Connect with Us

Ndërhyrja e NATO-s në Kosovë/ Britanikët zbardhin historinë dramatike të 19 viteve më parë

Aktualitet

Ndërhyrja e NATO-s në Kosovë/ Britanikët zbardhin historinë dramatike të 19 viteve më parë

Publikuar

-

 Roger Boyes dhe Suzy Jegger, janw dy autorwt britanikw qw kanw shkruar njw nga librat e pakwt rreth tw ashtuquajturws lufta e Kosovws. Nw qendwr tw librit wshtw Hashim Thaçi, atwherw pjesw e strukturave drejtuese tw UÇK-sw dhe sot president i vendit.

Fragmente të librit i sjell në shqip “Zeri.Info”m duke zbardhur kështu një pjesë të historisë dramatike që ka ndodhur 19 vjet më parë, gjatë dhe pas përfundimit të negociatave në Rambuje.

Sipas autorëve, shkruan “Zeri…”: bashkësia ndërkombëtare në fillim të luftës në Kosovë ishte shumë skeptike të një intervenimi të mundshëm të NATO-s në Kosovë. Madje, disa deputetë të parlamentit britanik, sipas autorëve, akuzonin kreun e UÇK-së, Hashim Thaçin, se dëshironte të përfshinte NATO-n si forcë mbështetëse për ushtarët e UÇK-së në terren.

Bile, në një telefonatë ndërmjet ish-presidentit amerikan, Bill Clinton, dhe ish-kryeministrit britanik, ky qëndrim i Perëndimit bëhet edhe më i qartë. “Ne nuk do t’ia lejojmë vetës që të shndërrohemi në forcë ajrore të UÇK-së”.

Kjo, sipas autorëve, u bë qëndrim zyrtar për një kohë edhe në Uashington. Autorët citojnë memoarin e zëdhënësit të ish-kryeministrit britanik, Tony Blair, Alastair Campbell, i cili kishte qenë në një takim të përbashkët në prani të sekretarit të Mbrojtjes, Georg Robertson, menjëherë pas masakrës në Reçak.

“Ata u pajtuan që për momentin nuk do të bombardojnë, sepse nuk kishte asnjë proces politik…dhe ata (UÇK-ja) synojnë që NATO-ja të jetë arma e tyre mbrojtëse dhe të bombardojnë Millosheviqin për ta”, shkruan Campbell.

LEXO EDHE:  “Çmenden” shqiptarët në Korfuz/ Djem dhe vajza lakuriq në rrugë, foto

Autorët shkruajnë se ndryshe nga Bosnja, Thaçi e kuptoi shumë shpejt rëndësinë e intervenimit të NATO-s, si një mundësi për të ndalur gjakderdhjen dhe siguruar vullnetin e popullit. Edhe pse kjo në fillim dukej e pamundur, Thaçi asnjëherë nuk hoqi dorë nga intervenimi i NATO-s dhe bashkepunimi i saj me UÇK-në. “ Thaçi e kuptoi se ishte vetëm veprimi direkt ushtarak i NATO-s ai që do ta ndalte Millosheviqin”, shkruajnë autorët.

Boyes dhe Jagger shkruajnë se Thaçi ishte marrë edhe me përmirësimin e imazhit të UÇK-së, e cila në fillim shihej me skepticizëm në Perëndim. UÇK-ja, sipas tyre, nuk lejoi po ashtu infiltrimin e grupeve radikale fetare në radhët e tyre. Përfaqësuesi politik i UÇK-së, Hashim Thaçi, sipas autorëve britanikë, ishte ndër të vetmit që në Rambuje mendonte për pavarësinë e Kosovës dhe intervenimin e NATO-s, derisa për bashkësinë ndërkombëtare dhe një pjesë të delegacionit të Kosovës, kjo ishte utopike.

Por, edhe pas presionit shumë të madh që ishte bërë mbi të, Thaçi sipas autorëve, asnjëherë nuk kishte hequr dorë nga përfshirja e të drejtës së popullit për vetëvendosje dhe pikës tjetër që NATO-ja të intervenojë, nëse Serbia nuk e nënshkruan këtë marrëveshje.

Boyes dhe Jagger shkruajnë sesi Thaçi bindi edhe komandantët e UÇK-së për të nënshkruar marrëveshjen në Rambuje, e cila garantoi intervenimin e NATO-s në Kosovë.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Zbardhet formula e Ramës për Kodin Zgjedhor/ Lista 100 % të hapura, ku fshihet dhe hilja e ndryshimeve

Publikuar

-

Nga

Kryeministri Rama tek selia e PS

Zbardhet  formula e kryeministrit Edi Rama se si do të bëhet shpërndarja e deputetëve tashmë me lista të hapura.

Së pari, siç thuhet në dokumentin e lexuar nga gazetarja e ABC Neës, Esiona Konomi, votuesi do të zgjedhë partinë dhe më pas do të shënojë me kryq vetëm një nga kandidatët që do të ofrojë partia në fjalë.

Por këta kandidatë, do të jenë renditur nga kryetari sipas preferencës së tij, preferencë e cila do të jetë përcaktuese kur të shpallet lista e deputetëve fitues.

Pra, lista do të jetë parimisht 100 % e hapur.

Pasi të mbyllet votimi, si fillim do të bëhet numërimi i votave për partitë, duke llogaritur se sa mandate fiton secila.

Pastaj do të llogaritet se kush janë emrat fitues për atë parti.

Por si do të bëhet kjo llogari? Këtu fshihet dhe hilja e këtyre ndryshimeve, të cilat tregojnë se emrat e renditur nga kryetari i partisë në fillim të listës janë të mbrojtur dhe me shanse të larta për të fituar.

Për shembull marrim qarkun e Shkodrës që ka gjithsej 11 mandate dhe çdo parti ka dorëzuar një listë me nga 11 kandidatë të renditur me preferencë kryetari e jo me short apo rend alfabetik.

Nëse Partia Socialiste në qarkun Shkodër ka marrë 50 000 vota dhe ka fituar përmes tyre 5 mandate, llogaritet se një mandat deputeti korrespondon me 10 mijë vota.Deri në këto momente  fitues llogariten 5 kandidatët që kryetari i partisë ka renditur të parët.

LEXO EDHE:  Raporti i qeverisë britanike akuza per qeverine/Policia, drejtësia dhe ushtria të kapura nga korrupsioni, pushtetarët e inkriminuar bëjnë ligjin

LEXO EDHE:  1889, Britanikët planifikuan të ndërtojnë në Londër kullën e tyre Eifel/ Ja përse dështuan

Sipas Abc news, renditja mund të prishet vetëm nëse poshtë vijës së kuqe ka kandidatë që janë votuar më shumë se sa ata që janë sipër vijës.

Po kjo nuk mjafton. Përveçse më të votuar, emrat poshtë vijës që të kalojnë në listën fituese duhet të kenë kaluar dhe pragun e votave mesatare. (Në rastin e shembullit tonë duhet të kenë marrë të paktën 10 001 vota).

Në këtë rast, kandidati kalon në listën fituese duke spostuar emrin e fundit të renditur nga partia në pjesën fituese (gjithnjë nëse është më i votuar se sa ai). Pra sipas këtij shembulli, digjet i rendituri i 5-ti. Tjetri sposton të 4-tin, e me radhë.

Pra emrat e votuar më shumë se mesatarja që janë poshtë vijës së kuqe, “vrasin” me radhë nga fundi të preferuarit e kryetarit. Kjo bën që të renditurit në fillim ta kenë thuajse të garantuar fitoren, raporton abcneës.al.

Një grua brenda listës preferenciale nuk mund të spostohet nga një kandidat burrë, por vetëm nëse një kandidate grua poshtë vijës së kuqe ka më shumë se numri mesatar i votave me të cilin partia në fjalë ka fituar një mandat.

Në këtë mënyrë, socialistët i japin zgjidhje edhe “merakut” të tyre për barazinë gjinore.

Ngelet për tu parë nëse kjo formulë e shkruar nga mazhoranca do të pësojë ose jo ndryshime gjatë tryezës së negociatave në Këshillin Politik.

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Surprizon kryeministri Zaev/ Greqia e gatshme për t’i ofruar Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut vaksinën e COVID-19

Publikuar

-

Nga

Zaev

Kryeministri maqedonas, Zoran Zaev ka treguar  se kryeminstri grek, Kyriakos Mitsotakis është treguar i gatshëm për të ofruar vaksinën e COVID-19  Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut.

Greqia nëpërmjet BE do të marrë vaksinën ndaj COVID-19 e krijuar nga Universiteti i Oksfordit në fund të këtij viti. Por tashmë BE ka dhënë mundësinë që vendet partnere, jo në BE mund ta përfitojnë në rast se u jepet si donacion nga vendet e BE, u shitet prej tyre, ose ua jep vetë OBSH.“Kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis u tregua i gatshëm që Greqi, si vend anëtar i BE të ofrojë vaksinën kundër covid-19 Shqipërisë dhe Maqedonisë Veriore, pasi vaksina do arrijë fillimisht në vendet anëtare e më pas tek kandidatët për integrim. Për mua, kjo deklaratë është një provë e miqësisë së mirë”. – tha Zaev.

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Shqiptarët në kampin “Al Hol”/ Meta: Kjo punë nuk shpjegohet në publik

Publikuar

-

Nga

Shqiptarët në kampin “Al Hol”?! Meta/ Kjo punë nuk shpjegohet në publik

Gjatë bashkëbisedimit me gazetarët, Presidenti Ilir Meta u pyet  lidhur me fatin e shqiptarëve, që ndodhen në kampin “Al Hol”, në Siri.

Presidenti ka refuzuar të jap detaje dhe e ka konsideruar një çështje mjaft sensitive që sipas tij nuk mund të trajtohet në publik.“Kjo është një çështje mjaft sensitive. Për shkak të specifikave që ka nuk mund të trajtohet në publik. Ky ka qenë një shqetësim i madh për mua. Pata fatin të takoj Alvin dhe Afrim Berishën, që për fat të mirë iu rikthye djali dhe shpresojmë që të gjithëve t’iu rikthehen të afërmit e tyre, por kjo punë nuk shpjegohet në publik”, tha Meta.

LEXO TE PLOTE