saj, se Ardian Dvorani ka qënë për dënimin e Ilir Metës. Kjo nuk është e vërtetë. Ardian Dvorani, ashtu si dhe anëtarët e tjerë ka qënë pro që Ilir Meta të dalë i pafajshëm./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Tha se ka mbështetjen e ndërkombëtarëve/ Paloka i përgjigjet Ramës: Iu kthye avazit të vjetër

Publikuar

-

Nga

Nën kryetar i PD, Edi Paloka ka komentuar deklaratat e kryeministrit Edi Rama i cili tha se ka mbështetjen e kombëtarëve për çdo lëvizje që bën.

Sipas Palokës, këtë “taktikë” Rama e ndoqi herë në mënyrë abuzive e herë me sukses.

“Unë nuk e di dhe nuk besoj se ka ndonjë përfaqësues të vendeve demokratike që mbështeska Ramën në kapjen e drejtësisë në mënyrë antikushtetuese”, shkruan Paloka.

Postimi i plotë:

Rama ju kthye dhe sot “avazit” te vjeter sipas te cilit gjithe shkeljet ligjore e kushtetuese qe ai ndermerr i ben me marreveshje me nderkombetaret. Nderkohe gjithe ata qe denoncojne e kundershtojne shkeljet e tij , jane kunder BE apo SHBA…!!!
Mos harrojme se kete “taktike” Rama e ndoqi here ne menyre abuzive e here me sukses dhe me kanabizimin e vendit kur perpiqej ta paraqiste realitetin me deklarata te disa diplomateve megjithese kanabisi kishte pushtuar cdo pellembe. Kjo vazhdoi deri sa ju doli boja fare…
Sot, po i njejti ( qe per reformen zgjedhore nuk i do as prane nderkombetaret) nxorri perpara nderkombetaret per te justifikuar shkeljen e Kushtetutes dhe kapjen e drejtesise…
Une nuk e di dhe nuk besoj se ka ndonje perfaqesues te vendeve demokratike qe mbeshteska Ramen ne kapjen e drejtesise ne menyre antikushtetuese.
Nga ajo qe kemi degjuar publikisht, partneret jane angazhuar dhe mbeshtesin ngritjen e nje drejtesie te pakorruptuar e te pavarur. Nje drejtesi qe denon politikanet , qeveritaret e korruptuar e te lidhur me krimin . Ministrat e funksionaret qe ne bashkepunim me krimin kane blere e manipuluar votat e shqiptareve.
Te pakten ne kushtet e Bundestagut keto kemi lexuar . Edhe ne raportet e Departamentit Amerikan te njejten linje kemi pare ( e nuk mund te jete ndryshe) keshtu qe nuk dihet per cilet partnere flet Rama !
Po eshte e vertete qe nderkombetaret , ashtu si opozita, kerkojne ngritjen sa me pare jo vetem te Gjykates Kushtetuese e Gjykates se Larte , po dhe gjithe institucioneve te tjera te parashikuara nga Kushtetuta sidomos SPAK dhe BKH.
Kush i shkatrroi gjykatat ? Kush i ka penguar dhe vazhdon ti pengoje keto institucione? Kush e zvarriti dy vjet e vazhdon te zvarrise dhe sot ngritjen e tyre?
Opozita, qe nuk ka me asgje ne dore pervec fjales?!
Kush e sterzgjat Vettingun per ta perdorur si mjet presioni ndaj gjyqtareve e prokuroreve?
Kush nuk ju jep as fondet dhe stafet e domosdoshme per kryerjen e funksioneve elementare ketyre institucioneve ?
Sigurisht edhe shqiptari me naiv e di dhe e kupton se kujt i duhet nje drejtesi e kapur sepse sot e di kushdo se kush eshte i korruptuari dhe i lidhur me krimin. Kjo eshte arsyeja pse Rama nuk mund te lejoje ngritjen e institucioneve te pavarura te drejtesise. Prandaj ose te kapura prej tij ose te bllokuara./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Arta Vorpsi u betua tek noterja/ Salianji: Emër merr edhe Ver Llapa

Publikuar

-

Nga

Ish deputeti i PD, Ervin Salianji ka ironizuar betimin e Arta Vorpsit para noteres duke e krahasuar me “Ver llapën”, një personazh i njohur në rrugët e Tiranës.

“Ne kemi kohë që themi se Rama do të kapë gjithë institucionet e  drejtësisë. Lufta me presidentin është që të kapë e të nënshtrojë çdo institucion tjetër. Sa njerëz ka kur kalojnë në rrugën që thonë kam folur me Ufot, kam zëvendësuar Donald Trump. Të gjithë këta që dalin në rrugë marrin emër, emër merr edhe Ver Llapa”, u shpreh Salianji nga studion e Opinon në News 23.

LEXO EDHE:  Foto-U shkarkua një ditë më parë nga Rama/ Ku ndodhet sot Bushati?

LEXO EDHE:  Ditmir Bushati takon ministrin maqedonas/Bisedë e rëndësishme për gjuhën

Sipas ish deputetit, kryeministri po tenton të thotë “ligji jam unë”./CNA.al

LEXO TE PLOTE