Connect with Us

Apple lançon webin për familjen/ Menaxhon faqet që fëmijët tuaj përdorin

Kuriozitete

Apple lançon webin për familjen/ Menaxhon faqet që fëmijët tuaj përdorin

Publikuar

-

Apple iu ka përgjigjur ankesave që njerëzit kishin për sigurinë në rrjet të fëmijëve të tyre. Kompania e quajtur ‘Familja’ mbron fëmijët nga faqet abuzuese dhe i lejon prindërve të ndalojnë se çfarë duhet të shikojë fëmija apo jo.

Kjo faqe i ndalon fëmijët të përdorin çdo lloj mjeti Apple kur ndodhet në makinë.

LEXO EDHE:  Dj Vicky na prezanton me vogëlushin e tij

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kjo vjen ngaqë ka pasur shumë ankesa për Apple që nuk po e bënte punën e saj mire, dhe nuk po mbante larg fëmijëve faqet jo të sigurta./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Pesë pikturat më të shtrenjta në botë

Publikuar

-

Nga

Nuk ka dyshim se shumë njerëz do të pajtoheshin se shumica e veprave artistike të gjetura në muze dhe koleksione private në të gjithë botën janë të pavlefshme. Duke qenë një nga një lloj, e bën të vështirë vendosjen e një çmimi për shumë vepra; megjithatë, pothuajse në baza ditore, arti shitet dhe blihet, shpesh duke sjellë etiketime të larta çmimesh që shumica kurrë nuk do të jenë në gjendje t’i përballojnë. Ne hedhim një vështrim në disa nga veprat e artit – nga Mjeshtrat e Vjetër te veprat bashkëkohore – që askush nuk mund t’i mohojë se janë nga më të shtrenjtët në botë.

Mona Lisa – Leonardo da Vinci

Shumë njerëz ndoshta do të pajtoheshin se Mona Lisa, e pikturuar nga mjeshtri i Rilindjes së Lartë Leonardo da Vinci, është e paçmuar. Vendosja e një çmimi në një kryevepër të këtij kalibri është gati e pamundur; megjithatë në 1962, Mona Lisa u sigurua për 100 milion dollarë dollarë, më e larta në atë kohë. Në paratë e sotme, kjo do të ishte diku rreth 700 milion dollarë dollarë, duke e bërë atë lehtësisht pikturën më të shtrenjtë. Një nga pikturat më të famshme gjithashtu, Mona Lisa është një portret i bukur që besohet të jetë ai i Lisa Gherardini, gruaja e tregtarit të rrobave fiorentine Francesco del Giocondo. Për shkak të pavlefshmërisë së saj, mënyra e vetme për të parë këtë bukuri është duke vizituar Muzeun e Luvrit në Paris – thjesht përgatituni për turmat jashtëzakonisht të mëdha.

Interchange – Willem de Kooning

In the fall of 2015, Ken Griffin, a billionaire hedge fund investor, procured two paintings from David Geffen, a successful business magnate who wears many hats, from producer to film studio executive, for a grand total of $500 million USD.

One of the paintings was the 1955 painting by Willem de Kooning, Interchange. According to sources, the price of this one abstract expressionist painting was $300 million USD, and while many works with private buyers often go into private collections, not allowing the public access, Mr. Griffin, who sits on the board of trustees of the Art Institute of Chicago, has loaned Interchange to the museum so that anyone who wants to see it is able to do so.

LEXO EDHE:  Basha viziton familjen në Durrës/ Edhe po të jesh anëtar i PS duhet votuar për ndryshimin!

LEXO EDHE:  Përditësimi i iPhone Genius “shkatërron” rivalët e Android

Nafea Faa Ipoipo (Kur do të martohesh?) – Paul Gauguin

Viti ishte 1891 dhe ishte hera e parë që Paul Gauguin udhëtoi në Tahiti , duke filluar lidhjen e tij të dashurisë me vendin dhe gratë e tij.

Një frymëzim për shumë artistë modernë, Gauguin pikturoi post-impresionistin Nafea Faa Ipoipo (Kur do të martohesh?) Në 1892. Duke përshkruar dy gra të ulura mes një peizazhi shumëngjyrësh prej ari, jeshile dhe blu, veprat artistike të shitura në 2015 në një shitje private për afërsisht $ 300 milion USD, duke e lidhur atë me Interchange si puna më e shtrenjtë e shitur ndonjëherë. Ndërsa blerësi nuk është konfirmuar, shumë në botën e artit besojnë se tani është në posedim të familjes mbretërore të Katarit.

The Card Players — Paul Cézanne

The Card Players of 1892-93 is one in a series of five produced by the incredible Paul Cézanne throughout his career. The majority of these paintings are housed in world-renowned museum collections, such as the Musée D’Orsay in Paris and the Courtauld Institute of Art in London.

Art lovers around the world learned in 2012 that this particular version was privately sold the previous year, in 2011, at a breathtaking price of over $250 million USD – in today’s money, that is about $269 million USD. At the time, it was the most expensive painting ever sold. While the aforementioned work has not been confirmed to be in the hands of the royal family of Qatar, this painting is confirmed to be in their possession.

Number 17A – Jackson Pollock

Remember that astonishing $500 million USD Ken Griffin spent on two paintings from the collection of David Geffen? Well, the second painting – purchased for an equally impressive $200 USD – was Number 17A by abstract expressionist great, Jackson Pollock. Painted in 1948, this stunning drip painting features a variety of bold colors such as yellow, red, orange blue, along with some white and black splashed about. As with Interchange, visitors can also see this one in person at the Art Institute of Chicago./ Culture trip

 

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Njihuni me dinosaurin ‘llafazan’/ Krijesa që endej në Meksikë 73 milionë vjet më parë

Publikuar

-

Nga

Njihuni me dinosaurin 'llafazan'/ Krijesa që endej në Meksikë 73 milionë vjet më parë

Paleontologët kanë zbuluar një specie dinosauri ‘llafazan’ që kanë jetuar 73 milionë vjet më parë  në Meksikë dhe lëshonin ‘tinguj të fortë’ për të trembur grabitqarët.

Krijesa, Tlatolophus galorum, u gjet pranë gjeneralit Cepeda në veri-lindje të Meksikës nga ekspertët e Institutit Kombëtar të Antropologjisë dhe Historisë.

Bishti i artikuluar i hadrosaurit i sapo-identifikuar është vendosur në shfaqje publike në selinë komunale të Gjeneralit Cepeda.

Sipas studiuesve dinosaur u gjet i pari, përsëri në vitin 2013, me gërmimet e mëvonshme që zbuluan rreth 80 përqind të kafkës së dinozaurit, kreshtën e saj prej 4.3 metrash (1.3 metra), si dhe kockat duke përfshirë femurën dhe shpatullën.

Analiza e kreshtës dhe hundës tregoi se ndryshonte nga ekzemplarët e tjerë të hadrosaur të rikuperuar nga rajoni.

LEXO EDHE:  Nëse keni një IPhone 6 ose 7 nuk duhet ta merrni ios 11/ Zbuloni përse

LEXO EDHE:  Foto-Jetojnë në çadër që pas tërmetit/ Familja në Fushë Milot lihet në “mëshirë të fatit”

Në të gjitha ‘lambeozaurinat’, hadrosurët kreshtë, dyshohet të ketë pasur një funksion komunikues, me pasazhet e saj të shumta të brendshme dhe lidhjet me hundën dhe trakenë që lejojnë të funksionojnë shumë si një bori.

Sipas Institutit Kombëtar të Antropologjisë dhe Historisë, kreshta e dinosaurit i ngjan ‘një simboli të përdorur nga njerëzit mesoamerikanë në dorëshkrimet e lashta për të përfaqësuar veprimin e komunikimit dhe vetë njohurive’./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Dikur ishin hotelet më të famshme në botë/ Pamjet e ndërtesave që humbën me kohën

Publikuar

-

Nga

Dikur ishin hotelet më të famshme në botë/ Pamjet e ndërtesave që humbën me kohën

Dikur ishin hotelet më të spikatura në botë, por sot janë shumë të lehta për tu vizituar apo kontrrolluar.

Travel MailOnline ka hyrë në arkiva dhe ka zbuluar hotelet më të famshme, nga Drake Hotel i New Yorkut , i cili tërhoqi të gjithë nga Frank Sinatra te Jimi Hendrix para se të shkatërrohej, te hoteli i veshur me mermer Regent Palace në Londër , i cili ishte i Evropës hoteli më i madh kur u hap në 1915 por që fitoi një reputacion si një shtëpi me reputacion të keq para se të mbyllej në 2006.

The Stardust (foto në 1961) ishte një nga vendpushimet më të mëdha të kazinove në Las Vegas dhe një nga vendpushimet më të mëdha në botë kur u hap në 1958. Hoteli fillimisht kishte 1,065 dhoma të shpërndara në gjashtë struktura dhe përfshinte një sipërfaqe prej 16,500 sq sq (1,530 sq) m) kazino.

Në 1990, një kullë 32-katëshe iu shtua Stardustit dhe shumica e ndërtesave origjinale u shembën

Muzeu Mob në Las Vegas vëren se me kalimin e viteve, vendi u bë i njohur për ‘shfaqjet e tij topless – dhe i njohur për lidhjet e tij në botën e nëndheshme’. Hoteli Regent Palace, i cili ndodhej në zemër të Londrës, afër Piccadilly Circus, u ndërtua për ‘T Lyons & Co. Ltd’ në tokën e Kurorës dhe u hap në 1915.

LEXO EDHE:  Dj Vicky na prezanton me vogëlushin e tij

LEXO EDHE:  Basha viziton familjen në Durrës/ Edhe po të jesh anëtar i PS duhet votuar për ndryshimin!

Në atë kohë ishte hoteli më i madh në Evropë, me 1,028 dhoma gjumi. Brendësitë ishin në stilin Art Deco, me veshje mermeri dhe hapësira argëtuese të shtrira, duke krijuar një atmosferë shoqërore. Në foto, një imazh i hotelit në një kartolinë që tregon sallën e hollë të hyrjes.

Gjatë Luftës së Dytë Botërore, hoteli nëntë katësh u godit nga një bombë, por për fat të mirë u dëmtua pak. Në foto, dhoma e caktuar e hotelit për pirjen e duhanit.

I vendosur në cep të Park Avenue dhe 56 Street, Drake Hotel ishte dikur një nga hotelet më të nxehta të Nju Jorkut. Ndërtesa mbretërore 21-katëshe me 495 dhoma u ngrit në 1926, gjatë ‘Epokës së Artë’ të Manhatanit.

I ndërtuar nga qeveria Bahamiane në 1861 për 20,000 £ (23,000 $), Royal Victoria Hotel ishte hoteli i parë luksoz në Bahamas dhe ndihmoi në vendosjen e kryeqytetit, Nassau, në hartë. Sipër, prona e paraqitur gjatë viteve 1900.

Hoteli me 221 dhoma shfaqi një fasadë mbresëlënëse të stilit kolonial me kopshte të rregulluara përreth pronës. Në fotografi, një skenë aktive në tarracën e hotelit në 1946.

Për më tepër shihni galerinë e mëposhtme./ CNA.al

LEXO TE PLOTE