Connect with Us

Mbathjani larg nga Luli dhe Mona

Opinione

Mbathjani larg nga Luli dhe Mona

Publikuar

-

Nga Prof. Dr. Arben Manasterliu

*Luli dhe Mona po bëjnë atë lojën e fëmijëve: fiton ai që nuk lëviz. Të dy janë vënë përballë njëri tjetrit dhe shihen në sy ditë e natë pa lëvizur, madje as edhe qepallat e syve nuk i lëvizin. Kjo është opozita e sotme. Opozita “mos lëviz.”

Ndërkohë politika shqiptare po lëviz me dinamikë të paprecedentë. Tenxherja me presion po zien, arrestimet kanë nisur, disa strategjike e të tjera politike; lëvizje rajonale e gjeopolitike; influencë ruse e turke; shqetësime amerikane; ekonomia e familjeve shqiptare në kufirin e mbijetesës; taksat rriten pas 1 prillit; papunësia në shifra rekord; numri i azilantëve shqiptarë në vendet e BE-së në numra alarmues; e probleme të tjera pafund si për Shqipërinë ashtu edhe për rajonin, por Luli dhe Mona vazhdojnë e luajnë “mos lëviz.”

Nuk ka as edhe një militant të PD-së që e do Lulin, por s’ka rëndësi, Lulin e do Rama. Me Lulin kryetar të opozitës Rama del në pension të vonë i ulur në karrigen e kryeministrit. Sa të jetë Luli do jetë edhe Rama.

Me sa duket as edhe Monën nuk e duan të vetët. Ikën këshilltarët e Durrësit, Tiranës, Fierit, Gjirokastrës, dhe së fundi edhe Vlorës. Tani priten ata të Lezhës, e shumë nga qytete të tjera. Ikni o njerëz, nëse keni pak intelekt, ikni e mbathjani se Luli dhe Mona kanë rënë në gjumin e thellë letargjik. Fundja, ata kanë gjëra më të rëndësishme për të bërë: ata po luajnë “mos lëviz.” Mos i shqetësoni me hallet tuaja të kota. S’keni punë? Ju rritën taksat? Po egzekutohen njerëz cdo ditë në të gjitha qytetet e Shqipërisë? Po vidhen banka? Po largohet rinia? Nuk po merrni pronat tuaja? Janë pezulluar legalizimet për qytetarët e po përfitojnë ende të ardhurit? Po ju heqin asistencën sociale? Po jua fut shteti? E po pastaj! Këto janë gjëra të parëndësishme! E rëndësishme është loja “mos lëviz” midis Lulit dhe Monës.

Por, dikush mund të pyesë? Ore zotëri, kam lexuar disa prej shkrimeve tuaja dhe shkrime të njerëzve të tjerë si të lloji tuaj që kritikoni e kritikoni herë me fjalë të bukura e herë të shëmtuara. Po të ishit ju në vend të Lulit apo Monës, cfarë do të bënit?

LEXO EDHE:  Manastirliu: Teste falas për kategoritë në rrezik nga virusi HIV

Kjo do ishte pyetja më racionale që mund të bëjë një lexues ndaj meriton një përgjigje racionale. Së pari, nëse do isha në vend të Lulit apo Monës, do e lija menjëherë lojën “mos lëviz” e do mblidhja menjëherë strukturat drejtuese të partisë e do ngrija ekipe pune me ekonomistët, juristët, profesorët, dhe specialistët e arsimit e shëndetësisë, për të ndërtuar platforma të mirë-studiuara e mirë-argumentuara mbi politikat fiskale, mbi politikat e asistencës sociale, mbi të metat dhe korrigjimet e ligjit të ri të arsimit të lartë, mbi defektet apo përmirësimin e shërbimit shëndetësor, mbi një skemë efikase për ndarjen e pronave dhe zgjidhjen e ngërcit të legalizimeve brenda qyteteve, mbi tokat në bregdet, mbi subvecionet për bujqësinë shqiptare, me propozime konkrete për një zhvillim të qendrueshëm ekonomik dhe në turizëm. Për cdo sector të jetës së vendit, biznesit të madh e të vogël, investimet e huaja e vendase, papunësinë etj, të ketë një alternativë më të mirë nga këto që kemi sot. Dhe, pasi diskutohen, konsultohen, hartohen e publikohen, ato i shpjegohen cdo ditë opinionit publik, duke i treguar shqiptarëve që ja kjo është alternativa më e mirë për ju dhe vendin. Ja cilët jemi. Ja cfarë ofrojmë. Ja si mund të përmirësoni të ardhmen tuaj e ja si mund të dilni nga varfëria.

Vetëm kështu opozita bëhet alternativë. Vetëm kështu bëhet aktive. Sa e vështirë është kjo? Dashnorët e flaktë të PD-së e kanë mendjen tek mesazhet seksi midis tyre. Ata të LSI-së janë dembelë. Pasi jo vetëm tani që se vrasin mendjen për alternative por edhe gjatë zgjedhjeve nuk u munduan fare për të formuar një plan qeverisës. A e dini se sa ishte programi zyrtar i publikuar qeverisës i LSI-së për zgjedhjet parlamentare të vitit 2017? Vetëm 4 faqje. Dhe këto ishin më shumë me figura. Po ashtu edhe PD-ja. Ndaj edhe sot Luli dhe Mona luajnë “mos lëviz” e do luajnë për një kohë shumë e shumë të gjatë, e do vazhdojnë ti largohen edhe vetë deputetët e tyre, nëse nuk e ndalojnë lojën e nisin e marrin rolet që u takojnë, rolin e opozitarëve që ofrojnë alternativa./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Opinione

Ylli Ndroqi (Xhemail Pasmaçiu ) trafikant droge apo zëri i qytetarëve?

Publikuar

-

Nga

Ylli Ndroqi (Xhemail Pasmaçiu ) trafikant droge apo zëri i qytetarëve?

Ka filluar një debat publik në Shqipëri, për shtetasin e njohur publikisht si Ylli Ndroqi dhe atë të njohur nga drejtësia si Xhemail Pasmaçiu.
Duke dashur të dalë i pastër nga historitë e tij të trafikut të drogës, njeriu me emër të ndryshuar e ka spostuar debatin tek sekuestrimi i mediave të tij.

Shumë gazetarë flasin për lirinë e fjalës, në fakt Ora duket më e lirë se kurrë prej 4 ditësh është pjesërisht në opozitë, pasi sulmon vetëm Erion Veliajn dhe hesht për Edi Ramën, por serish mund të quhet në opozitë. Shoqëri civile, aktivistë, por edhe kllouna oborri flasin për Ora-News, por askush për thelbin e çështjes, trafikantin e drogës për të cilin Interpoli ka dhënë të paktën dy dosje në Turqi dhe Itali. Ata që duan ta mbrojnë theksojnë se sulmi është politik, se Yllin nuk e bleu dot qeveria. Në fakt kjo duket qesharake kur mendon se Ndroqi ose Pasmaçiu është një nga njerëzit më pranë qeverive në çdo kohë, dhe direkt me kryeministrat, përjashto Sali Berishën, që ja dinte letrat dhe e mbante në distancë.

Por thelbi nuk qëndron tek fakti sa miq i ka pasur pushtetet Ylli, por a po sulmohet Ora News si zëri i qytetarëve apo organet ligj zbatuese më në fund pas shumë vitesh hapën dosjen e një trafikanti droge në media?
Sapo thua trafikant drogë, kjo dhe sipas SPAK dhe Interpolit, gjithçka bie poshtë.

Si mund të jetë zëri i qytetarëve apo i opozitës një trafikant droge?

Stafi, kolegët gazetarë që bëjnë detyrën e tyre janë një medalje por me dy anë. Së pari sot janë në oponencë më Veliajn por nuk na tregojnë kohët e arta kur raportonin sukseset e Lalit në çdo cep të Tiranës. Sepse dikur Ylli dhe Lali ishin si dy gonxhe. Kujtojmë dasmën e djalit të Ndroqit që hapej me valle nga Veliaj me nënën e ndjerë të Yllit. Prandaj janë dy anët e medaljes si media për Orë-n, dje kur i mbante iso dhe sot që përplaset me Veliajn duke e gjetur dhe si argument –për të shpëtuar fytyrën në opinion publik, se po i sulmon Veliaj.

LEXO EDHE:  “Nuk ka asnjë rast të koronavirusit në Shqipëri”/ Manastirliu bën sërish thirrje: Mos besoni mesazhe të sajuara

LEXO EDHE:  Lajm i mirë/ Stafet mjekësore fitojnë betejën me COVID-19

Në fakt sulmi po vjen ndaj një trafikanti droge me dosje të kopsitura mirë, dhe organet ligjzbatuese këtë punë kanë, por Ylli kërkon të shpëtojë imazhin e tij atë të dytin, pra emrin e ndryshuar se Xhemail Pasmaçiun identitetin e parë, ende s e ka pranuar publikisht.
Çdo argument që japin mbrojtësit e tij në publik është misioni i Yllit në media dhe puna e tij e ndërshme këto vite, po drogën kush e bëri?

Kështu sipas këtij version çdo njeri që merret me drogë, ble një Tv e fillon misionin mediatik si zë i qytetarëve dhe kështu gjithçka quhet e shkuar dhe e mbyllur. S’mund të jetë trafikanti zëri i qytetarëve kurrë, as i opozitës, qoftë edhe duke bërë luftë me shtetin.
Trafikanti apo ish-trafikanti i drogës nuk mund të jetë pronar mediash, edhe për një arsye shumë të thjeshtë. Ka disa kritete ligjore për tu liçensuar dhe Xhemail Pasmaçiu me dosjen që ka, s do qasej dot në dyert e shtetit, liçensat i ka përfituar si Ylli Ndroqi, prandaj ka dhjetëra argumenta që rrëzojnë çdo tezë mbrojtëse nga ata të paguarit apo të papaguarit.

Kemi të bëjmë me shtetasin Xhemail Pasmaçiu, trafikant droge që është bërë Ylli Ndroqi, pronar televizioni. Ky është thelbi i gjithë debatit. Xhemaili apo Ylli nuk është gazetar, por sipas Interpol dhe çështjeve me drejtësinë në Turqi dhe Itali është trafikant droge, të tjerat janë tumnana që ngre ai dhe të tijët për të shpëtuar pa lagur nga gjithë kjo histori./CNA.al

Gazetarët nuk mund të jenë mburojë e ish-trafikantit të drogësTrafikant droge, pronar mediash/ Mund të ndodhë?

Nga trafiku i drogës, tek celulat terroriste/ Lidhjet kriminale të Ylli Ndroqit dhe paralajmërimet e gazetarëve

Ora News në 48 orët e lirisë harron Edi Ramën

Po hajduti (trafikanti) ka faj?

 

LEXO TE PLOTE

Opinione

Nga Nikoll Lesi: Do jem me PS-në!

Publikuar

-

Nga

Ish-kryeministri Sali Berisha dhe gazetari Nikoll Lesi

Edhe pak dhe do hyjmë në fushatën më të egër parlamentare në këto 30 vite. Ndeshje mes dy Botëve: botës që synon rregulla loje demokratike dhe Botës së Rilindjes dhe Mafies.

Edi Rama po bën ç’është e mundur të marrë zgjedhjet në tavolinë me anë të ndryshimeve kushtetuese, por do jetë e kotë pasi zemërimi popullor nuk do të mund të ndalet nga asnjë botë krimi.

Të gjithë në FRONT për një Shqipëri me të mirë dhe pa oligarkë e krim që përlajnë buxhetin e shtetit kaq hapur e kaq harbutçe.

PS-ja fatkeqsisht ekziston si sigël, si vulë, por nuk është më ajo që njihja ndër vitet 1992-1997 dhe as disa vite më vonë. Rilindja e ka kapluar dhe e ka shndërruar siglen PS në shtojcë të saj, duke përdorur socialistët e thjeshtë si kosh votash për oligarkët.

LEXO EDHE:  Revolucioni për barnat/ Manastirliu: 70% vijnë nga Evropa

LEXO EDHE:  Revolucioni për barnat/ Manastirliu: 70% vijnë nga Evropa

Ndaj sot shtrohet kërkesë emergjente për një përmbysje të madhe, epokale. Natyrisht nuk vdes për opozitën e sotme, ndonëse KOHA JONE njihet historikisht si oponencë e çdo pushteti, por opozita e sotme mbetet e vetmja shpresë për momentin.Pas zgjedhjeve parlamentare, nuk do jem më me opozitën e sotme që do kthehet në pushtet.

Do jem me opozitën e ardhshme, PS-në! Por pasi PS-ja të largojë sektin rilindas.

Dhe mediat që sot janë me Edi Ramën, do ta braktisin atë dhe PS-në, pas humbjes. Zakon i vjetër i tyre: Janë përherë me fituesin, pra me atë që ka pushtetin.

Pra pas një viti do jem me opozitën-PS!

LEXO TE PLOTE

Opinione

Nga Frrok Çupi/ Media, kush provon t’i kundërvihet mafies, do të vritet

Publikuar

-

Nga

Nga Frrok Çupi/ Media, kush provon t’i kundërvihet mafies, do të vritet

Normalisht, ne tani duhej të ishim të gjithë kundër mafies. Por çudi, dukemi sikur shumica jemi me mafien. Edhe pse si shumicë nuk jemi përfitues në mafie a në krim tjetër, përkundrazi, varfërohemi e shëmtohemi prej mafies…

Normalisht duhej të ishim shumicë kundër pakicës së pakicave që na ka grabitur pasurinë për tre dekada. Shqipëria- sipas studimeve të huaja- ka rreth 80 miliardë dollarë, ku përfshihet edhe floriri i rezervave- të fshehura nën dhè nga shtetarët mafiozë, dhe megjithatë as përballë këtij tmerri nuk jemi shumicë.

Pyetmë mua, ty, tjetrin një nga një, ‘a jemi me mafien?’ – përnjëherë do të kërcejmë ‘ça thua ti ore? … Por në fakt shumica duken me mafien.

Si na e ka marrë mafia shumicën tonë?

Në radhë të parë duke ndërtuar partitë. ‘Don-ët, siç thotë ish kryeministri- një njohës mirë i strukturave; dmth., bosët e mafies, janë të regjur, ata kanë bërë parti dhe tani me partitë duket se bëjnë shumicë. Për shembull, a mund të jetë ushtar i LSI ai atje nëse nuk do t’i varej leitnantit që ka sipër; pastaj leitnanti i varet zëvendës- bosit, dhe bosi mban monopolin e popullit. Bosi mund të thërrasë popullin që të luftojë kundër popullit, siç ka ndodhur kohët e  fundit.

Ky është miti Suprem i mafies: Mafien e  do populli.

Para këtij miti mund të na bjerë rrufeja të gjithëve një nga një; sapo të shikojmë së populli është me mafien. Ja ku jemi: Masat që ka ndërmarrë Amerika ose edhe shteti për të mundur mafien, shpesh herë më duken më minore se piramida e mafiozëve. Ditët e fundit na kanë provuar se Amerika edhe shteti janë tërhequr (ndoshta taktikisht, por janë tërhequr) për arrestimin e mafiozit iks, ose për sekuestrimin e pasurisë mafioze, ose edhe për shkarkimin e presidentit që shkel mitin e ligjit. Shteti dhe Amerika mund të kenë frikë vetëm popullin, nëse populli do të mbrojë mafien, prandaj tërhiqen.

Deri në kupolën ku qëndron miti se ‘mafiozët i do populli’, vetë mafia ka ngritur mite shkallë- shkallë.

1.

Miti se Mafia është e ndershme.

A i shikoni, nuk ka prej tyre pa këmishë të bardhë e kostum të ngrirë. Por gjuhën e kanë shumë popullore, deri në mosdije. Para pak vjetësh tjetri ka qenë kapter në ushtri ose telefonist në qytet. Këta nuk bëjnë punë të pista, as shpërndajnë drogë…, por dominojnë tregun e drogave të Turqisë ose të Italisë. Po të jenë mafiozë të huaj bëjnë shenja dashurie për popullin shqiptar, mund të japin para edhe për shërimin e një fëmije në periferi. Këta janë të mirë dhe i do populli. Nëse ti i zbulon, atëherë e ke keq punën, jo me këta, por me popullin.

2.

Miti i kodeve të shenjta…Në radhë të parë mafia hesht, nuk thotë gjë, nuk jep asnjë provë. Në vendin tonë kodi i heshtjes së mafies u shfaq dominues në vitin 1996- 97, me piramidat financiare. Piramidat u ngritën nga shteti dhe u bekuan nga shteti. Populli i quante piramidat të bekuara dhe lumturohej, deri ditën kur u zhyt në mjerim e në gjak. Bosët e piramidave, që në fakt ishin rreshterë ose ushtarë të mafies, u zgjodhën njerëz pa gojë: ose nuk flisnin vetë, ose nuk dinin të flisnin asnjë fjalë, ose ishin budallenj e thonin broçkulla pa dëm. Piramida e shtetit i kishe nisur në rrugë për ndërtimin e ‘kapitalizmin shqiptar’ që përkthehej në mafie të fshehtë.

LEXO EDHE:  Lajm i mirë/ Stafet mjekësore fitojnë betejën me COVID-19

LEXO EDHE:  Manastirliu: Teste falas për kategoritë në rrezik nga virusi HIV

Pse kërkohet ose shpallet sot e kësaj dite nga piramida ëndrra se ‘do të kthehemi në vitin 1997’? Sepse është metoda që ka dhënë më shumë rezultat për mafien ‘popullore’. Në atë rast gjithë populli ishte me mafien e piramidave’; ky është çelësi i fatkeqësisë.

3.

Miti i familjes

Jo vetëm këtu, por edhe në Ballkan, mafia është e ndërtuar sipas skemës së fisit e të familjes. Në shoqërinë klanore imponohet nder dhe gjakmarrje- që bëjnë lëndën e parë për mafien. Në këto 30 vjet janë ndërtuar dy lloje familjesh mafioze: Ato që shpesh herë vrasin njëri- tjetrin ose i kap Policia; dhe e dyta: Familja që nuk e kap ligji. Kjo e dyta janë partitë politike. Merr për shembull, partinë e dytë për nga madhësia, dhe parti e parë për nga fjala aktuale ‘demokraci’: Partia Demokratike nuk ka asnjë qelizë ku nuk është i thurur klani dhe familja. Jo vetëm i biri i këtij e dhëndëri i tjetrit… Por familja e komunistëve të frustruar është aty; edhe familja e të korruptuarve të mëdhenj në qeverisjen e kaluar- aty. Pastaj vjen lidershipi në formën kanunore. Ka lider të zgjedhur; ka Këshill të pazgjedhur por që kontrollon të zgjedhurit; ka edhe lider suprem. Pastaj vijnë nënbosët, leitnantët dhe ushtarët që nuk kanë asnjë lek por që vrasin për bosët. Në këtë qerthull nuk e gjen dot kurrë thelbin. Opozita në fakt nuk është opozitë, por pushtet i degraduar nga korrupsioni dhe është vënë në anën e mafies. Sapo dëgjohet se preket mafia, menjëherë do të mbledhë mijëra në sheshin e Tiranës për të mbrojtur ‘Kushtetutën’.

Provo po të duash preke; as Amerika nuk po e bën dot…, kam frikë.

4.

Media. Kush provon t’i kundërvihet mafies, do të vritet.

A është media një qen roje për mafien? Kam frikë se një pjesë e madhe e saj nuk ka më as zinxhirë. Edhe sikur mafiozin ta nxjerrës nga media e tij, ai afrohet te gardhi e ndërsen gazetarët: ‘Ej, kurajë, luftoni se do të fitojmë!’. Në deantologjinë e medias perëndimore thuhet se ‘gazetari, po të shihet në kafe me politikanin, nuk është më i besueshëm’. Ndërsa këtu e kanë mësuar gazetarin që t’i lëpihet edhe mafiozit. Gazetaria ‘qen roje’ mund të fundosë jetën e njeriut që guxon të thotë të vërtetën, por po na rrënon edhe gjithë kombin. Mafia ka medien e saj. Nëse një mafioz i huaj i sulet kombit, gazetarët e vihen në anën e atij atje. Nëse prek bosin e atij në ekran, ta dish se do të të bëjë copë- copë: të quan komunist, nazist, spiun, dhe të shan varrin e të parëve… Këtu mblidhet populli mbrëmje për mbrëmje, dhe krijohet skema sikur populli është me mafien.

5.

Miti ynë, që nuk jemi mafie:

A ka zot, nëse dështojnë drejtësia jonë njerëzore dhe vetë Amerika, kësaj here?! Kjo është çështja jonë mit.

LEXO TE PLOTE