Connect with Us

Përmbytjet/ Koçi thirrje qeverisë: Rrisni buxhetin për emergjencat

Politikë

Përmbytjet/ Koçi thirrje qeverisë: Rrisni buxhetin për emergjencat

Publikuar

-

Zëvendës-ministri i Mbrojtjes, Petro Koçi, teksa ka komentuar reshjet e orëve të fundit, që kanë sjellë dhe përmbytje në të gjithë territorin e vendit, ka thënë se buxheti i vënë në dispozicion nga qeveria për emergjencat nuk është i mjaftushëm.

Koçi është shprehur se ka Bashki, ku nevoja për emergjenca është shumë e madhe, ndërsa i ka bërë thirrje qeverisë të rrisë buxhetin.

“Buxheti i vënë në dispozicion për emergjenact është shumë i vogël. Në Bashkitë ku ka shumë emergjenca nuk kemi mundësi ti mbulojmë të gjithë dhe për këtë arsye duhet të rritet buxheti”,-u shpreh Petro Koçi. /CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Kurrë s’është vonë të kërkojmë ndjesë për mëkatet”/ Basha kërkon liri nga Teatri Kombëtar

Publikuar

-

Nga

Kreu i opozitës Lulzim Basha është bashkuar mbrëmjen e sotme, në konkursin për Monumentin e Lëvizjes Studentore dhe Qytetare për Demokraci që po zhvillohet te Teatri Kombëtar, 29 vjet nga shembja e bustit të diktatorit Enver Hoxha.

Basha kujtoi se si studentët rrëzuan bustin dhe dhanë shpresë për të ardhmen. Sipas liderit të demokratëve, ata i treguan një bote të tërë se shqiptarët nuk janë ata ku i kanë katandisur dhe dinë t’i bëjnë frerë babëzisë, atëherë kur duket se ajo nuk ka kufi.

Kryedemokrati tha se kurrë nuk është vonë të kërkojmë falje dhe të pendohemi për mëkatet, ndërsa kërkoi mbështetjen e qytetarëve për të sjellë lirinë.

“Kurrë nuk është vonë të kërkojmë ndjesë e të pendohemi për mëkatet tona personale, për mëkatet tona kombëtare, t’i kërkojmë zotit të na japë forcë, t’i tejkalojmë së bashku si një komb, të përqafojmë edhe ne atë testim që qeveria na e ka dhënë para syve dhe na ka rrënjosur shpirtin tonë, testimin e vetëm të Shqipërisë, e qytetarëve, të Shqipërisë si gjithë Europa, të Shqipërisë së artit, të Shqipërisë së kulturës. Zoti ju bekoftë ju qëndrestarë kurajozë që rrëzuat diktaturën, bashkë ta ndezim flakën e shpresës për çdo shqiptar dhe në këtë natë të ftohtë të 20 shkrutit 2020 le të betohemi së bashku se shpritrat tanë, forca jona, mendjet tona dhe trupat tanë do jenë bashkë deri në realizimin e qëllimit më fisnik që një komb mund të ketë, të siguriojë liri dhe dinjitet, për fëmijët tanë, për Shqipërinë tonë”, theksoi ai./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Merreni dhe jepini recetën e duhur”/ Studentët e Mjekësisë i prishin fjalimin e Ramës

Publikuar

-

Nga

Kryeministri Edi Rama është i pranishëm në ceremoninë e diplomimit të studentëve të Mjekësisë. Por ndërkohë që Rama mbante fjalim, një prej studentëve ka ndërhyrë nga salla duke i kujtuar kushtet e vështira dhe largimin në Gjermani të mjekëve.

“Dua të vë në pah faktin që ata që dalin sot nga universiteti, sikundër plotë kolegë të tyre që janë në Shqipëri, të punojnë në spitale larg vendbanimit të tyre, përveç pagës kanë edhe një bonus mujor, që e bën shumën në fund të muajit të njëjtë me shumën që do të mbanin në Gjermani, pasi të paguanin edhe taksat atje. Por nuk është vetëm kaq, sepse ministrja do t’iu thotë që ne po përgatisim disa masa mbështetëse për të rritur mbrojtjen dhe për të dëshmuar respektin ndaj figurës së mjekut”, tha Rama.

Ndërkaq, këtu u dëgjua nga salla teksa një student me nota ironie i drejtohej kryeministrit  “Duam bileta për arratisje”.

LEXO EDHE:  Video-Fushë Kruja nën ujë/ Banorët kërkojnë ndihmë, askush nuk përgjigjet

LEXO EDHE:  Denoncimi fortë/ Instituti i Ndërtimit prej 15 vitesh funksionon pa ligj, punonjësit pa licensë

Teksa regjia e ERTV uli audion që të mos dëgjoheshin thirrjet e studentit në ekran, Rama iu kundërpërgjigj :“Jepjani recetën atij! Djalin duhet ta shoqëroni të marrë shërbimin e shpejtë mjekësor.

LEXO TE PLOTE

Politikë

PD i del në mbrojtje Metës/ Çmontoi tentativën kriminale të Ramës për kapjen e Kushtetueses

Publikuar

-

Nga

Pas publikimit të fakteve të reja nga presidenti Ilir Meta për kapjen e Gjykatës Kushtetuese, ka ardhur edhe reagimi nga Partia Demokratike.

Sekretari i Përgjithshëm i PD, Gazment Bardhi, përmes një reagimi në rrjetet sociale thotë se dokumentet e bëra publike janë tronditëse dhe se Qeveria, parlamenti, KED janë pjesë e një organizate mafioze për të asgjësuar pavarësinë e Gjykatës Kushtetueses.

“Tentativa kriminale e Edi Ramës për uzurpimin e Gjykatës Kushtetuese u çmontua sot me të tjera fakte të pakundërshtueshme nga Institucioni i Presidentit të Republikës.

Qeveria e Edi Ramës me Etilda Gjonajn, Parlamenti i Edi Ramës me Gramoz Ruçin,  Këshilli i Emërimeve në Drejtësi i Edi Ramës me Ardian Dvoranin tani janë të provuar me dokumenta zyrtarë se janë pjesë e një organizate mafioze për të asgjesuar pavarësinë e Gjykatës Kushtetuese që në lindje. Me një skemë kriminale, Qeveria ka ndërmarrë veprime aktive për t’i rrëmbyer kompetencën kushtetutese Presidentit të Republikës për emërimin e një anëtari të Gjykatës Kushtetuese dhe për të emëruar aty një shërbëtore politike të Qeverisë.

LEXO EDHE:  I nxehti “djeg” vendin/12 vatra zjarri në 24 orët e fundit, zonat më të rrezikuara

LEXO EDHE:  Video-Fushë Kruja nën ujë/ Banorët kërkojnë ndihmë, askush nuk përgjigjet

Dokumentat e bërë publikë nga Presidenti janë tronditës. Qeveria boton në Fletoren Zyrtare një akt për llogari të KED-së, që sipas Kushtetutës është një institucion pa asnjë lidhje me Qeverinë.  Është një tjetër akt i paprecedentë që minon ndarjen dhe balancimin mes pushteteve, shtetin ligjor dhe besimin e qytetarëve tek drejtësia, zhbën Reformën në Drejtësi dhe thellon krizën politike dhe institucionale në vend”, shkruan Bardhi./CNA.al

LEXO TE PLOTE